Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот лилит » Сря Окт 16, 2013 5:37 pm

Gazilot написа:Днеска ми идеше да се застрелям, оказа се, че този хляб, който ям, съм го объркал тотално.
Не бях вадил влакнините от въглехидратите.
Какво направих и как го сметнах. Ще споделя, за да могат и да се научат новобранците от моята грешка.
Хляб "Бонус" El carnitin - една филийка е около 28-30 грама. По етикет има 33% на 100 гр. въглехидрати. И по формулата :
100 гр. делим на 33 и умножаваме по 9 за да получим колко е един блок Въглехидрат,. И работата заспа, една филийка е точно един блок. Вкусен ми е, няма брашно в него, бе красота. И днеска сложих цайса, да огледам по-добре таблицата с енергийните стойности и видях "влакнини 17.5 %. И ако правилно съм разбрал трябвало е да го смятам 100 делено на 33-17.5 Х 9 - демек 100:15.5 = 6.46 Х 9 = 58!!! Две филийки. Не знаех да се радвам ли или да плача. Да се радвам, щото сега най-после щеше да има къде да намажа тея 56грама котидж и да не се радвам щото досега явно съм грешал и не съм бил зоново пропорционален. Малкия дявол е, че ядях хляба по един блок на закуска, и по един преди лягане. А и напоследък съм в кухненска одисея с едни мъфини, та и пропускам често.
И друг въпрос се върти в главата ми, по рецепти и навсякъде за подправките нищо не се споменава.
Например има ли ограничения на черен пипер, бахар, лимон, соев сос, бакпулвер, мерудия и разбира се за СМИНДУХ :laugh1:


То вече е стара тема, ама днес гледах опаковката на подобен хляб - "Вита". Хранителните влакнини са дадени отделно от въглехидратите, т.е. предварително са извадени - 36,3 въглехидрати + 17г фибри.
Предполагам, че и за твоя е такова положението, така че вероятно старите ти изчисления са верните.
да си кажа де :roll:
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот marianapanova » Сря Окт 16, 2013 6:19 pm

Лилит и аз понякога хапвам хляб Вита незнам дали е правилно, но 1филийка я смятам за 1блок. И честно казано когато единият ми блок е от него огладнявам чак след 5часа. При теб как е?
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот лилит » Сря Окт 16, 2013 9:58 pm

marianapanova написа:Лилит и аз понякога хапвам хляб Вита незнам дали е правилно, но 1филийка я смятам за 1блок. И честно казано когато единият ми блок е от него огладнявам чак след 5часа. При теб как е?

при мен излезе, че е 1,5 блока. Аз за първи път купувам, отдавна съм спряла да ям хляб и не ми липсва, ама днес реших да намаля зеленчука за вечеря.
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот marianapanova » Чет Окт 17, 2013 7:59 am

И аз от 5 месеца не бях хапвала хляб,но сега мисля поне на едно от яденията да го добавя. Аз изчислих,че за 1 блок е 1филийка и малко,но хапвам по 1 за блок.Дано не греша. ;)
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот happy335 » Чет Окт 17, 2013 2:00 pm

Здравейте!
Реших и аз да направя промяна в живота си затова обмислям да вляза в Зоната.Четох из много сайтове относно програмата, но не разбрах как да изчисля колко грама от дадена храна са нужни. На ден имам 9 блока разпределени
2:3:1:2:1. Благодаря предварително!
happy335
 
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 17, 2013 1:43 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Чет Окт 17, 2013 2:15 pm

happy335, Дбре дошла в нашия Зонов свят :bouquet: Объркването ти идва точно защото си чела много и различни сайтове за зонта, по скоро статии за зоната, и авторите на повечето от тях нямат идея за какво говорят. И сега вече си попаднала на правилното място, където инфото идва от центъра на зоната :)
Относно твоето питане- в сайта, при ресурсите се намира Таблицата с хранителните блокове. Там са грамажите за един блок :bow:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Чет Окт 17, 2013 2:58 pm

happy335 написа:Здравейте!
Реших и аз да направя промяна в живота си затова обмислям да вляза в Зоната.Четох из много сайтове относно програмата, но не разбрах как да изчисля колко грама от дадена храна са нужни. На ден имам 9 блока разпределени
2:3:1:2:1. Благодаря предварително!


Хепи, добре дошла/дошъл при нас. Освен таблицата, която Пипи ти е дала може да се прави изчисление по етикет като се ползват следните формули:

За пресмятане на хранителните блокове ползвам актуализираната таблица, която може да намерите тук - http://www.vzonata.com/Tablica.htm. Ако търсеният продукт го няма в таблицата или пък го има, но не е даден в грамове можем да направим изчисление по етикет, като вземем в предвид, че
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5

От съдържанието на въглехидратите трябва да се извадят фибрите.

Това е част от моя Зонов дневник(viewtopic.php?f=11&t=58#p2112), където надявам се, че ще намериш и друга интересна информация за Зоната.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот happy335 » Чет Окт 17, 2013 7:00 pm

Страхотни сте!
Благодаря много! :) :) :pray:
happy335
 
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 17, 2013 1:43 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот happy335 » Нед Окт 20, 2013 8:14 am

Здравейте отново!
Днес направих първата си закуска в зоната, но ми се стори много голямо количество :think: .Това нормално ли е ?
happy335
 
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 17, 2013 1:43 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Gazilot » Нед Окт 20, 2013 9:51 am

happy335 написа:Здравейте отново!
Днес направих първата си закуска в зоната, но ми се стори много голямо количество :think: .Това нормално ли е ?

Хепи, сподели какво си закусвал/а, за да разберем. Дано за въглехидрати да не си решил/а да ядеш броколи, лапад, спанак или карфиол, че е страшно. Тука има един член отвратен от броколи вече :)
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Нед Окт 20, 2013 10:49 am

Хепи,

Така наистина не можем да ти отговорим. Напиши си менюто за да можем да дискутираме.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Нед Окт 20, 2013 10:58 am

Искам да повдигна разговор за маслините. Случайно чух разговор, че черните маслини не са добри за консумация, в смисъл, че в тях нямало нищо полезно. Като се замислих наистина черни маслини не съм виждал по дърветата :laugh: В Интернет засега не намирам нещо, което да отговори на питанката ми :think2: Досега си купувах черни маслини с кутии, но вече се замислям. А Вие какви маслини ядете :done:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Нед Окт 20, 2013 11:59 am

gogo написа:Искам да повдигна разговор за маслините. Случайно чух разговор, че черните маслини не са добри за консумация, в смисъл, че в тях нямало нищо полезно. Като се замислих наистина черни маслини не съм виждал по дърветата :laugh: В Интернет засега не намирам нещо, което да отговори на питанката ми :think2: Досега си купувах черни маслини с кутии, но вече се замислям. А Вие какви маслини ядете :done:

Аз обичам и черни, и зелени маслини, но зависи как са мариновани. Разликата между зелените и черните маслини е само в степента на тяхната зрялост, зрелите маслини са черни. Ето какви факти за маслините намерих аз: http://zlataritza.wordpress.com/2013/01/27/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8/,http://gotvach.bg/n5-23207-%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5
и това http://infoobzor.net/index.php?option=com_content&view=article&id=3616:2013-02-25-13-35-26&catid=38:2011-02-07-21-51-24&Itemid=69. Има много инфо в нета. :hug:

PS. Ето и нещо за преработката http://agronet.bg/agro/ovostarstvo/2113-beritba-i-prerabotvane-na-maslinite.html
Последна промяна HippoDel на Нед Окт 20, 2013 12:22 pm, променена общо 2 пъти
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Gazilot » Нед Окт 20, 2013 12:12 pm

И аз се разрових, и единственото, което намерих с негатив към черните маслини на нашия пазар беше 3-4 реда от Гайдурков, а за него имам "мега-особено" мнение.

И това "Черните маслини наистина са подлагат на доста химическа обработка. Содата каустик е едно от веществата, тя причинява омекването на маслините и лесното отделяне на костилките. Турските маслини, с лесно отделяща се костилка и наситено черен цвят понякога се боядисват и допълнително с т.нар. каменна боя.
В маслините тип "конфит" или тези които са в затворени консервни кутии пък се слагат железни соли за да се стабилизират и да не омекват.
С две думи, за да са черни маслините са подлагат на допълнителна обработка. Натуралните маслини на цвят са от зелени (брани сурови) до кафяво-червени или черно-кафяви. Те се приготвят само със саламура от вода, сол и оцет, без странични добавки. Но е истина, че децата не ги харесват особенно, защото са кисели.
"
Последното е копи-пейст от БГ мамите, и пак няма гаранция за достоверност.
И аз купувам черни, обезсолени, без костилки, в кутия. На "Алис" - 8 лв и нещо и са бая маслини вътре.
Ама в тоя ред на мисли, и да са вредни, не са големия дявол. Мисля, че полезното е повече от вредното в тях и ще си ги ям с кеф. Каквито и да са, са по-добре от количествата олиа, маргарини и масла, които унищожавах преди.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Нед Окт 20, 2013 12:42 pm

Аз като негатив намери това:

"Черните маслини, които се продават в България, най-често са боядисани в черно зелени плодове с железен глюконат.
В такива изкуствени маслини няма кой знае колко полезни хранителни вещества. В истинските се съдържат една трета повече мастни киселини и са 2.5 пъти по-хранителни. Прекаленото увличане по боядисани черни маслини може да доведе до изобилие на желязо в организмa."

Мисля си, че може и да има нещо вярно, защото логично е, зрелите плодове да са по меки. Има едни не еднакво черни, сбръчкани маслини, те изглеждат истински. А тези гладките, много черните, лъскавите, нищо чудно да са боядисани зелени. Но от друга страна имат различен вкус от зелените. Може, просто да са различни сортове. До колкото знам, има много различни сортове маслини, четох, че някои черни ги мажели със зехтин за да лъщят. Знае ли човек, къде е истината. :think2: Трябва някой, който се занимава с това, да каже, иначе информация и за и против има в нета. :hug:

PS. Аз имам буркан с черни и буркан със зелени маслини, в черните има Е579-Ferrous gluconate-хранителен оцветител, получава се от желязо и глюкоза, в малки количества е безопасен, а в зелените Е270 -Lactic acid-млечна киселина, пише, че е безвредна, но трудно смилаема за бебета. :think:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот happy335 » Нед Окт 20, 2013 3:19 pm

Закуската ми беше 2 блока
56 грама пилешки гърди-2БП
400 гр зеле-1БВ
краставица 120гр-1БВ
ленено семе 1ч,л-2 БМ
happy335
 
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 17, 2013 1:43 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron