Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пон Юли 20, 2015 2:25 pm

Ооо тва за доматите го четох и аз, даже четох че и пасирането им се отразява добре. И да си призная тая зона ме повреди, ям шопска два пъти на ден и не ми омръзва. :yess:
Маня витамин е от ихерб ми е 400 мг, а сега стигнах до витамините в книгата и Бари препоръчва 200, как да го вземаме , през ден ли?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Юли 20, 2015 2:31 pm

Ми не знам, аз си взимам от 200 единици от БГ и като се сетя пия, като не се сетя, пропускам. Както и с другите витамини. Отдавам им повече значение през зимния сезон, когато храната в повечето случаи е минала през топлинна обработка. Сега, при това изобилие от свежи плодове и зеленчуци изобщо не мисля за витамини. А ето тукса дадени параметри между 100 и 400 IU, ако става въпрос за витамин Е, разбира се.

Между другото, в книгата която сега превеждам (което Пипи е отразила и в сайта) дозите за витамин Е са между 100 и 400 IU.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот _belladonna_ » Пон Юли 20, 2015 3:14 pm

Маня, освен витамин Е и рибено масло какви други витамини и добавки пиеш? Каква марка ти е витамин Е от Бг?
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Юли 20, 2015 3:22 pm

Витамин Е на GNC, и Alive за жени на 50+ (това от iHerb, но май вече ги има и в България).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот _belladonna_ » Пон Юли 20, 2015 4:06 pm

http://apteka.framar.bg/30012105/%D0%B2 ... B3-100-gnc
Това ли е витамин Е?
Аз май имам проблем с хапчетата, никакви добавки не пия. Мултивитамините сама ли реши да ги пиеш или Бари препоръчва? Вече чакам първата поръчка на рибено масло. Което е голям успех за мен, защото трудно посягам към лекарства.
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Юли 20, 2015 4:18 pm

Да, това е Витамин Е. А мултивитамините ги избрах, защото ми беше по-лесно хапчето да е 1, вместо многото препоръчани. Сега се замислям, че май трябва да помисля и за магнезий, че от време на време имам крампи. Трябва да видя прочета по-подробно какво има в моите витамини, че вече съм забравила. По принцип Бари препоръчва някои основни добавки, освен рибеното масло. Пипи много подробно ги е представила в сайта, като в момента липсва само инфо за полифенолите. Но за тях четете в книгата "Средиземноморската Зона".
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот _belladonna_ » Пон Юли 20, 2015 4:29 pm

Значи заедно с витамин Е взимаш и по 1 мултивитамин? Или редуваш-или едното, или другото. Питам, защото и мултивитамините съдържат витамин Е?
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Юли 20, 2015 4:38 pm

Когато се сетя, ги взимам заедно. :laugh1: (защото въпреки зонуването понякога съм малко разсеяна, както днес например, забравих сутринта да си сложа новите зъбки :laugh1: :laugh1: :laugh1: Но то е по-скоро от натрупването на задачки, а не че почвам да кукуригам). Старая се да не пропускам витамин Е. И тъй като препоръчаната доза от Бари за него е 100 - 400 IU, а двете заедно правят 300 IU, дозата става приемлива. Плюс рибеното масло - и съм подпомогнала Зоната. Пия витамин Е и мултивитамините от есен до пролет (до излизането на свежите храни). А през този сезон разчитам предимно на свежи зеленчуци и плодове. Но рибеното масло не го пропускам.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Пон Юли 20, 2015 5:09 pm

tanita68 написа:Ооо, тук май се задава още едно зоново бебче! Елдас, честито! Дано да е много здраво и послушно човече! Когато бях бременна ми изследваха някакъв гликиран хемоглобин, казаха че чрез неговите стойности можело да се определи какво е било положението с кръвната захар през последните няколко месеца. А за рибеното масло няма да сгрешиш ако започнеш да приемаш поне поддържащата доза. Иначе бебчето ще си вземе от теб каквото му е нужно и при теб ще се получи дефицит на омега3. :) Леки оставащи месеци! :)


Мерси, има още време наистина и за това поръчах днес едно рибено масло, ще видим...по 3 ли трябва да пия?
Иначе за гликирания го следя изкъсо, защото започнах сутрин на гладно да вдигам стойностите и трябва проследяване за гестационен диабет. Сега ми престоят кръвни изследвания и ще пусна и тези, които са маркери по Зоната.
Маня...ще извиниш лиричното отклонение, нали ;)
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Юли 21, 2015 12:48 pm

Лека лятна обедна вкуснотийка
3 БПВМ

1 БП+1 БВ - 200 г кисело мляко 0,1%
1 БП - 82 г кисело мляко олимпус 0%
1 БП - 6 пътпъдъчи яйца или 2 белтъка
1 БВ - 240 г домати
1 БВ - 240 г пиперки
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
магданоз, копър, 1-2 пера пресен лук, 1 скилидка чесън, сол и черен пипер на вкус
Чушките и доматите са нарязват наситно. Тиган се напръсква с част от зехтина. Намачканата скилидка чесън се поставя в тигана за няколко секунди, после се добавят чушките и се завъртат 2-3 пъти, добавят се и доматите и тиганът се захлупва за 5-6 минути до омекването на зеленчука. В това време се разбиват леко яйцата/белтъците с кипка сол и по желание малко чили и чер пипер. Когато зеленчука е поомекнал се изливат яйцата, разбъркват се, затваря се котлона и захлупения тиган остава за още 4-5 минути на котлона. Малко преди да го свалите поръсвате с нарязаните на ситно магданоз, копър, пера лук (и друга зеленийка по желание и вкус) - аз добавих за свежест и цвят и шепа бейби спанак). Сервирате със смесените 2 вида кисело мляко и останалия зехтин.
Последна промяна Маня на Вто Юли 21, 2015 1:26 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Юли 21, 2015 1:15 pm

eldass написа:А от кога е поръчката, за да преценя как се е движила? Нали все още за едно шише рибено масло трябва да пристига в поща?

Елдасс, поръчката ми пристигна - от 9 юли, днес сме 21. Дори ми я донесоха на крака в офиса :laugh1: , въпреки че друг път за такъв обем ходя до пощата :laugh1: Но си имаме нова пощаджийка и тя явно се учи да прави и малки доставки. Стойността в лева е 55.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Юли 21, 2015 8:44 pm

Нов пробив в лечението на диабета или просто преоткриване на диета Зоната?

Публикувано на 20 юли 2015 г от д-р Бари Сиърс.

Имах възможността да прочета очарователна малка статия в юлския брой на Diabetes Care (1). Онова, което е интересно за статията е, че един от основните автори е водещ академичен защитник на използването на лекарства за лечение на затлъстяване и диабет.
В частност, това изследване задава простия въпрос дали яденето на протеин преди яденето на въглехидрати при хранене има някакво въздействие върху кръвната заха и инсулиновите отговори при пациенти с диабет тип 2. За да се проучи този въпрос се изисква един много прост експеримент. Изследователите дават на пациенти с диабет една и съща закуска в два пъти, веднъж ядат първо въглехидратите, а втория път първо протеините. Другото интересно нещо е че закуската е много близка до закуска по Зоната по това, че в състава на храната има 35% протеин, 43% въглехидрати и 22% мазнини. Разбира се, тя съдържа твърде много калории (628 срещу препоръчаните от мен по-малко от 400), но това е подробност.
Онова, което установяват е, че като ядат първо протеина последван от въглехидратите увеличаването и на кръвната захар и на инсулина при пациенти с диабет драматично намаляват съответно със 74% и 49% през следващите два часа. И така какво мислят авторите за резултатите си? Те пишат „величината на този ефект на реда на храната върху нивата на глюкозата са сравними с тези наблюдавани при фармакологични средства”. Това е доста силно заключение, идващо от един от главните академични говорители на промишлеността за лекарства за диабет.
Но биха ли могли да постигнат дори по-добри резултати? Вероятно чрез намаляване на съдържанието на протеин в закуската от 58 g на 30 g, намаляване съдържанието на въглехидрати от 68 g на 40 g и намаляване съдържанието на мазнини от 16 g на 13 g. Това би намалило приетите калориите от 628 на 397. Не е изненада, че това ще доведе до състав на макронутриентите от 40% въглехидрати, 30% протеини и 30% мазнини. И тъй като има намалени количества на въглехидрати и калории, намаляването на кръвната захар и инсулина би бил още по-голямо. В действителност, това беше показано от Факултета по медицина във Харвард през 1999 (2).
Докато четях статията си мислех нещо ми изглежда много познато в този забележителен нов медицински пробив в контрола на кръвната захар при дабетици просто чрез ядене първо на протеините, преди да се консумират въглехидратите. Причината да ми изглежда толкова познато е, че писах за това през 1997 г в книгата ми Mastering the Zone"Овладяване на Зоната"(3). В частност, беше Полезен съвет № 13 на страница 56. Ако Mastering the Zone не беше бестселър на New York Times с повече от един милион продадени копия, бих разбрал защо е отнело близо 20 години за специалистите по диабет да разберат как проста диетична промяна с яденето първо на подходящ протеин преди въглехидратите ще е равносилно на в което и да е лекарство. За съжаление, с повече от един милион копия в оборот на Mastering the Zone е трудно да разбера защо е отнело толкова дълго време за да се разбере че последователноста на храната (ако е ястие по Зоната) е много по-мощна от лекарство. Мислите ли, че това може да са парите?
Референции:
1. Shukla AP, IIiescu RG, Thomas CE, and Aronne LJ. “Food order has a significant impact on postprandial glucose and insulin levels.” Diabetes Care 38:e98-e99 (2015)
2. Ludwig DS, Majzoub JA, Al-Zahrani A, Dallal GE, Blanco I, and Roberts SB. “High-glycemic-index foods, overeating, and obesity.” Pediatrics 103:e26 (1999)
3. Sears B. Mastering the Zone. Regan Books. New York, NY (1997)


Източник
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Pipilota » Сря Юли 22, 2015 6:11 am

Маня написа:Захапах следващия голям залък - The Omega Rx Zone. Втората основополагаща книга на Бари. Както сам той определя трилогията си: "Зоната" - "Зоната Омега Rx" - "Средиземноморската Зона" като цялостната еволюция на програмата му за хранене. Не обещавам след колко време ще можете да я прочетете на български, но за мен ще е удоволствие да ви я представя. Дай Боже да имам сили и време да го направя. Защото си заслужава.

Мила наша незаменима Маняяяя :hugs1: Не знам как да ти благодаря за всичко, което правиш за нашите зоНбенца. Златна си просто. Обаче, за мен най-големия залък е "Токсични мазнини"....това е истината. Това е великата книга, която може да накара хората да прогледнат. Просто невероятна. Когато писах статията за Арахидоновата киселина, това беше основния източник. Четох и препрочитах и преписвах и колкото и пъти да погледна вътре, все намирам нещо ново... :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Юли 22, 2015 12:33 pm

pipilota написа:Обаче, за мен най-големия залък е "Токсични мазнини"....това е истината. Това е великата книга, която може да накара хората да прогледнат. Просто невероятна.

И на нея ще й дойде реда, Пипи. Знам ли, може първо тя да се появи :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Юли 22, 2015 2:07 pm

Манюна препоръчай ми протеин, плииз, искам и аз да ям сладолед :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Юли 22, 2015 2:30 pm

Кейт, ползвам този. Има го и в iHerb. Има го в различен грамаж. Аз си купувам опаковка според бюджета в момента на покупката. Но колкото по-голяма, толкова по-изгодно естествено. Въпреки че нямат магазин до теб, го доставят с куриер.
Пробвала съм и този от iHerb. Страхотен е, ако имаш време да чакаш доставката. Периодично си поръчвам и от него. За съжаление за голямата опаковка трябва да се ходи до митница.
Винаги взимам неовкусен протеин (суроватъчен изолат), защото в него няма разни събнителни добавки (овкусители, оцветители, подсладители и квот се сетиш още). Освен това така мога да го ползвам и в зеленчукови (солени), и в плодови (сладки, но може и солени :laugh1: ) комбинации. Освен за сладолед, с него и сусамов тахан и сироп от агаве си правя тахан халва, рецептата е някъде из дневника ми.

Now Foods имат и добър соев изолат и яйчен - също неовкусени. Мисля че и тук ги предлат. Естествено, купени у нас, излизат по-скъпо дори с доставката от iHerb, мама им на нашите търговци :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта