Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Tatyana » Чет Мар 12, 2015 12:22 am

Това с "въглехидратното харакири" ми е познато - мислех, че ще умра след една подобна вечер миналата година - на другия ден цял ден в леглото без сили на кофичка кисело мляко, а вечерта с температура :msmile10:. Но още бях новак и вече ми е за урок :bambam2: :shock: :oh:
А за цигарите :applaus:. Не си и помисляй вече да ги почваш, а по-натам ще помагаш като се наканя и аз :yess:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Мар 12, 2015 9:51 pm

Гледам една реклама по ТВ за някакъв препарат за ограничаване действието на въглехидратите и умирам от смях :laugh1: Девойката в ресторант си поръчва 100 г от това, 50 г от онова и 1 черешка, като предлага на приятелката си да я разделят, че й се полага само половин черешка... :laugh4: Дали и ние не изглеждаме така в очите на незонковците с нашите грамажи :laugh1:

Всъщност когато човек постигне желаните килограми и баланс в организма си може спокойно да премине на най-простия начин за прилагане на Зоната за цял живот - чинията разделена на три, като 1/3 е протеин с ниско съдържание на мазнини (или колкото дланта), 2/3 въглехидрати от цветни зеленчуци с ниско съдържание на скорбяла и малко плодове и както казва Бари "dash of fat" (предимно ненаситени, с ниско съдържание на омега 6 - т.е. предимно зехтин, гуакамоле и ядки) Това всъщност са и препоръките на Бари от последната му книга. Да, въглехидратите да са предимно от зеленчуци с добавянето на малко количество плодове. При добре балансирано блюдо в продължение на 5 часа не трябва да се изпитва чувство на глад.
Доколкото концепцията на Зоната е план за балансиране на менюто, това я прави съвместима с всички философии на храненето - от вегани до палео. Балансът в чинията не се променя, променят се само хранителните съставки, които ползваме, за да изпълним плана на Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Пет Мар 13, 2015 5:35 pm

Олеее, тая реклама я псувам всеки ден.
Те точно със Зоната се подиграват.
Само дето лъжат, понеже никой няма да си поръча определен грамаж от пица, а и като цяло количествата храна са много по-големи.

Но има и добра страна - щом вече ни дават по рекламите, значи набираме сила и сме нещо като основна заплаха за измамниците, предлагащи "вълшебни хапчета".
Зоната руууулззз!!!
:peace1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 13, 2015 7:53 pm

Мда, след свалянето на поредния мост - течна Зона за неопределено време. Добре че е булетчето :laugh1: - смутита, пюренца, кашички - без дъвчене :laugh1: Само на предни зъби :laugh1:
Голяма битка свалянето на мостове, правени преди 25 години. Чугунени отливки с някакви лепенки дето не подлежат на срязване - за малко и тия двата зъба, на които се крепеше, да отидат в кофата :laugh1:. Имах чувството, че ще излязат заедно с моста :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 14, 2015 2:56 pm

По повод повдигнатия въпрос в дневника на jivas относно съотношението на плодове и зеленчуци в менюто в Зоната - кратък цитат от "Средиземноморската Зона" (ако не е съвсем гладък превода моля за извинение)

От глава 5: Средиземноморската зона - еволюцията на средиземноморската диета: Основата на вашата диета са много цветни зеленчуци,бедни на скорбяла, ограничено количество цветни плодове и бобови растения. Добавяте умерено количество бедни на мазнини протеини (като пиле или риба) и мъничко ненаситена мазнина, като екстра-върджин зехтин или ограничено количество ядки, и поддържате приема на омега-6 и наситени мазнини до минимум. Накрая, хапвате възможно най-малко зърнени храни и нишесте (оптималното е да са нула) и никога не включвате бели въглехидрати в чинията си. До тук Средиземноморската Зона прилича на Средиземноморската диета, освен в намаляването или елиминирането на зърнените храни и нишестето и включването на доста повече цветни зеленчуци и плодове в нея. Но тези две на пръв поглед малки промени в диетата имат драматични хормонални последствия. Те превръщат една добра диета (Средиземноморската диета) в една изключителна хормонална противовъзпалителна диета (Средиземноморската Зона). За да постигнете още по-добри резултати продължете с намаляване количеството на плодовете и увеличете количеството на несъдържащите скорбяла зеленчуци. Това значително намалява гликемичния товар на диетата и допълнително засилва противовъзпалителното въздействие.
Ключът на Средиземноморската Зона е да поддържате тялото си в постоянен хормонален баланс, като използвате хранителни продукти, които се срещат основно в региона на Средиземноморието. Вие правите това с разбирането как тези хранителни вещества могат да повлияят хормонално и генетически да намалите възпалението, получено в резултат на хранителния ви режим.
За разлика от относително неструктурираните параметри на Средиземноморската диета, Средиземноморската Зона предлага определена структура и това е ключът за постигане на по-добри резултати. Щом като основните предимства на традиционната средиземноморска диета са по-добро състояние на ума и по-дълъг живот, тогава какво можете да очаквате ако следвате Средиземноморската Зона? Ще бъдете по-умни, по-щастливи, ще живеете по-дълго с по-добро здраве, и, за разлика от резултатите от средиземноморската диета, вие също така и ще отслабнете. Не е лоша сделка, нали.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Съб Мар 14, 2015 3:49 pm

Маня, твоят нутрибулет колко вата е? 600 или 900?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 14, 2015 5:23 pm

HippoDel написа:Маня, твоят нутрибулет колко вата е? 600 или 900?

600 W
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот roksi » Нед Мар 15, 2015 8:07 am

. Накрая, хапвате възможно най-малко зърнени храни -Маня,нещо не го разбрах ,отнася ли се за овеса и ечемика ? :think2:
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Мар 15, 2015 9:36 am

В пирамидата, както я е представил Бари, зърнените храни и скорбялата са на върха (т.е. в най-малко количество) и със забележка - "Използвайте умерено". Според мен 1-2 блока овес или ечемик на ден се вмества в "умерено". :) Въпрос на избор е дали човек да се лиши изцяло от зърнени храни или да ги ползва умерено. Аз лично не бих се лишила от овеса и ечемика, защото с тяхна помощ намалявам обемите на въглехидратите. Но и преди да прочета "Средиземноморската Зона" фигурират в менюто ми 3-4 пъти в седмицата в едно хранене за деня. А за хляб изобщо не съм си помисляла откакто съм в Зоната (а обичах да си похапвам печена филийка или топъл хляб със сиренце :laugh1: ).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот roksi » Нед Мар 15, 2015 11:42 am

Благодаря ти! И ние по същата причина хапваме (по скоро дъщеря ми) два , три бл. дневно от овеса и ечемика, ако не са те, с останалите тя неможе да се справи при 3бл.
Маня, в книгата споменава ли се за храненето при децата ?
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот sneji_suni » Нед Мар 15, 2015 12:10 pm

направила съм си хляб от лимец,как да го изчислявам :th:
sneji_suni
 
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 31, 2014 12:56 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Мар 15, 2015 12:15 pm

roksi написа:Благодаря ти! И ние по същата причина хапваме (по скоро дъщеря ми) два , три бл. дневно от овеса и ечемика, ако не са те, с останалите тя неможе да се справи при 3бл.
Маня, в книгата споменава ли се за храненето при децата ?

Рокси, няма специална информация за деца. Единствената глава, в която се споменава думата "дете" е за епигенетиката, но тя е много специализирана и още не съм я изчела изцяло. Но като цяло няма специален режим за деца.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Мар 15, 2015 12:21 pm

sneji_suni написа:направила съм си хляб от лимец,как да го изчислявам :th:

Бих ти препоръчала да се откажеш от този хляб. Защото лимецът си е пшеница. Бари Сиърс от зъннените храни препоръчва единствено овес и ечемик, и то цели зърна (или домашно смлени на брашно), а не овесени ядки или ечемичени ядки. И то в ограничени количества.

Иначе, цяло зърно лимец за 1 БВ е 16 г. Ако го смелиш при домашни условия същото ще е и за брашното. Като набъбне от водата и се изпече вероятно ще е около 20-25 г за 1 БВ.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот sneji_suni » Нед Мар 15, 2015 1:32 pm

Благодаря ти МАНЯ :bouquet:
sneji_suni
 
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 31, 2014 12:56 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Мар 15, 2015 9:51 pm

Примерното меню за една седмица в Средиземноморската Зона

Скрит текст:
Изображение


Остава да се опитам и да преведа рецептите :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Пон Мар 16, 2015 1:37 pm

И какво се оказа - на новобранците трябва да препоръчваме да четат направо от Средиземноморската зона, щото баш в Зоната има грешки?!
А и без това основната информация я има в сайта.

Другото, което ми прави впечатление, е, че май ние много се връзваме за тези мазнини в млечните продукти. И ще се окаже излишно.
Щото Бари си препоръчва рикота, козе сирене, йогурт, моцарела, сирена, крема сирене, мляко с 2% масленост ...
Сигурен съм, че повечето от тези продукти не са обезмаслени или нискомаслени.
Ама айде ще изчакам Маня да провери в рецептите преди да направя генерално заключение, че може да си ядем по-свободно млечните продукти.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron