Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Нед Мар 16, 2014 11:29 am

Абсолютно съм съгласна с Маня! Това изчисление до точния грам го намирам за абсурдно и излишно психическо натоварване и съм сигурна, че би отказала много начинаещи. :refuse: Това са принципи на хранене, а не диета. Целта е не да се вманиачаваме в храната, а да си изградим правилни хранителни навици като не лишаваме от нищо и залагаме на чистото хранене. :peace1:
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Мар 16, 2014 6:35 pm

Доматена супа
3 БВМ + 1 БП

480 г домати (може и от консерва - по етикет) - 2 БВ
75 г лук - 1/2 БВ
120 г чушки - 1/2 БВ
1 ч.л. зехтин - 3 БМ
6 пътпъдъчи яйца - 1 БП
1 с.л. овесени трици - отпада, грешна сметка
сол, червен пипер, чер пипер, магданоз

Лукът и чушката се нарязват много ситно (може да се настържат на ренде) и леко се задушават в зехтина. Доматите се белят и настъргват. Добавят се към лука и чушката. Долива се около 250 мл гореща вода. Добавят се солта, черния и червения пипер. Като покъкри, преди да се свали от огъня с вилица се разхвърлят разбитите пътпъдъци яйца, така че да се образуват яйчени конци и ситно нарязания магданоз.

Картинка ще има тия дни, когато я сготвя. В момента съм се посветила на бобената чорба и рататуя. Това ще е менюто през следващите 2-3 дни. Рататуя много лесно се носи в кутия. А чорбицата ще е вечерното удоволствие.
Последна промяна Маня на Нед Мар 16, 2014 8:06 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Нед Мар 16, 2014 7:52 pm

Manya написа:1 с.л. овесени трици - не ги броя

Маня, 1ВБ овесени трици е 14 г по таблицата, а 1с.л.=10г(току що премерих от моите трици, те по етикет са 17г за ВБ), така че ми се струва редно да влизат в сметката. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Мар 16, 2014 8:00 pm

HippoDel написа:
Manya написа:1 с.л. овесени трици - не ги броя

Маня, 1ВБ овесени трици е 14 г по таблицата, а 1с.л.=10г(току що премерих от моите трици, те по етикет са 17г за ВБ), така че ми се струва редно да влизат в сметката. :)

ОВЕСЕНИ ТРИЦИ (сварени)  1/3 ч.ч
14 г са овесените ядки

Моите трици сега ги изчислих - 19 г за БВ, ами просто или ги махам или намалявам доматите :laugh4: - махам ги.

Но ми идва идея, че за да се сгъсти леко може да се намалят доматите на 1 1/2 блок и да се добави 1/2 блок варен и смачкан нахут.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Мар 17, 2014 7:53 pm

Баба Меца ще мре :laugh4: Баси хремата, не мога дъх да си поема. Изгониха ме от офиса да не ги заразя и цял следобед пробвам с разни бабешки методи да я овладея, но засега - безуспешно. Нямам температура, само кихам по 20 пъти и вече стопих една ролка хартия. Сега ще пробвам и със сребърна вода - май някъде четох из форума, че някой я ползваше и за капки срещу хрема. Чай, чай, чай. Вряла бобена чорба с много лют пипер и чер пипер. Поне вътрешно се загрях яко. :laugh4: :laugh4:
Чудя се, дали да глътна и един аспирин с витамин С. Едва ли ще промени особено баланса. Но ще сложа краката в гореща вода с морска сол и едно мощно препотяване. Дано утре ми е по-отпушена масльонката. :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gogo » Пон Мар 17, 2014 9:31 pm

Маня, оправяй се бързо. :hug: Някъде се препоръчваше(ама не помня къде) клеева тинктура в носа. Аз обаче не съм го пробвал.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Пон Мар 17, 2014 10:22 pm

Всичко, което си изброила поне малко ще помогне. Аз препоръчвам и клеева тинктура, можеш да правиш гаргара и после да я гълташ. А за накапване в носа, както казва Гого...опитай, малко е брутално /аз съм го правила няколко пъти и усещането е УАУУУУ/, но казват че помага.
Бързо оздравяване! :)
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Мар 17, 2014 10:32 pm

Няма по тежка болест от хремата сестри и братя за хора с ХОББ. :laugh4: Не стига, че и без нея дишаш трудно, но с нея си е направо смърт. Но сребърната вода ме отпуши. Другите неща ще ги пробвам, ако намеря сили утре да прескоча до специализирания медарски магазин дето отвориха скоро около нас. Май там видях клеева тинктура. Но инхалацията с лайка и сода също помогна. И препотяването. Сигурно свалих още едно кило само от потене :laugh4: . Сега ще ги глътна рибеното масло с айранчето и ... :msmile9: И да не забравя да изключа будилника, че поне да се наспя като хората.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот yaneva » Сря Мар 19, 2014 1:41 am

Аз го минах същото нещо,ужасно е !
В нослето слагах само физиологичен разтвор от аптеката + един упсарин за треската и след 1 ден бях като нова.
Клеевата тинктура е супер,но малко дразни нослето ,затова понякога я смесвам с физиологичния разтвор.
Поне бързо минава :yess:
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Сря Мар 19, 2014 10:37 pm

Леле аз ако ви как се лекувам :shy: :shy: :shy: Тампони с ракия! :laugh1: Знам, че звучи ужасно, но само това ме спасява. Имам ужасна хрема - екстремно обилна и неспирна. Моля се да ми се запуши носа ... :) Бързо оздравяване, Маня :bouquet:
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 21, 2014 3:17 pm

Уфф, наседях се у дома тая седмица... Но от понеделник пак ще съм на фронта в офиса. Хремата и кашлицата малко ми объркаха зонуването със сиропчетата, аспирините, АСС-то, сребърната вода и многото спане... Ставане в 11 - то вече време за обед. И малко наблегнах на сок от портокал, грейпфрут и лимон. И мноооооого чай. И повече течна храна от блендера (рукола, краставица и лимон - голямо тъпкане с полезни вещества).Но се опитвах поне когато хапвам да е в съотношение 1:1:1 на блоковете, макар храненията да бяха малко по-малко на ден и с намален обем - около 8-9 блока. Просто не му се яде на човек, когато не може да диша... Но днес съм по-добре и се опитвам да вляза в ритъм.
Обедът - 3 БПВМ - котижд 150 г - 3 БП овкусен с 3 БМ зехтин, кимион, чер пипер, лют пипер, 480 г домати (3 домата излязоха с 5 г по-малко) - 2 БВ, 1/2 портокал - 1 БВ.

Опитах се да си произведа соево мляко от зелена соя - май се получи. Сега трябва да измисля с какво да го съчетая този ПВ продукт - но сигурно ще му измисля приложение.

Каня се да понакисна отново нахут, че много ми се ослади. А за следобедната закуска ще си направя едно лучено-доматено смути със соевото мляко. Само трябва да го поизчисля.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 21, 2014 5:27 pm

Гаспачо
3БВМ

домати - обелени 420 г - 1 3/4 БВ
краставица - 120 г - 1/4 БВ
зелена чушка - 120 г - 1/2 БВ
лук - 75 г - 1/2 БВ
зехтин - 1 ч.л. - 3 БМ
стрък пресен чесън или скилидка стар, 1/2 връзка магданоз, сол, чер пипер

Доматитеи краставицата се обелват. Доматитеи смилат в блендер или кухненски робот (може да се настържат и на ренде - хубаво е да не са напълно пюрирани. Всички други зарзавати се нарязват много ситно и се прибават към доматите.

А за бързащите всичко може да мине през блендера като добавите 1/2 кафяна чаша вода.
Чудесна студена супа.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 22, 2014 1:36 pm

Супер обедно меню, но ще го дъвча до вечеря май :laugh4:
1 кокошка под формата на маруля - 500 г - 1 БВ
1 лимон - на тънки резенчета - 1 БВ
84 г риба тон от консерва собствен сос 3 БП
1 ч.л. зехтин - 3 БМ
малко див лук и рукола за вкус
1 киви - 1 БВ

И следобед ще "експериментирам" с 1200 г спанак - да видим колко чаши ще бъде - само листа, после нарязани листа, е, накрая ще стане на пюре към белтъчен омлет. А от "коренчетата" става жестока салатка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 22, 2014 3:30 pm

Б...м..., наистина толкова много спанак... :laugh4: Не че не вярвам на данните в таблицата, но ми се струваше ужасно количество за 1 блок. Ама Тома Неверни - око да види, ръка да пипне. :noo: 20 чаши са си кило и двеста спанак +- 20-тина грама - на листа, накълцан. :laugh1: Сега да видим дали това количество ще се превърне в 3 1/2 чаши сготвен.
Ама голямо миене пада, уж свеж и чист (о, определено не е както преди години, когато половината от купеното количество си беше почва), но пак си пуска песъчинки.
За първи път купувам такова количество спанак, обикновено съм си правила супичка с 1 връзка, което си е съвсем прилично количество (преди Зоната). Сега пак се сещам, че може да се прави на супичка с 1/4 БВ спанак. Само трябва да я догодя да стане поне 2 БВ. Но това следващия път като се "престраша" да купя това зелено чудовище. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Мар 22, 2014 7:25 pm

Хехе, под формата на пюре това огромно количество стана 5 чаши. Ами сега? Суровия е 20 чаши за БВ, готвения 3 1/2 чаша. Сметката стана сложна. Да не говорим, че ако погълна дори 3 1/2 чаши направо ще се пръсна. Дори да не приемам допълнителни други храни. Ще стана един истински Попай Изображение

Освен да деля на 2 за по 1/2 блок въглехидрат. Да допълня с пресен лук за още 1 БВ и плод за 1 1/2 блок. Така сигурно ще се получи. А протеина ще си го наваксам от белтък и извара. Мазнината в бърканицата и готово. Май го съчених. :hm:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Мар 25, 2014 8:44 am

Енергийна закуска

Заготовка от 14 БВ от зърнени продукти
28 г овес - 2 БВ
32 г ечемик - 2 БВ
30 г ръж - 2 БВ
по 28 г - бяла, червена и черна киноа - 6 БВ
28 г амарант - 2 БВ
Зърната се заливат със гореща вода около 1 пръст над нивото им и се варят около 15 минути без капак. После се свалят от огъня и се оставят да изстинат и да поемат цялата вода. Така сварените зърна са около 700 г. или по 50 г за БВ.
Така сварените зърнени храни ползвам за добавка към салата или към сутрешната си закуска като ги смесвам с извара, ядки и плод. А ето и още една идея за закуска, в която включих горните зърна.

Закуската 10 БПВМ
10 натурални фурми - 5 БВ
200 г от зърнената заготовка - 4 БВ
1/4 ч сварен нахут - 1 БВ
10 БП проетин (аз ползвах соев)
10 ореха - 10 БМ (могат да се заменят с тахан или други ядки) - ползва се протеин на прах - дали не трябва да се увеличат мазнините, по етикета на соевия в него няма грам мазнина. Имам и конопен, в който П М изчислени са съответно 15 и 12 г., което може да приемем може би, че ще балансира мазнините.
канела, карамфил, джинджифил, ванилия. Не добавям стевия, тъй като фурмите са достатъчно сладки. Част от фурмите и зърната могат да се заменят с шушени кайсии, червена боровинка, годжи бери или друг сушен плод.

Продуктите се смилат в блендер, като им се добавя малко водица до получаването на твърда консистенция, която може да се разточва. Поставяте я между два листа хартя за печене и разточвате на лист, който делите на 10 блокчета. Прибирате в хладилник и ползвате за следобедна закуска или десерт към обед и вечеря (според това колко блока консумирате)
Последна промяна Маня на Вто Мар 25, 2014 1:20 pm, променена общо 3 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron