Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Нед Сеп 29, 2013 7:22 pm

Аз на Джиджито съм й отговорила в темата за Здравето в Зоната. Че този въпрос е точно за тази тема. Нека да се опитваме колкото се може да отсяваме въпросите в подходящите за тях теми :hug: за да се по-лесни за намиране после :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Djidji » Нед Сеп 29, 2013 8:21 pm

Здравейте. Искам да благодаря на Пипи и Нимфи за предложенията. Звучат лесно изпълними особено за червеното вино, обаче аз не мога да пия червено вино- не ми понасят танините,получавам т.н.''киселини'' . Ако трябва да пия алкохол предпочитам качествено бяло вино. Но когато става въпрос за лечение човек няма избор нали? :)

Моето мнение относно по-голямото съдържание на мазнини в някои продукти е следното:
Мазнините в тези храни в по-голямата си част са наситени,което не е много добре и за това трябва да се балансира с полезните ненаситени мазнини-зехтин, маслини,ядки.
Аватар
Djidji
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:49 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот strelica » Нед Сеп 29, 2013 8:40 pm

Привет, дами и момци !
Преди няколко дни си поръчах книгата "Хормонална диета" на Тиери Ертог, за която има добри отзиви, но докато чакам да приситне какво да видя вчера - Зоната :happy-bouncymulticolor: ! Започнах веднага да прилагам метода, още на сутринта след вечерната закуска се забеляза ефекта и днес не изпитвам обсебващия за солетки и пълнозърнести гевречета глад :wow:
Нека разкажа накратко своята история, много ще съм благодарна на съвет : )

Още от тийнейджърка имах проблеми с хормоните - кисти на яйчниците, много болезнен и нередовен цикъл, ужасни настроения, акне.. но кой да ти мисли тогава за хранене. Пиех хормонални таблетки и като че ли нещата се оправиха, но пък често боледувах, течеше ми нослето постоянно, кожата и косата ми се омазняваха много лесно и настроенията и острия нрав си оставаха. Отделно от това през цялото време оттогава имам съпътстващи проблеми с течение. Преди около година неусетно напълнях и се почувствах много зле, започнах да намалям въглехидратите и захарите, ала трудно контролирах белтъчините и мазнините та ефекта беше почти нулев. Млечни бях спряла отдавна, защото от тях определено се избивах и имах лактозна непоносимост, а месото започнах да намалям от самосебе си без ясна причина. Като удавник за сламка се хванах за диетата на Лидия Ковачева (това лято), карах 20 дни на плодове и чай (о, чуваствах се преродена и пречистена, около този момент светогледът ми се промени изцяло, промених навиците и интересите си определено към по-добро),свалих излишните килограми, нооо заради това вече трети месец цикълът ми го няма и както каза гинекологът - яйчниците са "леко поликистозни". Не исках пак да пия хормони и ползвах хомеопатия но и това не подейства. Ясно беше, че ми трябва определена храна. Но как след като вече съм веган - НИКАКВИ животински продукти. До днес. =) Мисля да се върна към яйцата и изварата, но не и към прясното мляко, за месо и дума да не става.
Според вас изварата ще има ли алергичният ефект като млечен продукт или в процеса на хормонално балансиране той ще изчезне ?
Любимите ми ядкови и оризови млека имат ли същите блокови стойности на въглехидрати и протеини като кравето и какви са те ? Всяка сутрин на гладно пия т.нар. "златно мляко" - кипната чаша мляко с малко растителна мазнина(зехтин или сусамово олио) и разтворена в него извряла паста от куркума. Много е полезно и очистващо за цялото тяло и не искам да се отказвам, а да го пригодя за закуска от два блока

И още няколко въпроса:
- Вместо сурови овесени ядки, може ли да се ползва сурово накиснато семе от лимец? Най-чистото, здраво и полезно зърно, има много фибри и се разгражда бавно до глюкоза : )
- Както се оказва при мен трябва да приемам по 9 блока на ден, но за да намаля инсулина един блок въглехидрат трябва да се премахне. Това означава един блок при всяко от храненията или един блок от целия ден ? Звучи като доста глупав въпрос и предполагам отговора, но все пак да си попитам :mrgreen:

Много благодаря за отговорите, продължавам и утре с кухненската везна в действие и ще се постарая повече хора да разберат този принцип

:text-imnewhere:
"Аз съм мракът, който е светлината
и неподвижността, която е танцът."
Т.С.Елиът
Аватар
strelica
 
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Сеп 29, 2013 7:41 pm
Белово/София

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Нед Сеп 29, 2013 9:20 pm

strelica написа:- Както се оказва при мен трябва да приемам по 9 блока на ден, но за да намаля инсулина един блок въглехидрат трябва да се премахне. Това означава един блок при всяко от храненията или един блок от целия ден ? Звучи като доста глупав въпрос и предполагам отговора, но все пак да си попитам :mrgreen:

Много благодаря за отговорите, продължавам и утре с кухненската везна в действие и ще се постарая повече хора да разберат този принцип

:text-imnewhere:


Добре дошла Стреличке,

Аз не съм от академиците в зоната, и не съм сигурна, че мога да ти отговоря на всички въпроси, но мога да ти дам няколко съвета за нещата, които знам.(Нека по-напредналите да ме поправят, ако греша.) Не знам от къде си решила, че трядва да ядеш 1 блок въглехидрати по-малко, за да намалиш инсулина :?: За да постигнеш хормонален баланс и да нормализираш инсулина, трябва да ядеш равен брой блокове протеини, въглехидрати и мазнини (1:1:1 или 2:2:2 и т.н.) на едно ядене, това ще те отведе в зоната. Като един блок протеини е 7г, един блок въглехидрати е 9г и един блок мазнини е 1,5г.
Що се отнася до здравословните ти проблеми, освен храненето в зоната, ще ти помогмне приемането на молекулярно пречистено рибено масло.
Мисля, че е добре да прочетеш темите в сайта, както и поне една от книгите на Бари Сиърс, това ще ти даде голяма яснота по много въпроси свързани със зоната. Непременно прочети http://www.vzonata.com/ribeno-maslo/.
Със сигурност много ще ти помогне систематизираната информация за начинаещи и не само, на един от нашите експерти в зоната-gogo, тук viewtopic.php?f=11&t=58.
Надявам се да съм ти била полезана.
Това е за сега, :text-welcomewave: и успех! :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот strelica » Нед Сеп 29, 2013 9:56 pm

:text-thankyouyellow:

Благодаря за бързия отговор,тепърва има да чета и изучавам тази система и изобщо биохимията в нас, все пак записах биология като специалност и предусещам какви проекти ще развивам пред съкурсниците :р

За това решение с единия БВ е виновно недоглеждането ми, сега видях че се взема предвид реакцията на стомаха след всяко отделно хранене, а не премахването на блока като цяло :stupid: http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php
Иначе като допълнение използвам Шуслерови соли при всякакви ситуации - имат мигновено действие на ниво молекула,а от известно време пия комбинацията за СПЯ. В комбинация с правилно хранене всичко ще си дойде на мястото =)

Много добре сте заварили, ще се срещаме често тук пък живот и здраве не само пред монитора !

more-smile20
Последна промяна strelica на Пон Сеп 30, 2013 12:02 am, променена общо 1 път
"Аз съм мракът, който е светлината
и неподвижността, която е танцът."
Т.С.Елиът
Аватар
strelica
 
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Сеп 29, 2013 7:41 pm
Белово/София

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Нед Сеп 29, 2013 11:42 pm

Добре дошла и от мен Стреличке,

Отговорът на много от въпросите ти се крие в изчисляване на блоковете по етикет. Можеш да ползваш следните формули за да определиш какъв е даден продукт и колко грама е съответния блок:
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5
Тук http://www.bb-team.org/hrani може да се види съдържанието на много продукти.
И както Хипо те е посъветвала, обърни внимание на рибеното масло.
Успехи в Зонуването :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот strelica » Пон Сеп 30, 2013 12:39 am

Здравей, Гого !

Разбрах пресмятането малко след като попитах, логично си е, ала който е любопитко и бърза.. :)
Една чаша оризово мляко излиза 2 БМ, с минимално количество въглехидрати, които мисля да набавя с лимеца (1БВ = 14г), а белтъка може би с извара. Общо взето манджа с грозде, но ще се опита :cheff:
Другият въпрос, който изниква е, защо след като 1БВ от ечемик възлиза на 16г. от него (по моите сметки и данни от сайта) , в таблицата пише, че е 1/2 с.л. ? Реално толкова ли тежи половин лъжица? :lol: Или накисната такава?
"Аз съм мракът, който е светлината
и неподвижността, която е танцът."
Т.С.Елиът
Аватар
strelica
 
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Сеп 29, 2013 7:41 pm
Белово/София

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Пон Сеп 30, 2013 9:39 am

Стреличке,

Правилно си изчислила ечемика - 1БВ=16гр. Нямам под ръка ечемик, че да замеря колко е 1/2 с.л. Не ми се вярва да е 16 гр. В крайна сметка ако аз трябваше да ям ечемик щях да се го броя 1БВ=16гр, пък винаги можеш да направиш корекция ако се налага(http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Пон Сеп 30, 2013 10:31 am

strelica написа:Една чаша оризово мляко излиза 2 БМ, с минимално количество въглехидрати, които мисля да набавя с лимеца (1БВ = 14г), а белтъка може би с извара. Общо взето манджа с грозде, но ще се опита :cheff:
Другият въпрос, кайто изниква е, защо след като 1БВ от ечемик възлиза на 16г. от него (по моите сметки и данни от сайта) , в таблицата пише, че е 1/2 с.л. ? Реално толкова ли тежи половин лъжица? :lol: Или накисната такава?


Здравей Стреличке,
Не знам какво оризово мляко пиеш, но логично е то да е въглехидрати, не мазнини. Аз погледнах в сайта http://www.bb-team.org/hrani/id/509892_ ... ovo-mlyako, това мляко е 1ВБ=82г, а другото е с малко повече въглехидрати. Така, че виж пак етикета на твоето, да не си направила грешка. :think2:
А за ечемика, в таблицата пише сух ечемик, не накиснат. Аз нямам ечемик, но и на мен ми се струва, че 16г сух ечемик ще е повече от 1/2с.л., дори и да е много сух. Но таблицата на зоната не е направена с данни от сайта http://www.bb-team.org/hrani и има някои разминавания и за други продукти. Аз се водя предимно от таблицата на зоната или си изчислявам по етикет, когато има такъв. Това е актуализираната таблица на зоната, в която са извадени фибрите от въглехидратите и която Пипи е допълнила и с грамове, защото оригиналът е в чаши, с.л. и ч.л., за да ни улесни, за което благодарим! :hug:
И не забравяй рибеното масло и да пиеш много вода! http://www.vzonata.com/kalkulator-za-vodata/ :msmile11:
Успех в зоната :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Вто Окт 01, 2013 2:38 pm

Аз пък да кажа...при мен май има супер хормонална буря :oh: . Не съм се шашнала, но просто се наблюдавам какво и защо и от какво става така. Понеже както вече е известно- от цели 15 дена не пуша (грозен навик от повече от 20 години),и съответно спрях и кафето за да не се дразня още повече, и естествено Зона-Мона..нищо не помага, и все ми се иска да дъвча нещо. Второ- един от мъдреците ми направи проблем, и решихме че трябва да се извади, и съответно ми изписаха антибиотик...(първото ми лекарство след 2 и повече години). И така на всеки 6 часа хапче. След една седмица пиене на антибиотик започнаха да ме болят бъбреците...и картинката направо хич не беше за завиждане :laugh4:

Значи в този период- изтезание без цигарки, без вкусно кафенце, без мъдрец и с подскачащи бъбреци :scared-eek: и все едно изобщо не бях в зоната. Т.е на края вече наистина не бях... мисля че зоната не можа да се пребори с всичко това на куп. Започна да не ми стига храната на определено хранене, после пък огладнявам по никое време, след това пък грам не ми се яде, после пък ми се яде сладко, после пък искам солено, и така, пълна боза и до днес..сега в момента си ям зоновата закуска и се разсънвам, до обяд ще съм ок, и от там на татък става бурята...но цигарените ветрове взеха да отшумяват, и почти не се сещам за тях, и си мисля, че всичко ще си дойде на мястото. Но определено и лекарствата оказват голямо влияние, объркават ти режима, и започваш да се чудиш какво става.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Djidji » Вто Окт 01, 2013 3:05 pm

Пипи,аз на това му казвам- много ти се е събрало-надявам се скоро да отмине всичко.Хубав ден :)
Аватар
Djidji
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:49 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот nympheacea » Вто Окт 01, 2013 4:27 pm

Пипи, съжалявам, че изпитваш същото като мен, това за бъбреците го имам и аз, даже почнах да си мисля, че понеже съм отслабнала и за това ме болят.....
Да се отравяш бързо
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Окт 01, 2013 6:14 pm

Ooooooo милата Пипи, :bigsm44:
Бая ти се е насъбрало, доста си се намъчила. Надявам се скоро да се възтановиш напълно. Желая ти го от сърце. :bigsm22:
И едно голямо БРАВО за цигарите! Ти си нашата гордост, не се предавай! :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот a_krysteva » Чет Окт 03, 2013 2:43 pm

Зравейте зонуващи.От известно време имам съмнения за определяне на блоковете протеини в каймата.Аз си меля в къщи охладено пилешко филе и си го смятам по 28гр -1П.Но имам съмнения дали съм права.В таблицата е отбелязано 42гр пилешка кайма-1П.Ако някой може да ми отговори, предварително ви благодаря.В Зоната съм от 15 март.Чувствам се прекрасно.Наложи ми се това лято да излизам от Зоната за кратко 2-3 пъти,за 4-5 дни и веднага усетих промяната.Но....вече съм стриктна. :)
Аватар
a_krysteva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 08, 2013 12:09 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Чет Окт 03, 2013 2:50 pm

Кръстева, според мен , ако каймата ти е домашна, би трябвало да си я смяташ по 28 грама, тъй като няма примеси в нея :bow:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот a_krysteva » Чет Окт 03, 2013 3:33 pm

pipilota написа:Кръстева, според мен , ако каймата ти е домашна, би трябвало да си я смяташ по 28 грама, тъй като няма примеси в нея :bow:

И аз така си мислех,но все пак трябваше да съм сигурна.Благодаря за бързия отговор. :)
Аватар
a_krysteva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 08, 2013 12:09 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта