Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Мар 18, 2014 7:14 pm

tanita68 написа:Хипо, извинявай , че ти ошарих рецептата с червено, но в общи линии е вярна, просто съм написала моите съображения. Надявам се да послужи!

Няма проблем, аз малко на бързо я сметнах и сега се сетих, че овесените ядки ги изчислих за 200г, а не за 250, защо и аз не знам. :doNotKnow: А иначе, то трябва да се поработи върху рецептата, аз само понахвърлях по колко блока са дадените продукти. ;) Така че, който му се занимава да дейстава! :laugh4: Аз не съм много по тортите, имаме си майстор, специалист - Кари. :potflower:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Вто Мар 18, 2014 7:38 pm

Ами и аз общо взето сметнах нещо:
За блата:
252 г фини овесени ядки =18ВБ
110 мл прясно мляко =1/2ВБ+1/2ПБ
3 яйца =3ПБ
1 бакпулвер
стевия (или друг натурален посладител) - на вкус
1 ванилия

За крема:
224 г извара =4ПБ
110 мл прясно мляко =1/2ВБ+1/2ПБ
казеинов протеин "Шоколад"
казеинов протеин "Ванилия" - общо трябва да са 9БП, но може и да не се слагат различни видове протеин, а да се сложи неовкусен 9БП и после като се раздели сместта на две части към едната да се добави какао, а към другата ванилия, съответно ще трябва да се използва и подсладител. :bigsm1: АКО СЕ СЛАГА КАКАО ЩЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ МАЛКО РЕЦЕПТАТА, сега видях в таблицата, че 2с.л. какао е 1БВ, т.е. ще трябва да се увеличи с един блок и протеина
16 г желатин = 2БП
Общо до тук са 19БП + 19БВ тук ще станат 20БВ + 20БП

За украса:
46 г кокосови стърготини =19МБ тук ще трябва да станат 20БМ, т.е. 48гр. кокосови стърготини
шоколад по долната рецепта, колкото прецените, той е балансиран

от Karrita
Re: Готвене и рецепти в Зоната
И аз бях обещала да дам една рецепта за шоколад и съвсем забравих. Ето я:
Шоколад

Протеин - 10 гр - 1БП
Какао - 1с.л + 1/4 с.л. мед - 1БВ
Прясно мляко - 20-30 мл ( не го броя)
Стевия
Тахан - 1/2 с.л. 1БМ
Ванилия

Всичко това се разбърква и се слага в малък съд в камерата. После се яде с лъжица или се маже на хляб/сухар.
Ако го сложите в малка разлата пласмасова чинийка ( например капачка от котидж), замръзва добре и се чупи на парченца.
Дадената рецепта е за 1БВ+1БП+1БМ
Правите си колкото Ви трябва!
Да Ви е сладко! :choco:



В общи линии е това!
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Сря Мар 19, 2014 1:14 pm

Добре сте я сътворили ;) , само не ми е много ясно какъв блат ще се получи с тези овесени ядки и мляко и яйца :think2: .
И нещо много блокове се получава, а на пръв поглед ще стане малка торта, как ще се раздели после....?
Трябва да се пробва блата, а шоколада е супер за торта, може и без крема само сироп...
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Сря Мар 19, 2014 1:29 pm

Karrita написа:Добре сте я сътворили ;) , само не ми е много ясно какъв блат ще се получи с тези овесени ядки и мляко и яйца :think2: .
И нещо много блокове се получава, а на пръв поглед ще стане малка торта, как ще се раздели после....?
Трябва да се пробва блата, а шоколада е супер за торта, може и без крема само сироп...

Кари, тук има снимка: Диетична торта с овесени ядки и казеинов протеин. :) На снимката ми изглежда, като с много на брой тънки блатове. :doNotKnow:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Сря Мар 19, 2014 2:41 pm

Хайде Кариии, аз още си чакам тортата за рождения ден на сайта...пък и другия месец и моето тяло има рожден ден, така че ИСКАМ ТОРТАААА, :birthd: ИСКАМ ТОРТААААА :pray: :chef1:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Сря Мар 19, 2014 4:35 pm

Ох Пипи, то и на мен ми се яде торта, че не съм яла отдавна, но не ми остава време напоследък :(
А пък за лятото да не говоря.....Но не съм забравила де, при първа възможност ще пробвам нещо ;)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Сря Мар 19, 2014 9:44 pm

Karrita написа:И нещо много блокове се получава, а на пръв поглед ще стане малка торта, как ще се раздели после....?

И на мен ми се стори, че ще излезе много малка торта, а поне по изчисления без шоколада излиза 20 блока. Дето се вика, поне на 10 части ще трябва да се дели като всяка част е 2 блока, а ако се добави и шоколад ще стане и повече блокове. Да не стане накрая за 2 блока да се пада една хапка само. :bigsm7: :bigsm5:
То за балансиране, всичко дето се вика може да се балансира по зоната, ама ако стават някакви миниатюрни количества просто няма смисъл. По-добре да не го ям отколкото само да се раздразня с една хапка.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Чет Мар 20, 2014 4:19 am

Не може ли в тая торта фините овесени ядки и трици да се заменят с овес.... :laugh: така за повече обем, да изглежда тортата по голяма. ;) То не е нужно да е торта, може да се направи и десерт в чашки например, просто да се взме идеята от тортата за съставките...ама пусто време....май никой няма свободно време за тортено-сладък размисъл :laugh4:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Мечта_8 » Съб Мар 22, 2014 1:55 pm

Днес си направих една приятна крем-супа от тиквички.
Тиквички – 360 гр – 1,5 БВ
Стар лук -65 гр – 0,5 БВ
Зехтин - 1 ч.л – 3 БМ
Чесън 1-2 скилидки /не ги смятам/, копър, сол на вкус.
Всичко това ври във вода до омекване на зеленчуците. После се пасира. Добавя се 100-112гр. Извара /по етикет/-2 БП. Пак се пасира. Добавя се и 220 гр. Кисело мляко о.1% - 1 БП и 1 БВ. Според сметките ми, това е зонова крем-супичка от 3 блока.
Ако нещо греша –поправяйте ме.
Мечта_8 = първа цифра 8 на кантара :-)
Аватар
Мечта_8
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 9:06 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Мар 22, 2014 2:01 pm

pipilota написа:Не може ли в тая торта фините овесени ядки и трици да се заменят с овес.... :laugh: така за повече обем, да изглежда тортата по голяма. ;) То не е нужно да е торта, може да се направи и десерт в чашки например, просто да се взме идеята от тортата за съставките...ама пусто време....май никой няма свободно време за тортено-сладък размисъл :laugh4:

Пипи, овеса е още по малко количество за блок и няма да се увеличи грамажа. Според мен най-добре ще е да се направи блата със сусамово брашно ( вкусно е, а и един блок е 40 гр.) примесено с овес примерно или моето любимо нахутено брашно - Блата не трябва да бъде повече от 7-8 блока, за да може цялата торта да излезе около 12-14 блока. Трябва да се пробва. Но.....когато има време. :think2: :chef1:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tonyduve » Съб Мар 22, 2014 2:19 pm

Искам да се похваля - днес обядвахме "Зелен фасул на фурна" . Невероятна вкусотия , благодарности на този който е дал рецептата . :chef1: Направихме го с кайма от свински бут , но аз лично си избрах месцето и пред мен го смляха .
Аватар
tonyduve
 
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 8:20 am
Варна

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Съб Мар 22, 2014 5:36 pm

Тони, благодаря за комплимента :) Много се радвам, че ти е харесала рецептата :chef1:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Нед Мар 23, 2014 6:44 pm

Днес сътворих много вкусна вечеря.

Калмари в доматен сос със сирене

Калмари - 140 гр - 2БП
Домати - 240 гр - 1БВ
Сирене - по етикет 1 БП
ГХИ - 1 ч.л. - 3БМ
сол, червен пипер, черен пипер, джиндифил, магданоз, мащерка
Калмарите се подваряват в подсолена вряща вода за около 5-7 мин. Нарязват се на шайби.
Доматите се обелват и настъргват или нарязват на ситно и с малко водичка се слагат на огъня да къкрят докато се изпари водата. Добавят се маслото, подправките и калмарите и се оставят на слаб огън под капак за къкри около 30 мин. до пълното сгъстяване на соса. Накрая се добавя настърганото сирене.
Тази вкусна гозба се гарнира с чаша вино - 1БВ!
За десерт плод 1БВ
Да Ви е сладко!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Мар 24, 2014 7:39 pm

Гази, постът ти за протеините е в ... темата за протеините.
:peace1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Gazilot » Пон Мар 24, 2014 7:49 pm

Да, изтрих го, щото той беше за тук, прочети колко се прокламира по-горе пустият му КП. Там няма сми да стои този пост.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Мар 24, 2014 8:00 pm

Що, бе, точно за там си беше. Трябва да коментираме този вид протеини от всички гледни точки. Логично е, че няма как да има само позитиви.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта