Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Май 04, 2015 2:44 pm

Маня написа:Зонова тахан халва

продукти за 1 БПВМ

1 БП - 8 г неовкусен суроватъчен протеин (по етикет)
1 БВ - 13 г петмез от фурми (по етикет)
2 БМ - 1 с.л. тъмен сусамов тахан (удвоен заради протеина)

Всичко се разбърква добре. Може да се оформи като блокче или бонбонче.



Замених петмеза с сок от агаве (с по-нисък гликемичен товар) и отново стана вкусна. А направих и експеримент да добавя подправки - канела, джинджифил, куркума (по 1/2 кафяна лъжичка) и щипка смлян карамфил. Стана още по-вкусна и обогатена с полифеноли.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 1:26 pm

За любителите на горчив шоколад

ДВОЙНО ШОКОЛАДОВИ (ГОРЧИВИ) БОНБОНИ

8 БПВМ - 8 бонбона

8 БП - 64 г неовкусен протеин на прах (по етикет)
4 БВ - 8 накиснати фурми или 52 г петмез от фурми/сок агаве (по етикет)
4 БВ - 8 с.л. сурово какао на прах (ползвам това на Гайо)
8 БМ - 24 бадема
8 БМ - 24 какаови зърна (24 г)

Мазнините са удвоени заради протеина на прах. Всичко се смила в чопър/робот. За получаване на консистенция за овалване като бонбон - вода (като се внимава да не стане твърде рядко).

Аромати на вкус - аз както винаги добавям чили, джинджифил и мента. Понякога настъргана кора от лайм, лимон или портокал.
Използването на сурово какао и сурови какаови зърна прави тези бонбони една добра полифенолна бомбичка :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот sidtus » Нед Май 10, 2015 9:06 pm

Маня, здравей!

Прочетох по-напред, че превеждаш една от книгите на Бари Сиърс, а според последните изследвания полифенолите имат голямо значение за здравето ... какви са дозите, които препоръчва?

Поздрави :bouquet:
Аватар
sidtus
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 2:14 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Май 10, 2015 9:20 pm

sidtus написа:Маня, здравей!

Прочетох по-напред, че превеждаш една от книгите на Бари Сиърс, а според последните изследвания полифенолите имат голямо значение за здравето ... какви са дозите, които препоръчва?

Поздрави :bouquet:


Не една, а последната, която излезе в края на миналата година - Средиземноморската Зона. Препоръчителната доза е 1 грам на ден - приеман чрез храната и хранителни добавки, съдържащи полифеноли.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Май 11, 2015 6:57 pm

Таратор в нутрибулета - 2БПВМ

1 БПВ - 200 г Верея 0,1% - половин кофичка
1 БП - 82 г Олипмус 0% - четвърт кофичка
1 БВ - 480 г краставица
2 БМ - 6 киснати бадема
1/2 връзка копър
2 стръка пресен чесън
1 кафяна чашка вода
сол на вкус

и оооо, ужас - шише от 1 л пълно с таратор. :laugh1: Няма такова чудо - всички зелени вкуснотии без значение дали са цели, нарязани или смлени са с огромен обем както и да ги мериш и теглиш :laugh1: А дойде времето на зелефоците... и разширяване на стомасите... :laugh1:

А в сряда вечер май вече ще мога да дъвча :laugh1:, ако протезката не ми разрани венците, разбира се... Не смея да си помисля какво ще си приготвя за дъвкане - домати със сиренце или изварка, босилек и зехтинче. Но пак половин кило домати - ужас... :laugh1: Ама нали все пак са по-мекички, не е кокал.

В последно време всичките ми хранения са по 2 блока, защото така най-лесно пренасям храната и по-лесно разпределям денонощието. Не съм се качвала на кантара сума време и нямам желание. Но в огледалото и по дрехите има видима промяна. И най-важното е, че се наспивам за 5-6 часа и след това мога цял ден да действам пред клавиатурата и монитора без да се уморявам или да ми писва.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Tonkata » Пон Май 11, 2015 7:58 pm

Маня написа:.......... А в сряда вечер май вече ще мога да дъвча :laugh1:, ако протезката не ми разрани венците, разбира се... Не смея да си помисля какво ще си приготвя за дъвкане - домати със сиренце или изварка, босилек и зехтинче. .........

Ох, Маня, Маня, герой си ти ! :yess: От събота съм с афта и света ми е крив, а ти с тия липси и рани .......... :refuse: Ама вече му се вижда края - в сряда като ти сложат новата "фасада" ще си двойно щастлива - хем красива, хем ще си хрупаш на воля любимите зеленчуци и бадеми. :laugh4:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Май 11, 2015 8:09 pm

О, слава богу фасадата не се променя :laugh1: , остава си моята. Само дето с нея трудно се дъвче по принцип. Там поне засега всичко си е ОК (но никога не е късно и дотам да се стигне някога :laugh1: ). Само дъвчещите части се укрепват :laugh1: Макар че не е края, остана още един мост и не се знае под него какво ще се окаже. Последният сега засега се държи прилично и не дава признаци, че е за подмяна... пък да видим...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот tanita68 » Пон Май 11, 2015 11:38 pm

Маня, не се настройвай предварително още първия ден да можеш да се храниш нормално. Даже и най-добрия зъботехник да е правил протезите пак може да има нещо някъде да убива и да дразни. За смекчаване на неприятните усещания от протезата бих ти препоръчала да си вземеш корега - едно че няма да позволява на протезата да шава и друго, че не могат под протезата да проникнат парченца от храната и да дразнят допълнително венците.
Ако беше по-близо до Свищов щях да ти препоръчам добър зъботехник дето щеше да ти направи възможно най-добрите и изпипани протези. Мъжа на сестра ми е зъботехник и от собствен опит мога да гарантирам че си изпипва работата добре. :)
По принцип има различни видове протези. Най-обикновените са трудни за привикване, някои хора изобщо не могат да привикнат към тях. Има и такива, които са с армирана основа и обикновено са частични протези, закачат се на съседните зъби с кукички. Те са по-скъпи за изработка и малко зъболекари ги препоръчват на пациентите си, но пък с тях няма проблеми за привикването, дори бях свидетел как човек, който ги слага за първи път още същата вечер си хапваше без проблем пържоли :) .
Известно време съм помагала на сестра ми и зет ми в зъботехническата работа и имам доста впечатления. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 5:49 pm

Танитка, надявам се частичната ми протеза да е добра. Знам, че някои хора свикват трудно с чужди тела в устата си. Но е и до психическа нагласа. Мисля, че съм в добри ръце - все пак ме обслужват в Меката на стоматологията в България. Ако там не умеят да правят нещата както трябва как ще научат бъдещите специалисти.

Хайде сега едно нестандартно зоново смути за вечеря - 2 БПВМ - с тиквичка за готвене

2 БП - 1/2 кофичка цедено Олимпус 0%
1 БВ - 240 г тиквичка
1 БВ - 12 г сироп от агаве (една супена лъжица е)
4 БМ (удвоени заради млякото) - 12 киснати бадема
кафяна чашка вода, 1 ч.л. с връх канела, 1 ч.л. равна куркума, 1 ч.л. равна джинджифил на прах (че ми свърши пресния), 1 щипка млян карамфил

Всичко в блендера - смути с вкус на коледен сладкиш :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Вто Май 12, 2015 6:08 pm

Маня, може ли да споделиш идея за смути с мака на прах. Не съм я опитвала до сега, но си поръчах и пристигна днес. Може би ще я пробвам утре! Приятна вечер! :skyle5:
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Май 12, 2015 6:28 pm

Не съм пробвала мака. Трябва да видя що за продукт е и може да ми се роди идея. Но като цяло я препоръчват като добавка към смути от всякакъв вид по чаена лъжичка. По етикет е въглехидрат - някъде към 14 г за блок. Това което прочетох след питанката ти е, че не трябва да се прехвърля дневната доза.За жалост не откривам нищо в източниците си за гликемичния товар на това чудо.
Виждала съм я по щандовете в магазините за био храни, но не съм проявявала интерес към нея. Не всяка "суперхрана" е подходяща за Зоната - това е личното ми мнение. Дори много от тях изобщо не са зонови продукти. Не че не могат да се ползват. Но аз се опитвам да открия подборности за състава им и да се ориентирам към онези, които са с нисък гликемичен товар, бедни на омега-6 мастни киселини, богати на омега-3 мастни киселини (ако съдържат такива). И се опитвам да поддържам менюто си според нашенските си продукти, защото първо с тях човек е свикнал, второ не всяка "модерна" добавка под формата на суперхрана е подходяща за нашия генетичен код.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот tanita68 » Вто Май 12, 2015 10:58 pm

Маня, ако под "Меката на стоматологията" имаш предвид Факултета по дентална медицина в София мога да ти кажа че не е гаранция дали ще бъдеш обслужена както трябва. Имам плачевен опит с техните услуги. Един доцент ми вади зъб и се наложи после да ходя при свищовски зъболекар да го доизвади и да го доизлекува. :) И се оказа, че свищовския зъболекар е състудент на този доцент и всъщност той не е бил добър като студент, но пък после е почнал да преподава. :) Та мисълта ми е, че и тия дето учат бъдещите зъболекари може да не са големи специалисти.... :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Сря Май 13, 2015 1:58 pm

Маня написа: Знам, че някои хора свикват трудно с чужди тела в устата си. Но е и до психическа нагласа.

Мдааа, днес съм в добро настроение и нямаше как да не откроя този цитат, който съдържа много истини.
Годзи ще ме разбере ...
:laugh4:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Май 13, 2015 2:04 pm

Italiano написа:
Маня написа: Знам, че някои хора свикват трудно с чужди тела в устата си. Но е и до психическа нагласа.

Мдааа, днес съм в добро настроение и нямаше как да не откроя този цитат, който съдържа много истини.
Годзи ще ме разбере ...
:laugh4:

Така извадено от контекста става... :laugh1: и аз те разбирам май :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот ginette » Сря Май 13, 2015 7:10 pm

Italiano написа:
Маня написа: Знам, че някои хора свикват трудно с чужди тела в устата си. Но е и до психическа нагласа.

Мдааа, днес съм в добро настроение и нямаше как да не откроя този цитат, който съдържа много истини.
Годзи ще ме разбере ...
:laugh4:
Споко Ити... ,всички те разбрахме : :laugh: :laugh:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Май 14, 2015 7:20 pm

"Мека" вечеря за първи тест на протезата

1 БП - 2 белтъка, леко разбити с малко сол, чер пипер и чили
1 БП - 28 г кашкавал "Маджаров" - лайт
1 БВ - 240 г тиквички нарязани като рибки
1 БМ - 1/3 ч.л. зехтин за леко намазване на тавичката
скилидка пресен чесън (да вече със скилидки :laugh1: )
1 ч.л. балсамико

Намазва се подходяща тавичка със зехтина. Тиквичките се нареждат плътно една до друга. Запичат се за 10 минути във фурната на грил програма. Изваждат се. Поръсват се с настъргания кашкавал и се заливат с разбитите белтъци. Запичат се за още 5 минути на грил програма. Сервират се с начуканата скилидка чесън и се напръскват с балсамико.

За десерт - 1 БВ - 140 г ягоди.

Стана вкусно и новите ми зъбки, съвсем пресни пресни,го възприеха добре. :laugh1: Ех, от кога не съм дъвкала. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта

cron