Italiano написа:Викаш накиснатия направо да го прави на кашичка ...
- Ами да, направо овесена каша без варене
Ще се пробва и бадемово мляко - 9 накиснати бадема, смлени с вода и прецедени - и ето ти млякото за кафето или чая - 3 БМ, или за заместването му в някой зонов сладкиш.
В книжката имаше рецепта за хумус - интересно ще ми е дали ще стане само от накиснат нахут, а не варен. Абе, колкото по-сурово, толкова по-добре, пък да видим.
Ще вземат да ме обвинят в нерегламентирано рекламиране на стоки
Italiano написа:Викаш накиснатия направо да го прави на кашичка ...
- Ами да, направо овесена каша без варене
Ще се пробва и бадемово мляко - 9 накиснати бадема, смлени с вода и прецедени - и ето ти млякото за кафето или чая - 3 БМ, или за заместването му в някой зонов сладкиш.
В книжката имаше рецепта за хумус - интересно ще ми е дали ще стане само от накиснат нахут, а не варен. Абе, колкото по-сурово, толкова по-добре, пък да видим.
Ще вземат да ме обвинят в нерегламентирано рекламиране на стоки
Добри идейки даваш!!! И взе повече се навивам да го взема, ама искам Щатския, че да взема горе долу 2 на същата (българска цена), а и сестра ми има РД скоро, с един куршум, два заека!
Когато опечем ядките и семената, полезните мазнини, които те съдържат се променят, не могат да се свързват с водата, което ги прави много трудни за усвояване. При топлинна обработка те губят ценните си качества – минералите и витамините, които съдържат. Ядките и семената съдържат вещества наречени ензимни инхибитори. За тях те са много важни, но не и за нас. Инхибиторите са нещо като защитен механизъм на ядките. Когато те попаднат в почвата, инхибиторите ги предпазват от гниене, докато средата стане подходяща, за да може ядката да покълне. Имаме ензими – храносмилателни, които разграждат храната и метаболитни, които подпомагат всички процеси в тялото. Ензимните инхибитори пречат на нашите ензими, като се свързват с тях или като ги деформират. Ядките и семената съдържат фитинова киселина в обвивките си. Когато попадне в организма ни, тя се свързва с калция, магнезия, медта, желязото и цинка и не ни позволява да усвоим полезните вещества от ядките и семената. Напротив, когато се консумират големи количества, може да ни доведе до дефицит на минерали, да раздразни стомаха и да доведе до други здравословни проблеми. Лесното решение за доброто усвояване на ядките и семената е да ги приемаме сурови и накиснати. При накисването ензимните инхибитори се неутрализират и фитиновата киселина се премахва. Ядката се „събужда“, започва процеса на покълване и тя става жива. Стимулира се произвеждането на полезни ензими, увеличава се количеството на витамини, особено на В групата, разбива се глутена и ядките се усвояват много по-лесно, протеинът става по-лесен за абсорбиране, предотвратява се загубата на минерали, неутрализират се токсините и се предотвратяват различни заболявания. Ядките и семената се киснат в хладка вода за определени часове. Преди да ги употребим, трябва да изхвърлим водата, в която са киснали и добре да ги изплакнем. Водата обикновено потъмнява, защото в нея са се отделили вредните елементи. Накиснатите и измити ядките и семената могат да се съхраняват в хладилник, обикновено до 24 часа. Ако искате да хапнете ядки, а нямате време, накиснете ги поне за 20 минути и ги измийте добре. Така ще се отдели част от вредните неща. Някои от семената, като чия и ленено семе, не се мият след като се накиснат, а са готови за консумация. Могат да се използват като добавка към салати, смутита или други ястия.
ВРЕМЕ ЗА КИСНЕНЕ И ЗА ПОКЪЛВАНЕ НА НЯКОИ ЯДКИ И СЕМЕНА:
• Алфаалфа / люцерна – 8 часа / 2-5 дни, за да покълне • Бадеми – 8-12 часа / над 12 часа, за да покълне • Бразилски орех – не се кисне / не покълва • Боб – 8-12 часа / 3-5 дни, за да покълне • Ечемик – 6-8 часа / 2 дни, за да покълне • Елда – 15 минути / 1-2 дни, за да покълне • Кашу – 2-3 часа / не покълва • Киноа – 2 часа / 1-2 дни, за да покълне • Кедрови ядки – не се кисне / не покълва • Конопено семе – не се кисне / не покълва • Ленено семе – 8 часа / не покълва • Леща – 8 часа / над 12 часа, за да покълне • Лешници – 6-8 часа / не покълва • Макадамия – не се кисне / не покълва • Нахут – 12 часа / над 12 часа, за да покълне • Пшеница – 7 часа / 2-3 дни, за да покълне • Ориз – 9 часа / 3-5 дни, за да покълне • Орехи – 4 часа / не покълва • Овес – 6 часа / 2-3 дни, за да покълне • Просо – 8 часа / 2-3 дни, за да покълне • Ръж – 6 часа / 2-3 дни, за да покълне • Слънчогледово семе – 2 часа / 2-3 дни, за да покълне • Сусам – 8 часа / 1-2 дни, за да покълне • Спелта – 6 часа / 2-3 дни, за да покълне • Тиквено семе – 8 часа / 1-2 дни, за да покълне • Царевица – 12 часа / 2-3 дни, за да покълне • Чия – 30 минути / 2-3 дни, за да покълне • Шам фъстък – не се кисне / не покълва
Много полезна информация, Маня! Копирах си е в една специална папка Аз се оказа, че харесвам повече ечемика като вкус от овеса.
Я, да те попитам, че ми донесоха шишенце с пулвелизатор за зехтин, та се чудя как да измеря колко пръскания са ми 1 МБ? Ти как ги мери? Нещо този пулвелизатор е доста разпръснат и ми е трудно да събера пръсканото в чаена лъжичка...
М дам... сетих се, че имам малко мерително контейнерче за кърма и е разграфено през 5 мл, а е с отвор на чаша за кафе, та ще се получи добре. Благодаря за идеята!
За предпочитане е да са накиснати. Но не е задължително. А и са много вкусни така - особено бадемите и орехите, все едно са млечни. Дори можеш да им обелиш кожичката. Също и на лешниците. И аз невинаги ги кисна, просто зависи от ситуацията.
Това не е зонова препоръка. Просто от всичко прочетено по темата за семената и ядките и употребата им в сурово състояние - аз съм просто склонна да приемам максимално храната без да е минала през топлинна обработка (естествено, когато това е възможно).
Последна промяна Маня на Нед Сеп 14, 2014 3:31 pm, променена общо 3 пъти
100 г круша (без дръжката и "дупето") 1 цял лайм (с кората) 1 БВ киснат овес+ечемик (около 40 г, зависи от поетата вода) 3 БП протеин на прах 18 киснати бадема 1 см обелен корен от джинджифил 1 ч.ч вода
Всичко в булета и 3 въртенета по около минута.
Последна промяна Маня на Съб Сеп 20, 2014 5:26 pm, променена общо 3 пъти
Изглежда вкусно това смути. Надявам се, че ще стане в обикновен блендер и задължително ще го пробвам тези дни А не трябва ли да се увеличат бадемите, заради сухия протеин
Права си, но аз си го хапнах с извара, сега ще го коригирам. И блендер ще стане, само трябва лайма да го нарежеш на парченца. В булета стана и като го сложих цял. И да го повъртиш малко по-дълго, за да смели и кората.
Ще го пробвам и в двата варианта тогава - с извара или с протеин. Сега поне съм се запасила с промишлено количество суроватъчен протеин и са ми много полезни твоите идеи за течна храна Ок, ще го нарежа лайма, защото моя блендер вероятно няма да се справи с цял.
100 г круша (без дръжката и "дупето") 1 цял лайм (с кората) 1 БВ киснат овес+ечемик (около 40 г, зависи от поетата вода) 3 БП протеин на прах (по етикета на моя - 24 г)+още 3 БП (на прах или под формата на извара, мръвка - защото става много приятна напитка) 9 киснати бадема 1 см обелен корен от джинджифил 1 ч.ч вода
Всичко в булета и 3 въртенета по около минута.
Не схващам, защо трябва да се прибавят още 3 блока протеин, май нещо си се объркала? И не си поправила мазнините, т.е. бадемите, ако се използва протеин на прах.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание."