Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Нед Сеп 08, 2013 2:36 pm

Видях, че това е мястото за въпроси, така че ще ги напиша отново тук :)

1.Аз пак да питам (нали съм тъпа и упорита) за вит. Е, трябва ли да се пие допълнително, ако не се съдържа в опаковката с рибеното масло? И ако витамин Е се слага в рибеното масло за да предпази EPA и DHA от окисляване, зaщо го пише това в темата: "Тъй като високите дози рибено масло водят до намаляване на вит.Е в човешкото тяло и има вероятност да се стигне до хроничен дефицит, което води до ускорен процес на стареене, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания и артрит. И така, комбинацията на рибено масло с вит.Е е много по-сполучлива, отколкото да се приемат индивидуално."
2.Също, канолово олио е рапично олио или бъркам?
3.И още един въпрос, когато ям протеини с повече мазнини, трябва ли да ям допълнително блок с мазнини ли приемам, че е включен при протеините?

Благодаря предварително :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Djidji » Нед Сеп 08, 2013 8:30 pm

Здравей Хипо,Ще се опитам да дам отговорите който търсиш.
1.относно вит Е-добре е да го приемаш допълнително,защото в капсулите рибено масло количеството му е малко. Дозата, която е нужна е около 200мг
2. каноловото олио се произвежда от рапица-права си.
3.не е желателно да приемаш протеини написани с червено в таблицата,те съдържат повече наситени мастни киселини,така че ако се налага да приемаш от тях,непременно балансирай с полезните мазнини написани със зелено.
Опитах се да бъда максимално кратка,защото не обичам да пиша. Дано си ме разбрала. успех
Аватар
Djidji
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:49 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Нед Сеп 08, 2013 9:28 pm

Благодаря Джуджи,
кратка, но изчерпателна :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот HippoDel » Пон Сеп 09, 2013 10:37 am

Купих си извара с 0,5г мазнини, 3,5г въглехидрати и 12г протеини. 1БП = 58г.,когато пресмятам по колко да ям, да включвам ли и въглехидратите или я приемам само за протеин? Защото на всеки 58г извара има по около 2г въглехидрати, но те повечето млечни продукти имат, а в таблицата, с изключение на млякото, всичките се приемат като протеинови блокове. Аз почти си отговорих, ама да попитам все пак :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Сеп 10, 2013 5:27 pm

Не ги смятай като въглехидрати - много сложно идва, а ми се струва незначително.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Сеп 12, 2013 12:35 pm

Я пак да повдигна въпроса за овесените ядки: като говорим за полезни овесени ядки, онези, които се жънат и не преминават никаква обработка ли са полезните?
Питам, защото един приятел отглежда жито, царевица, та и овес. И той си го жъне там и каквото друго му прави, а после го съхранява в чували.
Та, това от чувалите може ли да се консумира директно и това ли са въпросните овесени ядки, за които говорим?
Ако да, да му поръчам един чувал и да се знае! :laugh:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Djidji » Чет Сеп 12, 2013 2:02 pm

Здравей Ити, с този овес уцели десетката,грабвай един чувал и бягай. :)
Аватар
Djidji
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:49 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Чет Сеп 12, 2013 2:34 pm

Ити, това е овесът :done: Ако намериш начин и как да го нартошиш, ще си върха. Зрънцата се сваряват много по лесно, когато са начупени. Тук при нас се продава такъв, леко натрошен овес. Предполагм, че има някакъв начин, с машинка, или да го сложиш в кърпа и да се разблъскаш с чука :laugh1: Но определено казвай на твоя приятел да те зарежда с овес. Закуската ти трябва да е овес поне 3 пъти в седмицата- например Понеделник, Сряда и Петък. Вариантите са два- или със сварено месенце (тип например Русеснко варено) и сирене и шарена сол, или със шоколадов или ягодов или някакъв друг протеин на прах :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Чет Сеп 12, 2013 3:08 pm

Оуу, супер - уредих се! :bigsm24:
Аз си мислех да го накисвам в кисело мляко от вечерта и очаквам сутринта да е поомекнал. Така да не се налага да го счуквам или варя.
Ама дали няма да си останат само намерения, когато след първото накисване установя, че си е още твърд ... :bigsm7:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Djidji » Чет Сеп 12, 2013 9:03 pm

Ити, не се получава с накисване,просто си го свари за 40 мин.
Аватар
Djidji
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:49 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Pipilota » Пет Сеп 13, 2013 4:04 am

Понеже тук при нас се продава леко начупен овес, и вечерта си слагам една четвърт чашка (демек 3 блока) във вода, завирам го малко, и после го изключвам, и го оставям до сутринта. До сутринта си е "изпило" всичката вода, и доливам малко да си го доваря още 5-10 мин и после слагам сиренце с месенцеи шарена сол.

Няма да повярвате каква засищаща закуска е, после до 5-6 часа даже не ми щрака дори лек глад... и като знам и колко е полезно, и го ям с още по-голям кеф. Два три пъти, вместо да си взимам бадеми за мазнини, си слагах в кашата по една лъжица ленено семе, ама такова -смляно, и много приятен аромат се получи :bigsm39:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Сеп 13, 2013 8:05 pm

Ох, това варене ... изглежда ще се наложи.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот roksi » Съб Сеп 14, 2013 11:02 am

:wave: за по бързо приготвяне,може да го сваряваш в микровелето,слагаш даденото количество овес в пликче,сипваш в купа вода,поставяш пликчето във водата и за 25мин. е готово. :lol:
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Съб Сеп 14, 2013 1:37 pm

За щастие нямаме микровълнова.
Ще го карам олд скуул с тенджера и котлон. :laugh:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот tanya » Нед Сеп 15, 2013 12:06 am

Здравейте на всички ! Съвсем от скоро съм в Зоната - дори все още съм на етап проучване и четене, но колкото повече чета , толкова повече се надъхвам. Имам обаче едно такова питане - някой може ли да ми каже как този начин на хранене се отразява на малки деца- имам едно 45 килограмово 8 годишно китче у дома. Винаги е вървял по набит и едър , но никога не е бил толкова дебел. В първи клас просто за няколко месеца килцата му скочиха и то много. Така че ще се радвам , ако някой от вас сподели било личен опит , било нещо от приятели .
Аватар
tanya
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 9:08 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Сеп 16, 2013 5:01 pm

Отразява се положително, както на възрастни, така и на деца.
Действай смело! Само че ще ти е по-трудно, защото знаеш как са децата с дисциплината ...

Като цяло Зоната действа много по-лесно на децата и хората до 30 годишна възраст изобщо, защото до тази възраст организмът произвежда много по-лесно айказаноиди.
Не че тези над 30 години сме за изхвърляне, де. :laugh:
Последна промяна Italiano на Пон Сеп 16, 2013 5:06 pm, променена общо 1 път
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта