Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Въпрос към Пипи и всички които са чели книгите поне 2 пъ

Мнениеот gogo » Чет Сеп 26, 2013 8:14 pm

nympheacea написа:Nympheacea има голям проблем. Моля за помощ.
Въпроси:
1. когато човек е болен, освен увеличен прием на рибено масло, следва ли да промени храненето по някакъв начин и накратко, какво казва Барито по въпроса?
2. От 10 дни ми е трудно да се държа в зоната, усещам, че нещо не ми е наред и съгрешаването ми е много лесно. Усещам и глад за сладко. Сигурна съм, че храненията са ми верни и правилни, пия вода, но не мога да разбера какво ми става.
3. Днес си помислих, че май тялото ми иска да увелича блоковете, защото това ми се е случвало и преди. Нуждата от повече блокове обикновено е за максимум 2-3 седмици, след което усещам, че трябва да се върна назад.
4. Възможно ли е гладът за повече блокове да е в следствие на това че съм болна? Днес разбрах че имам бронхопневмония от поне 1 седмица /освен кашлица нямам нищо друго като симптом, отидох на доктор само заради една колежка, и сега съм на 2 антибиотика, през устата и в д...../?
5. Някой друг усещал ли е връзка между болест и нужда от промяна в храненето? Може това да е само хормонално поради смяната на сезоните и болестта да е просто съвпадение.....
Това е, мерси.

Нимфи, чел съм книгите от сайта поне по 2 пъти, но нямам спомен за коментар от Сиърс за промяна в храненето при болест. Добра е идеята да увеличиш дозата на омега 3 киселините от 3 г на 5 или 10 гр. на ден. Ако стомаха ти се разтрои - намали дозата.
Ако чувстваш нужда от повече блокове - увеличи ги, но да е балансирано. А достатъчно количество ли е водата която пиеш? Рядко, но и аз усещам глад за нещо сладко. Хапвам нещо и ако мога го балансирам, но все пак гледам да не е често.
От както съм в Зоната не съм боледувал(вече цяла година почти). Сега като се замисля логично излиза когато си болен да имаш нужда от повече енергия с която организма да се справи с болестта, т.е от повече блокове.
И последно виж какво пише във Въпроси и отговори:
16. Пречи ли престоят в Зоната, ако взимам лекарства ?

"Всяка промяна в диетата (за добро или лошо) ще се отрази на метаболизма, от лекарствата които приемате. Винаги се консултирате с вашия личен лекар, преди да започнете Зоната или друг хранителен режим, който е по-различен от досегашния ви начин на хранене. В допълнение, много от лекарствата всъщност повишават нивата на инсулина, което ще ви попречи да достигнете желаните резултати в Зоната, без значение колко стриктно следвате програмата. Говорете с вашия лекар за лекарства, които не влияят негативно върху нивата на инсулина. Въпреки всичко, никога не променяйте предписаната доза, или да спирате приема на даденото ви лекарство, без да се консултирате с лекар."

Желая ти скорошно оздравяване :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Въпрос към Пипи и всички които са чели книгите поне 2 пъ

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Пет Сеп 27, 2013 3:32 am

Нимфичке, нашият многоувжаван Гого ме е изпреварил, и ти е отговорил прекрасно :) Аз само мога да допълня- Сиърс казва, че когато човек боледува, тогава трябва да е най-стриктен в Зоната. И разбира се да увеличи рибеното масло. Това, че организма ти се шашка, и иска различни количества храна по време на болест е напълно нормално. Все пак това са нахълтали външни "пирати" в твоето тяло, било вируси, било настинки, и т.н и съответно лоши айказаноиди, и хормонална буря.

Представи си, че тялото ти в Зоната е едно тихо гладко езеро, и като метенш един камък в тази тиха гладка вода, цялото езеро ще се разклати , и вълните ще стигат много надалеч. После на езерото ще му трябва време за да се успокои, и пак стане гладко :)
Ако усетиш, че не ти стигат блоковете, увеличвай ги. Не трябва да изпитваш глад, защото тогава със сигурност знаеш, че хормоните ти са разклатени, и настъпва буря :) Отделно тези антибиотици правят урагани в организма ти, и е напълно нормално да си в чуденка какво и кога да ядеш. Изобщо няма нищо страшно или теснително в цялата ти ситуация, всичко е временно докато добрите войничета победят лишите Айказаноидчета :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Пет Сеп 27, 2013 4:11 am

hrisi_a4o написа:Здравейте!
Първият, който се сещам е колко блока е беления суров слънчоглед. Аз го добавям в салати и сутрин в овесената си закуска....
Много ли е фатално ако продължа да закусвам с едрите пресовани овесени ядки - например във вариант попара със сирене и масълце? Има ли някой, който ги използва и има резултати.
А от комбинираните варианти - овесени ядки, сушени плодове и ядки може ли да се използва и как ги изчислявате?......
Като начало трябва да променя закуската, защото закусвам обикновенно кисело мляко с овесени ядки и плодове, но тава не е подходяща комбинация.
За сега толкова. Хубав ден от мен!

hrisi_a4o, относно първия ти въпрос за слънчогледа- забелязвам и по другите форуми, че това е често задаван въпрос, и не мога да спра да се учудвам какъв е този мерак да си вкарвате все повече и повече Омега-6 в телата... :stupid: И без това Омега-6 е навсякъде около нас, и целта на зоната е да намали количеството на омега 6 за сметка на омега 3. Махни ги тези семки от менюто си, и вместо това ги замени с ленено семе. Много приятно, и полезно :done: Предполагам, че знаете прекаленото много Омега 6 какво прави в телата ни... :but: много арахидонова киселина, много болести и т.н.

Относно пресованите ядки- ще ти трябва бая сирене за да балансираш подобна закуска, и най-верощтно много ще ти накъртва :) И + това сиренето почти е мазнина, и какво става като добавиш и масълце...нищо зоново :)

Закуската ти с кисело мляко, овесени ядки и плодове я забрави ако искаш да си в зоната. Първо се постарай да замениш тия преработените овесени ядки с истински овес. И начина да го консумираш е солен-т.е със сирене и някакво месо или салам, или с протеин на прах. Сушените плодове ги забрави ако можеш де :), защото Барито изобщо не ги препоръчва за Зоната, и до колкото си спомням причината беше май във високия им гликемичен индекс.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот hrisi_a4o » Пет Сеп 27, 2013 10:43 am

Здравейте!
Благодаря на всички за съветите!
Явно начинът ми на хранене е бил много далече от зоната.
Ами ще трябва напълно да го променя. Сигурно ще изключа киселото мляко от закуската, за да го оставя като вариант при междинните хапвания.
Днес не знам защо реших да съм на течности заради лунната фаза. Предполагам, че и това моментално ме извежда от зоната. Довечера пък ще изпращаме една колежка и ще бъда на заведение/ще се постарая да вечерям зоново/. Въпреки, че не мога да спазя там никакви пропорции, а и през деня няма да се храня предполагам трябва да отпиша този ден.
Е, поне продължавам да се уча.
Слънчогледът започнах да го включвам защото съм на 42 и явно влизам вече в предклимактерим. А от много четене за храненето бях прочела да се консумира белен слънчоглед. Ще заменя ядките с орехи.
Чаша мляко прюс един орех... :lol:
Овесените ядки просто ги обичам. Но ще се наложи да си и променя вкусовете. Искам да се пробвам в зоната...
Хубав ден на всички!
Аватар
hrisi_a4o
 
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 9:42 am
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот nympheacea » Пет Сеп 27, 2013 11:31 am

Искам да благодаря на Пипи и Гого, и двамата много ме успокоихте, благодаря.

Криси, относно луната, спокойно можеш да минеш на кисело мляко и да го приемаш като айран с течности. Можеш да караш цял ден така. 1/2 кофичка ти е 1 блок и протеин и въглехидрат, само си добави орехите. Не отписвай целия ден. Зоната така е изградена, че се брои отделното хранене, не целия ден т.е. и да съгрешиш вечерта, като си изядеш закуската преди лягане пак ще си в зоната. Няма да опорочиш цял ден а само едно хранене.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Пет Сеп 27, 2013 12:07 pm

Хриси, Нимфичката е много права. Самият д-р Сиърс казва, че храненето в Зоната е като карането на колело. Можеш да паднеш от колелото(демек да направиш незоново хранене) и пак да се качиш на него(следващото хранене да е Зоново) и да продължиш да караш(да се храниш зоново). Това му е много ценно на Зоната - лекото кривване от Зоната не те извежда окончателно от Зоната, а само до следващото зоново хранене. Все пак гледай да не слизаш много често от колелото. :laugh1:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот hrisi_a4o » Пет Сеп 27, 2013 12:23 pm

Е, супер!
Това не го знаех. Жалко, че не знаех за киселото мляко и луната, щях да си направя 2-3 кофички на айран. Но нищо днес ще изкарам на вода, а довечера - в зоната.
Аватар
hrisi_a4o
 
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 9:42 am
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Пет Сеп 27, 2013 2:37 pm

hrisi_a4o написа:Здравейте!
Слънчогледът започнах да го включвам защото съм на 42 и явно влизам вече в предклимактерим. А от много четене за храненето бях прочела да се консумира белен слънчоглед. Ще заменя ядките с орехи.
Чаша мляко прюс един орех... :lol:
Овесените ядки просто ги обичам. Но ще се наложи да си и променя вкусовете. Искам да се пробвам в зоната...
Хубав ден на всички!

hrisi_a4o, Точно защото навлизаш в тази особена възраст, за това ти трябва ленено семе-масло. Обвивката на лененото семе е много богат източник на едни много ценни лигнани, които са много подобни на женския хормон естроген. И тези хормоно-балансиращи лигнани спомогат да се стабилизира съотношението естроген-прогестерон. Не прекалявай и с орехите, че в големи количества и те стават на арахидонова киселина :)

И ми се струва, че имаш много объркано виждане за спазването на зоната. Ако ти остане повечко време, прегледай малко сайта, за да ти се изяснят някой неща :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Djidji » Съб Сеп 28, 2013 6:24 pm

Здравейте всички зонуващи. От 42 дни спазвам зоната без никакви отклонения в храненето,единственото ми прегрешение , е че понякога ми се нарушават интервалите между хапванията .Това се случва, когато не съм в къщи /говорим за 5-6 пъти за периода/.Отслабнала съм разбира се с 4,4кг Искам да споделя,че вчера си правих кръвни изследвания и резултатите не са добри. Оказа се ,че имам анемия. Малко съм шокирана,но мисля че причина за това НЕ е зоната.Трябва да преразгледам нещата , с които се храня. Леко ще се затрудня,защото в случая трябва да наблегна на червени меса,черен дроб,орехи....,които за зоната не са добър вариант. Хубава вечер на всички.
P.S Пипи, няма нужда от извинения :bouquet: /доколкото разбрах мъжете ни са от един град-Пазарджик/ :dum:
Аватар
Djidji
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:49 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Gazilot » Съб Сеп 28, 2013 10:48 pm

Джиджи :( лоша работа, но стискам палци да се оправиш!!!
А по темата имам няколко въпроса.
1. Примерно купувам си еди си какво пуешко филе, на етикета има 12% мазнини ( пак примерно ). Тези мазнини трябва ли да ги смятам и да редуцирам броя на маслините примерно с които си правя блоковете? Или да смятам само ако е много. В тоя ред на мисли, сиренето в което има маса свинска мас и простотии, и никъде не го пише колко, май да го отписвам от менюто? А е прекрасна закуска :( .
2. Жена ми е слаба, даже с недостиг на килограми до хърба. Опита се с мен да се зонира, но не и издържаха ангелите да спазва, по презумпцията че единия, да не кажа основния ефект от Зоната е отслабването. Ясно е че тя няма накъде да отслабва, защото Зоната може единствено и само да й оправи хормоналния баланс, и няма какво да се топи от нея. Та мисълта ми е, ако човек е слаб, без излишни килограми, освен айказаноидния баланс от Зоната, какво друго се случва. Ще качи ли? Изключвам тонуса и здравето, то е ясно че ако си в Зоната са факт. Но просто ми е любопитно, даже си мисля че въпроса ми е прецедентен, щото тука слаби хора не идват :) За повече подробности - слабото и е между 39-40,5. На 43-43.5 се чувства най-добре и изглежда най-добре. Ама от много години насам не е стигала до тях.
3. Тофу-то. Това не е ли чиста проба ГМО? И соевите кренвирши?
4. Пипи, сподели на мъжо ти сельодковите блокове с концентрата, че се заинтригувах много, нищо че са 5 :)
5. И последно, свалил съм близо 13 килограма, трябва ли да направя замерване пак по табличката и да съобразя блоковете наново?
Мерси предварително!!!

Get back to the Zone!
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот gogo » Нед Сеп 29, 2013 12:45 am

Гази, ще се опитам да отговоря на въпросите ти:
1. При тия 12% мазнини тая шунка си е мазнина - 1БМ = 12,5 гр. Не ти трябват допълнително мазнини. Ето формулите за изчисление по етикет:
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5

2. Мисля, че ако си изчисли необходимите блокове и прибави 2-3 блока отгоре и се храни по Зоната има шанс да качи килограмите.

3. Към соята и аз изпитвам съмнения.

5. Блоковете се преизчисляват само когато си променим физическата активност.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Gazilot » Нед Сеп 29, 2013 1:06 am

Мда, и аз така си помислих за жената с увеличаването на блокажа, но исках да чуя компетентно мнение или предположение като в случая, Благодаря!
Сега ще сумирам с мнението на Mistress of the Zone - Pipilota и ще реша :)
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Нед Сеп 29, 2013 5:31 am

Гази, за мазнините Гого ти отговорил прекрасно. Въпреки това, аз винаги си взимам мазнини под формата на бадемчета или други ядки, дори и да ям сирене :lol:

Относно жена ти- дали може да напълнее със Зоната... :think2: да ти кажа честно не знам, и не съм и срещала и никъде из книгите на Сиърс нещо по този въпрос. Единственото, което се сещам е от от книгата "токсични мазнини" на Барито-

"При генетично слабите хора, капацитетът на мастните тъкани за складиране на мазнини е ограничен, поради ниското инхибиране на инсулин, и съответно натрупването на излишни мазнини се оказва трудна задача. Процесът за разпределение на мазнините при такива индивиди е доста ефективен, и мазнините напускат мастните тъкани под формата на енергия с почти същата скорост с която са навлезли."

И си много прав, че почти никой не се хваща със зоната, ако няма проблеми с килограмите :) Аз също никога не съм имала подобен проблем, винаги съм била слаба клечека - 48-50 кила, и изведнъж за няколко месеца качих 7 кила без да знам от къде и как, и със зоната веднага си ги свалих.

И сега сигурно ще се повторя, но като започнах зоната, свалих си 7те излишни кила, и от там обаче нямаше спирачки просто, и не можех да спра да слабея. Тогава звънях в Зоната, говорих с инструкторите, и се стигна до извода че трябва да увелича мазнините, за да се задържа на желаните килограми. Само че не мисля че имаше особен ефект като увеличих с 3-6 бадема на всяко ядене, и пак звънпх в зоната, и тогава ми казаха вече да увелича блоковете, защоот мазнините не помагат. Не знам дали ще ти е полезна тази информация, но не мисля, че Зоната ще има особен ефект в натрупването на килограми.... Но като се замисля, когато хормоните си дойдат на мястото както се казва, тогава може и да си нормализира килограмите...аз ако съм на нейно място, бих пробвала зоната за един месец.Поне със сигурност знам че няма да й навреди.

Относно тофуто....тук в Америка вече няма соя и церевица, която да не е ГМО. За европа не знам, но противните "Монсанто" искат да заграбят целия свят, така че скоро никъде по земята няма да има нормална царевица :refuse:

А за сельодката на мъжо...това не се случва много често, но се случва :laugh: , но по честата комбинация е винце с луканка или сиренце. То няма какво да се обяснява, сипваш си една малка чашка водка от 2-3 блока, и слагаш рибка в чинията 2-3 блока, от тази маринованата, или пушена скумрийка, или пушена сьомга и така. В мариновата рибка има много мазнина, но като се има предвид, че не я ядем често, не мисля изобщо че това ще те изкара от зоната. Т.е искам да кажа, че пак си е зоново, и няма по никакъв начин да се отрази на инсулина ти.

За преизчисляването на блоковете- отговорът е НЕ, не ти трябва да преизчисляваш блоковете. В Зоната се храним така, сякаш сме в идеалните килограми. Представи си, че ти и Иванчо например сте еднакви на ръст, и двамата сте еднакво мързеливи и имате еднква почти никаква физическа активност, но ти си 110 кила, а той е 80. Без значение кой какви килограми е, и двамата ще трябва да ядете еднакъв брой блокове :)

Обаче, представи си, че за разлика от Иванчо, който по-слаб, но е много мързелив, ти ходиш да тренираш, имаш физически натоварвания, и въпреки че си много по-дебел от него, ти ще трябва да ядеш повече от него, за да слабееш. Това е защото мускулите ти имат нужда от повече отпротеин, когато ги натварваш, т.е нужни са ти повече блокове :bow:
Както ти е казал Гого, броят на блоковете се променя единствено от физическата ти активност. Ако си решил да тръгваш по фитнесите, или да си изграждаш нови навици със сутрешни едночасови разходки, тогава ДА, трябва да си преизчислиш блоковете :) Мъжо например яде по 18 блока, и на моменти по 20, като усети, че много заслабва, но при него натоварването е всеки ден със щанги и различни упражнения.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот лилит » Нед Сеп 29, 2013 10:59 am

Един въпрос за сиренето, че нещо се омотах.
Сиренето което намирам в най-добрия случай е нискомаслено ("култура" примерно), т.е. 28 гр за блок, а видях в рецептите че сиренето се смята по 42, като обезмаслено.
Аз такова нещо не успявам да открия по магазините, кажете нещо марка или...
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот nympheacea » Нед Сеп 29, 2013 12:56 pm

Djidji написа:.......................Оказа се ,че имам анемия. Малко съм шокирана,но мисля че причина за това НЕ е зоната.Трябва да преразгледам нещата , с които се храня. Леко ще се затрудня,защото в случая трябва да наблегна на червени меса,черен дроб,орехи....,които за зоната не са добър вариант. .................
P.S Пипи, няма нужда от извинения :bouquet: /доколкото разбрах мъжете ни са от един град-Пазарджик/ :dum:


Здрасти градски :wave:
Джиджи, най-добрия лек за анемия е единствения "зелен" алкохол в зоната- червеното вино. Като бях бременна, доктора ме посъветва да си къркам, защото имало изследване, че редовната употреба на червено вино влияе по-бързо и с по-добри резултати върху анемията и от най-добрите медикаменти. Така хем ще се лекуваш, хем ще си и с двата крака в зоната. Най-добре да имаш домашно или ми пиши на лични.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот roksi » Нед Сеп 29, 2013 6:04 pm

Gazilot :wave: »в друг форум,жена споделяше същия проблем- относно съпруга си ,и с повече бл.достигнал донякаде положителен резултат,може би е добре да пробвате.
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 2 госта