Рибено масло в Зоната - Част 1

Tеми за рибеното масло, за добавките към диетата ни и приемът на алкална вода

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Дек 17, 2013 10:39 pm

Много обичам маслини.

Но нали полезното Омега 3 е от водораслите, които се хапват от рибите и чрез техните мазнини "достигат" до нас?!
Иначе нямаше да пием рибено масло, а маслиново, т.е. зехтин.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Рибено масло в Зоната

Зоната
 

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот gogo » Вто Дек 17, 2013 11:57 pm

HippoDel написа:Специалистите, какво ще кажете за това рибено масло Life Extension, Super Omega-3, EPA/DHA with Sesame Lignans & Olive Fruit Extract, 120 Softgels от iHerb?


Хипо,
В дневника ми съм дал съветите на Сиърс за избор на рибено масло, а именно:
•рибеното масло трябва да е концентрирано ;
•рибеното масло трябва да е молекулярно пречистено ;
•рибеното масло трябва да мине теста с фризера


Твоето отговаря на първите 2 условия. Допускам(все пак не съм го изследвал), че отговаря и на последното условие защото както пише има 5 звезди от IFOS. Интуитивно обаче съм скептичен към продукти съставени от няколко неща. В този случай:
- омега 3 киселини;
-сусамови лигнани(Това нещо се оказва много много полезно. По долу ще дам малко инфо от Интернет);
-екстрат от маслини.
В ценово отношение това рибено масло е почти 2 пъти по скъпо от Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels при едно и също количество омега 3. При положение, че трябва да приемаме омега 3 постоянно тази ценова разлика се оказва съществена.
Ето сега малко инфо за сусама от Интернет:

Сусам и сусамов тахан

Сусамът е маслодайна култура, основна съставна част на средиземноморската диета, но много използван в ивицата чак до Китай. У нас се сее основно в Хасковско (Харманли-Свиленград) и от него след смилане се получава гъста каша наречена тахан. Малка част от сусама се използва за поръсване на гевреци, друга част за сусамово масло, останалото отива на тахан, от който с прибавяне на захар и корена чувен се прави халва. Сусамова тахан халва.

Зърната на сусама трябва да бъдат смачкани или сдъвкани, за да са полезни. Иначе преминават транзит през червата.

Масленият състав на сусамовото масло не е нищо особено: 14.2% наситени, 39.7% мононенаситени и 41.7% полининаситени (омега-6). Е, по-добре е от олиото. Най-важното при сусама и маслото му е наличието на едни субстанции, наречени на английски lignans (на български ще ги наречем лигнани, не срещнах друг превод. Но не са фибри!) Такива лигнани в маслата има най-много в лененото семе, но най-полезни са тия в сусама. Наричат се сезамин и еписезамин, масленоразтворими са и на се променят при загряване. Количеството им е от порядъка на 30мг на 100гр сусам.

Какво им е толкова ценното?

Първо: Могат рязко а смъкнат синтеза на холестерол, блокирайки същевременно резорбцията на диетичен холестерол. И за разлика от статините - Лескол, Крестор и др., дори смъкват нивото на чернодробните ензими.(ALT, AST)

Второ: Действат укрепващо и оздравяващо на черния дроб, особено в случаите на системни алкохолни натоварвания.

Трето: Способстват за изгарянето на мазнините. Това става извън митохондриите на клетките(където е обичайно) в така наречените пароксизоми, чрез активиране на PPARα (активиращия рецептор на пароксизомния пролифератор алфа) и така ускорява отслабването. Но това е друга тема. Ако се интересувате - четете сайтове за боди билдинг.

Четвърто: и най-важно - мощно синергира с омега-3 мастните киселини.

Ония ензими (по-горе), които прeобразуваха омега-3 и омега-6 мастните киселини, не стига, че са малко и не достигат, ами и са капризни. Винаги предпочитат да преобразуват омега-3 пред омега-6. Това значи, че в присъствие на омега-3 киселини, омега-6 почти не се преобразуват. Това важи най-вече за първия ензим - Δ6-десатураза (делта-шест десатураза).

Какво правят сезамина и еписезамина? Те имат качеството пък да блокират ензима Δ5-десатураза. Той преобразува EPA в DHA при омега-3 и GLA в ARA при омега-6. Ползата? Ми много просто - ние DHA си имаме в рибеното масло готова, а от EPA се получават противоъзпалителни ейкозаноиди -точно това искаме! От другата страна (при омега-6), обаче се блокира превръщането на GLA в ARA и там вместо провъзлалителни ейкозаноиди от АRА, получаваме противовъзпалителни от GLA (от първи порядък). Още по-добре е ако пием и масло от пореч.

Сусамът, таханът и маслото са много полезни. Не забравяйте обаче, количествата - 30мг в 100г! Значи трябва да приемате 20-50 г тахан на ден за да очаквате ефект.

И още за таханът....Признат е от народната медицина като
- елексир за стомашно-чревния тракт.
- средство за профилактика при язва и гастрит - приеман сутрин на гладно, по 2-3 супени лъжици
- заздравява на костно-мускулната система - високото съдържание на ограничен калций, магнезий, фосфор, го прави подходящ при лечението и профилактиката на остеопорозата и костните счупвания
- заздравява на костите и косата
- допълва енергията на бъбреците, която повлиява качеството на костната тъкан (при остеопороза напр.)
- спомага при образуването на кръвта (при анемия)- при лечението спомага високото съдържание на желязо
- повишава количеството и качеството на спермата (безплодие при мъжете)
-повлиява слуха
- профилактика и лечение на запека
- при суха кашлица
- при жените в менопаузата сусамът трябва да бъде ежедневно допълнение към храната – при горещи вълни, изпотяване, безсъние, сърцебиене, слабост
- при жени с преждевременна и силна менструация
- при хора с надмерно изпотяване, хиперактивност, склонност към повишено кръвно налягане, мозъчни проблеми
- сърдечно съдови заболявания -високото съдържание на ненаситени мастни киселини и магнезий
- външно сусамовото масло се използва при болки в ушите, кожни изгаряния, като се нанася с памуче.
- При повишена температура помага за снижаването й като се маже кожата със сусамово масло.
- подходящ при неврологични заболявания вкл. депресии, неврози -лечението спомага високото съдържание на витамини от групата В и магнезий, фосфор
- подобрява имунната система и метаболизма в организма - поради високото си съдържание на цинк
- лекарство за очите, косата, лигавиците, ноктите- поради високото съдържание на каротени и магнезий, калций и цинк
-при непоносимост към лактозата замества кравето мляко

Особено подходящ е за приемане от деца – за укрепване на организма, както и за жени в напреднала възраст – срещу остеопроза. Препоръчва се на бременните и кърмещи жени.

По същият начин е подходящ при студенти, спортисти, хора работещи тежък физически труд. Отлична закуска за хора от всякакви възрасти. Приема се като се разбърка с равни части мед, за предпочитане сутрин.

Тази информация е от тук - http://zapetaja.blog.bg/recepti/2011/11 ... vst.857259

Хипо, от известно време ям сутрин небелен сусам защото бях чел, че помага за ставни проблеми. Сега като се позарових установявам колко добре съм направил. И така ако трябва да ти дам мнението си накрая, то бих казал, че предпочитам да приемам само чисто рибено масло като Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels например, и да приемам отделно небелен сусам и маслини, зехтин. Дано съм бил полезен. :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Дек 18, 2013 12:46 am

Гого,
Мерси много. :applaus: Както винаги - отзивчив и изчерпателен. :hug:
Последна промяна HippoDel на Сря Дек 18, 2013 11:32 am, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Дек 18, 2013 4:31 am

Гого, много благодарско за инфото :hug: Само не разбрах какво е АRА, т.е съкращение на какво е ? :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот лилит » Сря Дек 18, 2013 10:31 am

Гого, как го балансираш тоя сусам. Знам за ползите му и се опитвам да включвам тахан в менюто си, ама с тия над 50% мазнини се падат толкова мижави количества, че не виждам как мога да стигна 20-50гр на ден :roll: .
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот gogo » Сря Дек 18, 2013 12:20 pm

лилит написа:Гого, как го балансираш тоя сусам. Знам за ползите му и се опитвам да включвам тахан в менюто си, ама с тия над 50% мазнини се падат толкова мижави количества, че не виждам как мога да стигна 20-50гр на ден :roll: .


Лилит, не го балансирам. Дадената по-горе информация я изрових вчера по повод питането на Хипо. Иначе аз си слагам сутрин в кафемелаката небелен сусам колкото да покрие перката и си го мелям. Ям го така без нищо друго да слагам. Трябва да видя колко грама е и ако е необходимо ще увелиа дозата. Надявам се, че това няма да ме изкара от Зоната правейки аналогия с рибеното масло, което също не го броим за мазнини.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот gogo » Сря Дек 18, 2013 12:29 pm

pipilota написа:Гого, много благодарско за инфото :hug: Само не разбрах какво е АRА, т.е съкращение на какво е ? :hug:


Пипи,

Мистерията е разгадана от тук - http://dieti.rozali.com/hranene/p11789.html. Ето и накратко:

Омега-6 мастните киселини представляват група от осем полиненаситени мастни киселини, като с най-важно значение за организма са четири от тях: LA/ЛК – линоленова киселина, GLA/ГЛК – гама-линоленова киселина, ArA/АрК – арахидонова киселина и DGLA/ДГЛК – дихомо-гама-линоленова киселина. :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Дек 18, 2013 12:46 pm

gogo написа:
pipilota написа:Гого, много благодарско за инфото :hug: Само не разбрах какво е АRА, т.е съкращение на какво е ? :hug:


Пипи,

Мистерията е разгадана от тук - http://dieti.rozali.com/hranene/p11789.html. Ето и накратко:

Омега-6 мастните киселини представляват група от осем полиненаситени мастни киселини, като с най-важно значение за организма са четири от тях: LA/ЛК – линоленова киселина, GLA/ГЛК – гама-линоленова киселина, ArA/АрК – арахидонова киселина и DGLA/ДГЛК – дихомо-гама-линоленова киселина. :hug:

Да и аз така го разбрах - гама-линоленична (GLA) и арахидоновата (ArA) киселина.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Дек 18, 2013 3:16 pm

Аз си помислих, че се говори за Арахидонова киселина, но попитах, защото в книгите на Барито съкращението е АА от ( Arachidonic Acid ) :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Elina » Чет Яну 02, 2014 1:50 pm

http://fitness1.bg/now-ultra-omega-3-90-softgels/ Здравейте, аз те първа се включвам в Зоната и съм с много големи очаквания: ) четох доста за въпросното рибено масло, но много ми се иска да избегна поръчването от Щатите и чакането от 2-3 седмици. В магазина на Fitness1 има десетки видове рибено масло, това което съм ви постнала ми се струва добро по съдържание. Какво е вашето мнение?
Elina
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Яну 02, 2014 1:37 pm

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Яну 03, 2014 1:56 am

Не съм специалист по рибено масло, но още на пръв поглед лъсва едно разминаване - в кратките данни за продукта пише 90 дражета, а от приложената снимка се вижда надпис 180 капсули.
В описанието липсват каквито и да е подробни данни за продукта, а пише общи неща за Омега 3.
Очевидно е, че поне една от двете информации е подвеждаща. А може и двете да са такива. Липсата на конкретни данни в описанието само потвърждава това.
На твое място не бих рискувал с поръчка от този сайт, щом за нещо толкова елементарно (като брой капсули) има несъвпадение. Щом тази информация не е вярна, можеш ли да се довериш на останалото?!
Аз не бих.

п.с. Открих, че има бутон за съставките и ... като натиснеш на него ти дава информация на английски, което е крайно непрофесионално, имайки предвид, че сайтът е български и информацията уж беше представена на български.
Това значи, че някой е правил някакво копи-пейст.
Ако приемем, че дражетата все пак са 90 бр., то излиза доста по-скъпо, отколкото да си поръчваш от US.
И при 180 броя щеше да е по-скъпо, но поне нямаше да е с много и да речем, че щеше да се компенсира от удобството "БГ поръчка за 1 ден".
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот gogo » Пет Яну 03, 2014 1:39 pm

Elina написа:http://fitness1.bg/now-ultra-omega-3-90-softgels/ Здравейте, аз те първа се включвам в Зоната и съм с много големи очаквания: ) четох доста за въпросното рибено масло, но много ми се иска да избегна поръчването от Щатите и чакането от 2-3 седмици. В магазина на Fitness1 има десетки видове рибено масло, това което съм ви постнала ми се струва добро по съдържание. Какво е вашето мнение?


Елина,
Здравей и от мен.
Тези от http://fitness1.bg освен, че са големи непрофесионалисти, както правилно отбеляза Ити, но са и големи скъпчии, та чак нагли. :angry: По този линкhttp://fitness1.bg/brand/now-foods/, почти най-долу се виждат предлаганите от тях разфасофки на Ultra Omega 3. За 90 бр.дражета искат 50 лв., а за 180 броя - 90 лв. Абсолютно същото рибено масло за 180 броя от iHerb струва 25,49$ - Now Foods, Ultra Omega-3, 500 EPA/250 DHA, 180 Softgels. Дори и с доставката от 4$ това прави 42,23 лв. към днешна дата, което прави повече от 2 пъти по-евтино да си го поръчаш от iHerb, отколкото да си го закупиш от тия мошеници. :gunshot: При положение, че рибеното масло трябва да се пие постоянно за мен няма засега друга разумна алтернатива за покупка на рибено масло, а и не само на него, от iHerb. В дневника ми http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=58 можеш да намериш информация за рибеното масло, което ползвам аз и напътствия за регистриране и пазаруване от iHerb, ако такива са ти необходими. :wave:

PS:Налага се да направя малка корекция за да бъда максимално обективен. Тъй като Now Foods, Ultra Omega-3, 500 EPA/250 DHA, 180 Softgels надвишава 30 лв., то пратката ще отиде на митница, където ще тябва да се заплати 20% ДДС и 3,50 лв. пощенска такса. Въпреки това покупката пак излиза с повече от 1,6 пъти по-евтино ако се закупи от iHerb.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот gogo68 » Нед Яну 05, 2014 6:20 pm

Аз ли нещо не виждам...цените им са от 20лв. до 60лв. - да не да имат намаления сега?! :think2:
gogo68
 
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Ное 21, 2013 12:07 am

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Karrita » Нед Яну 05, 2014 6:26 pm

gogo68 написа:Аз ли нещо не виждам...цените им са от 20лв. до 60лв. - да не да имат намаления сега?! :think2:

Цените на кое?
Рибеното масло, което Гого препоръчва не е мръднало през последните 3 месеца.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот gogo68 » Чет Яну 09, 2014 3:30 pm

Не, не...имах в предвид тези: http://fitness1.bg/brand/now-foods/ :)
gogo68
 
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Ное 21, 2013 12:07 am

Re: Рибено масло в Зоната

Мнениеот Karrita » Пет Яну 10, 2014 1:55 pm

gogo68 написа:Не, не...имах в предвид тези: http://fitness1.bg/brand/now-foods/ :)

От тези не съм купувала и нямам представа за цените им.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

ПредишнаСледваща


Назад към Рибено масло, хранителни добавки и алкална вода

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron