Здравето в Зоната

Дискусии свързани със здравето - съвети и начини за постигане на по-добро здраве.

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот TanyaS » Сря Юни 11, 2014 7:54 pm

Sunshine, прочетох постовете ти !
Не разбирам защо имаш такива разочарования?
Има няколко неща , които бих искала да споделя :
1. Дали изследванията са правени в една и съща лаборатория ? Ако не, те не могат да бъдат сравнявани!
2. Резултатите в стойностите на холестерола са толкова близки, че са в рамките на лабораторната грешка!
( т. е. не трябва да се вземат предвид) , но и двата пъти са завишени ( не знам на колко години си ) . Има такъв вид хиперхолестеролемия, която е генетично детерминирана и не може да се коригира само с диета! Трябват и медикаменти! Все пак Зоната не е панацея!
3. Стойностите на кр. захар са и двата пъти в нормата. По - високата втора кр. захар най - вероятно е ефект на Somogyi ( Somogyi effect

If the blood sugar level drops too low in the early morning hours, hormones (such as growth hormone, cortisol, and catecholamines) are released. These help reverse the low blood sugar level but may lead to blood sugar levels that are higher than normal in the morning.)
т.е хипергликемия в резултат на хипогликемия. Това се подкрепя и от факта че си имала дъх на ацетон.....гладен ацетон :hm: Всъщност ти не си била в зоната, а си гладувала :( и като резултат имаш хипергликемия от повишената активност на глюкагона .....и разграждането на запасите от черния дроб!
4. Като цяло бих те успокоила и посъветвала да увеличиш блоковете и да намалиш физическата активност, както и да увеличиш приема на Н2О.


Дано да съм била разбрана и полезна :)
"Избягвайте тези, които се опитват да подтиснат вярата във вас самите. Това е черта свойствена на малките хора по душа. Великият човек ще ви даде чувството, че и вие може да станете велик."
Марк Твен
Аватар
TanyaS
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 235
Регистриран на: Чет Ное 07, 2013 7:35 pm

Re: Здравето в Зоната

Зоната
 

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот ginette » Сря Юни 11, 2014 9:15 pm

Аз вече се оплаках в дневника си ,но Хипчо ме посъветва да пиша тук ,защото подобен проблем се дискутирал .Миналата година масец 08 си направих изследвания на кръвта .Днес след почти година в Зоната отново си направих в същата лаборатория изследвания и бях изненадана от резултатите .Нямам никакви оплаквания ,само забелязвам жълти насядания около очите,а може и преди това да съм ги имала .Не водя активен начин на живот ,освен разходки по 1-2 часа.Имам хронично заболявани ХОББ-и лекарството ми е Spiriva .Стремяла съм се през този период да съм на благоприятните зелени храни естествено ,че имам и отклонения и въпреки всичко ,очаквах по-добри резултати.

17.08.2013 год.................................................11.6.2014 год.
Глюкоза-5.48 mmol/l........................................Глюкоза-6.14 mmol/l
Пикочна кисилина-252.80 mkmol/l.........................Пикочна кисилина -207.22 mkmol/l
Холестерол общ-6.20 mmol/l................................Холестерол общ-7.31 mmol/l
Триглицерид-1.24 mmol/l..................................1.05-mmol /l

И аз се чудя ,как ми се повиши холестерола ,при положение ,че мазнините ,които употребявам са маслини ,зехтин ,сурови бадеми ,понякога авокадо . :doNotKnow: Имате ли някакви предположения ,а ако TanyaS се включи ще бъда много благодарна . :bouquet: Някой имал ли е такова увличаване на хорестерола :hug:
Последна промяна ginette на Сря Юни 11, 2014 10:01 pm, променена общо 1 път
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот TanyaS » Сря Юни 11, 2014 9:16 pm

gogo написа:Танитка, не видях по-малка разфасовка. И аз ходих до митница и платих ДДС, но и така ми излиза неприлично безбожно изгодно. Та една опаковка е 300 хапчета, като се пият по 2 хапчета на ден, което е 1500 мг - Glucosamine Sulfate • 2KCL и 1200 мг-Chondroitin Sulfate. Това стига за цели 5 месеца. Мен ме устройва напълно. При теб не знам как е положението. В краен случай можеш да си поръчаш няколко дози като си дойдеш в БГ. Аз ги взимам за кокс и гон артрозата ми. Би трябвало да помагат и при артрит. Нищо не пречи да се посъветваш и с личния си лекар.

Гого, на мен ревматолога ми препоръча да пия глюкозамин 2 месеца, след това 6 месеца почивам и после пак така. При мен се получава унищожаване на ставния хрущял от самия организъм(автоимунно заболяване) и на негово място се образуват шипове. Това засега засяга само ставите на пръстите на ръцете като се образуват много неприятни удебелявания и изкривявания от това. С глюкозамина малко се нормализираха нещата, в смисъл намаляха възпаленията и пръстите, които не можех да изправя започнаха да се движат и не ме болят толкова. В началото като си взех рибено масло започнах да пия по-висока доза - по 10 капсули дневно от това, което ти препоръчваш, но сега го намалих на 5 капсули, че нещо ми е зор да пия по толкова много капсули. Само да спомена, че курса с глюкозамина не съм го правила в последните две години - първо заради бременността и после заради кърменето, никой доктор не можа да ми каже категорично дали влияе на детето. Тук видях на аптеката 120 таблетки глюкозамин за около 18 евро, на мен са ми напълно достатъчни за курса от 2 месеца лечение така че може би ще си взема от него. Но най-вероятно ще го взема чак като спрем да се кърмим, че сега не смея все още.[/quote]
Танита, моята схема е 3 месеца глюкозамин и хондроитин, 3 месеца почивка и пак така. Рибеното масло също си пия - по 5 гр омега 3.[/quote]
Да се вмъкна и тук .....тази схема с 2 - 3 месеца пиеш , 2 -3 месеца почиваш е побългарена, защото цената е непосилна за повечето пациенти. Правилно е препаратите : Хондроитин сулфат и Глюкозамин да се приемат ежедневно и ако това е правено редовно, се намира увеличение на ставния хрущял с около 1 мм за 1 година. Изводът е, че колкото по - дълго се приемат, толкова по - добър е ефектът им. Това са препарати за лечение и/или профилактика на " шиповете " или остеоартрозата. Това не са лекарства за автоимунен или друг вид артрит!
"Избягвайте тези, които се опитват да подтиснат вярата във вас самите. Това е черта свойствена на малките хора по душа. Великият човек ще ви даде чувството, че и вие може да станете велик."
Марк Твен
Аватар
TanyaS
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 235
Регистриран на: Чет Ное 07, 2013 7:35 pm

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот tanita68 » Сря Юни 11, 2014 10:07 pm

Адаш, аз не съм доктор, просто казвам това, което ми е казал доктора. Не знам дали правилно е поставил диагнозата, но е факт, че след приема на глюкозамин пръстите ми се пораздвижиха и се чувствам по-добре. По-нататък може да ида на доктор и тук да видя какво ще ми кажат специалистите. :) А лечението постоянно с такъв препарат наистина е почти непосилно за българина, който получава сравнително ниска заплата. До колкото си спомням по-евтиния вариант беше около 20лв и таблетките не стигаха за един месец. Сега може и повече да струват.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот Sunshine » Сря Юни 11, 2014 11:01 pm

Здравейте отново! От постовете на всички стигам до извода, че трябва да увелича блоковете, въпреки че не знам как ще смогна да поемам толкова много храна. Доста от Вас ме питат защо съм толкова шашната от резултатите. Причината е, защото безрезервно вярвах в Зоната, защото съм на 27 год., защото спортувам и защото нямам вредни навици.
От понеделник 16.06. отново влизам в Зоната като този път ще водя дневник и тук. ( До сега си имах малка шарена тетрадка). Но този път не смятам да съм толкова стриктна. Поне веднъж седмично ще си доставям някое друго удоволствие. По съвета на всички Ви ще сметна отново блоковете и ще увелича и тях, и мазнините.
Благодаря за отговорите! Но трябва да призная, че вече съм скептична и силно притеснена.
Sunshine
 
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Юни 10, 2014 8:00 pm

Re: Кръвта не лъже, а Зоната?

Мнениеот Italiano » Сря Юни 11, 2014 11:09 pm

Sunshine написа: Аз съм 27 годишна жена. От 3 години ПРЕДИМНО се храня в Зоната, като през цялото време съм се занимавала с различни спортове и водих активен начин на живот. Храних се по правилата на Зоната през повечето дни от седмицата, за да поддържам килограмите си, защото иначе силно варираха. Не съм била с наднормено тегло! Не съм пила лекарства и не съм страдала от някакви сериозни заболявания.

Звучи ми много добре. Това са си 3 хубави години и то по Зоната.

Sunshine написа: Преди 2 месеца ми откриха лека чернодробна стеатоза, като АСАТ и АЛАТ бяха в норма. Оказа се, че имам и висок холестерол - 6. Според лекарите е наследствена обремененост.

Зоната не може да ти гарантира, че никога няма да се разболееш. Още повече от наследствени болести, когато си е генетично заложено.
Но ще ти помогне да преодоляваш болестите по-бързо и самите те да оказват по-слабо въздействие върху организма ти. Може да се окаже, че именно Зоната е спомогнала тази стеатоза да е само лека.

Sunshine написа: Кръвта не лъже, а Зоната???

Ти би трябвало по-добре от мен да знаеш (заради медицинските лица вкъщи), че кръвта лъже. И по-точно - изследванията. На съпругата ми, след изследвания при бременност, и казаха, че е кръвна група А– и следяха бременността й при отрицателен резус фактор.
Точно преди раждането се оказа, че е А+. Считай за какво става въпрос.
Таааа, кръвта лъже.

Вече няколко човека са ти обърнали внимание, че блоковете ти са малко.
Ти осъзнаваш ли какво са 2 км. плуване или 8 км. бягане?! Дано не си се вманиачила с този спорт и затова да ти се струва, че това е нищо.
Но да ти кажа - това си е голямо натоварване. Особено за някого, който е по-малко килограми, т.е. няма запас от мазнини в тялото ( които гарантират достатъчно енергия) или не ги поема чрез храната (с толкова малко блокове, а и без месо).

Относно кръвната захар - просто няма как да ти си повишава от Зоната. Всичко друго може, но не и кръвната захар.
Доколкото прочетох за тази стеатоза, то тя е пряко свързана и с повишена кръвна захар, т.е. повишението при теб най-вероятно се дължи на болестта.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот Kristal » Чет Юни 12, 2014 8:06 am

Въпреки че имам вече две кантарчета вкъщи, аз продължавам да предпочитам метода "на око" - не за друго, а защото считам, че е абсолютно невъзможно да се определи с точност състава на продуктите, чиито етикети лъжат най-нагло. Така може да си мисля, че ям обезмаслена извара, а аз да ям някаква смесица с палмово масло и подобрители. Плачевният ми опит за правене на ГХИ с уж качественото масло от местна мандра го доказва. Вчера четох, че продавали за 15 лв. зехтин с етикет Екстра Върджин, а всъщност в него нямало грам зехтин, а само палмово масло и слънчогледово олио. Така че как да знам какво ям всъщност, като производителите лъжат най-нагло. Може момичето да е яло според Зоната, но като продуктите в нашите магазини са менте, много е ясно защо има такива резултати при изследванията. Моя мъж преди време яде цяло лято сирене и домати, но вместо да отслабне качи 10 кг, а холестерола му удари в тавана и накрая се оказа, че яде палмово масло...
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот Sunshine » Чет Юни 12, 2014 8:33 am

Italiano, притеснението ми за кръвната захар е свързано с това, че е повишена от преди 2-та месеца. Знам, че е в нормата, но винаги досега е била точно 4, а кръвна картина си правя всяка година. Знам, че стеатозата ми е наследствена. Майка ми е със стеатоза 2-ра степен и пак няма повишена кръвна захар. Надявам се, че е моментно състояние. Ще проверявам пак наесен.
Не се отказвам от Зоната (въпреки че имам нужда от 1 седмица почивка). Споделих всичко това с Вас, защото ме уплаши. Тези резултати разбиха представата ми кое е здравословно. Но както казах приемам, че може и грешката да е в мен, понеже съм поемала твърде малко блокове. Както и ще настъпят някои промени. Ще си наложа да включа поне 1 път седмично месо. 1 ден/седмично ще съм извън Зоната или поне когато пътувам, защото до сега беше мъкнене на половин раница храна, барабар с палатката.... Ще разгледам и темите за хранителните добавки, защото и магнезият ми е нисък.
Идеята ми не беше да "разпна" Зоната, а да разбера къде е проблемът. За сега ще се доверя на всички Ви, че е в малкото блокове (която мисъл все още противоречи на вътрешното ми усещане) и после ще видим пак.
Sunshine
 
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Юни 10, 2014 8:00 pm

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Юни 12, 2014 8:49 am

Странното е, че ginette, също има повишение на кръвната захар и холестерола след 1 година в Зоната. :think2: При това, при нея и двете са над нормата. :doNotKnow:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот Sunshine » Чет Юни 12, 2014 9:12 am

Радвам се, че сподели Ginette! Станахме две! Ще помоля всички, които са си правили "преди-след" Зоната изследвания, да напишат резултати. Било то хубави, лоши или непроменени. Лично аз все още вярвам, че това е доста сериозен показател.
Sunshine
 
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Юни 10, 2014 8:00 pm

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Юни 12, 2014 3:28 pm

Calcium;P, 18 03 2013: 2.18 mmol/L 2.15-2.51
C-reaktivt protein [CRP];P, 18 03 2013: <4 mg/L <10
Basisk fosfatase;P, 18 03 2013: 60 U/L 35-105
Alanintransaminase [ALAT];P, 18 03 2013: 14 U/L 10-45
Kolesterol LDL;P, 18 03 2013: 3.2 mmol/L 1.5-4.8
Thyrotropin [TSH];P, 18 03 2013: 0.72 10E-3 IU/L 0.20-5.0
Kolesterol;P, 18 03 2013: 4.9 mmol/L 3.4-6.9
eGFR (1,73 m²);Nyre, 18 03 2013: 94 mL/min 57-119
Triglycerid;P, 18 03 2013: 1.05 mmol/L 0.47-2.60
Kreatinin;P, 18 03 2013: 61 μmol/L 45-90
Kolesterol HDL;P, 18 03 2013: 1.19 mmol/L 1.03-2.61
25-OH-Vitamin D(D3+D2);P, 18 03 2013: 40 nmol/L 50-200

Това са ми изследванията от миналата година, март месец - 5 месеца преди да започна Зоната. Като имате предвид, че бях поне 10 кг по-тежка от сега.
Всичко ми беше в норма, с изключение на витамин Д, който беше понижен. Точно поради тази причина ми направиха изследванията, чувствах се постоянно отпаднала.
Честно казано, някои неща дори не знам какво са? :think2: Но като гледам няма кръвна захар. :doNotKnow:
Иначе холестеролът е добре:
Общ холестерол 4.9 mmol
LDL 3.2 mmol
HDL 1.19 mmol
LDL/HDL 2,69
Тази година не съм си правила изследвания, защото се чувствам добре, а без причина няма да ми направят кръвни проби. Ако трябва да си ги платя е мнооого скъпо. След споделените неочаквани резултати на зонуващи, съм любопитна и заинтригувана, мисля, като се прибера другия месец и аз да си направя изследвания в София.
Може ли да ми препоръчате надеждна лаборатория и да ми кажете колко горе-долу биха стрували?
И някой по-компетентен да ми каже какви изледвания да поискам да ми направят, освен холестерол и кръвна захар.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот ginette » Чет Юни 12, 2014 9:59 pm

Днес бях при личния си лекар с изследванията си на кръвта .Обясних и тревогата си от завишените стойности само за една година,както и начина на хранене.За холестерола ,тя ми каза ,че независимо ,че мазнините ,които приемам-зехтин,маслини ,ядки ,стойностите за висок холестерол ,не се влияят само от мазнините ,които приемаме .При мен според нея е забавен метаболизъм ,за което съм съгласна .Можела да ми изпише лекарство ,но аз не се съгласих .След 6 месеца отново ще правя изследвания .И още ,да не се тревожа много ,защото в лабораториите работели не съвсем добросъвестно.. Ха сега де :laugh1: И стойностите на холестерола много се променяли ,ако си направя според нея изследвания след седмица ,то резултатите щели да бъдат различни от сегашните .И ме посъветва да си следвам режима на хранене ,с който се чувствам добре и да си гледам живота . :lol: Що се отнася за глюкозата ,след като не ям захарни продукти, добре би било според нея ,като диабетиците да намаля плодовете .Аз продължавам със Зоната .Нямам оплаквания ,изследванията ги направих по нейно желание -изисквали им го от Зравната каса.....Това е ,което се сещам за сега. :hug:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Юни 12, 2014 10:19 pm

ginette написа: И още ,да не се тревожа много ,защото в лабораториите работели не съвсем добросъвестно ...

А баш това имах предвид.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот HippoDel » Чет Юни 12, 2014 11:22 pm

Ами вие ме отказахте да си правя изследвания! :laugh1:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Юни 13, 2014 12:03 am

Не и в България.
:laugh:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Здравето в Зоната

Мнениеот TanyaS » Пет Юни 13, 2014 9:32 am

Hippo написа:Ами вие ме отказахте да си правя изследвания! :laugh1:


Аз щях да ти го кажа, но ти сама стигна до правилния извод!
На твое място бих си пуснала изследвания само ако не се чувствам добре или трябва да контролирам някой показатели. Иначе рискуваш да си създадеш проблем......лабораторен!
"Избягвайте тези, които се опитват да подтиснат вярата във вас самите. Това е черта свойствена на малките хора по душа. Великият човек ще ви даде чувството, че и вие може да станете велик."
Марк Твен
Аватар
TanyaS
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 235
Регистриран на: Чет Ное 07, 2013 7:35 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здраве

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron