Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: НОВА СЪМ тук и ми е МНОГО трудно:(

Мнениеот Karrita » Чет Фев 06, 2014 7:49 pm

Здравей Карлсон :)
Много, много песемизъм лъха от поста ти, а си едва на 37 години. Сигурно си има причини, които са те довели до това състояние, но каквито и да са те, не може да са по-силни от теб...Не трябва, не, нямаш право да се предаваш така, имаш малко дете, което се нуждае от теб - здрава, жизнена, красива и усмихната! Взимай се в ръце, вдигай глава, впрегни инат и воля и се захващай да се погрижиш за себе си и респективно за семейството си. Не чакай някой да те измъкне от тази дупка, сама трябва и ЩЕ се справиш! Ще успееш с помощта на Зоната и на всички готини хора в този форум, ще се радваш на добро здраве, красиво и енергично тяло, добро самочувствие и тонус, душевен мир, спокойствие, много усмивки и любов. Ти си поела отговорност в лицето на твоето ангелче и не трябва да го предаваш!
Нищо не е толкова трудно в Зоната, всички ние сме се справили, ще се справят и всички новодошли! Стига с тия оправдания и самозалъгвания - мерки, теглилки, блокове, трудно, бавно и незнам си какво....Човек не е ли убеден за себе си какво иска и не е ли готов да го постигне на всяка цена, не е ли определил приоритетите си, винаги може да намери извинение и причини за да залъже самия себе си и гузната си съвест!
Първо те съветвам да изчетеш книгите на Бари Сиърс и всички материали в този сайт и форум. След това постави въпроса пред себе си " Искам ли да имам всички тези чудесни неща, които ми предлага Зоната?", и ако отговорът е "Да!", постави тук във форума конкретните си въпроси. Ще бъдем на твое разположение!
Но ако сама не узрееш за тази "религия", ние няма как да ти помогнем!
Желая ти успех и се надявам скоро да станеш една от нас - щастливо, здраво, позитивно и красиво ( физически и духовно) ЗоНби! :)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: НОВА СЪМ тук и ми е МНОГО трудно:(

Зоната
 

Re: НОВА СЪМ тук и ми е МНОГО трудно:(

Мнениеот Pipilota » Чет Фев 06, 2014 9:07 pm

Здравей, Karlson :hug: По всичко изглежда, че отчаяно търсиш помощ...и ние разбира се с удоволствие и желани еще ти помогнем, но всичко зависи единствено и само от самата теб. АКо се покажеш малко повечко воля, ние определено имаме силата да те извадим от това състояние...

Сега другото което искам да ти кажа- не знам дали си нова по форумите, или по-погрешка не си направила разлика между двата бутона " Ново отговор" и "Нова тема"...защото в правилата на този форум, в точка 9 е пояснено много добре
admin написа:.....Теми с безсмислени заглавия от рода на „Нужда от помощ“, „Имам питане“, „Спешно“, „Моля за съвет“ и т.н ще се изтриват без предупреждение, или ще бъдат преместени в подходящата тема под формата на коментар.

:idea: ПРАВЕТЕ РАЗЛИКА МЕЖДУ ДВАТА БУТОНА „НОВА ТЕМА“ И „НОВ ОТГОВОР“! :idea:


Не се притеснявай, не си първата, сигурно няма и да си последната, чието мнение ще бъде преместено, но просто за в бъдеще бъдете по-внимателни.

Забелязах, че си копирала същия коментар (пак под заглавие за нова тема) и в стария блог на зоната, което означава, че наистина търсиш помощ. Там вероятността някой да ти отговори е много малка, тъй като блога не е обновяван от почти година, и както изглежда, никой не пише там май... Не се притеснявай, ако си узряла, ако наистина искаш нещо да се промени, знай, че си попаднала на правилното място.

Първото нещо, което трябва да поискаме от теб, е да започнеш да четеш кратката книжка на Бари Сиърс - Зоната...докато самичка не проумееш и не разбереш какво се случва в тялото ти (благодарение на информацията от Сиърс) ние тук колкото и да ти говорим, най много да те задържим седмица-две при нас, и ти сама ще ни напуснеш...повярвай ми, знам го от 3 годишен опит с хора влизащи и излизащи в зоната....Ние по-старите тук сме като едно тихо пристанище....постоянно идват и си отиват разбунтувани вълни... а тези които се влюбват в нашето спокойствие, просто стават част от този розов свят, който преди това за тях е бил сиво и жалко съществуване....помисли си, пристенището е пред теб, ти ще решиш дали да пуснеш котва тук. Успех :applaus:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот burningred » Чет Фев 06, 2014 9:16 pm

Здравейте,
преди няколко дена започнах да чета книгата "Зоната". Хареса ми идеята, че човек се чувства изпълнен с енергия и здравето се подобрява. Скоро родих и си трупнах около 17 кг отгоре и още не мога да ги сваля, от там идва и умората и постоянни болки в ставите и гърба. Това е причината да търся начини да намаля малко килцата.
Имам няколко питания към по-запознатите. Сега кърмя и дали е удачно да се опитавам да спазвам този режим. И другото, което ме интересува, когато сте на такъв режим как готвите вкъщи едно ястие, което да е за вас за целия ден и отделно за семейството или едно цяло и си преценявате какво да хапвате от него? Още ми е много объркано.
burningred
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Фев 06, 2014 9:01 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Фев 06, 2014 9:37 pm

burningred, и аз кърмя все още, но от 20.01 се храня по този начин. Лично аз ако храната, която е наготвена не е според зоната правя за себе си нещо отделно като си пресмятам блоковете. Два пъти готвих Задушено пиле с гъби като правих отделно порция и за мъжа ми. Сега например за него има супа от пуйка, а аз си сготвихОгретен с броколи . Когато има пиле или риба си вземам от него колкото ми е нужно, добавям си зеленчуци на пара или салата, а за мъжа ми правя като гарнитура картофи и салата. До сега не съм имала проблем. Правила съм няколко пъти и рецептите за сладкишите, за мъфините. Като варя овес слагам повече да има и за мъжа ми, защото и той си го хапва. Всичко може да се нагоди, стига да има желание. :) ;)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Чет Фев 06, 2014 10:52 pm

Сега се чудя за мазнините - нали 1 БМ е 1.5г защото приемаме, че в протеините има скрити мазнини и когато приемаме протеин на прах, трябва да смятаме 3г за 1 БМ. По същата логика би трябвало да приемаме и двойно мазнини тогава и ако консумираме напълно обезмаслена извара -например тази на Мероне пише, че е с О% мазнини, т.е няма скрити. Вие като ядете от нея по колко смятате БМ? :think2:
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот gogo » Пет Фев 07, 2014 6:35 am

Карлсон,
:welconfetti:
Попаднала си на точното място. Не се отказвай. Бъди стриктна и резултатите няма да закъснеят. Намери време и прегледай поне началото на моя дневник - http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=58. Сигурен съм, че там ще намериш отговорите на много въпроси като желаеща да живее по правилата на Зоната. Не се притеснявай и да питаш, ако нещо не ти е ясно.

burningred,
:welconfetti: и на теб.
Можеш да си готвиш едно ядене. Който се храни по Зоната просто ще трябва да спазва пропорциите и да се храни балансирано. Другите да ядат както намерят за добре. Намери време и ти за моя дневник и не се притеснявай и да питаш, ако нещо не ти е ясно.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Пет Фев 07, 2014 10:18 am

vanja написа:Сега се чудя за мазнините - нали 1 БМ е 1.5г защото приемаме, че в протеините има скрити мазнини и когато приемаме протеин на прах, трябва да смятаме 3г за 1 БМ. По същата логика би трябвало да приемаме и двойно мазнини тогава и ако консумираме напълно обезмаслена извара -например тази на Мероне пише, че е с О% мазнини, т.е няма скрити. Вие като ядете от нея по колко смятате БМ? :think2:

То пише 0%, ама няма как наистина да е 0%. Все нещо скрито си има.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот burningred » Пет Фев 07, 2014 12:29 pm

tanita68, gogo,
благодаря за отговорите ви :)
ще продължа да чета и ще пробвам тази диета.
gogo, започнах да чета дневника ти. Има доста полезна информация.
burningred
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Фев 06, 2014 9:01 pm

Re: въпрос на новак

Мнениеот fibar » Пет Фев 07, 2014 7:51 pm

Здравейте на всички-нови/като мен и стари/Зоновци.дори не съм сигурна дали пиша на правилното място , но ще рискувам.Свалям шапка на вс. вас, които работите по сайте...просто сте големи Човеци.Прочетох ПОЧТИ всичко/но не навсичко/от форума, първата книга на д-р Б.С.и ми беше ясно като ден.Естествено, влязох и в рецептите-благодарности за този/тези/, които са се погрижили да ни улеснят :bouquet: Мислех да почна от понеделник с новия начин на хранене и хайде....да си съставя меню и..... :dum: ужас...1ооооооооооооооооооооо...въпроса и неизяснени неща.Моля за извинение, май мн. се разписах :msmile6: Имам за сега ...2 въпроса: 1.Съпругът ми за обяд трябва да приеме 3, а аз 2 Блока.Дали е в Зоната, ако приготвя обяд от 5 Блока -готвена храна от раздел„рецепти“ и да разделя 'на “око“-знам, 4е тази “мерна единица“ поне в началото не е за предпочитане.Или...трябва една и съща храна да гхотвя два пъти :think2: .Извинете, ако е глупав въпрос, но както вече казах...на теория съм ок, ама на практика:dum: .... 2.Съпругът ми е преживял инфаркт-преди година и има 2 стенда.Дали може да пие риб. масло-някъде във форума ми попадна нещо писано по тази тема, но.... :refuse: не мога да се сетя къде.Питам вас з-о тук има мн. добре подготвени хора по тази тема.А личната ми лекарка...предполагам, че не е чула за ЗОНАТА-извинявам се на докторите , членове на сайта :text-imsorry: ...Благодаря за вниманиет ви и извинете за отнетото време :rose4: Имам въпрос, свързан за лютите :rpeper: но да не прекалявам.
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Radost » Пет Фев 07, 2014 7:53 pm

Здравейте на всички :)

Ще ме приемете ли във вашите редички ?! Аз съм начинаещо оЗонче все още :)

Да се представя ,на 30г съм и проблемите ми са от давна но не обръщах достатъчно внимание на здравето си ,постоянно пълнеех ,правех диети ,най-вече гладувания ,отслабвах и после пак качвах ,цикъла ми беше нередовен ,появи се окосмяване и косопад ,себорея....до декември миналата година когато реших да отида на лекар понеже нямах цикъл от септември и килограмите стигнаха до 125 :(

Направих хормонални изследвания които показаха повишен тестостерон и андростендион,ТСХ също над норма,и диабет след глюкозо-толерантен тест.Много се изплаших и не спях по цели нощи,в главата ми нахлуваха мисли как диабета ще ме съсипе ,само това мислех ,изпаднах в депресия,диабет на 30г ,просто най-лошият ми кошмар се сбъдна.

И така докторът от града в който пребивавам в момента ме изпрати в Клиника по ендокринолигия в София,съмненията бяха за синдром на Кушинг или Вродена надбъбречна корова хиперплазия.Постъпих средата на януари,направиха ми пълни изследвания от които отхвърлиха диабета ,казаха че имам само инсулинова резистентност поради многото мастна тъкан ,това беше най-щастливият ден в живота ми ,

Иначе диагнозите които ми поставиха са :Метаболитен синдром,Затлъстяване 3та ст,Артериална хипертония 1 ст.,Хипотиреодизъм,Остър дефицит на витамин Д ,Синдром на поликистозни яйчници .

И така ме изписаха и ми казаха че ако отслабна всичките ми проблеми ще се решат ,Съответно започнах да търся начин как да намаля теглото,попаднах на една тема в бг-мама и оттам научих за един диетолог който прилага Зоната ,обадих му се ,състави ми режим и вече седмица го спазвам ,

Сверих таблиците които той ми даде с тези в сайта и се оказа че са едни и същи,има леки разлики в количествата .

В момента съм на 12 блока на ден ,3-3-1-4-1 .
Прочетох почти целия форум на един дъх и вече познавам задочно някои от вас ,направих си регистрация понеже искам да се присъединя ,толкова уют и топлина лъха от постовете ви и много ще се радвам да обменяме информация и да се уча от експертите тук pipilota,gogo /и всички които все още не познавам/ за нещата които не са ми ясни .

Благодаря на всички които пишете в този страхотен сайт :love:
Аватар
Radost
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 57
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 7:26 pm
Някъде между Казабланка и Сандански :)

Re: въпрос на новак

Мнениеот Italiano » Пет Фев 07, 2014 8:06 pm

fibar написа: 1.Съпругът ми за обяд трябва да приеме 3, а аз 2 Блока.Дали е в Зоната, ако приготвя обяд от 5 Блока -готвена храна от раздел„рецепти“ и да разделя 'на “око“-знам, 4е тази “мерна единица“ поне в началото не е за предпочитане.Или...трябва една и съща храна да гхотвя два пъти :think2:

2.Съпругът ми е преживял инфаркт-преди година и има 2 стенда. Дали може да пие риб. масло-някъде във форума ми попадна нещо писано по тази тема, но.... :refuse: не мога да се сетя къде.Питам вас з-о тук има мн. добре подготвени хора по тази тема.

Здравей, Фиби, и добре дошла!

По 1-ви въпрос е малко относително и няма как да се отговори категорично.
Казвам относително, защото зависи какво готвиш.
Ако е нещо сравнително еднородно, няма проблем на око да прецениш и разделиш 2 и 3 порции.
Но ако е нещо, което е миксирано, става по-трудно. Например може да сготвиш пиле със зеленчуци. Обаче при разпределянето пилето да замине в по-голямата си част в едната чиния.
Тук има хора, които са семейно в Зоната и нека все пак споделят.
Пипи ще каже най-точно какво се получава на практика.

По 2-ри въпрос ... задай го в темата за рибеното масло!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: въпрос на новак

Мнениеот Karrita » Пет Фев 07, 2014 8:10 pm

fibar написа:Имам за сега ...2 въпроса: 1.Съпругът ми за обяд трябва да приеме 3, а аз 2 Блока.Дали е в Зоната, ако приготвя обяд от 5 Блока -готвена храна от раздел„рецепти“ и да разделя 'на “око“-знам, 4е тази “мерна единица“ поне в началото не е за предпочитане.Или...трябва една и съща храна да гхотвя два пъти :think2:

Здравей и добре дошла! :)
Разбира се, че няма да готвиш яденето два пъти! Измерваш си продуктите за 5 блока, готвиш, после го разделяш на 5 равни части по един блок - 3 на мъжа ти и две на теб и хапвате доволно :)
Желая ти успешно зонуване!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Пет Фев 07, 2014 8:14 pm

Здравей, Радост!
Попаднала си на точното място. И да ти кажа честно, може и да се лишиш от услугите на този диетолог, ако си при него само за Зоната. Доста по-вероятно е тук да получиш по-компетентен съвет. Пък и за друго не виждам с какво толкова ще ти помогне.
По-добре си използвай парите за рибено масло. Лично мнение.
Пожелавам ти радост!
:yess:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Пет Фев 07, 2014 8:19 pm

Госдподин Магистър, казвам го с голямо почитание-дори :auto-ambulance: не е толкова бърза-Вие сте експресен.Напълно ме задоволява Вашият одговор-става въпрос за цели парчета месо и зеленчуци.А за втория, извинете, не се съобразих че има раздел за р. масло.Супер сте.!Благодарности :bigsm21:
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот fibar » Пет Фев 07, 2014 8:22 pm

Карита...ти си злато... :rose-1: :skyle12: Ето доказателство, че използваме съвсем малка част от мозъка си.Благодаря
Аватар
fibar
 
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 10:48 am
Сърбия

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Пет Фев 07, 2014 8:25 pm

А ти нали не се сърдиш, че използвам Фиби?
Сигурно си забелязала, че обичаме да съкращаваме имена и да си говорим на умалително - така си ставаме по-близки.
:hug:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта