Модератори: Italiano, Pipilota, Маня
Лятото е сезонът, когато предпочитането на по-леки ястия и преобладаването на плодовете и зеленчуците в менюто, е съвсем естествено. Те са много по-достъпни, не натоварват храносмилателната система, усвояват се по-лесно от организма, чисто технически не изискват дълга кулинарна обработка.
Повторното топлене на някои зеленчуци обаче води до образуването на вредни и дори токсични вещества. Спанакът, цвеклото и целината, например, съдържат нитрати, които под действието на микроорганизми и топлината създават нитрозамини – съединения, които са канцерогенни. Спанакът е най-опасен в тази група, затова е добре винаги да се използва в прясна форма. Гъбите също лесно променят състава си и стават вредни при притопляне, затова когато се налага, по-добре просто ги загрейте на температура до 70 градуса. Картофите също принадлежат към групата на вредната храна при затопляне. С подгряването си, могат да загубят своите хранителни свойства. Според последните проучвания, че най-здравословен е картофът, който е сварен, но охладен. Всъщност, с охлаждането се увеличава резистентното нишесте, което има пробиотични свойства.
Затопляне търпят храните, които съдържат цели зърна, тъй като най-малко губят хранителна си стойност и съставът им при притопляне остава относително непроменен. Тук се включват: ориз, просо, амарант, киноа, ечемик, елда и овес.
Високо рискови храни, които не търпят подгряване са тези, които иначе се обработват при ниски температури, като птици, варена и пушена риба (сьомга, скумрия, треска), сурови или недостатъчно готвени ракообразни и миди, млечни продукти и храни, направени с мляко, сирене и яйца. За ястия с тези съставки подгряването не трябва да бъде опция.
Когато се приема студена храна, организмът стопля храната, за да й придаде подходяща за смилане и усвояване температура. Нищо не би могло да влезе в кръвообращението, ако не е предварително затоплено. Тази операция има своята калорийна стойност и тя се изважда от калорийната стойност на поетата храна, така че хапването на студена храна има диетични ползи, макар вкусовите качества да не са същите.
Ето няколко съвета за притопляне на храната, така че да запазим максимално хранителните им стойности: при супите е добре да се премахне месото и зеленчуците и да се затопли само течността, тази процедура се препоръчва и за яхнии. Не подгрявайте цялата тенджера постоянно, защото това е опасно. Притопляйте точно толкова, колкото ще консумирате.
jivas написа:Здравей, Маня. Дали имаш вариант за приготвяне на пипала от октопод съобразено със Зоната?
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта