Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Сеп 16, 2014 3:42 pm

Какво трябва да знам когато получавам пратка над 30 лева, но до левовата равностойност на 150 евро от юридическо лице, извън ЕС?

За пратки, съдържащи стоки над 30 лева, но до левовата равностойност на 150 евро, не се дължат вносни сборове, но ДДС в размер на 20% остава дължим. Основанието за освобождаване от вносни сборове е посочено в чл. 23 от Регламент (ЕО) № 1186/2009 г. на Съвета за установяване системата на Общността за митнически освобождавания (кодифицирана версия)
Не подлежат на освобождаване алкохолни продукти, парфюми и тоалетни води, тютюн и тютюневи изделия. За тях получателят дължи съответните вносни сборове, ДДС и акциз.
При необходимост пощенските служители отварят опаковките на международните пратки и предявяват за митнически контрол вложените в тях предмети, измерват, преброяват и поставят обратно предметите в пратките.


Източник: http://www.customs.bg/document/3650

Допускам, че някъде ДДС-то им изглежда пренебрежимо малко и затова ги пускат, особено като са пощенска пратка, а не по куриер. А и от значени е е курса EUR/USD към датата на полчаване.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Сря Сеп 17, 2014 9:36 am

Явно не е нов регламент, а просто недоглеждане от страна на служителите. Ще бъда дълбоко изненадан, ако предположението на Маня се окаже вярно. Хич не ми се вЕрва. :lol:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот eldass » Сря Сеп 17, 2014 10:27 am

Нормално ли е след 2 блока /1 нектарина + 18 гр. протеин и 12 бадема/ на закуска да съм гладна след 3 часа? Вече закусвам по-рано и съответно в 11 часа съм гладна, не е ли рано за обяд? Хапнах си сега овеса с извара и малко зехтин, но съвсем ми се изместват часовете..


А за митниците ми се струва, че е недоглеждане или неглижиране. В София не ми се вярва да има такива приятни пропуски. :lol:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот mahona » Сря Сеп 17, 2014 10:41 am

Аз с плод ,извара и ядки на закуска също огладнявам преди да стане обяд.Затова 3-4 дни ям овес ,а за останалите дни си правя нещо тестено от рецептите тук или моите кексчета ,а в краен случай си пека филийки Бонус или Вита и им добавям извара,котидж или филе и маслинки или ядки.В противен случай към 10-11ч огладнявам и си обърквам режима на хранене.Но всичко е напълно индивидуално и аз просто споделям своите наблюдения.
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Сря Сеп 17, 2014 4:37 pm

Eлдас, имам точно същият проблем от 2 седмици насам. Реших да взимам по един допълнителен блок /по предложение на Пипи/ към 10:45-11 ч и така обяда ми идва към 13 ч, когато вече се прибирам вкъщи и мога да обядвам. Лошото е, че после в 17 огладнявам като вълк и ям 2 блока, че един не ми стига и съотвенто не ми се вечеря. :( Понякога пропусках вечерята и си взимам направо блока преди лягане, ама не знам доколко е удачен такъв вариант. Определено се замислям да направя вечерята и нея 1, или мах 2 блока, че да има някакъв баланс. Така храненията ми ще станат 6, но пък няма да приемам повече блокове. Защото сега хем в часовете на закуските огладнявам много, хем на вечеря почти не ми се яде, а и ям 1 блок повече и не свалям килограми и става едно мазало... :th:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Сря Сеп 17, 2014 4:57 pm

Нектарината е плод с относително нисък глигемичен индекс - 45 за 120 г плод (при приемане за норма 55 и надолу). Но само плодов въглехидрат в менюто според мен винаги би довел до по-ранно огладняване. Ако вместо 1 цяла нектарина включиш 1/2 + 1 блок овес/ечемик - няма да изпиташ глад до следващото хранене (освен ако нещо не ти се е променило сутрешната физическа активност). Аз не се скъпя на блокове и си хапвам 11 на ден (опита да ги намаля доведе до огладняване), така че основните ми хранения са си по 3 блока. Но при експеримент в закуската да има само плод (когато реша да си направя смути с протеин) установявам, че трудно се издържа до следващото хапване. Когато смутито е зеленчуково - проблеми няма. Няма проблем и когато съм смесила плод с овес/ечемик или плод/зеленчук.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Princess » Сря Сеп 17, 2014 5:12 pm

Здравейте,
досега само тайничко надзъртах във форума, но не се осмелявах да пиша. От 1,5 месеца съм в зоната. Храня се 6 пъти на ден, защото ставам рано и си лягам късно (6, 10, 12.30, 16.30, 19, 23 часа). Когато закусвам плод+шунка+бадеми и аз огладнявам много бързо, затова избягвам тази комбинация. Предпочитам нещо сготвено по зоната - мъфини, зеленчукови кюфтета (от грах, спанак или тиквички).
Princess
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2014 4:58 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Сря Сеп 17, 2014 9:54 pm

Маня, и аз дойдох до подобен извод преди 3 дни. Сега си намерих един обезмаслен каас, който излиза 95 гр за 1 П и 204 гр за 1 В, та си е смесен продукт и го смятам като 190 гр за 2 П и 1 В и добавям само 97 гр нектарина, или съответния грамаж за 1 В от друг плод, но от 2 дни слагам 1/2 В плод и по 1/2 В ечемик и сякаш е по-добре, аз обаче пак си хапвам към 10:45, защото се прибирам към 13 ч, а съм закусила обичайно преди 7:30 и ми идват повече от 5 ч, ако не ям междинна закуска от 1 бл. :hm: За следобедната и вечерята ще го пробвам с по 2 блока пък да видим как ще ми се отрази до края на седмицата. :think2:

И нещо друго да попитам - намерих си мино смяно овесено брашно в био магазина, което по етикет излиза 14,5 гр за 1 ВБ, но аз си слагам по 14. Направих си добруджанки с него, ама сега като се замисля ще трябва на закуска да ям само ечемик, че после по 1 блок добруджанки на двете закуски да не ми стане повече овеса за деня? :think2: То за 7 бл добруджанки слагам 3 бл овесени трици и 3 бл от овесеното брашно и май точно ми се събират по 2 бл на ден, ако ги ям на двете междинни закуски. :hm:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот ДиДи » Чет Сеп 18, 2014 8:15 am

Четох нещата, за поръчките на рибено масло визирам и дали има ДДС, или не .. .а сега де...

А доларът се вдигна! (Което от една страна за мен е супер, защото си получавам заплатата в $$$, но от друга страна се чудя дали няма да се забие поръчката ми в митница).

Вижте колко излиза като долари пратката от преди ... минути:

Изображение

По курса на долара излиза повече от 30лв. (или поне така го сметнах) и мисля, че може да не съм късметлийка като нашата съфорумничка, която 2 пъти минава между капките, а да се хванат за стотинките и да го метнат в митницата :laugh4:

Та се чудя какво да правя ся, да я пускам ли .... да изчакам да падне долара ли ... ама той само се качва напоследък .... може и да не падне въобще скоро
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Сеп 18, 2014 9:08 am

Диди, ако не пробваш, няма да разбереш. В крайна сметка доплащането няма да е кой знае колко отгоре. Най-много да ти се наложи да се разходиш до митницата. Освен това в общата ти сума има и 4 $, които не се броят - шипинга, та цената на продукта ти е около 20 $. За няколкото цента може и да си получиш пратката по пощата.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот HippoDel » Чет Сеп 18, 2014 1:05 pm

Хора, вие сьомгата в суров вид ли я теглите или в обработен. Днас задуших 155г сьомга и като я имерих задушена, без кожата беше 120г.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Сеп 18, 2014 1:11 pm

Аз лично всички меса тегля обработени (освен кайма, към която добавям поне още 1 блок за свиване), защото както казва сина ми съм ги "убивала" от печене и задушаване (нали и без това трудно ги ям). И вероятно "убивам" и част от протеините по този начин.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот ДиДи » Чет Сеп 18, 2014 1:13 pm

Manya написа:Диди, ако не пробваш, няма да разбереш. В крайна сметка доплащането няма да е кой знае колко отгоре. Най-много да ти се наложи да се разходиш до митницата. Освен това в общата ти сума има и 4 $, които не се броят - шипинга, та цената на продукта ти е около 20 $. За няколкото цента може и да си получиш пратката по пощата.


Дам, поръчах го, надявам се да тичаме по тъч линията :laugh4:
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот eldass » Чет Сеп 18, 2014 1:31 pm

Не знам дали точно тук е мястото и възрастта на аудиторията, но все пак.... :) това по повод пушените меса.

Скрит текст:
„НАРЕДБА № 9 ОТ 16 СЕПТЕМВРИ 2011 Г. ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БЕЗОПАСНОСТТА И КАЧЕСТВОТО НА ХРАНИТЕ, ПРЕДЛАГАНИ В ДЕТСКИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ И УЧИЛИЩАТА, КАКТО И КЪМ ХРАНИ, ПРЕДЛАГАНИ ПРИ ОРГАНИЗИРАНИ МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ (ЗАГЛ. ДОП. - ДВ, БР. 60 ОТ 2012 Г.)

Чл. 18.

(1) Не се разрешава предлагане в детските заведения и училищата на солена, пушена, сушена, маринована или консервирана по друг начин риба и хайвер.

(2) Не се разрешава предлагане в детските заведения и училищата на миди, стриди, калмари, октоподи, раци, скариди и други нерибни хидробионти.

Опушването е метод за консервиране, при който се използва комбинираното действие на сушене, осоляване, нагряване и антисептично действие. В състава на дима има вещества, напр. формалдехид с бактерицидно действие, но наличието на смолисти вещества го прави опасен поради образуването на канцерогенните бензопирени. Вместо истински дим могат да се използва димни газове, пушилни препарати или ароматизанти, в които няма смоли.
При опушване на рибата, за да се подобри вкуса и външния вид, и да се забави развитието на бактерии се използват нитрити. При попадане в организма и взаимодействие със стомашния сок, нитритите се превръщат в канцерогенни вещества, т. нар. нитрозамини.

• Опушването може да бъде топло и стдудено.

- Топлопушената риба е със значителна влага и е бързо развалящ се продукт. В търговската мрежа трябва да се съхранява при температура не повече от 8°С до 72 часа.

- Студено пушената риба е по-трайна от топлопушената, има по-ниска влажност и значително количество готварска сол.

Поради това, че е бързоразвалящ се продукт и съдържа много сол и канцерогенните нитрозамини, пушените риби не се препоръчва да се включват в храненето на децата, особено по-малките.
д-р Мария Русинова, диетолог
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Чет Сеп 18, 2014 1:31 pm

ДиДи написа:
Дам, поръчах го, надявам се да тичаме по тъч линията :laugh4:


Диди, сигурно ще ти дойде в пощата, не се притеснявай. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Чет Сеп 18, 2014 1:35 pm

HippoDel написа:Хора, вие сьомгата в суров вид ли я теглите или в обработен. Днас задуших 155г сьомга и като я имерих задушена, без кожата беше 120г.


Хипо, аз си меря сьомгата след изпичане на грил-тигана. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта