Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Нед Дек 20, 2015 10:11 pm

Манци написа:Здравейте,бихте ли ми казали свежо сирене Хелиос колко грама е за блок? Купих го и като се прибрах в къщи видях че етикета е размазан и нищо не се вижда .Благодаря ви предварително.


77 г.

Форумът има търсачка. Има шанс да попаднеш на пост, в който има инфо за даден продукт. Търсиш в целия форум и ти излизат постове, които можеш да прочетеш.
При това затишие може да не се намери кой да ти отговори бързо и навреме.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот negat1ve » Вто Дек 22, 2015 7:51 pm

Привет,

Колко е 1БВ на кълнове от боб мунг? Става въпрос за тази консерва на bonduelle:
Изображение
По възможност ако се мери с мерителна каничка. Търсех някакво разнообразие при консервираните въглехидрати и съм взел и това покраи другите варива.

Райските ябълки белят ли се преди консумация? Глупав въпрос, но никога не съм ял. За смутита ще ги ползвам.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Дек 23, 2015 9:10 am

Райската ябълка се бели (както и повечето плодове, разбира се, особено цитруите и ябълките, които за търговски цели и дълго съхранение се обработват с различни "вакси", което е жалко, защото в кората на някои също се съдържрат ценни вещества). - 1 БВ е 27 г. Много полезен плод, но прекалено въглехидратен.
Колкото до тази консерва - вероятно на нея има данни за съдържание на въглехидрати, протеини и мазнини и можеш да си ги изчислиш. Но по инфо от BB излиза смесен продукт П+В и е около 500 г за блок. Аз бих си добавяла по 1-2 с.л. към салатата без да ги смятам - просто за вкус. По-добро решение ми се струват суровите форми на кълнове, които понякога се повяват във веригите. Всичко, минало през процес на консервиране, губи значителна част от хранителните си качества. Кълновете са полезни именно в сурово състояние.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Чет Дек 24, 2015 3:31 pm

Кълновете са полезни, но и много опасни, особенно за деца , защото се мият само с вода, и се държат влажни докато покълват, което предпоставя плоденето на микроби и бактерии, а не се знае и колко мишоци са ги лазили, и в коя прах са се валяли
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Пон Яну 04, 2016 4:18 pm

Как е Зонковци?
Влизаме ли в ритъм следновогодишно?
:laugh:
Аз от днес пак ...
Иначе нали знаете - от днес няколко милиона души по света ще започнат да ходят на фитнес за ... 1 седмица. :laugh1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Noway55 » Вто Яну 05, 2016 1:10 pm

Здравейте на всички, от днес започнах зоната. Само не ми е ясно с приема на блокове - според калкулатора в сайта трябва да приемам по 11 блока, но тъй като съм бременна четох във форума за добавяне по 1 блок на хранене, а някъде срещнах, че за бременни е по 14 блока. Дали някой дали ще може да хвърли малко яснота в чуденката ми.
Noway55
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Яну 05, 2016 12:46 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Вто Яну 05, 2016 4:29 pm

Здраве !!! Не знам защо никойне ти отговаря, предполагам са заети, или не са видели поста ти :lol:
Поздравявам те за избора да се храниш по зоната!!! Това е много добре за теб и бебето!!!
Аз съм сравнително нова тук, но мярнах преди време коментари, и мисля че даже има и зоново бебе :)
Написах в търсачката на сайта бременност, ето ти линк към коментарите,
Нещо не ми се получава линк :notagree: виж раздел здраве, там има тема, и прочетох че блоковете трябва да бъдат от 14 нагоре.
Успех!!!
Последна промяна Katerinka на Вто Яну 05, 2016 7:46 pm, променена общо 3 пъти
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Яну 05, 2016 5:24 pm

Ами блоковете трябва да са най-малко 14. Щом по калкулатор си си изчислила 11, 14 стават лесно - добавяш по 1 блок към закуската, обеда и вечерята и стават 14. Ако изпитваш глад можеш да добавиш и по 1 към следобедната закуска и към късната вечерна.

Най-важното е, щом си бременна, да наблегнеш на рибеното масло! Прочети темата както в сайта, така и тук във форума. Има линк към най-доброто за момента, което е на относително приемлива цена за българските условия - но ето го за твое улеснение - Madre Labs, Omega 800, 1000 mg.

Добре е да си направиш кръвен тест, за да определиш съотношението TG/HDL (триглицериди : HDL-холестерол). Ето какво препоръчва Бари за бременни относно рибеното масло (за жалост тук не можеш да си направиш тест АА/ЕРА)

ПЕРСОНАЛИЗИРАН ПЛАН ЗА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ
1. Преди да започнете хранителната ми програма, си направете кръвен скрининг за холестерол на гладно и определете съотношението на триглицеридите (TG) към липопротеините с висока плътност (HDL).
2. Ако съотношението TG/HDL е по-малко от 2, добавете към диетата си 2,5 g дълговерижни омега-3 мастни киселини на ден. Ако TG/HDL е повече от 2, добавете диетата си с 5 g дълговерижни омега-3 мастни киселини на ден за тридесет дни и след това намалете дозата на 2,5 g на ден.
3. Поддържайте контрол на инсулина като следвате моите хранителни препоръки (баланс на протеини, въглехидрати и мазнини), които очертах в глава 7.
4. Приспособете плана за бременност като си увеличите порциите на всяко хранене или закуска или като добавите две допълнителни закуски на ден. Трябва да приемате 300 допълнителни калории на ден в сравнение с онези, които нормалната жена трябва да яде по моята хранителна програма.
5. Ако имате история на безплодие или проблеми свързани с бременността, започнете да използвате 5 g дълговерижни омега-3 мастни киселини на ден.
6. Проверявайте съотношението TG/HDL всеки шест месеца. Целта ви е да се опитвате да го поддържате между 1 и 2.
Забележка: Следвайте тези препоръки за добавяне на дълговерижни омега-3 мастни киселини само ако използвате фармацевтичен клас рибено масло.


2,5 г от маслото от линка са 3 капсули. Една опаковка ще ти стига за 10 дни.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Яну 05, 2016 5:44 pm

Katerinka написа:[url]http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=111&p=7613&hilit=Бременност+блокове#p7613в/[url]
Нещо не ми се получава линк

Кейт, като маркираш желания текст за линк, триеш ] след първото [url] и го заместваш с =, а поставяш затварящо ] преди текста, който искаш да се вижда:
[url=http:...........]текст[/url]
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Noway55 » Сря Яну 06, 2016 11:22 am

Много благодаря за отговорите, ще си правя ПКК по препоръка на лекарката. Всъщност тя ми каза за този режим, но трябваше първо да прочета книгата и да си призная много ми хареса. Приемам добавки от самото начало и не ме притесняват омега киселините (без да споменавам колко обичам сьомга). Качих над 10 кг за 2 месеца, а от вчера започнах режима и съм -1,5 кг, не знам дали е възможно, но е доста стимулиращо. Още един въпрос, четох, че когато се консумира кашкавал не трябва да се добавя допълнително мазнини. Важи ли същото за сиренето? Взимам light, но колко е light май никой не знае
Noway55
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Яну 05, 2016 12:46 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Яну 06, 2016 11:39 am

Кашкавалът, дори лайт, е доста богат на мазнини, затова аз лично, когато го ползвам, не добавям мазнини. А и си го разрешавам рядко и не повече от 1 блок (когато си правя нещо като зонова пица).
За сиренето - лайт версия, нещата пак стоят така. Но честно да си призная, когато го включвам в "катъка", който си правя - си добавям мазнини. Когато го консумирам само него - не добавям, или просто за вкус - 1-2 пръсти зехтин, ако си правя салата (независимо от какъв зеленчук).

Не мога да повярвам, че лекар, и то български, те е насочил към Зоната :laugh4: . Имало и ориентирани специалисти към нещо по-съвременно и научно обосновано. А не само да ти взимат 3-те лева за посещение. :laugh4:

В сайта, в отдел ресурси можеш да прочетеш и превод на последната книга на Бари. Има интересни неща за бъдещи майки.

В първите дни "слабеенето" е по-интензивно, но не от загуба на мазнини, а преди всичко от "обезводняване" на мастните клетки. Така че този 1,5 кг минус е повече освободена излишна вода от клетките. (Но това не означава, че не трябва да се приема необходимото минимално количество вода, тя просто помага за добрия метаболизъм и изчистване на токсините от организма).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Сря Яну 06, 2016 12:17 pm

Аз чувам за препоръка от лекар за трети път, една лекарка е препоръчала зоната на болен от хашимото, една на болен от сърце, и сега за трети път. Само в този случай обаче пациента се е вслушал в съвета :laugh4:
Смятам да натисна някой ден мойта лична лекарка, която ми е почти приятелка :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Жоро » Съб Яну 09, 2016 7:21 pm

Здравейте!
От месец ви чета и благодаря на всички за информацията!
От седмица с половинката ми се храним според зоната, но още е твърде рано да давам някакво категорично мнение за евентуалните ползи. Имам два уточняващи въпроса:
Понеже сме в сезона на киселото зеле ... защо киселото зеле е дадено в таблицата 100 г. за 1БВ, а прясното е 400 г. за 1БВ.
А пастърмата, след като е сушено месо и му се е изпарила (не)известна част от водата, не би ли трябвало да се намали количеството за 1ПБ. Някой може да каже, че не си струва да се коментира, поради това че рядко влиза в зоновото меню, ама да се похваля :lol: че съм близо до село и баща ми такива вкусотии е спретнал (луканки и пуски, ако ви говори нещо това последното ;) ) ... та как да им устоиш?
Жоро
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 11, 2015 11:20 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 7:34 pm

Жоро написа:Здравейте!
От месец ви чета и благодаря на всички за информацията!
От седмица с половинката ми се храним според зоната, но още е твърде рано да давам някакво категорично мнение за евентуалните ползи. Имам два уточняващи въпроса:
Понеже сме в сезона на киселото зеле ... защо киселото зеле е дадено в таблицата 100 г. за 1БВ, а прясното е 400 г. за 1БВ.
А пастърмата, след като е сушено месо и му се е изпарила (не)известна част от водата, не би ли трябвало да се намали количеството за 1ПБ. Някой може да каже, че не си струва да се коментира, поради това че рядко влиза в зоновото меню, ама да се похваля :lol: че съм близо до село и баща ми такива вкусотии е спретнал (луканки и пуски, ако ви говори нещо това последното ;) ) ... та как да им устоиш?


Това че жена ти е тръгнала към Зоната е хубаво, ами ти? :laugh1:

За киселото зеле - това е преработен хранителен продукт. При всяка обработка естествените въглехидрати (зеленчуци и плодове) променят химическия си състав и обема, и най-вече гликемичния си товар. А за да се регулират нивата на инсулин е добре да се приемат въглехидрати с нисък гликемичен товар. Това определя и количествата в някои случаи (като при бобовите - леща, нахут, боб - не зеления фасул). Бари Сиърс препоръчва прясното зеле да е 3 чаши, а киселото - 1 чаша. Ако си накълцаш прясно зеле и премериш 3 чаши, ще е около 400 г, а 1 чаша кисело ще е около 100. Аз лично се доверявам на количествата, препоръчани от него и после мерени многократно от Пипи и други зонковци, с идеята да е по-лесно за онези, които се смущават от меренето с чаши.

Същото важи и за пастърмата - преработено месо, осолено, овкусено, сушено.

Месата и рибите в таблицата са в сурово състояние. Като ги сготвиш променят грамажа си обикновено надолу. Но вероятно по-малко променят съдържанието на протеини, които вероятно по-трудно се разграждат при топлинна обработка от въглехидратите.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Жоро » Съб Яну 09, 2016 8:57 pm

Маня написа:Това че жена ти е тръгнала към Зоната е хубаво, ами ти? :laugh1:


Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
Както написах в предишния пост и двамата се храним според зоната ... жената винаги трябва да се подкрепя ;)
Преди малко по време на вечеря (пиле с броколи и чаша вино) проведохме разговор на тема: Да обобщим как ни се отразява първата седмица в зоната? ... и тя ми сподели, че понякога ... поне по веднъж на ден е чувствала глад, което предполага по-малко блокове през деня. Трябва да вметна, че калкулатора в сайта смята блоковете й да са 9, а според моите изчисления според таблиците на Сиърс в книгата трябва да са малко по-малко от 8 (за протокола математиката ми е като детска игра и съм го смятал два пъти). Понеже наднорменото й тегло е болна тема за нея, тя самата предпочете по-малката цифра.
При мен има консенсус - блоковете ми са твърдо 11 и се чувствам сит цяла седмица.
Жоро
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 11, 2015 11:20 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 9:08 pm

Да, 8 блока са прекалено малко, трябва да е поне на 9 блока, както й е изчислил калкулатора в сайта. Ако обаче влезе в сайта на д-р Сиърс, ще й изчисли 11, а на вас - 14. Разликата се дължи на различните използвани бази данни. С 8 блока е напълно възможно да изпитва глад. По-разумно е да е поне на 9 блока, въпреки че лично аз съм по-склонна да приема таблицата на Бари, защото тя е обвързана и с калориите, които е добре според него да се приемат на ден, които за средностатистическа жена са 1200, а за средностатистически мъж 1500, за да се поддръжа здравословния хормонален баланс и да не се изпитва глад (което в Зоната не трябва да се случва). При 9/11 блока (говоря и за двамата, щом сте зонов колектив :laugh4: ) е доста вероятно да се изпитва глад, но се отслабва по-бързо (за онези, които са влезли в Зоната, за да слабеят, макар че зоната не е диета за отслабване поне според автора й, а отслабваненто е бонус от спазването на този начин на хранене). Но съществува и риск (поне според мен) за здравето. Щом ни четете от известно време, вероятно сте прочели обсъждания по тази тема, затова няма да се повтарям.

Добре ще е съпругата да е поне на 9 блока. Няма риск да наделебее :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта