Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Пон Ное 10, 2014 5:55 pm

А ако искаш да се ориентираш поне за някакви примерни менюта - разходи се из дневниците, но чети и корекциите, които са направени по менютата(понякога когато има грешки другите ги коригират). Но до голяма степен зависи колко блока имаш за деня и как си ги разпределила, а също така и личните ти предпочитания към храната. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот newwoman777 » Пон Ное 10, 2014 10:24 pm

Manya написа:Добре дошла Десислава и дано проявиш повече постоянство, за да се задържиш в Зоната.
Да на пръв поглед изглежда трудно, но бързо се свиква и става начин на хранене за цял живот. Да започна с това, че Зоната не е диета за отслабване, а начин за балансирано хранене, което води до здраве и отслабването е само един бонус към това. При някои отслабването е по-бързо, при други по-бавно. Когато си в относително прилично съотношение на ръст и тегло (като при теб) вероятността да свалиш бързо килограми е относително по-малка (ако това очакваш).
За да определиш как трябва да разпределиш храната си за деня, можеш да изчислиш \
тук колко протеинови блокове трябва да приемаш на ден съобразно мерките си и физическата си активност. Съответно по толкова въглехидратни и мазни блокове трябва да приемаш. Това не означава еднакъв грамаж яйце, салата и ядки, а еднакви блокове, информация за които какво количество представляват можеш да намериш тук.
След това трябва да разпределиш блоковете в 5 хранения на ден - закуска, обед, следобедна подкрепа, вечеря и късна подкрепа. Ако изчислиш, че трябва да приемаш да речем 10 блока, това би означавало да ги разпределиш примерно така: 3:2:1:3:1 за съответното хранене. Времето между основните хранения (закуска, обед и вечеря) не трябва да надхвърля 5 часа).
Добре е в първите месеци да се придържаш към продуктите от зелената зона на таблицата (благоприятни храни). Така ще пренастроиш обмяната си и ще почувстваш ефектите от Зоната.

Ако имаш още въпроси не се притеснявай да питаш. Успех!

Отдели си време да разгледаш и попрочетеш информацията в сайта, която в синтезиран вид ще те запознае и с нови моменти в Зоната, както и по-лесно ще разбереш философията на този начин на хранене.


Благодаря,Мания, за приема и мнението! :)
Ще изчета всичко от форума и сайта с удоволствие,но ще ми трябва малко време....
и ще спазвам Зоната според Б.Сиърс и вашата помощ(огромен труд сте положили и може само да благодарим за това :bouquet: )
Само като начало искам да помоля да ми каже,който е запознат ,кои заместители на протеини са най-безвредни(четох за соята-колко е и полезна е ,но и колко вредна,а искам да я спазва и сина ми и ме е страх да не му навредя с нещо .което не разбирам), а за протеините на прах им нямам също много доверие....много ме тормози този въпрос,защото не обичаме да ядем много животински продукти,а и с плод или сладко как да се яде такъв протеин....
И също да помоля,ако има някой ,който си поръчва качествено рибно масло,ако е съгласен,аз да му пратя пари,а той да ми поръча.когато го прави за себе си!
Благодаря предварително! :love:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Вто Ное 11, 2014 5:33 am

newwoman777 написа:Само като начало искам да помоля да ми каже,който е запознат ,кои заместители на протеини са най-безвредни(четох за соята-колко е и полезна е ,но и колко вредна,а искам да я спазва и сина ми и ме е страх да не му навредя с нещо .което не разбирам), а за протеините на прах им нямам също много доверие....много ме тормози този въпрос,защото не обичаме да ядем много животински продукти

Ако соята не е ГМО не би трябвало да има проблем. За протеините на прах има цяла тема, където ще намериш много инфо, а също можеш да задаваш въпроси.
newwoman777 написа:а за протеините на прах им нямам също много доверие....много ме тормози този въпрос,защото не обичаме да ядем много животински продукти,а и с плод или сладко как да се яде такъв протеин....

Това не го разбрах. :(
newwoman777 написа:И също да помоля,ако има някой ,който си поръчва качествено рибно масло,ако е съгласен,аз да му пратя пари,а той да ми поръча.когато го прави за себе си!
Благодаря предварително! :love:

Повечето хора тук си поръчваме Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels защото отговаря на изискванията на д-р Сиърс и е на много достъпна цена. Доставката му идва директно в пощата. Не мисля, че е добра идея някой да ти го поръчва, а след това да ти го праща - така ще се оскъпи маслото ненужно, още повече че процедурата ще се прави многократно. В моя дневник съм описал как става поръчката ако това те притеснява. Успех. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот newwoman777 » Вто Ное 11, 2014 6:16 pm

gogo написа:
newwoman777 написа:Само като начало искам да помоля да ми каже,който е запознат ,кои заместители на протеини са най-безвредни(четох за соята-колко е и полезна е ,но и колко вредна,а искам да я спазва и сина ми и ме е страх да не му навредя с нещо .което не разбирам), а за протеините на прах им нямам също много доверие....много ме тормози този въпрос,защото не обичаме да ядем много животински продукти

Ако соята не е ГМО не би трябвало да има проблем. За протеините на прах има цяла тема, където ще намериш много инфо, а също можеш да задаваш въпроси.
Благодаря,Гого, за отговора!
Точно това имах предвид-откъде мога да знам за соята,че не е ГМО?
А пък за момчета казват,че хич не е подходяща соята и хормонално им влияело ужасно(ставали импоментни и с женски хормони....да не се лъжа точно какво беше,но подобно нещо пишеше и то тук в сайта)


newwoman777 написа:а за протеините на прах им нямам също много доверие....много ме тормози този въпрос,защото не обичаме да ядем много животински продукти,а и с плод или сладко как да се яде такъв протеин....

Това не го разбрах. :(

Ами имах предвид със сладко или плод как да ям и месо или кашкавал или сирене даже....много често не ми се ядат животиснки протеини,а трябва ...

newwoman777 написа:И също да помоля,ако има някой ,който си поръчва качествено рибно масло,ако е съгласен,аз да му пратя пари,а той да ми поръча.когато го прави за себе си!
Благодаря предварително! :love:

Повечето хора тук си поръчваме Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels защото отговаря на изискванията на д-р Сиърс и е на много достъпна цена. Доставката му идва директно в пощата. Не мисля, че е добра идея някой да ти го поръчва, а след това да ти го праща - така ще се оскъпи маслото ненужно, още повече че процедурата ще се прави многократно. В моя дневник съм описал как става поръчката ако това те притеснява. Успех. :)


О-ххх,с този и-нет съм толкова скарана,не съм сигурна,че ще успея да направя такава поръчка и то международна,но ще опитам :think2:

благодаря още веднъж за отговорите(на Мания,на Гого....) ,сигурна съм,че всички начинаещи сме доста досадни и "евала",както се казва, за търпението ви към нас :peace1:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tatyana » Сря Ное 12, 2014 12:59 am

Спокойно, изобщо не си досадна - всички в началото сме били с много въпроси :). Затова сме благодарни на по-старите кучета :bouquet: и когато имаме възможност, отговаряме на всички нови зонбенца, които са добре дошли :hug: и ще се радваме, ако станеш част от екипа :yess:.
И аз като теб не мога да ям ябълка или малини с шунка например :). Затова предпочитам протеин на прах в тези случаи. Има тема за протеините тук и в нея можеш да задаваш въпросите си за протеина.
А за поръчката на рибено масло мисля, че изобщо не трябва да се притесняваш. Аз също като теб бях скарана с всякакви поръчки по интернет, но щом дори аз се справих от подробните указания в дневника на Гого - значи всеки може ;). Зора е само за първата поръчка, докато си вкараш данните и след това вече е лесно. А за първа поръчка има отстъпка, така че те съветвам да е за голямата опаковка на рибеното масло, което повечето от нас използват - това.
Желая ти постоянство в Зоната и ще постигнеш всичко, което искаш :yess:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот newwoman777 » Чет Ное 13, 2014 9:13 pm

Tatyana написа:Спокойно, изобщо не си досадна - всички в началото сме били с много въпроси :). Затова сме благодарни на по-старите кучета :bouquet: и когато имаме възможност, отговаряме на всички нови зонбенца, които са добре дошли :hug: и ще се радваме, ако станеш част от екипа :yess:.
И аз като теб не мога да ям ябълка или малини с шунка например :). Затова предпочитам протеин на прах в тези случаи. Има тема за протеините тук и в нея можеш да задаваш въпросите си за протеина.
А за поръчката на рибено масло мисля, че изобщо не трябва да се притесняваш. Аз също като теб бях скарана с всякакви поръчки по интернет, но щом дори аз се справих от подробните указания в дневника на Гого - значи всеки може ;). Зора е само за първата поръчка, докато си вкараш данните и след това вече е лесно. А за първа поръчка има отстъпка, така че те съветвам да е за голямата опаковка на рибеното масло, което повечето от нас използват - това.
Желая ти постоянство в Зоната и ще постигнеш всичко, което искаш :yess:

Благодаря ти много и на теб,Таня за топлото отношение! :bouquet:
Ще се опитам да си направя поръчката за рибеното масло,само малко време да ми остане:)
А за протеините непременно ще питам там,че за мен както и да е,но за сина ми се притеснявам да му ги давам,докато не съм сигурна,че грам не са вредни :hm:
И пак да питам-като си правя сама черен хляб,как да разбирам коолко грама да ям за 1 блок? :think2:
Поздрави и отново благодаря! :love:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Ное 13, 2014 9:38 pm

newwoman777 написа:И пак да питам-като си правя сама черен хляб,как да разбирам коолко грама да ям за 1 блок?
Избираш си пълнозърнесто брашно - добре е да не е пшеничено, а да речем ръж, спелта, лимец, ечемик, овес (или комбинация от тях). Взимаш си от "Слънце и луна" (ако си от София) квас или от пълнозърнесто ръжено брашно си правиш сама квас (с малко четене в интернет ще разбереш как става, изобщо не е трудно). На опаковката на брашната вече има данни за съдържание на въглехидрати, протеини и мазнини. Но от личната си практика веднага ти казвам - 1 блок пълнозърнесто брашно от изброените е 14-15 грама. Мериш си кваса по 14-15 г. за блок, по същия начин мериш и брашното. Омесваш си хлебчето, за което вече знаеш като цяло колко блока съдържа. Втасва. Печеш. Теглиш и делиш на блоковете които си вложила вътре и определяш колко е 1 блок - броиш като въглехидрат. Можеш да го замесиш и без квас, със сода, като содена питка. Не забравяй да добавиш малко сол, защото хлябът без сол е безвкусен.

Но ето ти пример за содена ръжена питка: 10 БВ (въглехидратни блока)
150 г ръжено брашно
1/2 ч.л. сода за хляб
1/2 ч.л. сол
Вода да стане малко по-късто от тесто за кекс.
В тавичка покрита с хартия за печене изливаш кашата и я оформяш като питка. Печеш във загрята на 180 градуса фурна около половин час, като след 20-тата минута можеш да провериш с клечка как върви процеса на печене. Като извадиш от фурната завиваш първо в хартия, после в кърпа и оставяш добре да изстине. Хлябът е здравословен, ако изобщо го приемем за здравословна храна като сме решили да следваме Зоната :laugh4: , когато е студен.
Претегляш си готовата питка и делиш на 10 - за да видиш колко грама ти излиза 1 блок (не е много, ще се закачи на кътника ти :laugh4: )

Аз лично си купувам не готови брашна, а зърно от ръж, овес, ечемик, нахут. Меля в мелничката за кафе (е вече в Нутрибулета) и ползвам като напълно пълноценно, пълнозърнесто, грубичко "брашно" за зонови мъфини, пици, тутманик (по рецепти предложени от Зонковците в темата за готвене, в дневниците им и в сайта). Или си измислям сама.

Колкото до протеините - суроватъчен изолат или просто суроватъчен, но неовкусен е едно добро решение. Дава възможности да се комбинира както с плодове, така и със зеленчуци. В него няма добавки на подсладители, оцветители и овкусители (в повечето случаи все някакви Е-та). Обикновено опаковките, които съм ползвала след изчисляване по етикет 1 блок излиза около 8 грама. И е много удобно да се ползва, когато си падаш леко вегетарианец. А белтъците и нискомаслените извари, нискомаслените сирена (намират се, но не толкова лесно) също са идеален източник на протеин. В магазините за здравословни храни предлагат протеин на прах от соя, грах, коноп, но те са със спечифичен вкус и поначало се усвояват малко по-различно от организма.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Пет Ное 14, 2014 1:58 pm

Тук съм и не съм се отказала, само дето ми става все по-трудно. С изненада открих, че в нашия квартал освен извара на Матанд (кашкавалена май я водят) друга няма. В потрес съм и от липсата на обезмаслено кисело мляко. Това положение доста ми усложнява диетата, мога до ходя до Кауфланд и Била доста рядко, когато някой пази малкия. Мислех, че закуската е най-лесна, но там се провалям най-лесно. Моля за идеи за закуска от два блока. Отделно да питам протеините от къде си ги купувате и как ги консумирате?
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Ное 14, 2014 2:34 pm

Четири белтъка (сварени) - 2 БП
140 г печена чушка 1 БВ
100 г ябълка - 1 БВ
6 бадема/лешника - 2 БМ

Вариант за омлет можеш да видиш в последния пост в моя дневник - той е за 3 блока, но става и на два лесно.

Белтъците можеш да си ги направиш поширани, като ползваш фолио за свежо съхранение и им добавиш вътре подправки на вкус. Просто в купичка слагаш фолиото, чукваш вътре белтъците, овкусяваш със сол и подправки, правиш вързопче и ги вариш в кипяща вода 10-тина минути.

Протеини се купуват онлайн от разни сайтове за спортни добавки. В темата за протеините има дадени линкове за някои от тях-
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tonkata » Пет Ное 14, 2014 3:14 pm

Elina1,
закусвайки от скоро се върнах в детските си години и открих, че ми харесва и най-важното е Зоново и вкусно ! ;)
Правя си попара - 2 блока:
- 2 БВ - 2 фил. ръжен сухар /Лидъл/
- 2 БП - извара 2х56г или сирене 1х28г + извара 1х56г /млекарница Добрев или магазин Вино и приятели/
- 2 БМ масло ГХИ или 6бр. ядки /собствено производство :laugh: /
Заливаш с вряла вода или чай.
Опитай - може да ти хареса. :bigsm39:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот mahona » Пет Ное 14, 2014 3:30 pm

Това е от скоро и моята закуска в студените дни Тони,ама вместо сухар си тегля 2 блока от хляба Бонус - елкарнетин и си правя попарка след като го опека ,за да ми замирише на вкусно. :smdance:
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tonkata » Пет Ное 14, 2014 5:55 pm

Супер идея ми даваш, Махона ! :pray: Ще го пробвам.
А пък аз, за да ми е по-вкусно в случаите когато заливам попарата с вода слагам малко сол и чер пипер,а когато с чай понякога слагам и няколко капки стевия.
То не напразно руснаците казват - На вкус и на цвет товарищи нет ! ;)
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Пет Ное 14, 2014 7:34 pm

Благодаря ви момичета!Със сигурност ще използвам съветите ви. Разделила съм си блоковете така 8,00 - 2 бл ; 11,00 - 1 бл; 14 - 3 бл; 18,00 - 2 бл.; 22,00 - 1 бл. Закуската ми ще е Зонова попарка по рецепта на Tonkata. За обед ще направя суджук с яйца, а за вечеря пилешки гърди на грил тигана. За въглехидрати към обяда смятам да добавя голяма салата от 240 гр. домати и 140 гр. чушки. А за вечеря се чудя за въглехидратите. Май те ще се окажат най-големия ми проблем. Сещам се само за салати, а те не ме наяждат. Междините закуски също не съм ги измислила, но ако не ми хрумне друго ще са кисело мляко.
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Ное 14, 2014 7:45 pm

едно лесно предложение за межниднна закуска - 2 фурми, 3 бадема, 28 г сирене. Увиваш 2 бадема във фурмите и един в сиренето (особено ако е меко - тип френско сирене) - лесно за носене и хапване и ужасно вкусно.
Ако ползваш кисело мляко 2% за 1 блок има вероятност доста да те престърже и да усетиш глад, а не трябва.

По препоръките на Бари въглехидратите е добре да са "цветни" зеленчуци (т.е. с повече полифеноли) и малко плод.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Пет Ное 14, 2014 7:57 pm

Manya написа:едно лесно предложение за межниднна закуска - 2 фурми, 3 бадема, 28 г сирене. Увиваш 2 бадема във фурмите и един в сиренето (особено ако е меко - тип френско сирене) - лесно за носене и хапване и ужасно вкусно.
Ако ползваш кисело мляко 2% за 1 блок има вероятност доста да те престърже и да усетиш глад, а не трябва.

По препоръките на Бари въглехидратите е добре да са "цветни" зеленчуци (т.е. с повече полифеноли) и малко плод.


Това ще е междината ми закуска :bouquet: Но с плодовете имам голям проблем. След толкова години на разделно хранене и на посещение при диетолози, които ме съветват да не ям плодове, заради инсулиновата резистентност не мога да си представя да ям плод след хранене.
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Ное 14, 2014 8:07 pm

Протеин - крехко месо (пилешко, риба, говеждо, телешко за предпочитане), нискомаслен млечен продукт (извара, кисело мляко - винаги за предпочитане продукт, който е производен на млякото, за да се елиминира казеина),
Въглехидрат - зеленчук (от таблицата), бобови (леща, боб, нахут - в ограничени количества) и 1 блок плод (100 г ябълка, една мандарина, 1/2 грейпфрут, сока на 1 лимон - за овкусяване на салатата)
Мазнина - зехтин, маслинки и ядки - една незонова препоръка - накиснати във вода (в моя дневник има инфо за времето за покълване на различни ядки, стават по полезни за организма)
Толкова много комбинации могат да се измислят в движение, дори да караш без готвене. Всичко е въпрос на фантазия, на желание, на усет към храната - хем да е зонова, хем да е вкусна. И колкото по-сурова (особено за въглехидратите и мазнините) толкова по-добре - сготвена за кратко на пара, леко завъртяна в тигана. Важно е да се запазват естествените съставки на храната и полезните вещества в нея.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron