Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Gugi » Чет Фев 05, 2015 4:48 pm

Manya написа:Пий вода или чай, не е сигурно, че е глад. И не изпадай в паника... :laugh4: Липсата на концентрация може да се дължи на много външни фактори, не само на хормоналния баланс. Все още си в началото на Зоната и почти е сигурно, че не си постигнала идеалния хормонален баланс. Това, че си си забравила ябълката, не е толкова фатално. Със следващото балансирано меню отново ще създадеш баланс.


Благодаря ти, Manya! Винаги ми помагаш!
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот jivas » Чет Фев 05, 2015 8:15 pm

Italiano написа:2 блока за късна закуска ми се струват много. Все пак храната преди лягане не трябва да е натоварваща. Тя е само за поддържане енергията на мозъка.

Струва ми се, че между следобедната закуска и вечерята е малък интервалът от време. Може би нещо като 2,5 - 3 часа разлика е по-подходящо. Просто час и половина си е малко.

Ако всеки ден имаш силови тренировки, дали пък да не промениш малко разпределението на блоковете. Едно блокче преди тренировката би ти дошло добре. можеш да го дръпнеш от сутрешната закуска.

Като цяло чувстваш ли глад, или липса на енергия?
Питам, за да разбера дали блоковете не са ти малко.



Обикновенно заспивам след 1,00 около три часа след късната закуска

Следобедна закуска - тук мислих, че след прием на по-малко блокове не трябва да минава повече от два часа до следващото хранене

Тренировките са ми 3 дни фитнес с 1 ден почивка, който след стапяне на още няколко килца ще стане ден само за кардио

Не се чувствам гладен ако се придържам към описания вариант. Точно това ми беше странното и мислих, че прекалявам с блоковете. Проблема идва когато имам ходене до централния офис на фирмата, той е в София а аз съм от Бургас. Тогава си правя сандвичи с хлаб Вита, нося си ядки и кисело мляко, но не мога да спазвам часовете. В края на такива дни, след като се прибера в Бургас се чувствам гладен и няколко пъти вече наруших правилата на диетата :skyle5:

mahona написа:На 1-вата закуска точно ли измери грамажа на хляба за 3БВ(1БВ Вита аз смятам 23 гр)?Според мен излизат около 2,5 въглехидратите там.И на последната закуска ти липсва 1БВ,защото чаша винце(115 гр) с 2БП и ядки някак си не се получава балансирано за 2Б закуска.


За хляба не бях сигурен. Ще го смятам така, благодаря :) . Към последната закуска съм забравил да добавя и 1 бр. мндарина или 100 гр. ябълка :)
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот тина » Чет Фев 05, 2015 8:48 pm

За хляба Вита,зависи от кой вид е.Има с шест зърна в лилави опаковки,който е 27гр.за блок така,че трябва си изчисляваш по етикета!
Аватар
тина
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 9:01 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Чет Фев 05, 2015 9:07 pm

А най-добрия вариант е да забравиш за хляба и да го заместиш с овес(поне на закуска). Освен това е препоръчително да се ползва предимно зелената част от таблицата за начинаещи. В началото и аз хапвах по малко хляб, но просто това беше докато успея да си намеря от овеса на зърна и да се ориентирам горе-долу за количествата зеленчуци, които мога да изям. :) Сега овеса с котидж ми е любимата закуска и когато не съм успяла да си сваря и нямам приготвени блокове в хладилника ми е много сложно да си измисля закуска. Утре май ще бъде такъв ден, не за друго ами защото тая седмица готвих и мусака, а в нея има овес и гледам да не надвишавам количествата - обикновено 5 сутрини закусвам с овес и котидж, а останалите две сутрини от седмицата гледам да измисля нещо друго. :) Утре може да пробвам с кисело мляко и извара с добавен плод и накиснати бадемчета. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот jivas » Чет Фев 05, 2015 10:38 pm

Здравейте,

Дали мога да приготвям овес за няколко дена напред? Така свикнах и с другите продуки. Някъде гледах и линкове към i herb за поръчка.

Имам и въпрос за лещата. Колко грама излиза за 1 блок сварена?

Поздрави
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Фев 05, 2015 10:46 pm

jivas написа:Здравейте,

Дали мога да приготвям овес за няколко дена напред? Така свикнах и с другите продуки. Някъде гледах и линкове към i herb за поръчка.

Имам и въпрос за лещата. Колко грама излиза за 1 блок сварена?

Поздрави


Можеш да си приготвиш овес за няколко дни, разбира се. Просто след сваряването/кисненето (въпрос на вкус) на да речем 140 г овес (т.е. 10 сурови блока) мериш полученото количество отново и го делиш на 10, за да знаеш колко ти излиза 1 блок - защото зависи донякъде от самия овес, от времето, което си го варил, колко вода е поел. За киснатия обикновено излиза между 20 и 25 грама. За варения не бих могла да ти кажа, защото не го варя. По ми е вкусен киснат и леко покълнал.

За лещата е най-добре да я изчислиш в сурово състояние по етикета, защото у нас се продават много видове леща и са с различно съдържание на въглехидрати. И тогава - по същата схема като при овеса. Готвиш определено количество блокове и след това делиш сготвеното количество, за да си определиш колко е един блок.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот jivas » Чет Фев 05, 2015 10:55 pm

Всъщност така е логично. Благодаря:)
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Чет Фев 05, 2015 11:27 pm

Мога ли в един ден да имам на всяко хранене овес или нахут по един блок? Или е грешка. В момента въглехидратите ми се явяват голям проблем.
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Фев 05, 2015 11:36 pm

Elina1 написа:Мога ли в един ден да имам на всяко хранене овес или нахут по един блок? Или е грешка. В момента въглехидратите ми се явяват голям проблем.

Може, по този начин намаляваш и обема на порцията си, особено ако е от 3 блока. Например 1 блок овес за закуска, а нахута може и да е повече блокове. Ако си направиш хумус от нахут и тахан е чудесна добавка към мръвката. Просто трябва да внимаваш в комбинацията.
За въглехидрати в момента можеш да ползваш също леща, кисело зеле (стига да са ти вкусни, разбира се), зелен фасул от консерва или замразен.
Добре е да включваш по един плодов въглехидратен блок - ябълка, круша, мандарина. Изборът и през зимата е достатъчно разнообразен. Просто е въпрос на вкус и комбиниране с възможни минимални разходи.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот tanita68 » Пет Фев 06, 2015 12:20 am

jivas написа:

Обикновенно заспивам след 1,00 около три часа след късната закуска


Тук пропуснах да отбележа, че се препоръчва късната закуска да е около половин до един час преди сън, за да може и по време на съня да сме максимално в зоната. Така че три часа ми се виждат много. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот kiki » Пет Фев 06, 2015 9:49 am

Откъде купувате хляб "Бонус"?
Аватар
kiki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 11:21 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пет Фев 06, 2015 12:53 pm

jivas написа:
Обикновенно заспивам след 1,00 около три часа след късната закуска

Следобедна закуска - тук мислих, че след прием на по-малко блокове не трябва да минава повече от два часа до следващото хранене

Тренировките са ми 3 дни фитнес с 1 ден почивка, който след стапяне на още няколко килца ще стане ден само за кардио

Не се чувствам гладен ако се придържам към описания вариант. Точно това ми беше странното и мислих, че прекалявам с блоковете.

Ами, правилото е 20-30 минути преди лягане, т.е. трябва късната ти закуска да бъде 1 блок в 0:30.

До 2 часа ядене при 1 блок. При 2 блока е нормално да изчакаш поне 2,5-3 часа. Някои даже и до 4 часа карат.

Щом не чувстваш глад и умора, това е добре.
В крайна сметка при всеки човек има индивидуални съображения, а и не всички неща "работят" еднакво при всички. Тук вече си зависи и от твоя усет и настройка.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пет Фев 06, 2015 12:56 pm

kiki написа:Откъде купувате хляб "Бонус"?

От магазина. :laugh4:

И малко по-сериозно: ако питаш в кои вериги го има, то ще те разочаровам - със сигурност го няма в Билла, Кауфланд, Лидл и Пени. За МЕТРО не съм напълно сигурен, но май и там го няма.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот kiki » Пет Фев 06, 2015 3:29 pm

:lol: Ясно ,който търси ,намира :msmile12:
Аватар
kiki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 11:21 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пет Фев 06, 2015 3:45 pm

А ти в състезанието нямаше ли да участваш?!
Щото Бонуса го обявихме за червена храна.
:laugh:
Така, де - ти можеш да си го ядеш, ама пчеличките ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот kiki » Пет Фев 06, 2015 4:12 pm

Състезанието си е състезание!Питам по принцип,защото не съм го виждала никъде,а във форума хората го споменават.
Аватар
kiki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 11:21 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта