Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Вто Фев 11, 2014 9:27 am

Manya написа:
Като говоря за "подправка за пиле" имам предвид едни такива дето са смесени сушени подправки - за скара, за пиле, за риба - в тях е-та май не съм срещала. А най--лесно е човек сам да си ги овкуси. И със свежи става. Но "свеж" чер пипер и кимион няма. :lol:


Да, права си :) , с тези сушените е хитро решение, в тях няма да има химия, ще опитам от тях :)
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Radost » Вто Фев 11, 2014 10:39 am

Пипи :hug: благодаря ти за благословията за дневник,мисля по въпроса и скоро ще го направя ,досега ден 12 съм абсолютно стриктна ,преди малко хапнах 3 блока закуска и седнах да се разпиша .

Phoenix ,не се пристеснявай ще се справиш ,аз имам същият режим като твоя изготвен от същият човек ,и сме на едни кг ,но ти си и по висок,аз съм 1.65 ,значи представяш си колко е отчайващото положението ,но вече бера първи резултати с комплименти ,не съм се мерила ,искам да изчакам за да ми подейства още по-стимулиращо стрелката на кантара .Изварата Олимпус аз я купувам от Кауфланд ,и закусвам предимно с нея и плодове .Усещам че искаш да отслабнеш бързо ,то кой ли не иска де,но вече се уморих от бързи сваляния,с тази диета може и да не е толкова бързо но пък е сигурно,така че смело,стават нещата ,постояннство трябва,хубаво е че имаш активност,аз вчера ходих около 10 км и се поуморих доста,заспах след вечеря в 21ч.
Аватар
Radost
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 57
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 7:26 pm
Някъде между Казабланка и Сандански :)

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Вто Фев 11, 2014 11:27 am

Manya написа:
Стеф написа:Ясно - забравям за панирани пилешки хапки. :done: Но на малкия ще направя, разбира се. Преди много често ги ядяхме :lol: - уважавахме си ги. Но край. :but:


Дано не става дума за тия дето за готови за паниране - замразеничките. Но дори да са те, става и без да се пържат - в подмазана тавичка с малко зехтинец и по капцича върху всяка хапка и запечени във фурната.

Но си мисля, че най-малко на детенце трябва да се предлага такава храна. Готвиш каквото ти ядеш, сметнато по зоната за всички у дома. С малко фантазия става.



Маня, имам голямо желание да вкарам и съпружеското тяло в Зоната НОООО ... :angry: Не може да се раздели с ракийката вечер милия..... :gunshot:
А за малкия какво да кажа - 4 клас - 1,40 висок - 33 кг с ватирани дънки :) и тренира футбол - яде най вече хамбургери и пица...
Но ако ми се освободи малко повече време наистина ще го вкарам в Зоната - поне него.. :yess:
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Вто Фев 11, 2014 12:51 pm

Стеф написа:Маня, имам голямо желание да вкарам и съпружеското тяло в Зоната НОООО ... :angry: Не може да се раздели с ракийката вечер милия..... :gunshot:


Стеф,
И на мен преди Зоната ми се случваше вечер със салатката да притуря и малко ракийка. Вярваш или не, обаче влизайки в Зоната намаля драстично желанието за твърд алкохол. За времето откак съм в Зоната(повече от година и 3 месеца) едва ли ми се събира повече от половинка твъдо гориво ;) . То какво ще се окаже - че Зоната като бонус не само ти носи намаляне на теглото, но и отказване от твърдия алкохол. Виж винце(1,2 БВ) - може. :bigsm40:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Вто Фев 11, 2014 1:22 pm

Ами и аз така....си позволявам от време на време домашно винце :shy:
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Чет Фев 13, 2014 5:02 pm

Поздрав за всички Зоновци :bouquet: ...Пак аз с моето незнание..извинете, но имам няколко въпроса....1* риба тон в собс. олио, след изчисление по етикета дава П-39, М-14 въпрос-ако не консумирам олиото(просто го изхвърлям), дали трябва да приемам необх. блокове мазнини, или не?....2*Младо сирене, след изчисл. по етикет получавам П-56, В-225 и М-27,2 въпрос-дали това сирене не е направо мазнина и да не го консумирам?....3*К. мляко 2,8% след изчис. по етикет П-226,В-225 и М-53 въпрос-при консумацията му да добавям ли необ. блокове мазнини?......4*Прясно мляко с 0,5 % мазн.след изчисл. по етикет П-35,В-40,5 въпрос-дали да използв. таблицата, която дава 220гр.за БП? Извинете, май ви изтормозих, но все още се лутам и ....винаги решението сте вие, отбора на Знаещите и „стари кучета„ :potflower: Благодаря!
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Чет Фев 13, 2014 5:15 pm

Да, знам че прясното мляко е смесен про. -значи 220 гр. за 1БП+1БВ...извинете, просто пропуснах, пробл. е количеството...Поздрав :wave:
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Ина » Чет Фев 13, 2014 5:31 pm

gogo написа:Ина,
Прочети от сайта "Въпроси и отговори"- въпрос 47 - Позволени ли са пълнозърнестите храни в Зоната ?


Извинявайте, че пак дълбая този въпрос с ръжения хляб. Защото не става дума за пълнозърнеста храна изобщо, а за конкретно пълнозърнеста РЪЖЕНА храна.

В самата книга (Зоната) ето така се разполагат:

ГЛИКЕМИЧЕН ИНДЕКС СТАНДАРТ = 100%
Бял хляб
ГЛИКЕМИЧЕН ИНДЕКС МЕЖДУ 80 И 100%
Зърнени храни
Пълнозърнест хляб
Овесени трици
Инстантно картофено пюре
Бял ориз Кафяв ориз
Мюсли
Начупен овес
Зеленчуци
Моркови
Пащърнак
Царевица
Плодове
Банани
Стафиди
Кайсии.... и т.н.

ГЛИКЕМИЧЕН ИНДЕКС МЕЖДУ 30 И 50%
Зърнени храни
Ечемик
Овесена каша (приготвена на слаб огън)
Пълнозърнест ръжен хляб
Плодове
Ябълка
Ябълков сок
Ябълково пюре.... и т.н.

И това разположение на тези продукти изцяло отговаря на представянето на продукти в зелена, оранжева и червена зона в таблицата на сайта. Нали от основно значение е гликемичния индекс? Само че ръжения хляб го няма там. И ми се струва че просто е пропуснат, защото го няма никъде. И защото ми се струва, че ако той наистина е правилен продукт, както се надявам все пак, то той изобщо не е за изпускане...
Ако не си стигнал там където си искал — не вини пътя, че бил крив.
Аватар
Ина
 
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Яну 22, 2014 10:41 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Фев 13, 2014 5:38 pm

fibar написа:Поздрав за всички Зоновци :bouquet: ...Пак аз с моето незнание..извинете, но имам няколко въпроса....1* риба тон в собс. олио, след изчисление по етикета дава П-39, М-14 въпрос-ако не консумирам олиото(просто го изхвърлям), дали трябва да приемам необх. блокове мазнини, или не?....2*Младо сирене, след изчисл. по етикет получавам П-56, В-225 и М-27,2 въпрос-дали това сирене не е направо мазнина и да не го консумирам?....3*К. мляко 2,8% след изчис. по етикет П-226,В-225 и М-53 въпрос-при консумацията му да добавям ли необ. блокове мазнини?......4*Прясно мляко с 0,5 % мазн.след изчисл. по етикет П-35,В-40,5 въпрос-дали да използв. таблицата, която дава 220гр.за БП? Извинете, май ви изтормозих, но все още се лутам и ....винаги решението сте вие, отбора на Знаещите и „стари кучета„ :potflower: Благодаря!

1. За рибата тон - вземай си консерва в собствен сос, а не в олио. По принцип е мазна риба, но аз лично и когато ям сьомга, която също е мазна риба добавям мазнини.
2. За сиренето - когато го ядеш приеми, че на 1БП имаш и 2БМ и не прекалявай с него. Аз лично съм се отказала от сиренето и кашкавала, купувам си единствено котидж, обезмаслен или най-много с 2% масленост.
3. За киселото мляко някои добавят мазнина, други не. Предполагам, че може, но да са от благоприятните. Аз лично не бих добавяла.
4. Нещо ме съмнява това прясно мляко. Би ли написала какви са му стойностите на протеини, въглехидрати и мазнини на 100гр? Просто няма логика киселото мляко да е 220гр за блок, а прясното да е 35гр. Нали все пак киселото мляко се прави от прясното и едва ли се променят кой знае колко стойностите на протеините и въглехидратите при подквасването.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Чет Фев 13, 2014 6:16 pm

Ина, яж по-често ръжен хляб, виж след колко време огладняваш (срванявай с други хранения от зелента графа само) и ще си прецениш как реагира тялото ти на въглехидратите...всяко брашно е високогликемично. АКо ядеш сварена ръж, като овеса, тогава определено ще те засища, но под формата на брашно...нщма да е така. Същото е с овеса- изяж го на зърна, а после си направи хляб от овесено брашното- определено ще усетиш разликата...

Нещо подобно на това да ядеш плодове, или да консумираш същите плодове под формата на сок...и двете са едно и също, ама второто вече е станало високогликемично....сещаш ли се? ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Чет Фев 13, 2014 6:41 pm

Танита, благодаря :bouquet: за бързите отговори.А ето ти инфор. за пр. мляко по етикет-П 2,9гр.,В 4,5гр. и М 0,5гр.Да, бееееееееееееее права си...къде съм зяпала :dum: Извинявай, но все пак чакам твоето мнение за пр. мляко.Благодаря ти :rose4:
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Чет Фев 13, 2014 6:58 pm

fibar написа:Танита, благодаря :bouquet: за бързите отговори.А ето ти инфор. за пр. мляко по етикет-П 2,9гр.,В 4,5гр. и М 0,5гр.Да, бееееееееееееее права си...къде съм зяпала :dum: Извинявай, но все пак чакам твоето мнение за пр. мляко.Благодаря ти :rose4:

220 мл. ти е прясното мляко за 1БП+1БВ
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Фев 13, 2014 7:09 pm

За прясното мляко се получава:
1БП=241гр, 1БВ=200гр, 1БМ=300гр
ако приемеш средно, че 220гр ти е 1БП+1БВ можеш спокойно да си добавиш мазнини към него.
В зоната се приема, че 1БМ=1,5гр, но по принцип 1БМ при липса на мазнини в останалите храни(т.е. ако приемаш протеин на прах) би трябвало да е 3гр.
Аз смятам прясното мляко за 1БПВМ, но моето е с 1,5% масленост.
И аз не съм много отдавна тук, но при мен идеята за зоната отлежава близо 3 години, така че бая неща съм проучила. :bigsm1: :bigsm2:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Чет Фев 13, 2014 7:20 pm

А аз се ядосвам, че от 1 месец се подготвям и все крачка не ми достига да започна, все нещо не ми е ясно, а и е евидентно, че и с калкулатор правя грешки :laugh1: Мислех от утре да почна, даже си накиснах във вода овес за закуска, но...той пък е със люспи(т.е. не е чисто зърно)... :wow: как ще го ям това нещо :think2: Май пак съм купила нещо погрешно :о ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, как да започна кажи :bigsm10: Може и аз като тебе...да се попдготвям още....няколко месеца.Благодаря ти....че ме изслуша :applaus:
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Чет Фев 13, 2014 7:29 pm

Карита, извинявам се-от бързане не съм видяла , че си ми отговорила.Благодаря :bigsm21:
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Чет Фев 13, 2014 7:30 pm

fibar написа: ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, как да започна кажи :bigsm10:


Фиб, бих те посъветвала да започнеш. Дори с грешките. Защото с каненето само отлагаш готиния момент на влизането в зоната. Дори нещо да не е абсолютно точно и да те извади или да те върти около Зоната, идва един момент, в който самото практикуване те насочва какво да правиш. Всички бъркаме... кога пропуснеш мазнината, или сложиж повече, сбъркаш броя блокове - вместо 3 станат 4 или вместо 3 - 2... Въпросът е да започнеш... Аз се канех точно седмица докато схвана схемата за изчисляване... и... дори с леки отклонения и прегрешения (с това пусто мляко бая се блодих и аз...) нещата потръгнаха... И вече трета седмица се чувствам в Зоната... Не се тегля, не се меря, само наблюдавам състоянието си като дух, настроение, работоспособност, издържливост на ходене и качване на стълби (мой основен проблем преди 3 седмици, който лека полека отшумява) и изобщо не мисля колко време ще ми е нужно за да стана "елегантна баба".... Важното е, че се чувствам подмладена и с ведър дух... И все по-често се усмихвам (нещо което ми е присъщо, но сега усещам, че дори пред компютъра се усмихвам...) Ако ще ти е от полза, мога да ти изпратя на мейл табличката ми в Excel, с която лесно се пресмята... Стига да можеш да я ползваш. И не чакай повече, почвай, втурвай се в Зоната... тя е едно прекрасно място и ако успееш да останеш в нея завинаги, ще си един успял човек, победил себе си, което е най-трудната победа!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта