Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот лилитеко » Нед Фев 28, 2016 8:19 pm

Благодаря Ви, Маня. Прочетох първата книга на д-р Сиърс. Мисля, че горе долу ми се поизясни картинката, обаче има ли някъде готово меню за седмица- две, от където да започна, за да мога от там нататък да се поогледам и за друго. Трудно ми е да направя някакво разпределение. По изчисления аз трябва да консумирам 9 блока, като да речем ще се разпределят 2 за закуска, 3 за обяд, 1 за следобедна, 2 за вечеря и 1 за късна закуска. Как да си направя менюто за деня!? Може ли за закуска филия от квасен пълнозърнест хляб с масло и зеленчук, това като най-бързо и лесно, как да изчисля протеини, въглехидрати и мазнини!? Малко помощ... :)
лилитеко
 
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 1:56 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Нед Фев 28, 2016 8:33 pm

Ами не може такава закуска, защото нито хляба, нито маслото са препоръчителни за Зоната.

Тази тема може да ви даде някаква идея как се прави меню за деня. И в моя дневник понякога има нещо като меню (поне за някои хранения през деня). Готови менюта няма. Има в книгита на Бари, но там са за най-малко 11 блока.

Всеки от нас сам си съставя менютата. Според това какво има в хладилника, шкафа и какво предпочита да хапва. Всички ползваме първоначално таблицата, споделяме как сме си направили менюто за следващия ден (преди да е сготвено) и го споделме в тази тема, а някой с опит прави корекции. Това е пътя. Просто трябва да се разбере принципа и оттам нататък е много лесно. Стига човек да има желание, разбира се.

Темата за хранене (и по-старите), както и дневниците на зонковците съдържат богата информация за менюта - четене, малко повече четене преди началото. "Зоната" е най-трудната за разбиране книга на Бари. Другите са с по-голяма практическа насоченост.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот лилитеко » Нед Фев 28, 2016 8:53 pm

Ами да се пробвам тогава. За закуска 1/2 ч.ч. извара, плюс 240 гр краставица и 6 маслини.
Обяд- месо, бяло колкото дланта ми, два пъти толкова салата айсберг и зехтин. Междинна закуска- кисело мляко 120 гр плюс чаша ягоди. Вечеря пак месо със салата, два пъти колкото месото и вечерната закуска пак кисело мляко с плод. Близо ли съм !? :)
лилитеко
 
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 1:56 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Нед Фев 28, 2016 9:08 pm

Хайде да го подредим

Закуска: 2 БПВМ
2 БП - 1/2 часа извара - трябва да е нискомаслена
1/2 БВ - 240 г краставица - тук недостигат 1 1/2 блока въглехидрат
2 БМ - 6 маслини - ОК

Обед: 3 БПВМ
много на око - добре е да се премерят 84 грама месо за ПБ
въглехидрата - ако е само айсберг - трябва да са 6 глави - няма изяждане, затова обикновено се прави комбинация
мазнината - няма определено количество

Следобедната закуска:
ако е БГ кисело мляко - то е поне 1/2 кофичка и е смесен продукт, към него се добавят само 3 ядки и млякото трябва да е 0,1%, ако е 2% масленост не му се добавят ядки

Вечерята: - същите бележки като при обеда
Късната вечеря: същите бележки като при следобедната закуска

Та май не сме много много близо :laugh4:

Много е важно да разбереш едно: във всяко меню броят блокове протеин (месо, извара, риба) трябва да е равно на броя на плоковете въглехидрати (тук може да се комбинира, за да се намалят обемите, защото суровите въглехидрати са доста обемни, сготвени малко намаляват обема си) и равен блок мазнини. Обърни внимание, че има продукти, които са смесени (млеката например), които имат почти равно количество протеин и въглехидрат и затова при тях не се добавят въглехидрати, а само мазнина, ако са нискомаслени.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Нед Фев 28, 2016 9:57 pm

Лилитеко това е линк към моя блог в който има малко примерни менюта които правих за приятели ( и които те не ползват щото са се ошлайфали ) не могат да ти заменят разбирането на зоната но мисля че могат да ти дадат някакъв тласък. Поразгледай го добре, имам и дневни менюта, но Маня е права, трябва да ми хванеш цаката, защото е най хубаво сама да определяш какво ще ядеш :) БЛОГА

От таблета нещо не мога да давам линкове :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот лилитеко » Нед Фев 28, 2016 10:55 pm

Май ще ми трябва още малко време, за да разуча и да направя примерни менюта, които да консултирам. Ще помоля за идеи за закускии. В близките дни ми се ще да започна с "навлизането" в зоната. Щеше да е хубаво да има примерни идеи. Поне на мен ще ми е много по-лесно :)
лилитеко
 
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 1:56 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пон Фев 29, 2016 8:41 am

Ити ти ли ми оправи поста :lol: мерси :laugh4:
Лили ами поразгледай блога ми де :lol: отдясно има графа етикети, гледай внимателно :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот лилитеко » Пон Фев 29, 2016 9:55 am

Благодаря Катеринка, видях и така ми се поизяснява, но съвсем малко, ще питам докато стана уверена.
лилитеко
 
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 1:56 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пон Фев 29, 2016 11:38 am

Питай, и да знаеш че само изглежда трудно :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот marianapanova » Пет Мар 04, 2016 8:35 am

Добро утро на всички!
Искам да ви попитам дали някой знае колко грама е 1ПБ домашно приготвена извара?
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Мар 04, 2016 8:39 am

Колкото и купената - 56 г. Може само да не трябва да се добавя мазнина. Зависи дали е от пълноценно или от обезмаслено мляко, или е от суроватка от подсирено мляко (след производство на сирене или кашкавал в домашни условия), или е от кисело мляко.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот marianapanova » Пет Мар 04, 2016 9:06 am

Благодаря Маня! Изварата е от пълномаслено мляко Жарсе, доколкото знам това мляко е много маслено. Както писа ти няма да добавям мазнина към блоковете.
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот midea » Сря Мар 23, 2016 9:34 am

negat1ve написа:Котидж Лайт (светлосиния етикет) от Лидъл е с данни по етикет:
мазнини - 2,4 гр.
въглехидрати - 2,8 гр.
протеин - 11 гр.

1БМ = (100/2,4)*1,5 = 62,5 гр.
1ВБ = (100/2,8)*9 = 321,4 гр.
1БП = (100/11)*7 = 63,63 гр.

Аз ли бъркам нещо или просто си го карам по таблиците в сайта и не се занимавам да го смятам?

Следваща питанка - консерва нахут ми излиза 55,2 гр. за БВ, по таблица няма грамаж и е 1/4 чаша. По етикет ли да си смятам грамажа, че още нямам такава мерителна чашка?

Овесът от руските магазини по етикет излизат 1БВ = 14,5, а по таблицата 14 гр. Не е особенно голяма разлика, да си карам ли то таблицата или по етикет?


Днешната ми закуска беше точно Котидж от Била и реших да приложа новите си знания и да изчисля по формулата... и нещо тотално се обърках.
Ние приемаме котиджа за белтък, но стойностите по формулата за мазнини и за белтък са почти сходни. Значи когато ядем котидж, не добавяме мазнини... и балансираме с въглехидрат. Правилно ли разбирам?

Да вземем един неутрален продукт (неутрален значи бъркам в шкафа и вадя от там...) - елда, по етикет тя има следните стойности:
Протеин:11,3
Въглехидрат:64г
Фибри: 5,6г
Мазнини:3г

Това се равнява на:
1БП = 62 гр
1БВ = 14 гр
1БМ = 50 гр

Най-малкото число е въглехидрата, следователно я броим за въглехидрат. Правилно ли съм сметнала, как включваме фибрите в сметките?
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Мар 23, 2016 9:43 am

Фибрите се изваждат от общото количество въглехидрати. Но този котидж нещо не е много зонов. Защото по принцип млечните продукти би трябвало да се водят протеини (или протеини+въглехидрати - смесен продукт). За предпочитане е да се ползва котиджи сиренето предлагано в Лидл - серията лайт.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот midea » Сря Мар 23, 2016 9:50 am

Мерси, Маня! Ще си доям този, пък после ще му мисля :stupid: Така му се зарадвах в Била на котиджа единия от био мляко, другия на промоция... та съм се запасила. Ясно ми е вече, че трябва да избягвам наситените мазнини, а с този котидж точно такива си набавям.
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Мар 23, 2016 10:05 am

Хапвай си го по таблицата - 56 г за 1 БП
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта