Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Suzi » Сря Юли 22, 2015 4:46 pm

Аз ползвам този от iHerb, който Маня ти е препоръчала и съм много доволна. Още предложения можеш да намериш в темата за протеините.
Когато си в дупка, спри да копаеш!

Изображение
Аватар
Suzi
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:32 am
България/Германия
Жена

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Чет Юли 23, 2015 1:04 pm

Много скъпи тез протеини бе хора :lol: вече не ми се яде сладолед :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 1:26 pm

Един БП ти излиза по 83 стотинки, ако е от БГ и тежи 8 грама

А иначе в рецептата можеш да замениш протеина на прах с кремообразна извара (на Олимпус или от Лидл) или с киселото мляко на Олимпус 0% и пак става супер сладолед, ама малко по-голяма формичка ще ти трябва, че в тези стандартните за сладолед не се събира. Става и в кутийка от котидж с клечка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 4:11 pm

Ако не бях 100% убедена, че въглехидратите от зеленчуците и плодовете са по-добри от въглехидратите в киселото мляко (най-малкото им липсва са полифенолите) в тия жеги щях да карам само на билково (как ли да го измисля като всъщност е със свежи подправки - подправчено може би :laugh1: ) кисело мляко с бадеми. Толкова свежо ми става и ме тонизира супер. Сутрешната закуска беше овкусено с шепичка бейби спанак. Сега следобедното - с мента. Божествено.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Чет Юли 23, 2015 6:05 pm

Да знаеш Манче заразна си :lol: от три дни рупам шопската с един куп зеления, :laugh1: най странното е че преди не понасях босилека,а сега ми плющят ушите :laugh1
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Maya » Чет Юли 23, 2015 6:14 pm

Здравей Маня,
Относно приема на вит. Е:
Когато пиеш полифеноли не се ли дублират ефектите от тях с тези на витамин Е. В смисъл, че и двете добавки предотвратяват окислението на рибеното масло? Относно приема на магнезий съм чела ( и пробвала), че най успешно е усвояването през кожата. Бих ти препоръчала да си купиш от фирмите за химикали магнезиев хлорид хексахидрат или магнезиев сулфат задължително ЧЗА (чист за анализ) и да си правиш вани на краката с една лъжица от препарата. Може също да го ползваш като натурален дезодорант 1:1 вода : препарат. 1 кг е около 10 лв.
Maya
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Юни 16, 2015 7:05 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 6:31 pm

Мая, благодаря за предложението за магнезиевите бани. Дано не ми се налага да прибягвам до тях. Колкото до приемането на магнезий под формата на хапчета - аз съм от хората, които изобщо не си пият хаповете редовно. Правя го ден-два-три, само при поява на признаци за крампи. Но те толкова се разредиха откакто съм в Зоната, че по-скоро мога да кажа, че не пия магнезий.
Полифенолите от храната са сравнително малко в сравнение с препоръчаната доза от д-р Сиърс. Освен това твърде бързо се отделят от организма. А за неговите поне аз нямам бюджет, за да си ги разреша. Така че си ги набавям основно от храната. Така че едва ли се бият и с витамин Е, който лично аз също приемам периодично и то драже от 200 IU, рядко ми се случва да достигна дори 2 последователни дни прием.
Според мен всичко трябва да е умерено, когато човек няма сериозни здравословни проблеми. Дори само спазвайки принципите на хранене на Зоната ефекта е изключителен.
Всички добавки за препоръчителни, но не задължителни, може би с изключение на омега-3 (поне за мен и за моето здравословно състояни).
Освен това, ако има някакъв здравословен проблем човек първо трябва да се обърне към съответния специалист и тогава да предприема каквито и да е решения както за начина си на хранене, така и на лекарствата, които приема.
Но ето, аз сама спрях лекарствата за кръвно, просто защото след времето прекарано в Зоната (в по-голяма част откакто съм започнала, с минимални забежки), кръвното ми е нормално. С хапчетата отива в петите. Споделих с личната си лекарка след като вече ги бях спряла повече от 5 месеца. И тя прие решението ми, при положение че поддържам нормално кръвно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Maya » Чет Юли 23, 2015 8:05 pm

Въпросът ми относно полифенолите и вит.Е беше по скоро уточняващ. Дали когато е препоръчвал вит. Е преди 20 години е поради липсата на инфо за полифенолите, а към днешна дата ако приемаш достатъчно такива под формата на добавки не отпада нуждата от вит. Е? И от мен благодарности, че ни направи съпричастни към прекрасната книга!
Maya
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Юни 16, 2015 7:05 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 8:52 pm

Витамин Е и делфинидините (групата полифеноли прерпоръчана от Бари Сиърс, на която най-богати са маки бери и някои горски плодове) са антиоксидантни от различен вид и с различно време на разпад. И двата са важни за борбата на организма със свободните радикали. Така че комбинацията от двете, според мен, не вреди, а може да е само от полза, когато се приемат умерено. Ако човек може да си набави добавка с делфинидини със съдържание в препоръчаната от Бари доза просто трябва да ползва по-малка доза витамин Е. Моите търсения на форми на екстракт от маки бери в мрежата ме отведоха към сайтове на език, който не разбирам. Но показателите им в никакъв случай не са като тези на предлагания от Сиърс препарат MaquiRx. Самият препарат Delphinol май може да се поръчва само като промишлена форма. На сайта му има само инфо. Пробвала съм отдавна да се свържа с питане как може да се закупи, но до този момент нямам отговор.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот ddididd » Пет Юли 24, 2015 3:26 pm

Маня,тъй като ми предстои преход в планината и малко ще ми е неудобно да нося храна(поне не за вс хранения),смятам през деня да съм на протеин+ядки+плод.Добре ли е според теб?
ddididd
 
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Май 25, 2015 6:40 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Юли 24, 2015 3:42 pm

По принцип Бари препоръчва плодовете да са по-малка част от приеманите въглехидрати, особено за жените. Но в извънредни случаи мисля, че не е проблем. Особено ако това няма да е за повече от 2-3 дни. Стига да се спазват блоковете, съотношението между основните макронутриенти и часовете между храненията. Протеинът много добре се съчетава и със зеленчуци, ако не е овкусен.
Хубаво е, че ще съчетаеш Зоната с планински преход - чист въздух, свежест (а не жегите на града) и много движение. Това ще има положителен ефект.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Нед Юли 26, 2015 1:31 pm

Днес вече и при нас е горещо.
По улиците има само жега и даначни :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Юли 28, 2015 9:34 am

Нещо като КАТЪК

3 БПМ + 1 БВ

1БП - 82 г. кисело мляко Олимпус 0%
1БП + 1 БВ - 200 г кисело мляко Маджаров/Верея 0,1%
1 БП + 1 БМ - 35 г нискомаслено сирене Маджаров (серия Light)
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин
Може да се овкуси със смачкана скилидка чесън и чер пипер.

Сиренето се настъргва на ситно ренде. Смесва се с млеката и зехтина.
2 БВ могат да бъдат домати, печени чушки, сварен овес, плод или комбинация от изброените.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юли 30, 2015 6:35 pm

Отдавна не се бях теглила и мерила. Но резултатът за година и шест месеца си е супер. Особено на моята възраст. Отслабването става равномерно, съразмерно и увисванията са минимални (е, мускули няма, щото няма кой да ги тренира :laugh1: )

--------------------26.01.2014---------------30.07.2015
ханш------------------125-----------------------114-------- (- 11 см)
талия-----------------119-----------------------103-------- (- 16 см)
тегло------------------96-------------------------77-------- (- 19 кг)
% тел.мазнини-------56-------------------------47---------(- 9%)

ПП. О, и за награда - заваля и почна да разхлажда :smdance: Кеф! :laugh4: Че тая жега ми дойде в повече :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Чет Юли 30, 2015 7:16 pm

Браво Маня!
На това му се казва "устойчиво развитие"! :)
Наистина ли не се теглиш и мериш дълги периоди?
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юли 30, 2015 7:32 pm

Ами последното ми мерене беше май някъде април-май (по спомени). Понякога профилактично скачам на кантара, за да установя има ли застой или леко помръдване. За мен меренето изобщо не е стимул да продължавам в Зоната. (Някои хора имат нужда от това, аз не, мен това психически ме затормозва, а отнема минути от спането :) ). Стимулът ми е общото ми психическо и физическо състояние, издържливостта ми на бачкане (макар и 90% в седнало положение пред комп в офиса или у дома), фактът, че имам сили да превеждам Бари и все повече да намирам обяснение кое как. Просто в един момент смъкването по 100 г на седмица или непомръдването малко ме смущаваше. Но после просто реших, че не това ще е за мен критерия. И сега си хапвам и пийвам зонови салати и смутита, пия в жегите по 5-6 литра вода, търча като изоглавена до WC :laugh4: Но животът в Зоната е прекрасен - въпреки жегите :laugh1: Чийтвам много много рядко и то с киснати бадеми (толкова са вкусни, че мога да изхрупам половин килограм, ама не го правя разбира се) и при появата на някой нов сезонен плод се насищам на едно хранене с него до пръсване и след това пак зоново. Сега карам основно на кисело мляко, извара и нискомаслено сирене за протеини, богати салати от зеленчуци за въглехидрати и малко плод за десерт към някое хранене, много рядко малко накиснат овес, и зехтин и бадеми за мазнини. И ми е леко през целия ден. За яйца, риба и мръвки може да се замисля чак като позастудее и хубавите ни зеленчуци станат парникови (и съответно скъпи).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта