Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Сеп 26, 2014 7:17 am

Хипо, нямала съм никога навика да си хапвам постоянно по нещо. В Зоната - 5 пъти на ден регулярно по часове просто няма как да се огладнее (поне на мен не ми се случва). А преди Зоната - случвало ми се е и по 2 дни да съм само на чай, кафе и цигари и пак чувство на глад не е имало. Да не говорим за времето, когато съм се подлагала на лечебен глад по системата на Лидия Ковачева (а ма това беше преди близо 38 години, а пък и без да знам в онзи момент съм била вече бременна със сина ми). Това да кажа "Умирам от глад!" не ми се е случвало.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот HippoDel » Пет Сеп 26, 2014 8:13 am

Мерси за разяснението. Сега разбрах, какво имаш предвид. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Пет Сеп 26, 2014 3:06 pm

Manya написа:И по другите бази данни излиза 1 БВ около 50 г. Напълни 1/2 ч.ч. със зърна и си ги притегли. Че от грозде до грозде също има разлика.

Много ми е интересно като каже някой, че огладнява. Боже, защо това чувство не ми е било познато нито преди Зоната, нито откакто се страя да съм в Зоната? Или си имам достатъчно запаси, или съм нещо сбъркана. Но това чувство - глад, ми е просто непознато.


Мерих снощи, Маня, да. Наистина излиза около и малко над 50 гр, зависи дали слагам по-малки, или по-големи зрънца в чашата, което е логично, защото малките застават по-плътно едно до друго и съответно се побират повече в половин мерителна чаша. /При мен се оказа, че е 1/3, защото мерителната ми чаша е 320 мл, а не 250 и гледам да е до половината на 250 мл, което си е приблизително около 1/3 от нея/

Ами ако сутрин в 7:30 хапнеш 2 блока /ама се окаже, че В са ти 2, 5 блока, а мазнините и протеините си ги изчислила до милимунда и са точно 2 бл/ и после въртиш педалите на колелото около 3 км до училище/работа е много вероятно вместо към 12:30 да ти се дояде в 11:30. ;) Добре, че имах един блок от бонбоните на Кари с протеини за подобен случай в чантата, че хапнах в 12ч. като излязох от училище, че да мога да въртя педалите 3 км до вкъщи, че да обядвам :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Пет Сеп 26, 2014 8:54 pm

Може ли да ми помогнете ,защото искам да си сготвя една много интересна рецепта за салата(зелен боб със сос) , но не съм сигурна в грамажите и начина на приготвяне. Самата рецепта си я преправих като за зоната ,но се притеснявам дали е правилна.
Рецептата е:
Зелен боб- 1 и 1/2 чаша(250 мл) 1БВ
Лук-1/2 чаша (250мл) 1БВ
Зехтин-1 ч .л. 3БМ
Доматен сок-1/2 чаша (250мл) 1 БВ
Пил филе- 84 гр. 3БП
Как се приготвя: зеления боб се сварява в солена вода и се отцежда. Лука се задушава със зехтина и после се прибавя доматения сок- оставя се малко да поври. След това се смесват и аз ще прибавя към тях и пилешко( на скара)
Освен това исках да ви попитам колко грама се побират в една чаша(250мл) и дали е проблем ако лука го позапържа в зехтина. Благодаря предварително!
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пет Сеп 26, 2014 9:10 pm

Ягодк, защо се мориш да мериш в чаша? В таблицата продуктите, които включваш в рецептата си са дадени и в грамаж. И е много по-лесно. Освен това различните продукти нарязани в чаша имат различен грамаж. Всичко зависи от начина на нарязване, твърдостта на продукта. Щом си си претеглила пилето, претегли и зеленчуците
зелен фасул - 180 г - 1 БВ (това са 15-20 шушулки в зависимост от това дали е бял или зелен)
лук - 130 г - 1 БВ (1 средна по големина глава лук)
доматения сок - ако е от пресен домат е 1 среден по големина домат, 240 г
Блоковете ти са балансирани.

Не е препоръчително да пържиш лука. Просто го сложи в тигана заедно със зехтина и малко водичка, да омекне. Освен това ако зехтинът ти е екстра върджин, той съвсем не е подходящ за пържене, за предпочитане е да го добавиш към вече смесената салата. Ако е зехтин за готвене - става, но по описаната технология.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Съб Сеп 27, 2014 7:49 am

Благодаря за информацията! Но ме притеснява дали лука и зеления боб ще си променят грамажа след сваряването. И лука като го меря трябва ли да е на купчета.
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Сеп 27, 2014 8:46 am

В таблицата са дадени и данни за количество (в чаши) на сготвени зеленчуци. Естествено, че продуктите след готвене сменят грамажа си. Но ако не са подложени на "свръх готвене" (докато убиеш в тях всички витамини с висока температура и дълго варене или пържене), те не променят съществено съдържанието си. Колкото до това как ще си нарежеш лука - въпрос на вкус - на кръгчета, на полумесеци, на кубчета, настърган, смлян - както ще ти пасне най-добре към салатата, която си си намислила.

Аз лично меря всичко сурово и после готвя. Е, ако е от буркан зимнина - тогава меря с чашки.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот qgodka8 » Съб Сеп 27, 2014 1:16 pm

Последен въпрос задавам за тази рецепта обещавам. Доматите ли трябва да са 240 гр или доматения сос, защото след като ги настържа те си изменят грамажа
qgodka8
 
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 10:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Сеп 27, 2014 1:27 pm

qgodka8 написа:Последен въпрос задавам за тази рецепта обещавам. Доматите ли трябва да са 240 гр или доматения сос, защото след като ги настържа те си изменят грамажа


Нормално е да се намали грамажа при настъргването - махаш люспата и частта около дръжката - това намалява с 20-30 г домата. Това е нущожно намаляване на обема на въглехидрата. Ако пък искаш да си точна - мери готовата настъргана маса.
Опитай да обелиш домата и после просто да го нарежеш много ситно. Има два основни начина да се обели лесно домат: 1) бланширане във вряла вода за 1-2 минути и после поставяне в ледена вода - люспата се смъква много лесно; 2) с обратната страна на ножа се минава по цялата повърхност на домата с леко натискане (ще забележиш промяна в цвета на местта, на които си минала), след което лесно се бели. С тези два метода се намаляват загубите от месестата част на домата.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот pressip » Нед Сеп 28, 2014 12:19 pm

Здравейте, нова съм в "зоната" и в момента все още се запознавам с всичко преди да започна на практика да действам. Имам проблем обаче с изчисляването на протеина/въхлехидратите. Всичко това обръщане от кг/см във ft/inch ме побърква. Някой може ли да помогне? :th: :(
pressip
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2014 12:15 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Сеп 28, 2014 12:54 pm

ПолзвайтеКалкулатора за протеиновите блокове в сайта.
След като изчислите, колко протеинови блокове трябва да приемате на ден, количеството на въглехидратните и мазнините е същото.
При всяко хранене трябва да хапвате равен брой протеини+въглехидрати+мазнини. Например обеда ви трябва да е 3 блока - съответно 3 блока протеин (прим. 84 г пиле) + 3 блока въглехидрат (салата от 240 г домат, 1/4 ч.ч. сварен нахут + 100 г ябълка за десерт) + 3 блока мазнини (1 ч.л. зехтин към салатата).

В сайта, от който е част този форум ще намерите и друга важна информация за Зоната в синтезиран вид и представена и с картинки за по-лесно осмисляне.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Нед Сеп 28, 2014 4:57 pm

pressip написа:Здравейте, нова съм в "зоната" и в момента все още се запознавам с всичко преди да започна на практика да действам. Имам проблем обаче с изчисляването на протеина/въхлехидратите. Всичко това обръщане от кг/см във ft/inch ме побърква. Някой може ли да помогне? :th: :(

Погледни в моя дневник. Там съм се опитал да бъда полезен за новаци като теб. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Пон Сеп 29, 2014 1:24 pm

Manya написа:Не е препоръчително да пържиш лука. Просто го сложи в тигана заедно със зехтина и малко водичка, да омекне. Освен това ако зехтинът ти е екстра върджин, той съвсем не е подходящ за пърженe, за предпочитане е да го добавиш към вече смесената салата. Ако е зехтин за готвене - става, но по описаната технология.


Маня, това не съм убедена, че е точно така. :peace1: Наскоро попаднах на хубава информация за наистина качествения ексра върджин зехтин, студено пресован от маслини без костилки. Наистина е доста скъп, но пък си заслужава, защото хубавият зехтин има доста висока точка на горене - в повечето случаи над 190 градуса Целзий, която е напълно достатъчна дори за пържене. :peace1:

За пържене на картофи, например, нужната температура е 130-140 градуса. Дори за пържене на риба и дребни неща, които изискват по-висока температура, тя пак не преминава точката на горене на зехтина. Друг е въпросът, че да пържиш картофки със зехтин екстра върджин излиза доста скъпо. А и вкусът ще е по-силен (не че е неприятен). /Аз изобщо не пържа вкъщи, но ако някога ми се наложи да направя на децата пържени филийки ги пържа в зехтин и после ме боли сърцето като изхвърлям остатъчната мазнина след пърженето/. :laugh4:
Понеже по ред причини вкъщи готвим предимно със зехтин (както правят в повечето средиземноморски страни, където живеят най-дълго и се хранят най-здравословно, според различни проучвания) бих споделила и няколко други неща.
Може да е удачно когато купувате зехтин да предпочитате екстра върджин и "cold pressed" - това е истински "сок" от маслини - нерафинирано и необработено олио, просто изстискано от маслини без костилки. Зехтинът, който е само "olive oil" или "pomаce" са обикновено нискокачествени продукти, в които олиото е извлечено и с химикали, и при които се ползва и маслината с костилката. Нивото на киселинност на ескрта върджина също трябва да е възможно най-ниско - това е най-качественият зехтин.
Струва си да се избере по-скъпо, но качествено италианско, гръцко или испанско олио (зехтин). Много често на пазара има "зехтин", който е бутилиран в България и няма нищо общо с качествен продукт. От марките, които ползваме вкъщи, когато сме в България, бих препоръчала "Farchioni" и "Monini". Намира се и хубав гръцки зехтин, но незнайно защо, доста по-скъп.
Цял трактат написах, надявам се да не досадих много. :shy:

Ето и нещо интересно за четене: http://www.oliveoilsource.com/page/heating-olive-oil
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Сеп 29, 2014 1:41 pm

Аз също готвя със зехтин и за него не си пестя парите. А и си ми е вкусно и сготвено със зехтин. Освен това готвя в съдове "Цептер", в които се готви поначало на ниска температура. А за пържене, ако изобщо се налага, ползвам шафраново олио. Но това с пържене на филийки, бухтички или кюфтета и шницели отдавна не се практикува в кухнята ми (доста преди Зоната). А пържените картофки, ох, на тях отдавна съм им забравила вкуса - цялото това въртене около котлона за нещо, което свършва още преди да си ги довършил (никога не съм имала фритюрник, естествено)... Хапвала съм ги само в заведение (което ми се случва много много, ама много рядко). А откакто съм в зоната - май станаха 9 месеца - съм забравила вкуса на картофите и ориза, продукти, които присъстваха почти всеки ден в менюто под някаква форма. А как ми се хапва бял ориз с кисело мляко с чесън и копър :laugh4: Или пюре от картофи и моркови само с масло :laugh1: Ей, спомени... Ще си ги разреша някой ден, когато стигна поне 70-те килограма :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Пон Сеп 29, 2014 4:09 pm

То е ясно, че едва ли някой ще вземе всеки ден да пържи в студено пресован екстра върджин зехтин, но понеже стана дума, че той не е подходящ за пържене, си позволих да се включа с информация, която казва, че не само е подходящ, но и дори може да се счита за препоръчителен, въпреки цената, де. :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tatyana » Пон Сеп 29, 2014 11:14 pm

Тони, мерси за изчерпателната информация, която си дала за зехтина. Рядко използвам зехтин за готвене, основно защото не го препоръчват при загряване, но информацията по-горе ми беше полезна и ще я имам предвид :yess:.
В последно време обърнах сериозно внимание на ползите от кокосовото масло (качествено естествено), което също подлежи на термична обработка до към 180 градуса и редовно присъства в по-голяма част от мъфините ми и други разни печени неща. Оказа се, че е изключително полезно и дори помага за топенето на коремни мазнини (наред с другите хубави неща, които изчетох) - най-трудните, както знаем.
Ужасих се тези дни, че това масло например, което аз се ориентирах да използвам, в България го предлагат за 44 лв. и за пореден път се убедих, че слагат 250-300% надценка на всичко :gunshot:. Добре, че тук ме светнахте, че има алтернатива за всички хора, които искат да ползват качествени неща на разумни цени. Затова първата ми работа сутрин, когато съм в къщи (или вечер според случая) е да прегледам кой какво ново е написал. Безценни сте :hug: :bouquet:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта