Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Съб Окт 25, 2014 3:38 pm

След като го извадиш от фризера е добре да го оставиш да се размрази, но не е нужно да се стопля. И биеш само с конуса за кремове. Винаги има един момент, в който прилича на айрян. Просто бъркаш още малко. Като при сметаната - като не иска да се сгъсти, бъркаш още малко с миксера :laugh4: :laugh4:. Изплакването с вода и оцеждането, за което пише Тони и задължително.
От домашно масло при правене на гхи винаги се отделят парцали и пяна - това е белтъка, и е добре да се обира. Така на дъното топчетата, които леко покафавяват, когато е готово, ще са по-малко и маслото ще е максимално пречистено от белтъка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Зоната
 

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Tony » Съб Окт 25, 2014 3:43 pm

Ми ,честно казано - няма представа какво си объркала. Аз разбивам тук само с най-обикновен миксер и то с тези врътки, с които си разбивам яйца, правя кексове и разбивам тесто за блатове за торта...ей, такива:
Скрит текст:
Изображение

Избива се за вече ти казах - от 5 до към 10 мин. Не съм слагала лед, или някакви други неща. Слагам бъркалките директно в буркана, защото като е почти пълен и ако е в по-широк съд, като се получава бътърмилка пръска зловещо...а когато е във висок съд пораженията са по-малко. :) Нямам представа какъв е този конус, в който биеш ти, но може и това да оказва някакво влияние..знам ли?

Лятото в София избих масло в робота, точно с s-образния нож и стана за доста по-кратко време. Може пък и терпературата, или времето на престояване на самия каймак/сметана да е от значение - нямам представа, да ти кажа честно. :hm:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот ginette » Съб Окт 25, 2014 4:20 pm

Маня ,след като извадих каймака от фризера ,за да се размрази ,след това не съм го затопляла,беше си на стайна температура .Затова си мисля ,че ако го бях охладила в хладилника ,нещата щяха да се улеснят .А що се отнася до миенето на маслото ,това беше най-лесната и спазена процедура и изпенвах постоянно.
Тони ,дали пък роботът ми не е достатъчно мощен ,твоя миксер с каква мощност е.Следващия път ще започна директно с ножа и ще изстудя в хладилника и каймака и купата на робота .Мисля си също ,че аз събирам каймака във фризера 3 седмици :think2:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот newwoman777 » Пет Ное 21, 2014 12:13 am

Здравейте! :)
Сравнително нова съм тук и все още се лутам по доста въпроси....та затова постоянно задвам въпроси н в различните теми и съм страшно благодарна,на всички вас,които не се бавите и ми отговаряте винаги! :bouquet:
Чета сайта,но е доста обемист и едва ли скоро с моето ограничено време ще мога да го изчета:(
Ето сега намерих темата за домашното мляко,което ме интересуваше и попитах Гого и дано не се сърди,че ще го цитирам,но много искам да знам какво мислите и вие по въпроса,който ме терзае,а именно-имайки предвид колко се обработват всички млечни продукти(и не само) ,реших да си купувам от една баба домашно прясною9което сутрин пия с нес и това ми е закуската,а също и започнах да си заквасвам и много ми харесва.....
но Гого ми отговори по този начин и направо ем заболя сърцето,че трябва да го заменя с купешките "буклуци" :refuse:
цитирам Гого:
".....Положението с мазнините е следното. Сиърс казва, че протеините трябва да се консумират обезмаслени, а мазнинните блокове да се набавят от полезните(зелените в таблицата) мазнини като маслини, ядки, авогадо, зехтин..... Сиренето, кашкавалът, киселото мляко с масленост над 1% не са балансирани като протеини, а за млякото и като въглехидрат(киселото мляко е протеин+въглехидрат). С други думи, когато например вземем едно кисело мляко от 2% масленост и го изчислим по етикет(как става съм описал в началото на дневника ми) то се получава, че това кисело мляко е МБ, защото за мазнините се получава най-малкото число при пресмятането......"

Прочетох цялата тема тук и ми се върна малко надеждата,че все пак може и да не е толква лошо положението и да продължа с домашното млекце(след като махам каймака де,това го разбрах:)....
И следващия въпрос:
така по колко грама ядете от прясното и киселото за 1 блок? :think2:
Поздрави! :bouquet:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот gogo » Пет Ное 21, 2014 5:18 am

newwoman777 написа:Здравейте! :)
И следващия въпрос:
така по колко грама ядете от прясното и киселото за 1 блок? :think2:
Поздрави! :bouquet:

Можеш да считаш средно 200 гр- 1/2 кофичка за 1БП+1БВ, като маслеността да не надвишава 1%. За по-точно - изчисляване по етикет. В крайна сметка във всяка марка кисело мляко има различно количество протеини, въглехидрати и мазнини за 100 гр.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот newwoman777 » Пет Ное 21, 2014 2:51 pm

gogo написа:
newwoman777 написа:Здравейте! :)
И следващия въпрос:
така по колко грама ядете от прясното и киселото за 1 блок? :think2:
Поздрави! :bouquet:

Можеш да считаш средно 200 гр- 1/2 кофичка за 1БП+1БВ, като маслеността да не надвишава 1%. За по-точно - изчисляване по етикет. В крайна сметка във всяка марка кисело мляко има различно количество протеини, въглехидрати и мазнини за 100 гр.


Аз имах предвид тези,Гого,които ядат подквасеното домашно мляко по колко грама си го смятат и дали ядат БМ допълнително и по колко.....не мога да повярвам(или не искам),че купешкото мляко е по-добре да се приема от домашното,пък и аз ще го оствям да събира каймак поне-2-3 пъти и ще го махам и нали така пишат тук момичетата,че се обезмаслява :th:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Пет Ное 21, 2014 3:05 pm

"Нова жено" :laugh4: (сори, ама наистина е гот човек да се чувства подновен, и Зоната ще ти помогне за това), та въпреки всичките ти притеснения и недоверия имаш два варианта поне в първите месеци, за да усетиш ефекта от Зоната още по-добре е да се лишиш от домашното си кисело мляко (дори обезмаслено, както е описано). Единият е Верея 0,1% масленост, което приемаш по 200 г. за 1БП+1БВ, или Цедено мляко Олимпус 0% - по 82 г за 1 БП. Това второто не е балансирано като Вереята, но пък може да се приеме като протеин. И с него стават страхотни бърканици с полезни въглехидрати и мазнини. Като минат 2-3 месеца и настроиш <span class="corrected">карбуратора</span> си по Зоната и се появят първите радващи резултати можеш да почнеш да се "бориш" с обезмасляване на домашното мляко. А от него - пак 200 г. за 1 БП+1БВ.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот gogo » Пет Ное 21, 2014 3:16 pm

newwoman777 написа:.....не мога да повярвам(или не искам),че купешкото мляко е по-добре да се приема от домашното

Аз и не искам да те убеждавам в това защото не е истина. Цялата галимация се състои в това, че за Зоновото хранене е необходимо да се приемат обезмаслени протеини. Домашно подквасеното кисело мляко(с домашно прясно мляко) си е много добре, но погледнато от страна на Зоната не е за консумация. Ако ти е направило впечатление в таблицата за хранителни блокове медът и морковите са в червените храни. Демек те за Зоната не са препоръчителни защото са с висок гликемичен индекс. Иначе едва ли можем да кажем, че медът или морковът са вредни продукти. Просто от гледна точка на практикуването на Зоната трябва да се избягва честата им употреба. Надявам се че успях да обясня защо трябва да предпочетеш купешкото пред домашното кисело мляко (поне на първо време).
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот newwoman777 » Пет Ное 21, 2014 6:16 pm

Manya написа:"Нова жено" :laugh4: (сори, ама наистина е гот човек да се чувства подновен, и Зоната ще ти помогне за това), та въпреки всичките ти притеснения и недоверия имаш два варианта поне в първите месеци, за да усетиш ефекта от Зоната още по-добре е да се лишиш от домашното си кисело мляко (дори обезмаслено, както е описано). Единият е Верея 0,1% масленост, което приемаш по 200 г. за 1БП+1БВ, или Цедено мляко Олимпус 0% - по 82 г за 1 БП. Това второто не е балансирано като Вереята, но пък може да се приеме като протеин. И с него стават страхотни бърканици с полезни въглехидрати и мазнини. Като минат 2-3 месеца и настроиш <span class="corrected">карбуратора</span> си по Зоната и се появят първите радващи резултати можеш да почнеш да се "бориш" с обезмасляване на домашното мляко. А от него - пак 200 г. за 1 БП+1БВ.


Да,Мания,искам да се почувствам нова жена,по-скоро безкрайно належащо е за мен :hm:
Убедихте ме с Гого,спирам го домашното млекце,още повече,че днес горе-долу цял ден съм на него и кръвното ми преди малко е 130/93,а до преди 2 години беше 90/70 :refuse:
други по Зоната има ли с 0.1% масленост,освен Вереята,че днес нямаше други и взех - 1.5% Грош:-мазнини-1.5г.,белтъчнини-3.3г.,въглехидрати-3.8г.,всъщност има ли начин сама да си изчислявам ,като зная данните на един продукт? :chef1:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Пет Ное 21, 2014 7:12 pm

newwoman777 написа:други по Зоната има ли с 0.1% масленост,освен Вереята,че днес нямаше други и взех - 1.5% Грош:-мазнини-1.5г.,белтъчнини-3.3г.,въглехидрати-3.8г.,всъщност има ли начин сама да си изчислявам ,като зная данните на един продукт? :chef1:


Има начин да е изчислява и не е труден - ето формулите:

За протеини
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 g)*7 или
700/съдържание на протеини в 100 g
За вълехидрати
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 g)*9 или
900/съдържание на въглехидрати в 100 g
За мазнини
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 g)*1,5 или
150/съдържание на мазнини в 100 g

Твоето мляко съответно е П - 212 г; В - 236 г; М - 100 г
Относително балансирано, но е мазнина (винаги избираме най-малкото число, което определя доминиращия елемент). Трябва да хапваш от него 220 г за 1 БП+1БВ и да не добавяш мазнина.

Иначе май само Верея произвежда 0,1 % и цеденото на Олимпус от 0%.

Скрит текст:
Аз всъщност съм Маня, а не "мания". И като цитираш - изтривай ненужното от поста, който плозваш и оставяй само онова, свързано с конкретен въпрос, че става адски натрупано
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот newwoman777 » Пет Ное 21, 2014 8:08 pm

Manya написа:
newwoman777 написа:други по Зоната има ли с 0.1% масленост,освен Вереята,че днес нямаше други и взех - 1.5% Грош:-мазнини-1.5г.,белтъчнини-3.3г.,въглехидрати-3.8г.,всъщност има ли начин сама да си изчислявам ,като зная данните на един продукт? :chef1:


Има начин да е изчислява и не е труден - ето формулите:

За протеини
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 g)*7 или
700/съдържание на протеини в 100 g
За вълехидрати
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 g)*9 или
900/съдържание на въглехидрати в 100 g
За мазнини
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 g)*1,5 или
150/съдържание на мазнини в 100 g

Твоето мляко съответно е П - 212 г; В - 236 г; М - 100 г
Относително балансирано, но е мазнина (винаги избираме най-малкото число, което определя доминиращия елемент). Трябва да хапваш от него 220 г за 1 БП+1БВ и да не добавяш мазнина.

Иначе май само Верея произвежда 0,1 % и цеденото на Олимпус от 0%.

Скрит текст:
Аз всъщност съм Маня, а не "мания". И като цитираш - изтривай ненужното от поста, който плозваш и оставяй само онова, свързано с конкретен въпрос, че става адски натрупано


Извинявай,Маня! :bouquet:
Ще трия вече :)
разбрах как се прави,благодаря,ще си нося с мен калкулатор вече в магазина:)
как разбра ,че 220гр. е 1 блок и да е без мазнина?
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Пет Ное 21, 2014 9:15 pm

newwoman777 написа:как разбра ,че 220гр. е 1 блок и да е без мазнина?

Средното между 212 и 236 е около 220. Това е и препоръчаното количество за българско кисело мляко в таблицата.
Като разделиш 150 на 1,5 (съдържанието на мазнини) се получава 100 г.
За да приемеш 1,5 г мазнини трябва да изядеш 100 г.
За да приемеш 7 г протеини трябва да изядеш 212 г
За да приемеш 9 г въглехидрати трябва да изядеш 236 г
Но ако изядеш приблизително 220 г, това означава че ще изядеш много повече от 1,5 г мазнини.
Надявам се, че си разбрала вече, че 1 блок протеини са 7 грама, и блок въглехидрати са 9 грама и 1 блок мазнини са 1,5 грама (ако си чела внимателно). Затова, когато смятаме, избираме най-малкото число, което определя дали даден продукт е предимно протеин, въглехидрат или мазнина (тъй като чисти продукти от първите две групи почти няма, освен екстрактите - протеин на прах и захар). Но има и "смесени" продукти, каквото е млякото например. Затова 220 г българско кисело мляко от 0,1 % се приема за 1 блок смесен продукт съдържащ приблизително равни количества протеини и въглехидрати. Ако е с висока масленост се превръща в мазнина (например от мляко 3,6%, каквото обикновено е домашното, като разделиш 150 на 1,5 се получава, че трябва да хапнеш около 42 г, за да си набавиш нужния 1,5 г мазнина за 1 блок).
Абе малко объркано обяснявам, но най-добре е човек да чете книгата и сайта. Или да се намеси в обясненията някой, който е по-добре с математиката.
Ако тръгнеш да изчисляваш по този начин продукт, който по принцип не е "смесен", тогава ще видиш много по-добре разликата и защо се избира най-малкото число.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот newwoman777 » Нед Ное 23, 2014 8:12 pm

Manya написа:
newwoman777 написа:как разбра ,че 220гр. е 1 блок и да е без мазнина?

Средното между 212 и 236 е около 220. Това е и препоръчаното количество за българско кисело мляко в таблицата.
Като разделиш 150 на 1,5 (съдържанието на мазнини) се получава 100 г.
За да приемеш 1,5 г мазнини трябва да изядеш 100 г.
За да приемеш 7 г протеини трябва да изядеш 212 г
За да приемеш 9 г въглехидрати трябва да изядеш 236 г
Но ако изядеш приблизително 220 г, това означава че ще изядеш много повече от 1,5 г мазнини.
Надявам се, че си разбрала вече, че 1 блок протеини са 7 грама, и блок въглехидрати са 9 грама и 1 блок мазнини са 1,5 грама (ако си чела внимателно). Затова, когато смятаме, избираме най-малкото число, което определя дали даден продукт е предимно протеин, въглехидрат или мазнина (тъй като чисти продукти от първите две групи почти няма, освен екстрактите - протеин на прах и захар). Но има и "смесени" продукти, каквото е млякото например. Затова 220 г българско кисело мляко от 0,1 % се приема за 1 блок смесен продукт съдържащ приблизително равни количества протеини и въглехидрати. Ако е с висока масленост се превръща в мазнина (например от мляко 3,6%, каквото обикновено е домашното, като разделиш 150 на 1,5 се получава, че трябва да хапнеш около 42 г, за да си набавиш нужния 1,5 г мазнина за 1 блок
Маня,благодаря ти за търпеливите обяснения,горе-долу разбрах,но явно тряжбва да прочета малко повечко по темата :bouquet:
Ще те помоля само да ме насочиш от къде мога да прочета за тези неща ,наистина просто не ми остава грам лично време за себе си(работа,вкъщи с двама мъже,които не могат едно яйце сами да си опържат :hm: ) и скапана едва се добирам до леглото....не се оплаквам,само да обясня,че не от мързел не чета книгата на Бари:)...
Както в началото споменах съм прочела на д-р Папазова преди време книгата,но там не помня да еобяснено за тези неща:(
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Нед Ное 23, 2014 8:27 pm

Като начало - прочети книгите на Бари Сиърс, и двете можеш да намериш в сайта. А след това прочети и информацията в целия сайт. Зоната се прави с мисъл и четене и препрочитане на принципите <span class="corrected">ѝ</span>. Не е само мерене и ядене. Просто трябва да осмислиш защо точно така се комбинират храните, какво точно означава зонов блок. Ако човек иска винаги намира време. Всичко останало е търсене на оправдания. И все пак ето няколко линка от сайта (надявам се поне него да си прочела, но имам известни съмнения). :) И още веднъж - прочети книгите на Бари. Не рецептите. Философията на Зоната.

http://www.vzonata.com/zonovi-blokove/
http://www.vzonata.com/pravila-v-zonata/
http://www.vzonata.com/arahidonova-kiselina/

Всички работим и имаме семейства. Но това не пречи да сме в Зоната. И дори да включваме целите си семейства в този начин на хранене (ако не изцяло, поне частично).

Това не значи, че няма да отговаряме на въпросите ти. Всеки е почнал от някъде. Но трябва да се почне от книгите на Бари и от информацията в сайта. После тук във форума ще намериш много по-лесно отговори на въпросите си.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот newwoman777 » Нед Ное 23, 2014 9:14 pm

Manya написа:Като начало - прочети книгите на Бари Сиърс, и двете можеш да намериш в сайта. А след това прочети и информацията в целия сайт. Зоната се прави с мисъл и четене и препрочитане на принципите <span class="corrected">ѝ</span>. Не е само мерене и ядене. Просто трябва да осмислиш защо точно така се комбинират храните, какво точно означава зонов блок. Ако човек иска винаги намира време. Всичко останало е търсене на оправдания. И все пак ето няколко линка от сайта (надявам се поне него да си прочела, но имам известни съмнения). :) И още веднъж - прочети книгите на Бари. Не рецептите. Философията на Зоната.

http://www.vzonata.com/zonovi-blokove/
http://www.vzonata.com/pravila-v-zonata/
http://www.vzonata.com/arahidonova-kiselina/

Всички работим и имаме семейства. Но това не пречи да сме в Зоната. И дори да включваме целите си семейства в този начин на хранене (ако не изцяло, поне частично).

Това не значи, че няма да отговаряме на въпросите ти. Всеки е почнал от някъде. Но трябва да се почне от книгите на Бари и от информацията в сайта. После тук във форума ще намериш много по-лесно отговори на въпросите си.


Хахаха,добре ме скастри,почувствах се като малко дете,което е сгафило и мама му се кара :laugh4:
По принцип си права,взимам си бележка и трябва да си ги разпечатам книгите на Бари и да ги чета в движение....не ми знаеш живота и че не си търся оправдания,просто толкова ми се иска по-бързо да вляза качествено в Зоната и вместо да чета три месеца нещата,реших да питам тук за някои неща,извинявам се,ако съм прекалила и няма повече.....
Благодаря все пак за отговорите,много си любезна! :bouquet:
Аватар
newwoman777
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 75
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 4:18 pm
България
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Нед Ное 23, 2014 9:51 pm

newwoman777 написа:Хахаха,добре ме скастри,почувствах се като малко дете,което е сгафило и мама му се кара :laugh4:
По принцип си права,взимам си бележка и трябва да си ги разпечатам книгите на Бари и да ги чета в движение....не ми знаеш живота и че не си търся оправдания,просто толкова ми се иска по-бързо да вляза качествено в Зоната и вместо да чета три месеца нещата,реших да питам тук за някои неща,извинявам се,ако съм прекалила и няма повече.....
Благодаря все пак за отговорите,много си любезна! :bouquet:

Извинявам се, ако е прозвучало като "скарстряна" :) :) Не това имах предвид. И се извинявам, ако съм те засегнала.
Да, моят тон понякога е малко по-остър, но много често се налага на новаците да им напомняме, че трябва да прочетат книгите на Бари. Или поне цялата информация в сайта, която в синтезиран вид представя Зоната. Както казва Гази - RTFB (Read the Fucking Book!) Защото Зоната не е диета за отслабване (както я възприемат много хора и често се отказват лесно, защото меренето им идва в повече или защото резултатите не идват за седмица, а се иска известно търпение, време и постоянство. Зоната е философия за живот, хранене и здраве. Отслабването е бонус. И докато не осмисли човек именно философията на тази "програма за цял живот" изпитва доста повече затруднения в организиране на храненето си и ежедневието си и може лесно да се откаже. Затова newwoman горещо те съветвам да намериш промеждутък в ценното си време да прочетеш поне първата книга. Нали искаш да ставаш нов човек! :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron