Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Май 14, 2015 6:53 pm

питко написа:Здравейте, имам нужда от идея. Върти ми се едно пюре от броколи с извара и искам да добавя нещо да стане по-вкусно, като гарнитура към месце, пиле, риба...


Ако го комбинираш с извара, мръвката ще е много малка порция.
Най-добрия вариант е да се задушат на пара нужните блокове броколи, да се пасира с няколко стръка чесън и пресен лук (сурови по 1-2 стръка), сол, чер пипер, може малко лютичко. И така да се ползва като гарнитура към месо, риба, пиле като се поръси със смлени ядки по избор или зехтин (колкото е необходимо). А може да се сервира и със сирене (без добавяне на мазнини) или с извара (ако е обезмаслена пак може да се добави зехтин, а самата извара да се овкуси по желание. Става и чудесна гарнитура към омлет от белтъци.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Май 14, 2015 6:55 pm

питко написа:Ама някакви ограничения поставяш ли си в използването му, аз си представям на закуска с овес 1-2 блока и 3-4 блока на обяд или вечеря със салата(не и двете заедно)...дали съм ОК, предпочитам да съм на "зелено" още...
мерси

Аз си разрешавам сирене 1-2 пъти в седмицата към някоя салата или в омлет. Просто не прекалявам. Но моите белтъчини са основно от млечен и яйчен произход, защото не си падам много по месото и рибата. Както и сурватъчен протеин изолат.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Чет Май 14, 2015 7:15 pm

Маня написа:
питко написа:Здравейте, имам нужда от идея. Върти ми се едно пюре от броколи с извара и искам да добавя нещо да стане по-вкусно, като гарнитура към месце, пиле, риба...


Ако го комбинираш с извара, мръвката ще е много малка порция.
Най-добрия вариант е да се задушат на пара нужните блокове броколи, да се пасира с няколко стръка чесън и пресен лук (сурови по 1-2 стръка), сол, чер пипер, може малко лютичко. И така да се ползва като гарнитура към месо, риба, пиле като се поръси със смлени ядки по избор или зехтин (колкото е необходимо). А може да се сервира и със сирене (без добавяне на мазнини) или с извара (ако е обезмаслена пак може да се добави зехтин, а самата извара да се овкуси по желание. Става и чудесна гарнитура към омлет от белтъци.


много мерси...тва с чесъна и лука ще се пробва, пък и в градината имам :smdance:
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Чет Май 14, 2015 7:17 pm

На мен нещо ми беше писнало от домати и сутринта си хапнах от направената пържолка от телешко и пъпеш, без никакви зеленчуци. На обяд нямаше как и хапнах 1 кофичка 0,1% кис. мляко на Верея. И така изпуснах следобедната закуска, та направо на вечерята и ми се ядеше нещо повечко и си спретнах следната салатка:
360гр домат - 1,5БВ
240гр краставица - 0,5БВ
78гр извара - 1,5БП (изчислена по етикет с 0% мазнини)
35гр шунка на Тандем (тази има най-малко мазнини 3%) - 0,5БП (изчислено по етикет)
малко зехтин (не измерих, но около 1ч.л.) и балсамико
С такъв кеф си я хапнах.....сега ми е пълно коремчето :delish:
За сметка на мен мъжа ми взе, че свари макарони на малкия, но се уля и свари доста, та се "жертва" и си хапна една солидна порция (като знам аз как му изчислих вчера 1Б на малкия колко е, и като видях колко изяде мъжа....сигурно мина 5-6БВ), че и сиренце си сложи, да видим как ще е сега.
Намерих в ХИТ от цеденото мляко на Олимпус, но 2%, нямаше 0% за съжаление, но и с това ще опитам :) И любимото ни кисело мляко на Тертер - няма по-хубаво мляко. Вярно, че и то 2%, ама е толкова вкусно....сигурно 1 седмица мога само на него да карам :bigsm2:

Не знам как е спането при вас, но аз доста спя и нещо все ми се спи, макар, че денем съм в мн добро настроение и имам енергия! (Маня бях чела, че и при нея беше така, в началото повече й се спеше, а сега се наспива за 5-6 часа).
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Чет Май 14, 2015 7:19 pm

Маня написа:
питко написа:Ама някакви ограничения поставяш ли си в използването му, аз си представям на закуска с овес 1-2 блока и 3-4 блока на обяд или вечеря със салата(не и двете заедно)...дали съм ОК, предпочитам да съм на "зелено" още...
мерси

Аз си разрешавам сирене 1-2 пъти в седмицата към някоя салата или в омлет. Просто не прекалявам. Но моите белтъчини са основно от млечен и яйчен произход, защото не си падам много по месото и рибата. Както и сурватъчен протеин изолат.


аз риба ям седмично 7-8 пъти, останалите хапвания пиле, и шунка на закуска, исках сирене за разнообразие, така че съм 6 ;)
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Перла » Чет Май 14, 2015 9:00 pm

Здравейте! Регистрирах се, чета винаги когато имам малко време, книгата на Бари Сиърс съм чела 2013г. и ще трябва да я прочета пак може би.Успях да изчета дневниците на Маня, Гого и Стеф. Моля другите да ме извинят и техните ще прочета.
2008г. свалих с Дюкан 27кг. Спазвах режима точно по правилата, като не обърнах никакво внимание на предупрежденията за вредите от нея. И се сдобих с остеопороза с висок фрактурен риск. След направени един куп изследвания започнах да бия Пролия. След една година остеопорозата премина в остеопения. Изписаха ми поддържащи бисфосфонати, но след една година пак съм в стартово положение.Реших да опитам със Зоната.Без лекарства. Ще видим до къде ще я докарам.
Ще ползвам тъмен тахан като мазнина там където може.
Изчислих, че са ми нужни 9 блока, при мен ще са разделени на 6 приема- 1-1-2-1-3-1.
Направих едни мафини от сайта 12Б и сутрин това е първата ми закуска.Тя е към 6ч. сутринта/ставам в 5/
Втората е 1/2к. кисели мляко на Верея най-често 2% понякога с ядки, понякога не
На обяд 100гр. извара,1/4ч.ч. нахут,100гр ябълка или круша, 2 орехчета или 6кашута или други ядки, направени в блендера.
Към 16,30 пак мляко
19,30 вечеря- риба печена на скара 126гр, със салата и чаша вино
и късната закуска кисело мляко.
Направих едни щруделки /рецептата е на фитнесинструкторката Руми Илиева/,мисля че я пригодих към Зоната, но ще кажат ветераните:
500гр. ябълки- 5БВ
6бр. фурми- 3БВ
98гр. оризово брашно- 7БВ
75гр. орехи /преброих 15ореха х 5гр/ - 15БМ
малко канела
малко какао
Всичко това смляно и добре объркано, разпределих върху хартия за печене
на 15 топчета и после с една лъжица ги сплесках и изпекох за 10-12мин в предварително загрята фурна
и към това се добавя по 1БП и си става за междинна закуска. Имам и снимки ,но не зная как да ги кача.
Но нека първо разбера дали съм се справила с изчисленията?
Стана май много дълго.Пропуснах да кажа,че не съм качила нито грам от сваленото с Дюкан, дори съм свалила
още 8кг с малки порции,често хранене и неядене след 17часа.
Сега целта ми е не да свалям кг, а да се лекувам.Ако сваля обаче още 2-3кг, ще е супер,въпреки че и така съм си добре.
Бъди това, което си! Ти си уникален, имаш уникална енергия, излъчване, присъствие. Не се опитвай да го скриеш от другите. Бъди себе си. Следвай интуицията си!
Изображение
Аватар
Перла
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 8:24 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Май 14, 2015 9:37 pm

Здравей Перла и добре дошла! И успех със зонуването.

Доста добре си се ориентирала в блоковете. А това, че ще ги приемаш на 6 хранения също е добре. Но ако изпитваш глад, което не е изключено при 9 блока, можеш да ги увеличиш на 10. Не допускай чувство на глад. То понякога е по-скоро жажда, но в такъв момент първо пробвай да пиеш чаша вода. И все пак се наблюдавай, не допускай глад.

Първо за млякото - ако ползваш 2% независимо от коя марка никога не добавяй ядки. Само към мляко с масленост 0,1% може да се добавят ядки. Ако изварата е Олимпус, 100 г наистина са 2 БП. Много вкусна може да ти стане комбинацията в блендера, ако добавиш и малко коледни подправки - канела, джинджифил, карамфил.

Таханът е много добра мазнина за Зоната, но и с него не трябва да се прекалява, защото има доста омега-6 мастни киселини в състава си. Най-добрите мазнини за първите месеци в Зоната са зехтинът, маслините, авокадото и бадемите.

Шруделчетата си ги съчетала правилно, но щяха да са зонови, ако вместо оризовото брашно беше ползвала овесени трици. Опитай се да не ползваш продукти, които са в червената зона на таблицата. С твоите здравословни проблеми е абсолютно задължително да ползваш само зелените продукти поне 2-3 месеца.

И ако имаш възможност да се снабдиш с рибено масло, от което трябва да приемаш поне 5 грама на ден.

Не се притеснявай да споделяш какво е менюто ти, за да можем да те коригираме при пропуски.

Не бързай да спираш лекарствата си. Или просто постепенно намалявай дозите паралелно със зонуването. Спирането на лекарствата на своя глава не винаги е добро решение.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tanita68 » Пет Май 15, 2015 3:23 pm

Според мен ако не целиш отслабване е добре и към 2% мляко да прибавяш от полезните мазнини, т.е. ядки. Нали се увеличават мазнините за да се спре свалянето на килограми. А така хем ще си хапваш каквото ти е вкусно, хем ще поемаш и от полезните мазнини. :) Повечето мазнини няма да нарушат хормоналното равновесие, просто ще спрат или забавят отслабването, а щом нямаш нужда от такова не е проблем, че си поела малко повече мазнини с млякото, стига да не минеш на масленост 3,6. :)
А щруделките ще ги пробвам! :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Съб Май 16, 2015 5:51 am

walves написа:Това намерих в една тема и съвсем се обърках. Какво е това мляко 0,5% :doNotKnow: :doNotKnow: :doNotKnow:

Това го писах аз и го давах като пример за число за мазнините. Демек маслеността на млякото да не е повече от 0,5% иначе вече не е балансирано. Такова е млякото с 0,1% масленост. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Съб Май 16, 2015 6:11 am

Перла, добре дошла и от мен. :) За остеопорозата можеш да пробваш вместо купешки тахан - небелен сусам. Имай в предвид, че трябва да го смелиш преди консумация. В темата за рибеното масло бях пуснал интересна информация за сусама намерена в нета. Ето я пак:

    Сусам и сусамов тахан

    Сусамът е маслодайна култура, основна съставна част на средиземноморската диета, но много използван в ивицата чак до Китай. У нас се сее основно в Хасковско (Харманли-Свиленград) и от него след смилане се получава гъста каша наречена тахан. Малка част от сусама се използва за поръсване на гевреци, друга част за сусамово масло, останалото отива на тахан, от който с прибавяне на захар и корена чувен се прави халва. Сусамова тахан халва.

    Зърната на сусама трябва да бъдат смачкани или сдъвкани, за да са полезни. Иначе преминават транзит през червата.

    Масленият състав на сусамовото масло не е нищо особено: 14.2% наситени, 39.7% мононенаситени и 41.7% полининаситени (омега-6). Е, по-добре е от олиото. Най-важното при сусама и маслото му е наличието на едни субстанции, наречени на английски lignans (на български ще ги наречем лигнани, не срещнах друг превод. Но не са фибри!) Такива лигнани в маслата има най-много в лененото семе, но най-полезни са тия в сусама. Наричат се сезамин и еписезамин, масленоразтворими са и на се променят при загряване. Количеството им е от порядъка на 30мг на 100гр сусам.

    Какво им е толкова ценното?

    Първо: Могат рязко а смъкнат синтеза на холестерол, блокирайки същевременно резорбцията на диетичен холестерол. И за разлика от статините - Лескол, Крестор и др., дори смъкват нивото на чернодробните ензими.(ALT, AST)

    Второ: Действат укрепващо и оздравяващо на черния дроб, особено в случаите на системни алкохолни натоварвания.

    Трето: Способстват за изгарянето на мазнините. Това става извън митохондриите на клетките(където е обичайно) в така наречените пароксизоми, чрез активиране на PPARα (активиращия рецептор на пароксизомния пролифератор алфа) и така ускорява отслабването. Но това е друга тема. Ако се интересувате - четете сайтове за боди билдинг.

    Четвърто: и най-важно - мощно синергира с омега-3 мастните киселини.

    Ония ензими (по-горе), които прeобразуваха омега-3 и омега-6 мастните киселини, не стига, че са малко и не достигат, ами и са капризни. Винаги предпочитат да преобразуват омега-3 пред омега-6. Това значи, че в присъствие на омега-3 киселини, омега-6 почти не се преобразуват. Това важи най-вече за първия ензим - Δ6-десатураза (делта-шест десатураза).

    Какво правят сезамина и еписезамина? Те имат качеството пък да блокират ензима Δ5-десатураза. Той преобразува EPA в DHA при омега-3 и GLA в ARA при омега-6. Ползата? Ми много просто - ние DHA си имаме в рибеното масло готова, а от EPA се получават противоъзпалителни ейкозаноиди -точно това искаме! От другата страна (при омега-6), обаче се блокира превръщането на GLA в ARA и там вместо провъзлалителни ейкозаноиди от АRА, получаваме противовъзпалителни от GLA (от първи порядък). Още по-добре е ако пием и масло от пореч.

    Сусамът, таханът и маслото са много полезни. Не забравяйте обаче, количествата - 30мг в 100г!
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Нед Май 17, 2015 1:33 pm

Понякога се изтарикатявам и за да ми е леко, гледам да ям максимално малки обеми. Ще помогне ли някой с идея кои неща са най-малък грамаж и обем, за какво да яде човек нещо обемисто, като ефекта от тия с малия обем е почти същия. То в началото беше страхът от глад и празен стомах, та гледах да се хвърлям на обеми, отдавна ми светна, че всичко е със почти същото времетраене на засищане.
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пон Май 18, 2015 12:43 pm

Lancer написа:Понякога се изтарикатявам и за да ми е леко, гледам да ям максимално малки обеми. Ще помогне ли някой с идея кои неща са най-малък грамаж и обем, за какво да яде човек нещо обемисто, като ефекта от тия с малия обем е почти същия. То в началото беше страхът от глад и празен стомах, та гледах да се хвърлям на обеми, отдавна ми светна, че всичко е със почти същото времетраене на засищане.

Най-тънко ще минеш с протеин + ядки + :bigsm40: ;) Ама да не вземеш да се опиянчиш. :laugh4:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Пон Май 18, 2015 4:13 pm

питко написа:
Маня написа:
питко написа:Ама някакви ограничения поставяш ли си в използването му, аз си представям на закуска с овес 1-2 блока и 3-4 блока на обяд или вечеря със салата(не и двете заедно)...дали съм ОК, предпочитам да съм на "зелено" още...
мерси

Аз си разрешавам сирене 1-2 пъти в седмицата към някоя салата или в омлет. Просто не прекалявам. Но моите белтъчини са основно от млечен и яйчен произход, защото не си падам много по месото и рибата. Както и сурватъчен протеин изолат.


аз риба ям седмично 7-8 пъти, останалите хапвания пиле, и шунка на закуска, исках сирене за разнообразие, така че съм 6 ;)


От Тертер лайт някакви впечатления имаш ли, 10% пише че е...?
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Май 18, 2015 4:21 pm

питко написа:От Тертер лайт някакви впечатления имаш ли, 10% пише че е...?
Не ми е попадало. Но Тертер са определено вкусни сирена (спомени от времето, когато не зонувах), само малко пресолени за моя вкус. Само това ли са му данните или има дадени в грамаж на 100 г?. Тия са "модерна" фирма, та трябва да са в крак с разпорежданията за етикирането.
По логиката на %-тно съдържани трябва да съдържа 10 г мазнини в 100 г. Т.е. пак може да се хапва без добавка на мазнини. Въпросът е колко са му протеините, че ако е по-бедно или по-богато на такива може количеството да е повече или по-малко за едно блокче, ако се смята по етикет. Иначе - 28 г.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Пон Май 18, 2015 5:02 pm

Маня написа:
питко написа:От Тертер лайт някакви впечатления имаш ли, 10% пише че е...?
Не ми е попадало. Но Тертер са определено вкусни сирена (спомени от времето, когато не зонувах), само малко пресолени за моя вкус. Само това ли са му данните или има дадени в грамаж на 100 г?. Тия са "модерна" фирма, та трябва да са в крак с разпорежданията за етикирането.
По логиката на %-тно съдържани трябва да съдържа 10 г мазнини в 100 г. Т.е. пак може да се хапва без добавка на мазнини. Въпросът е колко са му протеините, че ако е по-бедно или по-богато на такива може количеството да е повече или по-малко за едно блокче, ако се смята по етикет. Иначе - 28 г.

Има инфо за 100 гр, и е 10 мазнини, друго не запомних, но като се сборя с Олимпуса ще го тествам
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tanita68 » Пон Май 18, 2015 6:01 pm

Като говорите за сирене - тук открих една "Филаделфия" с масленост 3(всъщност на капака пише 3%, а в данните за 100гр е посочено 2,5%). Излиза като котиджа по 64гр за 1БПМ. На кутийката пише Lightest.
Данните за 100гр са :
протеини - 11гр
въглехидрати - 5,9гр
мазнини - 2,5гр.
Та според мен става да се ползва от време на време. Не знам дали се намира в България.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта