Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Яну 04, 2016 7:18 pm

Честно казано, все повече се старая да ям българаски продукти. Мисля си, че всички тези "суперхрани" са доста далеч от нашата генетика и е по-добре да се ползват дори в Зоната храни от региона. Киноата е включена в таблицата, но мисля че беше оранжева. Отдавна съм я приключила и не съм подновила нова покупка. Средиземноморието предлага огромно разнообразие от храни подходящи за Зоната. Като свъриш първата книга, прочети и другите две публикувани в сайта. А скоро ще има още две - само дето нещо ме е налегнал мързел и не съм готова с редакцията на преводите им.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пон Яну 04, 2016 7:31 pm

Аз обичам да ям леща за закуска :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Яну 04, 2016 10:18 pm

Киноа vs. Боб

Скрит текст:
Изображение


Винаги ще предпочета боба :laugh4: Дори да е само заради последния ред от табличката :laugh1: Но не само...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пон Яну 04, 2016 11:41 pm

Всичко е в рекламата :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 05, 2016 9:19 am

Абе, друго си е като си си в Зоната. Съня ти сън, енергията ти енергия, мисълта ти бистра, работи ти се, усмихваш се. И това само за ден в правилната пътека :laugh1: (Щото човешката лудост и лакомия като дойдат някакви си там празници е просто ужасна.)
Мразя празниците, каквито и да са. За мен всеки ден в Зоната е празник. Защото ми дава увереност и спокойствие, жизненост, желание за още и още...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gogo » Вто Яну 05, 2016 10:11 am

Маня написа: А скоро ще има още две - само дето нещо ме е налегнал мързел и не съм готова с редакцията на преводите им.

Маня, давай да помагаме с редакцията! :msmile7:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 05, 2016 10:20 am

gogo написа:
Маня написа: А скоро ще има още две - само дето нещо ме е налегнал мързел и не съм готова с редакцията на преводите им.

Маня, давай да помагаме с редакцията! :msmile7:


Не е само до печатни/правописни грешки Гогич... Ако беше това... отдавна да е готово... Но си има и неща за доуточняване на сложни термини и... А и това са над 700-800 страници. А и аз, като повечето зонковци все пак работя и всичко е на добра воля... Пък и при това затишие... някак стимул нямам да съм по-бърза... :lol:

Абе, има още бая работа... Но ще стане... А който много бърза, да си купи книгите на Бари в оригинал :laugh1: Или да си ги намери в мрежата :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gogo » Вто Яну 05, 2016 11:17 am

Е, аз исках да помогна :( с каквото мога. Като стигнеш до печатните/правописните грешки аз съм насреща. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Яну 06, 2016 8:41 am

За пореден път се убеждавам, че Бари е велик! В блога си преди два дни той публикува текст, посветтен на новоизлязла книга за диета. Дори само заглавието на статията е впечатляващо: One of the Few Diet Books I Would Ever Recommend.

....Frankly, there are very few real diet experts. One of the few is David Ludwig at Harvard Medical School. That’s why I recommend his new book, Always Hungry?

....Now let’s fast-forward to 2016 to David’s new book, Always Hungry? The basic hypothesis in this book is similar to the one that I subscribe to and wrote about in my book, Toxic Fat, published in 2008. The common hypothesis is that obesity is the consequence of incoming calories being trapped in our fat cells thus causing the rest of the body to starve. When you are starving, what do you do? You either eat more calories or slow down physical activity. In other words, you become a glutton or sloth. Usually both happen simultaneously. Once you have developed a Fat Trap, trying to eat less or exercise more only compounds the basic problem that leads to obesity: increased hunger.

I consider David to be one of the leading nutritional scientists of the 21st century as well as being an extremely fastidious clinical researcher. That’s why I highly recommend his book. Do we have some differences? Of course we do, but they are relatively minor in terms of our shared views on the underlying cause of obesity.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Яну 06, 2016 8:53 am

Манче :laugh4: нищо не разбрах :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Яну 06, 2016 9:42 am

Katerinka написа:Манче :laugh4: нищо не разбрах :laugh1:


Хайде за твое улеснение

Една от малкото книги за диети, които някога бих препоръчал

.. Честно казано, има много малко инстински експерти по диети. Един от малкото е David Ludwig в Harvard Medical School. Ето защо аз препоръчвам новата му книга, Always Hungry?

.... Сега нека бързо се върнем към 2016 г. към новата книга на Давид, Always Hungry?Основната хипотеза в тази книга е подобна на тази, които аз подкрепям и и описах в моята книга, Toxic Fat, публикувана през 2008 г. Общата хипотеза е, че затлъстяването е следствие от входящите калории които попадат като в капан в нашите мастните клетки като по този начин карат останалата част от тялото ни да гладува. Когато сте гладни, какво ще правите? Или ядете повече калории, или забавя физическата активност. С други думи, вие ставате лаком или ленив. Обикновено двете се случват едновременно. След като сте развили капан за мазнини, опитвайки се да ядете по-малко или да правите повече физически упражнения само усложнява основния проблем, който води до затлъстяване: повишения глад.

Смятам, че Давид да бъде един от водещите учени по храненето на 21 век, както и че той е изключително придирчиви клиничен изследовател. Ето защо аз силно препоръчвам книгата ми. Дали имаме някои различия? Разбира се, ние имаме, но те са сравнително по-малко от гледна точка на нашите споделени възгледи за основната причина за затлъстяването.


А защо го считам за велик в този случай - човекът не смята, че той е единственият специалист. И подкрепя и препоръчва научния труд на свой колега ендокринолог. С уважение към труда му и постиженията му в областта на храненето.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Яну 06, 2016 4:16 pm

Благодаря за превода!!! :bigsm22:
А Бари е наистина е велик!!!
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Яну 08, 2016 7:49 pm

Намерих в шкафа една забравена соева кайма и си съчиних как да я оползотворя. Рядко прибягвам до соята, защото имам известни резерви към нея. Но тази уж е био, без ГМО и по показатели си е протеин.

Вегетарианско зоново кюфте
6 БПВМ

6 БП - 84 г био соева кайма
3 БВ - 60 г нахутено брашно
3 БВ - 42 г смляна смес от овес и ечемик
6 БМ - 2 ч.л. зехтин

1 ч.л. бакпулвер, сол, кимион, черен пипер, чили, чубрица (на вкус)

Сухите съставки се накисват в 1 - 1,5 ч.ч. вода (на око, да си остане гъста смес, за да понабъбне соевата кайма и нахутено брашно. Ако е необходимо при добавянето на подправките, зехтина и бакпулверя се добавя още вода, така че да се получи смес като кайма. Оформят се 6 топчести кюфтета. Нареждат се във форма за мъфини и се пекат 20 минути на 180 г с вентилатор. Оформя се хрупкава коричка и мекичка сърцевина. Всяко кюфте е по 1 БПВМ. Идеално се допълва с билков айрян (0,1% кисело мляко овкусено с подправки по избор и добавени ядки по избор и разбито в блендер без добавяне на вода).

През лятото айряна си го правя със свежи подправки, а сега - с каквито имам сушени. Днес е комбинация от шушена мащерка, мента, босилек и малко джинджифил на прах.


Хляб от нахут, ечемик и овес

8 БВ

4 БВ - 1 ч.ч. накиснат нахут
4 БВ - 56 г. смес от овес и ечемик, измерени сухи и накиснати

Сол на вкус, 1 ч.л. бакпулвер

Кисналите 24 чаша нахут, есечик и овес се смилат в чопър или робот без да се гони ефекта на пасиране, а да останат и по-едри парченца. Добавя се солта и бакпулвера. Може да се наложи да се добавят 1-2 с.л. вода, за да е лесно разстилането на сместа в тавичка покрита с хартия за печене. Пече се на 180 градуса с вентилатор 20-25 минути. След изпичане се разделя на 8 части. Идеално допълнение, когато много ви се хапва хляб. Много напомня на разните предлагани на пазара хлябове без брашно. Съхранявам в хладилника увит във фолио за свежо съхранение, за да не съхне.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 2:33 pm

Не искам да мислите за Зоната Омега Rx като форма на алтернативна медицина. Да се поддържате в Зоната Омега Rx трябва да е основната ви цел по отношение на грижата за здравето и трябва да използвате фармацевтични продукти само като резерва. Щом излезете от Зоната Омега Rx, в кръвта ви ще се появят първите признаци, че се изправяте срещу хронично заболяване. Години по-късно тези признаци за хронично заболяване ще станат видими. Обаче не трябва да чакате развитието на хронично заболяване, за да разберете, че излизате от Зоната Омега Rx. Често е достатъчно едно богато на въглехидрати ядене да ви изведе от нея поради внезапното покачване на отделянето на инсулин. А ако спрете да приемате поддържащата доза рибено масло за две седмици, кръвните стойности ще отразят, че сте излезли от Зоната Омега Rx в територията на субхронично заболяване. Почти внезапно почвате да се уморявате по-често и пропълзявате през деня като през мозъчна мъгла. Не бих искал да живея в такова състояние и съм сигурен, че и вие не бихте искали.

Както при всяко друго лекарство, трябва да използвате правилно моя хранителен план, ако искате да се предпазите от преждевременно хронично заболяване. Това означава да следите кръвния си профил и уточнявате дозата рибено масло до момента, в който кръвните ви стойности показват, че сте достигнали Зоната Омега Rx.

Ако можете да направите само едно нещо в живота си, за да подобрите здравето си, приемайте дневна доза фармацевтичен клас рибено масло. Този вид рибено масло може поне частично да компенсира широк спектър от грехове на начина на живот като хапването на твърде много въглехидрати, недостатъчно спортуване, ненамален стрес или да сте с наднормено тегло. Не казвам, че намесата в начина на живот не са важни за подобряване на здравето. Те наистина ще ви помогнат да стабилизирате нивата на инсулин и кортизол и нерядко, айкозаноидите. Но висока доза рибено масло има незабавно и пряко въздействие върху нивата на айкозаноидите и тук е ключът за дългосрочен уелнес.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Яну 09, 2016 3:05 pm

Маня благодаря много за откъса, винаги са стимулиращи и полезни (откъсите :))

Днес правихме от хлебчетата , уникални са , хапнахме си със маслинки и сиренце , и направо ни плющяха ушите от кеф. Много ми мапомнят за хляб от лимец. Мерси много за суперските идеи които ми даваш :bigsm20:
Качих ги в блога си :))
http://ozonka.blogspot.bg/2016/01/250-56-1.html
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 3:07 pm

ЩЕ ОЦЕЛЕЕМ ЛИ КАТО ВИД?

Зловещото е, че мисля, че стоим на кръстопът за бъдещето си като вид. Еволюцията е белязана от резки стартове и спирания. Нашата история като вид не е различна. Преди около 150 000 години внезапно се появяват съвременните хора, след като някъде около три милиона години нашите по-скоро хилави предци са обикаляли африканската савана. Всъщност, археологическите данни категорично доказват, че предшествениците на съвременните хора са били на косъм от изчезване. Нещо разтърсващо се е случило, което е осигурило оцеляването на нашите предци.

Всички налични доказателства сочат решението на нашите предци да започнат да консумират ракообразни, богати на дълговерижни омега-3 мастни киселини като определящ момент, който ни придвижва напред на скокове и граници през еволюционната верига. Ако трябва да осигурим дългосрочното оцеляване на нашия вид, тогава не можем да се отдалечим от хранителното ни наследство. Ако го направим, може бързо да изчезнем, както сме се появили.

Трябва да помислим за възможността човешката еволюция да е в застой, тъй като сегашната технология обезсилва необходимостта от нови биологически адаптации към околната среда. Например, няма да развием рентгеново зрение, той като имаме рентгенови машини, които вършат по-добра работа от тази, която би свършила която и да е генетична мутация. Нещо повече, не би имало предимства за оцеляване за този тип мутации. Така че ако не еволюираме повече, е вероятно да сме в процес на де-еволюция? Считам, че като вид изобщо не сме близо в момента до пълната реализация на интелекта си и че прахосваме умствения си потенциал, като не консумираме адекватни количества дълговерижни омега-3 мастни киселини.

Колко от нас могат да кажат, че умовете ни наистина работят при максимална ефективност? Че мислим с яснота, оценяваме света около нас, изпитваме радост в общуването с другите и имаме чувство за духовност, което ни обединява с цялото човечество? Всички настояваме нашите компютри, клетъчни телефони и коли да работят максимално ефективно. Защо изискваме по-малко от мозъците, телата и емоциите си?

Тъй като се движим бързо през ерата на информацията, започваме да губим поглед за онези същински качества, които ни правят човеци. Станали сме по-разединени като общество и имаме по-слаби социални връзки с приятели, колеги и семейство в сравнение с предишните поколения. Хората може да кажат, че еволюираме в ново общество, което не се нуждае от подкрепата на механизмите на миналото, но се съмнявам. Избрали сме да занемарим диетата си и отбягваме здравия разум в подхода към живота, който ни препоръчват бабите. За учудване ли е, че виждаме нарастване на насилието, депресията и поведенческите проблеми?

Политиците наричат това упадък на семейните ценности. Мисля, че е по-коректно да се каже, че много от социалните ни проблеми може да са силно свързани с драматичното изчерпване на дълговерижните омега-3 мастни киселини в диетата ни. В началото на двадесети век, количеството омега-3 мастни киселини в американската диета беше относително високо. През последните сто години ние постоянно намаляваме дълговерижните омега-3 мастни киселини в диетата и съществено увеличаване омега-6 мастните киселини. Считам, че това е единственото най-голямо бедствие за общественото здраве в Америка през последния век, поради неблагоприятното му въздействие върху нивата на айкозаноидите. Вярвам, че тази единствена промяна в диетата е причинила повече смърт, отколкото всички епидемии от инфекциозни заболявания през последния век взети заедно.

Не се отчайвайте, защото в изключително кратък срок можем да обърнем “де-еволюцията” на нашето общество и да насочим нашия вид по посока на ново по-високо ниво. Просто започнете да привеждате ума и тялото си в оптимален режим на работа за няколко седмици. И ако проработи при вас, кажете на приятелите и семейството си. В края на краищата, така са започнали всички революции.
Последна промяна Маня на Съб Яну 09, 2016 4:33 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron