Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Дек 07, 2014 12:52 pm

В таблицата на блоковете, която преди време ми пратиха от сайта на Бари, цвеклото е в сварените зеленчуци като въглехидрати с висока плътност и с препоръката да се използва умерено. Посоченото количество е 1/2 чаша.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот marianapanova » Нед Дек 07, 2014 1:24 pm

Благодаря Маня, ще го намаля цвеклото.
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Нед Дек 07, 2014 2:32 pm

Manya написа:В таблицата на блоковете, която преди време ми пратиха от сайта на Бари, цвеклото е в сварените зеленчуци като въглехидрати с висока плътност и с препоръката да се използва умерено. Посоченото количество е 1/2 чаша.

Маня, в тази таблица пише ли нещо за гулията?

Калории Протеини Мазнини Въглехидрати Фибри Захари ГЛ
Земна ябълка, сурова 30 ккал 2 г 0 г 17 гр 2 г 10 г 7

Това са данните от BB team. По мои изчисления излиза 60 г един въглехидратен блок. И май е доста червена. Греша ли?
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Дек 07, 2014 2:53 pm

Гулията и земната ябълка са различни неща. Гулия или алабаш е с формата на ряпа, обикновено с лилава кора. Земната ябълка са грудки, приличащи на неоормени картофи. Няма ги в таблицата на Барито. Но аз съм си ги изчислила, защото обичам и двата вида корени.
Гулията/алабаша е 346 г за 1 БВ
Земната ябълка - 75 г за 1 БВ
Ползвам данните от тук http://nutritiondata.self.com/, като вадя фибрите. А има и детайлни данни за гликемичен товар, съдържание на омега-3 и омега-6.

Но като цяло Бари май не препоръчва много кореноплодните. Много малко от тях са включени в таблиците му. Е, американците може да не ядат гулия и земна ябълка :laugh1: и това да е причината, да ги няма. Но това не означава, че са забранени. Може би трябва да се консумират умерено. Аз лично и в момента си правя едни печени коренища: алабаш, пащърнак, бяла, червена и черна ряпа, лук, чесън, магданозен корен, моркови, целина. Когато са готови си ги правя на пюре и са супер въглехидрат към пиле или риба. А стават и на супер вкусна супичка, ако човек иска да си постопли тялото в захладнялите дни. :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Нед Дек 07, 2014 6:24 pm

Благодаря, Маня :bouquet: :)
Изглежда няма единно мнение за това какво е гулия, защото го срещам и като алабаш, и като земна ябълка. Както и да е, имах предвид земната ябълка. И точно супичка съм си наумила да правя :cooking1:
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Дек 07, 2014 6:43 pm

За мен това е земна ябълка или т.нар. Jerusalem artichokes

Изображение

и от нея става страхотна супа.

А това е гулия или алабаш - Kohlrabi

Изображение, която също става и на супа, но поне на мен ми е най-вкусна на салата с моркови и червено цвекло. Има и сорт, който е със светло-зелена кора, но май не съм го опитвала още. Имаше май тия дни в Била.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот lolitacatzonat » Пон Дек 08, 2014 12:29 am

Здравейте всички от темата! Колко се радвам, че ви намерих! Аз съм новичка и за Зоната, и в темата. Много неща не са ми ясни и аз също смятам да поопъвам нервичките на "старите кучета" с въпроси. Засега имам много да чета, но все пак искам да попитам нещо, което ме притеснява, а именно: заради инсулинова резистентност пия Метформин. Как стои въпроса с този вид лекарства, след като са в пряка връзка с инсулина? Тоест, повишават инсулиновата чувствителност и така намаляват производството на инсулин. Та, на фона на зоновото хранене, дали няма опасност от натрупване на ефекта?
...Все още изживявам шок от тоталното преобръщане на всички мои представи за здравословно хранене и за диетично такова... обаче пък, като прочетох и разбрах за какво става въпрос, сякаш някой ми хвърли детски пъзел, толкова логично и ясно е всичко! Дето се вика, Бог да го благослови чичко Бари Сиърс!
Лека нощ на всички зоНбита! :hug: :hug: :hug:
Аватар
lolitacatzonat
 
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Дек 04, 2014 6:09 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот vladofff » Пон Дек 08, 2014 12:19 pm

Здравейте братя по храна,
имам няколко уточняващи въпроса, който бих желал да задам, и ако сте така добри, да ми отговорите:
1. Относно "измерването" на търбуха. За да се определят дневните количества блокове, следва да се измери нещо тлъсто, което но всичкото отгоре варира. Има положение със стегната мускулатура, има нормално, има и съвсем отпуснато. Въпросът е кое от всичките "положения" следва да е меродавно, предвид сериозните разлики при всяко. Приемам всякакви предложения, изключая средно аритметичното, което предлага Бари Сиърс в книгата си. Смятам, че трябва да е най отпуснатото, но все пак моля за потвърждение от някой преминал по този път вече.
2. За да питам първото, очевидно имам някакви причини. Те са подобни на изложените и на мнозина други тук - ако се яде по предвидените в схемите блокови количества, втората седмица от началото на диетата, изпитвам известен глад. Странното е, че не настъпва на четвъртия час, както е предвидено за да се изследва хормоналния отговор, а непосредствено след ядене - получава се едно чувство на недостатъчност на яденето. Склонен съм да го отдавам на остатъчна хронифицирала зависимост към захар, шоколади и други боклуци, които съм ял преди, но моля и за Вашето мнение.
3. По принцип, като мнозина водя офисно залежал живот, без възможност за някаква по сериозна активност през дните от понеделник до петък; за разлика от тях, през събота и неделя гледам да е често, правя някои да кажем тежки неколкочасови преходи с големи /над 1000м денивелации/, скоростно/например в София - от Бояна до Черни връх с много бързо темпо/. След подобни изпълнения, усещам че нормалните блокове са крайно недостатъчни. Въпросът е кои дни калко да се яде. Може би един два дена след натоварването трябва да се увеличат блоковете, но въпросът ми е именно кога и колко. Ще съм благодарен, ако някой прилага успешно такъв режим, да сподели резултатите си.
vladofff
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Дек 08, 2014 11:57 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Дек 08, 2014 1:34 pm

Владоф, по точките:

1. Би трябвало "нормално" и "отпуснато" състояние на корема да са едно и също. Идеята е да не се стягаш, да "гълташ въздуха" или да повдигаш нагоре корема. Както, разбира се, и другата крайност - да го издуваш умишлено.
Просто се отпусни в изправено положение и го измери;

2. Да разбирам ли, че си на втората седмица от хранене (или опит за) в Зоната?
Ако е така, трябва да споделиш по-подробно как се храниш, защото е доста вероятно да си допуснал грешки. Наблюденията ми показват, че колко 90% от новобранците в Зоната допускат грешки в началото, някои от които не са "за няколко грама". Затова сме тук - да те коригираме, ако се налага.
Но си прав, че неминуемо има и едно утвърждавано с годините "програмиране на мозъка", което сега трябва да се "препрограмира", а това невинаги става за броени дни;

3. По принцип блоковете трябва да са ти еднакви всеки ден. И щом в дните с голямо натоварване усещаш, че не ти стигат, то тогава трябва така да си прецениш блоковете, че да могат да компенсират енергията в тези дни.
А в останалите (делничните) ще е хубаво да помислиш за леееко повишаване на активността.
Примерно вторник и четвъртък да измислиш нещо, пък били те само разходки до МОЛ-овете и магазините, пак ще ти е достатъчно.

Успех!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Дек 08, 2014 1:44 pm

lolitacatzonat написа:... заради инсулинова резистентност пия Метформин. Как стои въпроса с този вид лекарства, след като са в пряка връзка с инсулина? Тоест, повишават инсулиновата чувствителност и така намаляват производството на инсулин. Та, на фона на зоновото хранене, дали няма опасност от натрупване на ефекта?
...

Определено не бих се ангажирал да правя коментари по дадени лекарства, но това, което ми се струва логично, е, че на първо време не трябва да спираш каквито и лекарства да приемаш.
Пък после, когато сама усетиш ефекта, ще решиш сама за себе си.
Разбира се, мога да ти отговоря и клишираното (но в никакъв случай невярно) "консултирай се с лекуващия те лекар", но съм почти сигурен, че едва ли ще е компетентен по Зоната и съответно ще ти отговори както аз по-горе.
Той - от липса на компетентност относно Зоната, аз - от липса на компетентност относно лекарствата.

Та, съветът всъщност е един - чети внимателно и направи своя информиран избор.

п.с. Иначе тук имаше колеги с инсулинова резистентност ... ако се включат да помогнат или намериш из темите назад какво са коментирали ...
Порови в тази тема Здравето в Зоната
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот vladofff » Пон Дек 08, 2014 3:51 pm

Благодаря за бързия отговор.
примерно - сутрин поради липса на време, просто изяждам седемстотин и двадесет гр. кисело мляко с няколко лешника/бадема - и наистина няма проблеми до обед. Очевидно тук пропорцията е спазена.
Изглежда нарушението идва на обед - в ресторанта няма как да им кажа например 90 гр/за три блока/ пилешка пържола и смятам по метода на око. Слагам солидна порция зелена или зелева салата/доста повече от дланта, защото вкъщи на измерване, дланта далеч не е колкото трябва за 3 БВ, та от съпоставката с измереното количество, горе долу гледам да наглася пропорцията/ + няколко маслини... без хляб или каквото и да било, нищо друго. Още с изяждането се усеща глад/поради което заключвам, че ефектът изобщо не се дължи на това хранене, а вероятно е заради просрочения му час, спрямо първото, но ако не е така, вие ме поправете? / и за компенсация обикновено ям бадеми или лешници, но в доста големи количества - 50-80 гр, а някога и повече. Та вторият ми въпрос към Вас е, какво мислите за ядките - бадеми/лешници, нарушават ли сериозно баланса, когато са в по-голямо количество? /Според Сиърс, най-вероятно ще идат за мазнини и няма да се получи стопяване, а ще се поддържа настоящия баланс/?

Иначе само за 7 дни на режим мога да кажа, че определено имаше някакъв ефект. Преди като тренирах, очевидно често съм бил в зона, то се усеща като една сила, която те тика нагоре когато тичаш по баир, съответно като си болен или извън зона, усещаш същата сила, само че в обратната посока..... На седмия ден "пробягах" разстоянието от обръщалото на Княжево до кулата на Копитото за 49 минути, като знам, че нормативът за подготовка за К2 в Каракорум на Боян Петров бе 37-до 47 минути. Т.е. след четири години тотално занемаряване на спорта, само след 1 седмица в близко до доната състояние се върнах на почти 2 минути от спортния норматив. Смятам, че формата лесно ще си я върна, но около 18 кила лой, по някакъв начин трябва да експедирам, защото си спомням, че преди правех такива постижения с 20 кила раница, пълна с железа. т.е. сега пак бягам с раница, само че след тренировката не мога да я сваля. Та приемам съвети именно в това отношение и ще ви бъда благодарен ако помогнете с идеи за освобождаването от мазнината.
vladofff
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Дек 08, 2014 11:57 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Пон Дек 08, 2014 4:08 pm

Владоф, Зоната е силата, която ще те освободи от мазнините. Вервай ми, на мен и на всички, които са имали търпението и волята да я спазват :) Нужно ти е малко време и мазнините ти ще са само спомен.
В началото на зонуването мнозина изпитват глад, но скоро той изчезва. Струва ми се, че въглехидратите в обяда ти са много малко. За зелето в никакъв случай не може да се използва метода два пъти по-голям обем от обема на протеините. Един блок зелева салата е една препълнена супена чиния - в грамове това е 400 грама. Аз също ям зелева салата на обяд - 1 блок и към нея прибавям една огромна ябълка за още 2 блока. Това така ме засища, че спокойно мога да подмина вечерята :) Просто си ревизирай количествата на въглехидратите.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Дек 08, 2014 4:31 pm

Добре, почваме да се ориентираме лека-полека в ситуацията.
На първо време става ясно, че проблемите ти с обяда най-вероятно идват от храненето "на око".
А то се очертава да е почти ежедневно. Което не си го позволяват и най-старите кучета.
Още повече, че ти нямаш опита и навика на премереното, за да можеш после визуално да го прецениш в чинията.
Останах с впечатлението, че мазнините ги ядеш впоследствие (в работата), а пък те в най-добрия случай трябва да са от първите консумирани, а не последни. Трябва да се хапват преди въглехидратите, за да забавят навлизането на последните в кръвта и оттам - повишаването на инсулина. На практика, разбира се, ги хапваме едновременно, но не е препоръчително да са накрая. А при теб може би говорим и за пауза, докато се прибереш на работното място.

Конкретно ядките са си под бройка. 50-80 грама са много сериозно количество и изяждаш десетки блокове мазнини наведнъж.
Предполагам, че си ги държиш в пакетчета в службата, а едно отворено пакетче на бюрото е крайно изкушаващо.
Затова си отделяй само нужното количество и дръж пакетчето настрана.

Като цяло ни трябва по-подробна картина.
Почни с мерките - ръст и килограми.
Дай едно примерно меню по часове в стил:
7:30 закуска 3 Б - едикаквоси и едиколкоси
13:00 обяд 3 Б - ....
И така за целия ден.
Може да ти се стори досадно, но по-добре да изгубиш време за подробно описване на ситуацията, отколкото да изгубиш дни, за които си мислиш, че си в Зоната, но не си точно там.
За киселото мляко не разбрах защо изяждаш 720 гр. Може би го сметнал по етикет, но това на колко точно блока се равнява? 3 х 240 гр. ли?
Напиши защо се налага да обядваш в ресторант! Как стоят нещата с вечерята - усещаш ли при нея същия глад?
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот vladofff » Пон Дек 08, 2014 5:30 pm

Благодаря за помощта.
мерките са 91 кг срещу 179см търбухът и вратът не си спомням колко точно бяха, трябва пак да премеря довечера, но с калкулатора от този сайт излезе 11 блока.

Съотношение 3 + 3 +1 +3 +1:
сутрин - 680 гр мляко /3*220 според таблицата//тук има и известна разлика с етикета - 3 гр протеин на 100гр.-затова писах за 700 грама - кажете кое да приемем за меродавно/ + десетина лешника/пак според таблицата/ + рибено масло + витамин Е, макар че сега търся някакво по-добро масло, че в обикновеното има някакви съмнения, че нищо няма от това което трябва да има; пак казвам - точно с тази пропорция няма глад...
на обед пилешко филе - около стотина грама/близо до 3*28гр/ + разни салати зелени или зеле и 1 ябълка./плюс ядките за които писах/.
следобед за 1 блок - кисело мляко и ядки;
вечер - риба 3 блока /или яйчени белтъци или 170 гр обезмаслена извара/ според таблицата, с 3 блока домати /3 блока от другите благоприятни въглехидрати/ , подправени със зехтина с количеството от таблицата
преди лягане - пак 1 блок от преждеописаните комбинации.
Иначе за мазнините отдавна ми е известно, наистина ще започвам с тях.
Всъщност това е може би най-известния факт за всички , който се знае и от всяко пиянде - всичките преди да "започнат", лапат здраво сланина, карантии и др. гадости за да забавят ефекта на усвояването на алкохола в кръвта.
p.s. В ресторант, защото иначе е трудно, но ще намеря начин.., а вечерята - по-скоро няма глад.
Последна промяна vladofff на Пон Дек 08, 2014 5:42 pm, променена общо 1 път
vladofff
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Дек 08, 2014 11:57 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Дек 08, 2014 5:42 pm

Първото, което ми идва на ум е, че щом имаш такова голямо натоварване събота и неделя, тези 11 блока са ти малко - затова изпитваш глад. Това, че ще хапваш по 12 или 13 блока всеки ден няма да попречи на стремежа ти да отслабнеш, ако правилно комбинираш храната.
Второ - какво мляко консумираш - ако е 2% или по-маслено не трябва да добавяш мазнини (т.е. ядки). Ядките не може да са 10-тина, а са точно 9 лешника или 9 бадема, или 3 ореха за 3 БМ.
Зелената салата трябва да изядеш поне една огромна "кокошка", за да направиш 1 въглехидратен блок (към 500 грама само маруля).
За рибеното масло - прочети темата за рибеното масло и ще се ориентираш какво да си поръчаш. Повечето от нас ползваме Super EPA на Now Foods, което поръчваме през iHerb. И минималното количество, което трябва да приемаш от него са 4 капсули на ден, за да си в минималните дози препоръчвани от Бари.
Карането само на кисело мляко за закуска и междинните закуски също ще ти създава чувство за глад. Добре е да разнообразяваш и закуската си, и останалите хранения. Защото освен нискокалорична и правилно комбинирана, храната трябва да е и разнообразна, за да ти осигурява всички необходими за организма вещества.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот vladofff » Пон Дек 08, 2014 5:52 pm

За лешниците - предвид, че съм ценител на тези ядки, мога да ви посоча различни сортове, с обеми стигащи до разлика 2/3 един от друг. Затова си мисля, че чак с такава точност трудно можем да се похвалим. Както и да е, ще спазим бройката.
Млякото е само и винаги 2%, друго още по-маломаслено трудно се намира. Много добре знам и какво са 3 блока зеле - нещо трудно за изяждане наведнъж...Лошото е, че наистина ако не си в къщи, без теглилка само може да патиш.
Още един въпрос, как да отуча децата от маане на кроасани, бисквити и прочие американски "благини". Те са на 4 и 2 г. и не ми се иска отсега да поемат по общия път на кандидат диабетика.
vladofff
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Дек 08, 2014 11:57 am

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron