Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Чет Май 14, 2015 7:39 pm

Честито Маня! Да си ползваш със здраве новите зъбки! :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Suzi » Пет Май 15, 2015 1:46 am

Браво, Маня :yess: Герой си ти! Толкова време на течна храна, че пък и зонова.
Аз ако имах такъв проблем, сигурно щях само да мрънкам, че не мога да дъвча и щях да смуча шоколад по цял ден :laugh1:
Колко дни изкара така? Има ли отражение на килограмите?
Когато си в дупка, спри да копаеш!

Изображение
Аватар
Suzi
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:32 am
България/Германия
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Май 15, 2015 7:53 am

О Сузи, доста време, от 23 февруари - кажи речи 3 месеца. И килограм и половина надолу в крайна сметка. Не е зле. Все пак след един момент или задържаш, или смъкването на тонажа се забавя, особено когато човек е мързелче и има основно физическо натоварване на пръстите на ръцете и на гънките на мозъка :laugh1: А и някои оранжеви продукти сигурно също си казват думата, ама пусти фурми...
Но аз не се тревожа от това, че не смъквам килограми изобщо. Лекарствата са сведени само до едно вдишване на ден на препарата за ХОББ-а (и той би станал излишен, ако проявя малко повече инат с тия пусти цигари :) ). Защото съм в Зоната не заради отслабването, а за здраве и добро настроение... А тях ги има, щом имам енергия, не се уморявам, не изпитвам глад, радвам се на слънцето и дъжда и дните ми са ведри и спокойни, въпреки всичко. Имам усещането, че нищо не може да ме извади от равновесието на духа, което ме е обладало.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот _belladonna_ » Пет Май 15, 2015 9:23 am

Маня, честито нови зъби! Ти си моето вдъхновение. Чета дневника ти с удоволствие и ето пък ми даде идея да включа тиквички в менюто. Ще спретна една запеканка тия дни. Все се каня да те питам ментата която ползваш прясна ли е и как я съхраняваш свежа. Аз ползвам прясна мента за някои сладкиши но по 2-3 листенца и другата в пликче в хладилника, но увяхва.
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Май 15, 2015 9:46 am

Свежа мента, разбира се, винаги свежа. А като позавехне - на чайче :laugh1: . Но при мен трудно й се случва да завехне, защото не се задоволявам с няколко листенца. 1 пликче за 2-3 дни най-много. Просто не пестя от подправките - без значение какви са. А по принцип сменят целофановото пликче с едни дето си купувам от DM-магазините. Махам клечоците и оставям само листата, да са ми готови. Ако се случи така, че не мога да я вместя в менюто - във фризера и после си е супер в смутитата. И по принцип така с всички свежи подправки - като изостане нещо или във фризера или суша.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот tanita68 » Пет Май 15, 2015 3:55 pm

Честити нови зъбки! Със здраве да си ги ползваш и дано да нямаш проблеми с привикването! :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Май 15, 2015 4:30 pm

tanita68 написа:Честити нови зъбки! Със здраве да си ги ползваш и дано да нямаш проблеми с привикването! :)

Благодаря Танитка! Първите часове са много обнадеждаващи! Успях да преспя с чейнето. Днес пак си бях приготвила обед с дъвкане :laugh1: :laugh1: , който мина ОК. Е, малко фъфля, но и това ще се оправи. Той процесът на донаместване е свързан и с още един дейности по горната челюст, но за момента е направо супер. Като си спомням мама колко пъти я бях водила да пилят и наместват кастанетите... :( Тази вечер ще се пробвам на зелена салата и краставици, пък да видим :laugh1:

ПП. Опа! Стават и за хубавата ми салатка зъбетата. Малко по-бавничко, но няма проблем. Еее, от кога ми се хапваше зелена кокошка :laugh1: И краставичака, и доматчето, и свежите зеленийки мелят без проблем... Падна ми сърце на място :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Май 17, 2015 12:52 pm

Обед - 2 БПВМ

2 БП - 100 г извара Олимпус, овкусена със сол, чер пипер, чили, 2-3 стръка магданоз, 2-3 стръка копър, 2-3 листа левурда, 5-6 стръка див лук - всички зелефоци нарязани на ситно
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин, добавени към овкусената извара
1 БВ - 240 г тиквички, нарязани по дължина и сготвени на пара за 10-тина минути
За свежест - 2 листа къдрава салата, нарязана на ситно и поръсена с балсамико - не се брои
1 БВ - 3 кайсии за десерт

Следобедна закуска - 2 БПВМ

Смути от
2 БП - 1/2 кофичка цедено Олумпус 0%
1 БВ - 140 г ягоди
1 БВ - 10 г какао
4 БМ - 12 киснати бадема (удвоени заради млякото)
листата на няколко стръка мента за аромат

Вечеря - 2 БПВМ

2 БП - 100 г извара Олимпус, овкусена със сол, чер пипер, чили, 2-3 стръка магданоз, 2-3 стръка копър, 2-3 листа левурда, 5-6 стръка див лук - всички зелефоци нарязани на ситно
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин, добавени към овкусената извара
1 БВ - 180 г зелен фасул, задушен на пара за 10-тина минути
1 БВ - 8 череши за десерт
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Май 18, 2015 7:54 pm

Ягоди в шоколад - 2 БПВМ

Изображение

2 БП - 100 г извара Олимпус овкусена със стевия и свежа мента (по избор може и други подправки
1 БВ - 10 г какао
1 БВ - 140 г ягоди
2 БМ - 3 г какаово масло

Какаовото масло се разтопява на водна баня и към него се прибавя какаото и се разбърква добре. Може по желание да се подслади със стевия. Аз го предпочитам горчиво.
Почистените от дръжките ягоди, измити и подсушени се овалват в какаовата каша. Примират се за кратко в хладилника, за да стегне шоколадовата обвивка.
Поднасят се върху овкусената извара.

Една великолепна закуска за шампиони :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Май 19, 2015 7:11 pm

Бърза супа от тиквички - 2 БПВМ

1 БВ - 240 г триквички
1 БВ+1 БП - 200 г Кисело мляко верея 0,1%
1 БП - 50 г извара Олимпус
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин
сол на вкус, няколко стръка копър, няколко стръка магданоз, 1 стрък чесън

Тиквичките се нарязват на по-едни кубчета и се задушават за 10 минути на пара. Изстудяват се.
В блендер се смилат млякото, изварата, чесъна и подправките (в нутрито нямаше нужда от вода, в обикновен блендер може да се добави малка кафяна чашка за завъртането му).
Изстиналите тиквички се изсипват в купичка, заливат с млечно-изварената смес и се поръстват с няколко листенца копър и магданоз. "Супата" се поръсва със зехтина и малко чер пипер при желание.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Suzi » Сря Май 20, 2015 12:44 am

Маня написа:...Защото съм в Зоната не заради отслабването, а за здраве и добро настроение...

Ето това е правилната мотивация :yess: Все пак често свалянето на излишните килограми води до по-добро здраве, повишено самочувствие и добро настроение :)

Маня написа:А тях ги има, щом имам енергия, не се уморявам, не изпитвам глад, радвам се на слънцето и дъжда и дните ми са ведри и спокойни, въпреки всичко. Имам усещането, че нищо не може да ме извади от равновесието на духа, което ме е обладало.


Пожелавам ти винаги да се чувстваш по този начин! :)



Имам един въпрос. Купуваме скариди от Лидл, които са готови за хапване и на мен много ми харесват. Мъжът ми обаче нещо им се мръщи... яде ги, ама няма да му станат любимото ястие. Та се чудех дали има вариант за зонова панировка? :think2: Правила ли си такава и въобще приготвяла ли си нещо панирано, откакто си в Зоната?
Когато си в дупка, спри да копаеш!

Изображение
Аватар
Suzi
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:32 am
България/Германия
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Май 20, 2015 7:21 am

Suzi написа:Имам един въпрос. Купуваме скариди от Лидл, които са готови за хапване и на мен много ми харесват. Мъжът ми обаче нещо им се мръщи... яде ги, ама няма да му станат любимото ястие. Та се чудех дали има вариант за зонова панировка? :think2: Правила ли си такава и въобще приготвяла ли си нещо панирано, откакто си в Зоната?


Не Сузи, нищо не съм панирала откакто съм в Зоната (а и доста преди това, дори пържени картофки не съм хапвала сигурно 10-тина години, нищо че много много ги обичам). Пърженето/панирането не го свързвам със зоново хранене, защото за целта се полза обилно количество растителна мазнина, богата на омега-6 мастни киселини, което някак не ми се връзва с този начин на хранене. Може да има решение, но не съм се замисляла как може да стане.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот mahona » Сря Май 20, 2015 8:50 am

Аз съм панирала тиквички и съм ги пекла във фурната на хартия за печене.Рязах ги на дълги и тънки резени и след това топих в кисело мляко и после овалвах във финни овесени трици ,които купувам от Метро .Наредих в тава и пръснах зехтин и изпекох..много вкусни бяха.Но до там ми се простира опита с панировки в зоната.
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Май 20, 2015 9:08 am

Не знам дали така могат да се приготвят скариди. Май не съм опитвала такова чудо през живота си :laugh4: :laugh4: Но преди Зоната точно по твоя тертип Майче приготвях тиквичките, само че оваляни в брашно и яйце, без пържене, а във фурната. Сега не съм се сетила да си играя толкова с тях. Все повече се опитвам да си опростявам начина на приготвяне на храната. Да става бързо, с минимална термична обработка, когато е възможно. Особено като дойде пролетта хич, ама хич не ми се готви. Да не говорим за летните жеги. Но вкусово си решавам проблема с все повече и повече подправки. И много странно (всъщност няма нищо странно, мисля че това си е зонов ефект), колкото по-проста е храната, която приготвям, толкова ми е по-вкусно. Загубила съм апетит към "завързани" манджи, да не говорим за сладки неща. Но пък ме избива на желание за лютиво и киселичко. :laugh4: Добре че има достатъчно лютеещи подправки.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот mahona » Сря Май 20, 2015 9:32 am

В нас повечето време сме поне 4 човека и няма начин да не измислям щуротии ,че и да зонирам почти всичко макар и не от зелената зона,защото ..народа иска да си хапва и хич не го интересува дали е зоново или не е..важното е да е сервирано на масата :laugh1: Ако остане само за мен да приготвям..хич не се и занимавам с готвене..сурово и в зелено с повече подправки и киселко и съм готова :lol:
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Май 20, 2015 11:55 am

Задушен зелен фасул с белтъци и извара

1 БП - 2 белтъка
1 БП - 50 г извара Олимпус
1 БВ - 180 г зелен фасул
1 БВ - 8 черешки (за десерт)
2 БМ - 2/3 ч.л. зехтин
къри, чили, чер пипер, сол, по 2-3-4 листенца магданоз, копър, босилек, риган, по няколко кръгчета от пресен лук и чесън

В купичка се поставя фолио за свежо съхранение/скреч фолио, така че да образува кладенче и да останат да висят краища, които могат да се завържат или с конец, или с ластиче. Поръсва се със зехтина.
Белтъците се разбиват с част от изброените подправки на вкус. Изсипват се във фолиото, което се завързва на торбичка, така че да остане достатъчно въздух. В съд за задушаване на пара се поставя почистения и нарязан на удобни парчета зелен фасул и до него вързопчето с белтъците. Задушават се за 15 минути. В това време с останалите подправки се овкусява изварата. Пошираният белтък се сервира върху канапе от зеления фасул и овкусената извара.

Така поширани белтъците могат да се ползват и като протеиново допълнение и към други задушени на пара зеленчукови въглехидрати и не само... вкусно и бързо за приготвяне протеиново допълнение към богато разнообразие от въгрехидрати. :)

Фалшив течен шоколад - 2 БПВМ

2 БП - 100 г извара олимпус
2 БП - 20 г какао
2 БМ - 1 с.л. сусамов тахан
1-2 капки стевия (може и повече за люботелите на сладък шоколад, аз си го правя без стевия дори)

Всичко се разбърква и... течен шоколад
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта