Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Sluncho » Чет Юли 23, 2015 9:06 am

Здравейте, нова съм в приключението "Зоната" и все още се въртят около нея и търся отговори на някои въпроси. Ще съм Ви безкрайно благодарна,ако някой би могъл да ми помогне. Извинявам се,ако не е тук мястото на темата,но не знаех къде другаде мога да се включа. Интересува ме как се справите с въглехидратите блокове,защото на мен ми е страшно трудно да консумирам само благоприятни. Има предвид,че не чувствам глад, а напротив - не мога да си набавя нужните блокове въглехидрати. Пробвах и варианта с плодове,но се чувствам страшно поддута. Другия ми въпрос е свързан с месото ( надявам се да не ви се стори глупав). При претегляне на сурово пилешко месо,грамажа е 180 гр., но след изпичане то става 30 гр. Коя стойност е подходяща при определяне на блоковете?
Благодаря предварително!
П.С. Дори и от моите скромни опити да съм в "Зоната" и все още витаеща около нея,се чувствам много по- енергична. Все още няма промяна в теглото,но се надявам и това да се случи скоро. Важното е здравословното ми състояние да се подобри :)
хубав и успешен ден :)
Аватар
Sluncho
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 11:55 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 9:23 am

Здравей Слънчо и добре дошла. И успех в зонуването.
Ще сме ти повече от полза, ако именно в тази тема ни представиш менюто си поне за един ден, за да видим как точно се опитваш да се справиш с блоковете. По колко блока приемаш на ден, как си ги изчислила.
Но по принцип - сега сезонът е супер подходящ за започване на зоната именно поради изобилието на свежи благоприятни (зелени) въглехидрати. Какво по хубаво от една вкусна салата от домат, чушка, краставица (ползваш в съотношение така че да се получат желаните блокове - да кажем за салата от 2БВ ти трябват 240 г домат, 120 г чушка, 75 г лук, 240 г краставица - но може и по твой избор), зелени свежи подправки като магданоз, копър, риган, босилек (те не се броят в блоковете), комбинирана с извара или кисело мляко от 0,1% , или нискомаслено сирене (в този случай не се добавят мазнини), или порция пиле. И всичко това напръскано със зехтинец. А за десерт - 1 БВ плод (да речем 3 кайсии). Е, свежите въглехидрати стават малко обемни, но пък са толкова необходими за организма ни.
Ползването на кисело мляко 0,1% винаги ще ти дава 1 БВ повече и ще ти намали обема на свежите въглехидрати.
Ако искаш да намалиш обема на въглехидратите, един от начините е да включиш 1 БВ под формата на сварен овес или ечемик (или накиснат за поне 12 часа, както го ползвам аз най-често.
За пилешкото тук сме приели, че се мери след готвене, тъй като пилешките филета (а и целите пилета) у нас са много напомпани с течност, за да изглеждат привлекателни за купувачите :laugh1: (а кой знае какво още има освен вода :th: ). Та пилешкото си го мериш след готвене. Но това, че се е свило от 180 на 30 грама означава, че си ползвала технология на готвене, която направо го е направила на подметка. Пилешкото филе е готово за не повече от 10 минути на тиган, ако е нарязано на парченца и се разбърква и обръща непрекъснато.
Не се притеснявай да питаш. Всички сме почнали по този начин и ако можем, ще ти помогнем да продължиш по-успешно в Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Перла » Чет Юли 23, 2015 9:44 am

Имам много, много голяма нужда от помощ! Не зная дали тук е точното място, но искам няколко дни някой да следи менюто ми. По всяка вероятност бъркам някъде, но не мога да разбера къде.И всъщност да кажа защо мисля така. Ами започнах 61,3 и не съм се теглила до тази сутрин и се оказа че съм качила кг. Тя целта ми не беше да свалям кг, но не и да качвам. И най важното в момента за мен е че ще ходя на сватба, купих си рокля доста отдавна и сега ми е доста опната. Сигурно ви звучи смешно, но нямам възможност да си купувам нова.
По изчисления на калкулатора в сайта трябва да хапвам по 9 блока. Много малко след това ги направих 10. Разпределени така 2-1-3-1-2-1. 23,00. И така днес менюто ми:
3./по изключение в 7 ч. / 1к.кисело мляко Верея 2%
12ч. 1БПВМ руло от тиквички/ по рецепта от сайта
56гр. филе Елена 2БП+120гр.домати+180гр.краставица+32гр стар лук 2БВ+6маслинки
Пропуснах да напиша и 1 праскова за десерт. Пък и така си стават 2 БВ.
16,30ч. 1 мъфин/ по рецепта от сайта на Пипи Сладкиш с боровинки/
19ч.днес ще бъдат 3 Б същото като обяда
22ч. 220гр. кисело мляко 2%
Зная че в началото е хубаво да се ползва мляко с по малък %, обаче толкова много такова съм изяла, че сега ми се повдига само като го видя, а и при нас трябва специално да си го поръчам.
Бъди това, което си! Ти си уникален, имаш уникална енергия, излъчване, присъствие. Не се опитвай да го скриеш от другите. Бъди себе си. Следвай интуицията си!
Изображение
Аватар
Перла
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 8:24 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 10:35 am

Перла, приемаш ли достатъчно количество вода (особено в тия жеги тия дни).
Опитай да ограничиш "тестените", макар и ползвайки зонови рецепти.
Опитай да си повече на сурови въглехидрати и малко ограничи млякото.
Може да ти помогне.
И увеличи разходките на чист въздух по някакъв начин (ако не спортуваш)
Колкото и да ти е омръзнало 0,1% кисело мляко е по-добре да се върнеш към него, тъй като то е много по-медно на наситени мастни киселини. Става много приятно за приемане под формата на айрян с добавени смлени бадеми и свежи подправки по избор - мента, копър, магданоз, риган, чубрица, мащерка, естрагон, дивисил и за каквото се сетиш или букет от тях. С бейби спанак е също много приятно - 1 шепа, която не броиш. И по 1-2 кръгчета от по 0,5 см краставица или тиквичка може да се добавят, като не ги броиш. Понякога добавям 1 чери доматче, ей така за цвят, пак без да го броя. Става и със сухи подправки от изброените, но преди да се пасира трябва да покиснат малко в млякото. По няколко листенца и разбъркваш в блендер или с пасатор без добавяне на вода. Млякото си е достатъчно рядко. Вкусно става с канела, карамфил, джинджифил и куркума, с няколко капки стевия. По този начин ще добавиш разнообразни полифеноли, без да увеличаваш въглехидратите.

Пиши си менютата тук, но ако е възможно малко по-подредено. Ще ни облегчиш в преглеждането на сметките.

ПП. За по-бързи и видими разултати придържането към продуктите от "зелената" част на таблицата е силно препоръчително в първите поне месец-два в Зоната. След това са допустими и продукти дори от червените, но да не надвишават 25% от общото количество за дадена група макронутриенти (протеини, въглехидрати, мазнини) за едно хранене.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот negat1ve » Чет Юли 23, 2015 4:20 pm

Бърза питанка - прибавят ли се блокове мазнини към извара Олимпус? Водят я нискомаслена, но има 2 гр. мазнини по етикет.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 23, 2015 4:27 pm

1БП е 50 г. Аз лично добавям 1/2 блок мазнина (зехтин или ядки) в зависимост от това в каква комбинация я ползвам. Тя е "нискомаслена", а не "обезмаслена". От тези, които ползвам обезмаслени са Ведраре и тази от Лидл.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот negat1ve » Пет Юли 24, 2015 9:19 pm

Привет. Ще задуша 10 блока бамя заедно с няколко пилешки пържолки в иенска тенджера. По принцип като се готвят повечко блокове от едно и също нещо се процедира както при варенето на овес нали - меря 1 кг. бамя, след изваждането от фурната пак претеглям полученото и деля на 10 за да получа колко ми е един блок сготвена бамя?
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Перла » Съб Юли 25, 2015 7:29 am

Вчера 24.07. луната беше в някаква фаза и аз изкарах цял ден на айрян с подправки, без да добавям мазнини защото млякото ми е Верея 2%. Маня ме посъветва да ползвам 0,1%, поръчала съм си и ще ми го доставят по нататък.
Днес закуската ми беше в 6,40ч.:
закуска: -------------П-----В-----М
извара 80гр по етикет.----2------0-----0
овес -------0------2-----0
6бр.лешник.---0------0-----2
подправки
общо------------2------2-----2
Обяда още не съм го измислила.
Пропуснах да кажа че пия много вода, сега лятото стигам и до около 6л.Няма как да увелича разходките на чист въздух/ аз съм непрекъснато на такъв/, защото съм на работа от 6,50 до към 22-22,30ч. Добре че не е така през цялата година. Когато имам възможност ходя бързо по 5км. Зимата ходя и на народни танци, понякога карам и колело.
Бъди това, което си! Ти си уникален, имаш уникална енергия, излъчване, присъствие. Не се опитвай да го скриеш от другите. Бъди себе си. Следвай интуицията си!
Изображение
Аватар
Перла
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 8:24 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот ginette » Съб Юли 25, 2015 4:13 pm

negat1ve написа:Привет. Ще задуша 10 блока бамя заедно с няколко пилешки пържолки в иенска тенджера. По принцип като се готвят повечко блокове от едно и също нещо се процедира както при варенето на овес нали - меря 1 кг. бамя, след изваждането от фурната пак претеглям полученото и деля на 10 за да получа колко ми е един блок сготвена бамя?
Да,точно така ,теглиш в сурово състояние ,за да изчисиш блоковете ,после след обработка на продуктите пак теглиш и делиш на необходимите блокове. ,за да поллучиш колко ти е 1Б. :yess:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Нед Юли 26, 2015 11:27 am

[quote="Перла"]Вчера 24.07. луната беше в някаква фаза и аз изкарах цял ден на айрян с подправки, без да добавям мазнини защото млякото ми е Верея 2%. Маня ме посъветва да ползвам 0,1%, поръчала съм си и ще ми го доставят по нататък.

Да ти кажа и аз преди се мъчех на тия лунни дни, даже карах на глад, ама след два месеца в зоната, хич не ми се мори на еднообразна храна, а и май няма смисъл, и така си се отслабва . не знам ти защо си качила, може пък организма ти да е имал нужда. Аз карам обед и вечер на шопска, следобед на котидж с плодове, айрян преди лягане, за закуска каквото имам, ама не ми се яде друго в жегите.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Вто Юли 28, 2015 6:11 pm

Пишете някакви резултати за мотивация. Че нещо зациклих и като си на почивка и нямаш възможност да спазваш стриктно. За една седмица съм качила и ми е гадно. Пишете как върви при вас.
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Юли 28, 2015 6:19 pm

walves написа:Пишете някакви резултати за мотивация. Че нещо зациклих и като си на почивка и нямаш възможност да спазваш стриктно. За една седмица съм качила и ми е гадно. Пишете как върви при вас.

Изкарай си спокойно почивката, спазвай доколкото можеш принципите на Зоната и се върни към стриктното й спазване у дома. Дори най-дълго пребивавалите в Зоната, с отлични резултати за здравето си и за теглото си, когато тръгнат на почивка обикновено правят "забежки". Щом се върнеш у дома и влезеш поне за седмица само в "зелената" Зона нещата отново ще се нормализират и тръгнат в точната посока. В крайна сметка човек си почива само няколко дни в годината :) и може да направи чийт.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Sluncho » Пет Юли 31, 2015 9:16 pm

Благодаря за бързия и конкретен отговор Маня! Все не остава време да драсна някой ред, а само надничам във форума :angel: Всички сте много готини и мили и с удоволствие чета коментарите :bigsm22:
Да премина и по същество :bigsm43:
Оказа се,че не съм изчислила правилно блоковете, защото килцата тръгнаха нагоре,вместо обратно хахах Явно не съм толкова активна,колкото съм си мислила :skyle5: работа ми е свързана с физическо натоварване и ходя на фитнес между 1-3 пъти седмично в зависимост от това колко съм изморена. Използвах калкулатора в сайта и първоначално блоковете бяха 11 ( което до някъде обяснява проблема с въглехидратите :stupid: ) след преизчеслението станаха 9 :yess:
Относно пилето... Наистина беше като подметка хахаха но да ви успокоя,че живея в чужбина и явно пилешкото месо навсякъде е един дол дренки както се казва. Но наистина както се обедих вече,много зависи от обработката
Винаги съм била резервирана относно овесените ядки,но се престраших и не се оказаха толкова неприятни,колкото си мислех :laugh1:
Попаднах на рецепта за овесена питка от един друг мой любим сайт и се справих със закуската доста успешно според мен :chef1: (ама съм и скромна де :laugh: пробвах и варианта с киселото мляко ( чудесен дресинг за салата) и се получават нещата :yess: много благодаря за съдействието :pray:
Изникна още един въпрос свързан с моцарелата ( с изварата нещо не можем да се разберем) Много я обичам и ми се иска да остане в менюто...Какво е мнението Ви по въпроса? До колкото разбирам в този случай не трябва да включвам допълнително мазнини.
И последно питане,за да съм сигурна,че не греша...взела съм цели овесени ядки и 1 ВБ = 14 гр суров вид нали така :think2:
Благодаря още веднъж и хубава петъчна вечер :bigsm40:
Аватар
Sluncho
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 11:55 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот walves » Съб Авг 01, 2015 8:06 am

И аз имам едно питане. Подариха ми един шейк ама нещо не се справям с изчисленията , може ли малко помощ :think2:
протеин- 38,9 г
въглехидрати-19,5
от които захари- 9,40
мазнини- 9,03
фибри- 19,7
walves
 
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 6:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Авг 01, 2015 11:07 am

walves написа:И аз имам едно питане. Подариха ми един шейк ама нещо не се справям с изчисленията , може ли малко помощ :think2:
протеин- 38,9 г
въглехидрати-19,5
от които захари- 9,40
мазнини- 9,03
фибри- 19,7

Ако това е съдържанието в 100 г от продукта, той се явява смесен - протеин+мазнини
1 БП = 700/38,9 = 17,99 т.е. 18 г
1 БВ = 900/19,5 = 46,15 т.е. 46 г
1 БМ = 150/9,03 = 16,61 т.е. 17 г

За 1 БМ трябва да приемеш 18 г от шейка и не трябва да добавяш мазнини, когато го ползваш. Въросът е какво точно съдържа. От какво са въглехидратите в него. Виж дали не е с някакъв измислен подсладител. Или пък със захар. Само нещо не ми се връзва ползването на такива продукти в Зоната, но ти си решаваш.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Авг 01, 2015 11:13 am

Sluncho написа:
Изникна още един въпрос свързан с моцарелата ....

Единствената моцарела на БГ пазара, която е що-годе приемлива за ползване с Зоната, без добавяне на мазнини е версията лайт предлагана в Лидл. Всяка друга е пълномаслена. И аз много я обичам, особено Бурата, но си хапвам само тази от Лидл отверем навреме. Става разкошна салата капрезе с розов домат и босилек. Дано там където си има магазини на Лидл. Или просто търсиш нискомаслена моцарела.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron