Таблица и количества за блок на различни продукти

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот tanita68 » Вто Юни 10, 2014 8:37 am

gogo написа:
Елдас, тази извара на Олимпус в кофичката е с 2% мазнини и идва не протеин, а мазнина. За насипната-ако имаш данни дай да ги изчислим.

Гого, не е ли вманиачаване това със смятането на някои продукти за мазнина? Не казвам, че не трябва да се вземат предвид, но нали мазнините не влияят на хормоналния баланс, а като смяташ някой продукт за мазнина, ти в същото време не отчиташ съдържанието на протеини в него. Това според мен е по-голяма грешка! Аз по принцип избягвам такива продукти, но ако ги хапвам понякога отчитам, че с един блок протеин съм изяла например и два или три блока мазнини, съответно не добавям мазнини към храната. Обикновено такива продукти ги добавям към някоя рецепта и просто отчитам мазнините, които съдържат. Например кашкавала ми по изчисления излиза, че на 1БП се падат 3БМ - като правя пицата на Стеф просто си добавям по-малко мазнини.
А и да не забравяме, че има хора, които не целят отслабване със спазването на зоната и тогава за тях не е толкова належащо да пресмятат стриктно мазнините.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Зоната
 

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот eldass » Вто Юни 10, 2014 9:19 am

Подкрепям горното мнение на Танита. Не добавям винаги мазнини, а при сухия протеин наваксвам с полезните с двойната доза. ;)
Скрит текст:
Може би за това спрях да свалям и си стоя на 55 кг. :notagree:

Уверих се, че на етикети в България не мога да се доверявам напълно, служат само за ориентир /скоро имах такъв случай с овесени трици, на които бяха допуснали техническа грешка - мазнини 47 гр. и въглехидрати 7,7 гр./. Нека да дойде Барито и да види българските производители как обезмасляват млечните продукти - сигурна съм, че дори имат по-ниски стойности на мазнини от обявените. Самите производители не знаят какво и по колко има, за да им се доверявам и аз /случаят с изварата на Добрев показва, че България не е Америка :lol: /. Пишат нещо, за да има нещо написано без това да се проверява във времето, а наистина от партида до партида при млякото има разлика. А и обезмаслено или нискомаслено се вписва в представите ми за млечни продукти от позволените според таблиците с храните на Зоната. Насипната извара също е такива проценти на мазнините. Скоро видях, че и ЕлБи имат извара с 5 % масленост, изрично не я купих с този висок процент, но съм много любопитна да я опитам - голяма разфасовка предлагат само 1 кг. на смешната цена от 2 лв., но зареждат рядко от този продукт във фирмения им магазин. Може би на тях имам някакво доверие, защото им се разваля киселото мляко :lol:, и в този дух бих си позволила да опитам и изварата им, още повече ме увериха, че е без сол. Сиренето в тенекия и кашкавалът не им ги одобрихме вкъщи.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот tanita68 » Вто Юни 10, 2014 9:41 am

Е, аз наскоро бях публикувала един етикет на сушени чушки, от който излизаше, че въглехидрати липсват - бяха записани само протеини и мазнини! ;)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот gogo » Вто Юни 10, 2014 9:48 am

Танитка, не е вманиачаване :noo: . За да си в Зоната трябва да приемаш еднакъв брой блокове протеини, въглехидрати и мазнини. Барито никъде не пише яжте само еднакъв брой блокове протеини и въглехидрати, а мазнините само за този, който иска да отслабва. В крайна сметка всеки решава за себе си, но ми се струва нередно да заблуждаваме начинаещите зоНбита. При мен поне, когато съм стриктен по отношение на блоковете се чувствам най-добре. :yess: Друг е въпросът с верността на етикетите, но там не можем кой знае какво да направим освен ако не се получават нещата да прибегнем до хормоналната настройка
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Italiano » Вто Юни 10, 2014 11:50 am

gogo написа:Елдас, тази извара на Олимпус в кофичката е с 2% мазнини и идва не протеин, а мазнина. За насипната-ако имаш данни дай да ги изчислим.

Как мазнина, бе, Гого?!
:laugh4:
Просто трябва да се внимава при натрупването на блокове. При 3 ПБ стават 2 МБ.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот HippoDel » Вто Юни 10, 2014 1:54 pm

gogo написа:Танитка, не е вманиачаване :noo: . За да си в Зоната трябва да приемаш еднакъв брой блокове протеини, въглехидрати и мазнини. Барито никъде не пише яжте само еднакъв брой блокове протеини и въглехидрати, а мазнините само за този, който иска да отслабва. В крайна сметка всеки решава за себе си, но ми се струва нередно да заблуждаваме начинаещите зоНбита. При мен поне, когато съм стриктен по отношение на блоковете се чувствам най-добре. :yess: Друг е въпросът с верността на етикетите, но там не можем кой знае какво да направим освен ако не се получават нещата да прибегнем до хормоналната настройка

Гого, мазнините са важни, но не бива да се вманиачаваме.
Какво ще кажеш за активните спортисти, които Бари описва в книгата си, които консумират 60% от дневните си калории под формата на полезни мазнини, за да си поддържат формата. Те не са ли в Зоната?
Искам да кажа, че съотношението м/у въглехидрати, протеини и мазнини трябва да е 40/30/30, :but: но ако увеличим полезните мазнини, това не ни извежда от Зоната, защото мазнините не влияят пряко на инсулина. Те само помагат за по-бавното навлизане на въглехидратите в кръвта, затова са важни, но увеличаването им не ни извежда от Зоната, по-скоро, ако ядем по-малко от определените блокове мазнини, може да ни изведе от Зоната, защото въглехидратите ще навлязат в кръвта твърде бързо. Разбира се, ако ядем повече полезни мазнини това ще забави или спре отслабването ни, заради допълнителните калории, но няма да ни изведе от Зоната.
Така го разбирам аз. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Karrita » Сря Юни 11, 2014 10:01 am

Hippo написа: но ако увеличим полезните мазнини, това не ни извежда от Зоната, защото мазнините не влияят пряко на инсулина. Те само помагат за по-бавното навлизане на въглехидратите в кръвта, затова са важни, но увеличаването им не ни извежда от Зоната, по-скоро, ако ядем по-малко от определените блокове мазнини, може да ни изведе от Зоната, защото въглехидратите ще навлязат в кръвта твърде бързо. Разбира се, ако ядем повече полезни мазнини това ще забави или спре отслабването ни, заради допълнителните калории, но няма да ни изведе от Зоната.
Така го разбирам аз. :)

Напълно подкрепям мнението на Хипо! Още повече, че го изпитвам на собствения си гръб. Увеличила съм значително блоковете на полезните мазнини, неблагоприятните въобще не ги броя отдавна и съм си в Зоната! Уточнявам, че аз се боря за задържане на килограми и в никакъв случай не искам начинаещите и хората, които се борят за сваляне на килограми да правят като мен :) , просто споделям, че мазнините са необходими ( при всеки в различни количества), без да се превръщат в мания и лекото им превишаване не може да ни изведе от Зоната! Естествено става въпрос за полезните мазнини!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот tanita68 » Сря Юни 11, 2014 1:15 pm

Аз точно същото казвах - лекото превишение на мазнините не влияе върху хормоналната настройка, единствено може да спре отслабването или то да става по-бавно. За хормоналната настройка са по-важни протеините и въглехидратите, които влияят върху инсулина и глюкагона. А когато един продукт, който съдържа порядъчно количество протеини го смятаме за мазнина тогава се получава нарушаване на равновесието протеини/въглехидрати. Според мен продуктите трябва да си се смятат за това, което са и да се отчита по-високото съдържание на мазнини ако се борим за отслабване. Най-добре е да се избягват продукти с по-висока масленост или да се употребяват рядко особено когато целта е отслабване.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Tony » Сря Юни 11, 2014 3:43 pm

gogo написа:Тони, засега съм се спрял на една извара на Домлян с 1,3% мазнини. Излиза 1БП=54 гр. Изварата на Мероне не ми е попадала още.


Супер! Записвам си я значи.

За мазнините в млечните продукти и аз мисля като Хипо - след като си намерих един каас, която е само с протеин и прилични мазнини си го ям като смесен продукт, но от П и М, а добавям плод към него за въглехидрати. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот gogo » Пет Юни 13, 2014 1:08 pm

Italiano написа:
gogo написа:Елдас, тази извара на Олимпус в кофичката е с 2% мазнини и идва не протеин, а мазнина. За насипната-ако имаш данни дай да ги изчислим.

Как мазнина, бе, Гого?!
:laugh4:
Просто трябва да се внимава при натрупването на блокове. При 3 ПБ стават 2 МБ.


Малиий :stupid: , май съм спал, като съм гледал етикета. Така е. В изварата Олимпус има 14 гр протеин и 2 гр мазнини на 100 гр, което прави 1БП=50гр, 1БМ=75 гр. И въпреки, че това наистина идва като протеин, мазнините са му множко и май не са от полезните. А Барито ни съветва да ядем мазнини, ама от полезните(зелените). Друго което искам да споделя за тази извара и което ми направи лошо впечатление е срокът на годност, Беше повече от месец и половина когато обърнах внимание на тази извара, а пише, че няма консерванти. Възможно ли е това?
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот gogo » Пет Юни 13, 2014 1:16 pm

Hippo написа:Гого, мазнините са важни, но не бива да се вманиачаваме.
Какво ще кажеш за активните спортисти, които Бари описва в книгата си, които консумират 60% от дневните си калории под формата на полезни мазнини, за да си поддържат формата. Те не са ли в Зоната?
Искам да кажа, че съотношението м/у въглехидрати, протеини и мазнини трябва да е 40/30/30, :but: но ако увеличим полезните мазнини, това не ни извежда от Зоната, защото мазнините не влияят пряко на инсулина. Те само помагат за по-бавното навлизане на въглехидратите в кръвта, затова са важни, но увеличаването им не ни извежда от Зоната, по-скоро, ако ядем по-малко от определените блокове мазнини, може да ни изведе от Зоната, защото въглехидратите ще навлязат в кръвта твърде бързо. Разбира се, ако ядем повече полезни мазнини това ще забави или спре отслабването ни, заради допълнителните калории, но няма да ни изведе от Зоната.
Така го разбирам аз. :)


Хипо, не мисля, че се вманиачавам. А и ти сама си си отговорила ;) . Да, отговорът е в полезните мазнини. Трябва да приемаме полезни мазнини, ето защо и протеините които ядем трябва да са колкото може повече обезмаслени. Както ти самата пишеш полезните мазнини не ни извеждат от Зоната, а вредните :think2: - те определено ни извеждат от там :yess: Та по добре е да се консумират полезни мазнини, отколкото вредни.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Tony » Пет Юни 13, 2014 2:32 pm

gogo написа: Друго което искам да споделя за тази извара и което ми направи лошо впечатление е срокът на годност, Беше повече от месец и половина когато обърнах внимание на тази извара, а пише, че няма консерванти. Възможно ли е това?


Ако я правят както я правя аз в домашни условия, определено не е възможно. Моята трае не повече от седмица, при това последните дни има леко кисел вкус и трябва да я измия преди да я ям, защото леко е пожълтяла....първи наченки на полезен мухъл. :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот HippoDel » Пет Юни 13, 2014 3:01 pm

gogo написа: Друго което искам да споделя за тази извара и което ми направи лошо впечатление е срокът на годност, Беше повече от месец и половина когато обърнах внимание на тази извара, а пише, че няма консерванти. Възможно ли е това?

Възможно е, зависи как е пакетирана. Ако годността и е за пакетиран продукт. Но ако я разпечаташ и не вкисне за цял месец, значи нещо не е наред. :hm:
Тук, на много бързоразвалящи се продукти има 2 вида срок на годност на етикета, при запечатано състояние и след отваряне. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот gogo » Пет Юни 13, 2014 3:52 pm

Пакетирана е в кофичка, като кисело мляко и отгоре запечатана по подобен начин със станиол.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот HippoDel » Пет Юни 13, 2014 3:55 pm

gogo написа:Хипо, не мисля, че се вманиачавам. А и ти сама си си отговорила ;) . Да, отговорът е в полезните мазнини. Трябва да приемаме полезни мазнини, ето защо и протеините които ядем трябва да са колкото може повече обезмаслени. Както ти самата пишеш полезните мазнини не ни извеждат от Зоната, а вредните :think2: - те определено ни извеждат от там :yess: Та по добре е да се консумират полезни мазнини, отколкото вредни.

И все пак, не смятам че, сиренето и кашкавала трябва да се броят за мазнини, независимо от високото им съдържание на мазнини. Това имам предвид под вманиачаване. Просто трябва да се консумират рядко и да не се добавят МБ, както пише Бари. Още повече, че в таблицата са отбелязани, като протеини. Разбирам, че ти искаш да си максимално стриктен по отношение на мазнините, но за мен това е прекалено.
Също, мисля че това твое твърдение често обърква новодошлите.
Моята цел не е да те убеждавам в правотата си, просто споделям мнение. :peace1:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Tony » Пет Юни 13, 2014 5:08 pm

Ау, в шок съм! Купих диня, че дребното беше с мен и си поръча, ама я гледам, че е в оранжевият сектор, а мислих да вечерям диня с извара. При това за 1 ВБ е едва 1/2 чаша от 250 мл. :( Заради захарите ли е в оранжевият сектор?
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта