Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Сеп 11, 2015 2:28 pm

Ако мислиш, че съм повторила някоя от рецептите си :laugh1: . Може би само смутитата, бонбонките и халвата повтарям, че те са ми постоянно в менюто и стават бързо и са лесни за носене.
Пиша ги тук с надежда да помогна някому да не смята. И аз смятам в момента като тръгна да си измислям нещо за следващия ден. И много рядко готвя за повече от две хранения. Защото обичам да си разнообразявам менюто. Предпочитам да готвя по-често, колкото може по-простичко и с "щадящи готварски техники", отколкото една седмица да ям едно и също.Всеки път импровизирам от наличното. Е, уж правя някакво проекто-меню за седмицата, за да не пазарувам излишно. Но като застана пред печката - нищо от това вече не е същото. Плановете са едно, реалността - друго. И преди Зоната беше така. Отварям хладилника и шкафовете и каквото се получи. Само сладкишите съм правила по рецепти, че там работата е много деликатна. И като са ми диктували рецепта с "и брашно колкото поеме", като се скрие автора, тя отива в коша. Щото това "колкото поеме" винаги проваля сладкиша (поне при мен). :laugh1:
Но тия чушки ги мисля от сума си време... откак ти спомена, че си правила. И им дойде реда. Нали позахладня и вече не е прекалено горещо пред печката и почнах да се връщам към нещо като готвене. :laugh1: Пък съм и в отпуска и можех да им отделя достатъчно време.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пет Сеп 11, 2015 3:02 pm

И ние честичко си правим чушчици с кайма, даже си бланширахме чушки по 80 гр всяка, и по 6 в пакетче, специално за рецептата ми :lol: и си ги вакумирах и във фризера :lol:
Готвехме си и винен кебап, и той много вкусен стана, само телешкото много фира даде.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Сеп 16, 2015 4:42 pm

"Зимнината" ми от градинката на прозореца :laugh1:

Скрит текст:
Изображение
люти чушки на сурова туршия :chef1:


Рецептата е приложима за всякакъв зеленчук, ако искате да остане хрупкав и да стане бързо.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Сеп 16, 2015 5:02 pm

Побликувала ли си рецептата, че ми се напълни устата :laugh4:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Сеп 16, 2015 5:14 pm

В буркан, в зависимост от размера му (това тук е бурканче от конфитюр, че "реколтата" се побра в такова) се слага 1 аспирин, 1 с.л. захар (аз ползвам най-кафявата - май беше Демерара), 1 с.л. сол и се налива оцет до ръбестия ринг в основата на буркана. Нареждат се почистените и измити зеленчуци по избор (по желание може да се добави някоя подправка - скилидка чесън, листа целина, копър, абе квото ти сърце сака). Долива се с преварена почти изстинала вода (или изворна, ама да не е студена). Захлупва се стегнато (може и да е с обикновените капачки, дето се затягат с някакво приспособление - ама аз отдавна нямам такива буркани). И като се сетиш през деня обръщаш буркана ту с капачката нагоре, ту с "дупето" нагоре. След 3-4 дни зеленчука е готов за похапване. Чушки, краставички, зелен фасул за салата, камби, карфиол, броколи, брюкселско зеле, нарязано зеле, червено цвекло. После вадиш и ядеш.

На малкото бурканче сложих чаени лъжички сол и захар. Но аспиринът си е един.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Сеп 16, 2015 7:50 pm

А изчисляваш ли ги като блокове, или по хапка за кеф?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Сеп 16, 2015 8:00 pm

Ами можеш да си подготвиш смес в бурканите така, че да са за определени блокове. Аз от години не правя зимнини, освен печени чушки, без които не мога зимата, защото си нямам село, "градинката" ми е на прозореца (и то за първа година - странно ми е че изобщо нещо поникна :lol:, щото на мен нещо не ми върви дори с цветята, освен ако не са кактуси, дето не им трябва поливане ), че и балкон нямам :( . Но това ми е рецептата за сурова туршия.
А лютите чушки изобщо не ги броя в блоковете - чилито и в бонбони слагам. Просто обичам лютичко.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Сеп 18, 2015 9:12 pm

Експеримент
КИСЕЛО БРЮКСЕЛСКО ЗЕЛЕ
готово за 3 дни

Скрит текст:
Изображение


Експериментът се оказа изключително сполучлив. Много хора го подминават, защото не им е много по вкуса, а то е един от препоръчаните зеленчуци от Бари.

Почистих малките зелчета от горната част на кочанчето. Цепнах на кръст с ножа кочана (както се прави с нашенското си зеле, когато се приготвя за кисело). Някои по-големи зелчета разделих на 2, за да запълня добре буркана. В буркана сложих 1 с.л. тъмнокафява тръстикова захар, 1/2 с.л. сол, 2 скилидки чесън, срязани на две, 5-6 зърна чер пипер, 1 ч.л. семена от копър, 2-3 зърна кориандър, 2-3 зърна синап, 1 к.ч. ябълков оцет. Напълних буркана с зелчетата и залях с преварена студена вода. Затворих буркана. И колкото пъти се сетя през деня го разклащам, че ако го обърна с капачката надолу тръгва да му изтича течността (нямам явно достатъчно сила в ръцете, да я затегна като хората :laugh4: - трябва да тренирам с гирички :laugh1: ).

Днес опитах резултата - нараво е супер. А след още ден два ще е божествено.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Сеп 19, 2015 6:58 pm

Две "15-минутни" ястия от днес (не броим рязането :laugh1: )

Пиле със зеленчуци

3 БП - 100 г сурови пилешки гърди, нарязани на жулиени
1/2 БВ - 120 г червена чушка (една средна по големина), почистена от семките и нарязана на жулиени
1/4 БВ - 90 г гъби кладница, нарязани на жулиени
1 БВ - 1 морков, обелен и нарязан на жулиени
1/4 БВ - половин малка глава лук, нарязан на тънки полумесеци
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
1 скилидка чесън за аромат
1 БВ - грозде за десерт

Нарязаните зеленчуци се поливат със зехтина, поръсват се със сол и се разбъркват. Изсипват се в загрят тиган с незалепващо покритие и се задушават под капак за 10 минути на средна температура. Добавят се пилешките жулиени, размесват се с поомекналите зеленчуци и се оставят в тигана под капак за още 5 минути. Изклчвате котлона и като леко се охлади ястието поднасяте като поръсвате обилно с накълцан на ситно магданоз и чер пипер.

Задушени чушки и домати с "катък"

1 БВ - 240 г червена чушка нарязана на жулиени
1 БВ - 240 г домати за консервиране (онези, удължените), нарязани на четири
3 БП - 50 г "катък" по рецептата от дневника ми (микс от 400 г извара Домлян, 400 г лайт сирене Мадраров и 1 цедено Олимпус 0%)
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
1 БВ - грозде за десерт

Нарязаните на жулиени чушки леко посолявате и заливате със зехтина. Разбърквате. Слагате в загрят тиган с незалепващо покритие на средна температура. След 3-4 минути добавяте доматите, малко ронена чубрица и 1/2 кафяна чаша вода. Захлупвате тигана и след още 10 минути изключвате котлона. Поднасяте с катъка и гроздето за десерт.

Пикантен хрупкав нахут (той не е бърз :laugh1: )
Идеален за добавяне към салата или просто да си хрупнете

4 БВ - 1 ч.ч. сварен нахут (от буркан), измит и оцеден
1 ч.л. чесън на прах
1 ч.л. пушен червен пипер
1 ч.л. смлян кимион
сол на вкус
4 БМ - 1 1/3 ч.л. зехтин

Загрейте фурната на 200 градуса. Изплакнатия и оцеден нахут подсушете с кухненаска хартия. Оваляйте с подправките и зехтина в подходящ съд. Изсипете в тавичка покрита с хартия запечене. Печете 20-25 минути. Нахута ще продължи да се втвърдява и след като го извадите от фурната. Добре е да се консумира в същия ден, че иначе става доста твърдичък (особено за беззъбковци като мен)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Нед Сеп 20, 2015 12:00 pm

Мммммм как добре изглежда зелетооо, ням ням :lol:

Как ще го ядеш, т.е. колко ще е блока?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Сеп 20, 2015 12:20 pm

Katerinka написа:Мммммм как добре изглежда зелетооо, ням ням :lol:

Как ще го ядеш, т.е. колко ще е блока?


Като кисело - по 100 г за БВ :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Нед Сеп 20, 2015 12:37 pm

Манче уникална си :laugh4: :laugh4: :laugh4:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Окт 15, 2015 12:12 pm

Такъв мързел ме е налегнал за приготвяне на храна, че не си е работа... А и все се опитвам порциите за носене в офиса да са по-малки като обем, че нося три хранения и вече ми натежава торбичката :lol: Но мързеливите хора са двигателите на прогреса :laugh1: И ето как набързо си измислих снощи обеда (за да мога спокойно да си гледам волейбола): пилеикото бонфиле беше приготвено още от неделя - накиснато в марината от соев сос, сос уорчестър, сок от нар, чер пипер, чили, няколко капки лимон, малко балсамико, розмарин и вече не си спомням какво още. Престояло 2-3 часа в маринатата, оцедено и изпечено на тапеняки грила. Прибрано на порцийки в хладилника. Та двата блока си бяха готови. Въглехидратите ги съчиних набързо - 1 БВ белени домати от консерва (точно една мъничка консервичка) и в нея потопени мръвките. За десерт 1 БВ хамбургски мискет с 2 ореха за БМ. И дори преядох :lol:
Закуската беше смути от 1/2 кофичка кисело Маджаров 0,1%, 16 г. протеин на прах, 1 ябълка, 9 бадема, канела и листа мента.
Следобедната закуска - 50 г. изцедено 24 часа Маджаров 0,1 %, 1 орех и едно нахутено хлебче (по моята рецепта - и то приготвено от неделя).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Окт 16, 2015 2:16 pm

Вчера излезе поредното месечно писмо в сайта на Бари. Много се смях, защото Сю Нор споделя как е открила, че киселото мляко (техния обикновен или гръцки йогурт) може да не просто кофичка, на дъното на която има конфитюр, който трябва да разбиеш, за да си го хапнеш и да не е само подправка, а да се превърне в "звездата на блюдото" и да е пикантно (без да е сладко). Затова реших да ви споделя идеите и как да си овкусите киселото мляко (за мен това не е било никога проблем, защото отдавна практикувам "пикантно" кисело мляко).

Опитайте купичка с пикантен йогурт

Запознанството ми с йогурта беше в онези типични малки пластмасови чашки с конфитюр на дъното, който разбърквате. По-късно започнах да добавям пресни плодове до чист йогурт, което всъщност беше най-вече плодове с много малко йогурт. Когато започнах Зоната, зарязах плода в полза на малко бадемово масло за баланс. Това определено беше последният ми опит с йогурт, или така си мислех, освежаващ и кремообразен с лек ядков привкус. Не съм знаела какво изпускам, докато не опитах наскоро купичка пикантен йогурт.
Лесно е, няма нужда от рецепта. Започнете с ½ или 1 чаша чист нискомаслен йогурт. Обикновен или гръцки, и двата вида са подходящи. Винаги включвайте пръска зехтин или друга здравословна мазнина като ядки или авокадо. След това, възможностите са безкрайни. Печена червена чушка, малка лъжичка бобена салата, фета, люта чушка (чили), авокадо, маслини, печени зеленчуци, подправки като заатар или къри, малка бучка хумус, прясно нарязана краставица, каперси, задушен лук и чесън, накъсани билки, сибирски/див лук, кора от портокал или лимон и натрошени ядки са все страхотен избор за гарнитура/топинг. Запомнете, звездата тук е йогурта. Нека гарнитурата да е с размер на подправка.

Следвайте тези указания, за да си направите своя собствена купичка пикантен йогурт.

1. Включете поне един топинг със силен аромат.
2. Добавете текстура с ядки или с малко натрошено нискомаслено сирене.
3. Добавете малко сол и няма да сбъркате.

Играйте на сигурно с любимите си или бъдете авантюристи и го разнообразете с онези нови екзотични зеленчуци или подправки, които чакате да опитате. Ето няколко идеи да започнете. Да ви е вкусно!

- Срязани на две чери доматчета, настърган пармезан, накъсан босилек, капка балсамов оцет, зехтин, сол, черен пипер
- Песто, парченца домат
- Парченца домат, заатар, мента, зехтин
- Нарязани маслини каламата, парченца домат, накълцана чушка, накълцана краставица, чифонада от мосилет (навийте на руло листа босилек и ги нарежете тънко), натрошена фета, зехтин, сол
- Кубчета краставица, кубчета авокадо, натрошена макадамия, пресен копър, кора от лимон, зехтин, пресен магданоз
- Настъргано цвекло, накълцано парченце портокал, зехтин, пресен копър
- Хумус, накълцана чушка, накълцана краставица, лимонов сок, накълцани маслини каламата, накълцани бадеми, мента
- Тънко нарязани репички (всякакъв вид), зехтин, сол, черен пипер
- Настъргана краставица, свежа мента, няколко нахутчета, орехи, сол, черен пипер
- Печена червена и жълта чушка, лъжицка бобена салата, каперси, див лук, натрошена макадамия, зехтин, сол, черен пипер
- Парчета авокадо, лимонов сок или кора, листа босилек, зехтин, сол, прясно смлян черен пипер
Последна промяна Маня на Пет Окт 16, 2015 5:59 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пет Окт 16, 2015 4:52 pm

Ехааа , Маня пак ми даде нова идея :bigsm22:
И да питам нещо :laugh4: как разбираш по етикет, че фибрите са извадени от въглехидратите или не са :think2:
Че си купих бобец консерва от метровската примоция и като тръгнах да смятам колко е блока , извадих от въглехидратите фибрите, и ми се получи 250 гр за блок, което не ми се стори реално, изчислих го без да вадя фибрите и така го ядох :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Пет Окт 16, 2015 5:30 pm

Добро утро!
Откриха Европа америанците.
Аз пробвах и оцених по достойнство и предложението на jivas, който беше дал рецепта за печен патладжан с йогурт/извара и чесън. Аз му добавих магданоз, лимон и маслини и много ми хареса!
Имам си и моя рецепта с йогурт/извара, печена червена чушка, настъргано сварено яйце+чесън, магдноз и смлян сусам. :)
А пък индийците колко рецепти имат на основата на киселото мляко, просто нямам думи!
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта