Доста се изписа по този въпрос, и много информация стои разхвърляна из различните теми и дневници в този форум. С тази тема се надявам всичко полезно по темата да се събере на едно място.
Модератори: Italiano, Pipilota, Маня
Гхи – златната храна
Древните индийски мъдреци казват, че гхи се крие в млякото така, както Бог в Творението. А за съвременните индийци то е просто „златната храна”.
И до днес гхи съчетава кулинарни и религиозни функции и е един от символите на индийската култура. В Индия то е най-важният животински продукт, защото се приготвя главно от краве мляко, фундамент в кухнята и храненето според науката за здравето и дълголетието – аюрведа. Гхи е и една от петте свещени субстанции, божествените нектари, в които влизат прясното и киселото мляко, захарта и медът. Смес от тях се използва във всички важни религиозни ритуали за освещаване и дар на боговете. По време на хиндуисткия ритуал – арати, поклонниците палят светилници и фитили с гхи, като символ на помазването.
Индийците обикновено приготвят гхи от прясно безсолно краве масло, което загряват на бавен огън в съд с дебело дъно. В процеса на завиране се образува пяна, която постепенно се утаява, но според някои древни рецепти трябва да се отстранява, без да се разбърква. Маслото се оставя да къкри, докато придобие златист кехлибарен цвят, и преди да загори. Когато млечните твърди частици се утаят, се маха от огъня. Оставя се да се охлади за известно време и се прецежда през фина цедка или марля. Утайката не се изхвърля, съхранява се два дни на стайна температура или шест месеца в хладилник. Ако ви се прииска да си приготвите индийски хляб, паратха например, може да смесите млечната утайка с непресято бяло брашно. А към супи, ястия с ориз, зеленчуци и сладкиши добавете една чаена лъжичка.
След топлинната обработка гхи не гранясва и се препоръчва да се съхранява в добре затворен буркан в хладилник. Древните мъдреци, създателите на аюрведа, отреждат на гхи важната роля на пазител на баланса в тялото, ума и душата. То се грижи за равномерното действие на трите основни елемента в човешкото тяло: вата, питта и капха. Гхи съдържа главно наситени мазнини и мастноразтворимите витамини А, D и К. Витамин Е и бета каротинът са антиоксиданти, които предотвратяват клетъчни мутации и са от особена важност при сърдечносъдови заболявания и диабет. Много съвременни изследвания доказват това, което аюрведа отдавна е открила. Гхи се препоръчва за подобряване и засилване на зрението, срещу хранителни отравяния, подпомага умствените способности и паметта, засилва жизнената енергия и дори му се носи славата на афродизиак. Служители в хиндуистки храмове и до днес от поколение на поколение предават традицията да съхраняват гхи в продължение на сто години, тъй като съществуват множество примери за силния лечебен ефект на престояло гхи.
Към безспорните лечебни свойства на гхи може да добавим и кулинарните му достойнства. Заради това, че е чиста мазнина, гхи не променя структурата си при топлинна обработка. Особено подходящо е за пържене на висока температура. В индийската кухня то често заменя олиото и маслото. Голяма част от хлябовете – паратха, чапати, доса и пури, се приготвят с гхи. Понякога хлебчетата роти и нан се поднасят намазани с гхи. Индийските сладкари предпочитат да приготвят с гхи сладкиши като ладду, халва, гулаб джамун. Често месото и зеленчуците в биряни ястията задължително се обработват с гхи.
Гхи може да бъде приготвено от козе, овче или биволско мляко, но е по-бледо на цвят и лечебните му свойства и кулинарни достойнства са по-малко. У нас може да намерите пречистено краве масло в повечето био магазини, но обикновено произходът му е Германия или друга страна от Европейския съюз. Може обаче да си го приготвите вкъщи. Необходими са ви един килограм безсолно краве масло и цедка или марля за прецеждане. И време – около четирийсет минути до един час.
Начин на приготвяне на Гхи:
1. Трябва тенджера с дебело дъно и дебели стени по възможност.
2. Използва се несолено масло, най-добре от половин или 1 кг. (накрая на статията ще говорим кое масло е най-добре да се взима)
3. Като начало се поставя на слаб огън докато се разтопи. Можете да му помогнете, като го нарежете на по-малки парчета.
4. Когато вече е течно, топлината може леко да се засили, докато заври леко и забълбука.След това веднага се намаля котлона отново.
5. Маслото все още има плътен бял цвят.
6. Започва да се образува пяна, която трябва да се махне.
7. Претопяването продължава средно между 40 и 60 мин. за 0.5-1 кг. масло, в зависимост от качеството на маслото.
8. Ароматът, който трябва да се отделя е леко сладък и приятен през цялото време. Това почти никога не се случва при купешките масла. Ако маслото започна да пращи много силно, да мирише прекалено сладко значи в него има добавен маргарин. Ако започне да мирише лошо, значи се отделят всички химии в него.
9. Знаете, че сте готови, когато течността стане прозрачна и започнете да виждате дъното на тенджерата. Ще забележите, че има малки бели топченца по дъното – това е именно белтъка, който в последствие прецеждаме през филтърна хартия или плътно насложена марля / тензух.
10. Пречистеното масло има кехлибарен прозрачен цвят и лек сладък аромат на орехи. Много е важно да не се продължи прекалено дълго обработката му, защото става кафяво и вкусът му се променя, а оттам и състава.
11. В момента, в който го махнете от огъня вече е готово да бъде налято в буркан след като го прецедите през марля и изхвърлите топченцата, които са белтъка всъщност. Но след като е излято в буркана, не трябва да се затваря, докато не изстине и се втвърди. Изчакайте да е напълно сухо, влагата да е излязла и тогава затворете.
Manya написа:Как да си приготвим домашна извара
Продукти:
2 литра прясно мляко
500 г кисело мляко.
Прясното мляко се сварява и охлажда до 350С. Ако искате да намалите маслеността на изварата, охладете млякото напълно без да го разбърквате и го оставете за една нощ в хладилник. На другия ден оберете каймака, който се е отделил отгоре (от него може да си избиете чудно масълце) и отново загрейте млякото до 350С. Киселото мляко се разбърква и двете млека се смесват. Съда се оставя на стайна температура за 7-8 часа, след което сместа се нагрява на водна баня, без да се разбърква и без да се допусне завиране, за да не стане "гумена".
Когато се надигне бяло калпаче,тенджерата се отстранява от котлона, оставя се малко да изстине и внимателно, с решетеста лъжица получената извара се прехвърля в цедилка (тензух, марля). Може да се остави в гевгира, а може да се закачи като вързопче да се изкапе.
Влажността на изварата определяте според нуждите си - ако искате по-суха и ронлива оставяте я да се отцеди повече време.
Прецедената течност (цвик) не се изхвърля - охладена е много полезна и разхлаждаща напитка, а също така се използва за замесване на хляб,питки и мекички.
Забележка:Рецептата е за извара от домашно мляко, но също става и с нискомаслено прясно мляко от магазина и с нискомаслено кисело мляко (пак от магазина)
GODzillata написа:И т'ова гхи колко е Зоново? И в какво количество може да се приема и какъв Б е?
Процесът на "втвърдяване" трае няколко часа, не става веднага. Не трябва да му слагаш капак, не трябва да го прибираш в хладилник.marianapanova написа:Хм интересно на мен ми стой като цвят на бира и е течно не като захаросан мед
marianapanova написа:Аз го сложих в хладилника оле отивам да го извадя!
Как да го съхранявам извън хладилник ли?
Направих го преди час два може би!
Назад към Здравословно хранене
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта