Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот jivas » Пон Юли 06, 2015 10:07 pm

Здравей,
Преди всичко се пази от горещините, защото те вървят ръка за ръка с ниското кръвно. Повече вода и айрян със сол. Като казвам повече вода звучи малко относително. Аз лично пия по 5 литра минимум в горещите дни в които имам допълнителна физическа активност. През останалото време около 3 литра. В интернет има доста статии за жегите и ниското кръвно. Има и съвети. Кои от тях ще са ти в полза и колко течности да пиеш ще трябва сама да откриеш.

Поздрави
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Вто Юли 07, 2015 5:59 am

mera написа: Единия въпрос е свързан с ежедневието на работещ човек (каквито са почти всички от вас). Как да се справям с обедите и следобедните закуски извън домашната кухня. Аз работя в офис и не ни дават да се храним в него, т.е. трябва да е навън. По настоящем обядвам по заведения за бързо хранене или заведения с обедно меню. Вие как се справяте с това? Това общо взето ми е най-сложният за решаване проблем.

Добре дошла! Вече четвърта година си приготвям кутийките за работа. В началото е малко стресиращо с това мерене, но после става рутина. Макар че има и метод за определяне на порциите на око според мен, особено за начинаещите, е добре да си мерят порциите първите няколко месеца. Това ще рече, че трябва да намериш място където да си хапваш донесения и премерен обяд. А следобедната закуска може да е едно кисело мляко 0,1% с добавени ядки за БМ.
mera написа:Другото е че отидох в книжарницата за да си купя книгата за Зоната. Имаше 3 книги. Аз си взех "Ние и зоната", защото пишеше, че е съобразено с българските условия а и имаше много рецепти. Но ми се струва че има някакви разминавания вътре с това което четох в сайта. Та въпроса ми е мога ли да се водя по тази книга или наистина има разминавания. Забравих да кажа, че автори са Папазова, Куруиванова и Калейчева.

Чети книгите от сайта. В книгата на Папазова има грешки и неточности. Прочети първо Зоната и/или Овладяване на Зоната и тогава Средиземноморската Зона. Успех!
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот bruki » Вто Юли 07, 2015 7:02 am

Мислите ли,че ще е подходящо за прием в Зоната? :hm:
[urlhttp://lekuva.net/94736/kak-da-si-napravite-ovesen-kvas-za-zdrave-bodrost-i-dalgoletie.html][/url]
Аватар
bruki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Яну 27, 2015 8:37 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот mera » Вто Юли 07, 2015 7:40 am

Благодаря за топлото посрещане :bouquet: . Започнах да чета дневниците на "майсторите в занаята" и наистина много може да се научи.
Срам-несрам :skyle5: от вчера започнах с режима. Имам супер много да уча, но по-добре да започна и да греша, отколкото нищо да не правя. Днес вече си нося кутийка на работа и малко по малко ще свикна и ще се нагодя.
Ето и моето първо меню
Закуска: 1 филия пълнозърнест хляб - 2БВ (знам че не е добре с хляба, но днес ще си купя овес)
56 гр. обезмаслена извара но Добрев - 1БВ
28 гр. нискомаслен кашкавал (пак на Добрев)-1БВ
6 бр маслини - 2БМ
Обяд: 1бр телешко кюфте - 84 гр преди печене (взех си телешко мисо и си го смлях в чопара)
480гр. краставици
9 бр. маслини
ще взема или ябълка 200гр. или кайсии за да допълня 2БВ
Следобяд ще е кисело мляко и 3 бадема
Вечеря: Мусака от патладжани от рецептите в сайта. Направих я снощи, за да е готова за днес. Само замених печените чушки(нямах в къщи) с тиквички в количеството за блок. Снощи опитах съвсем мъничко и беше станало чудесно :chef1: . Разделила съм я на 3 порции.
И така от днес започва новият ми живот. Вярвам че ще е за добро. Имам да свалям оксоло 25 кг. :skyle5: Продължавам да чета и да се уча. Разчитам и на вашата помощ.
Лек и позитивен ден на всички :bouquet:
Аватар
mera
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 1:28 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Юли 07, 2015 10:19 am

Браво mera, справила си се сравнително добре с менюто за първия си ден.
Първо - да не пропуснеш да включиш петото хранене - късната вечерна закуска от 1 БПВМ - може пак да е мляко с ядки (ако е 0,1% масленост).
Хлябът е добре поне в първите няколко месеца да го забравиш.
Същото се отнася и за кашкавала - макар и нискомаслен, той си е доста мазна храна и е червен продукт. Освен това Бари не препоръчва твърдите сирена поне в началото на навлизането в Зоната. Трябвало е да си спестиш 3 маслинки от менюто заради кашкавала.

За да имаш успех в първите 2-3 месеца е силно препоръчително да се придържаш към храни само от зелената зона на таблицата. Сезонът е подходящ да се приемат предимно сурови зеленчуци и плодове, като е добре да наблягаш основно на зеленчуците и тук там по 1 блок плод за десерт. Опитвай се да разнообразяваш зеленчуците. Можеш да си направиш богата салата като комбинираш половинки и четвъртинки блокове от домати, чушки, краставица, лук. Така и ще ти е по приятно, а и обемите леко намаляват. Обемът на суровите въглехидрати е един от проблемите, с които всички се сблъскваме в началото. Но си заслужава да се похапват именно сурови.

Не забравяй да приемаш достатъчно количество вода. Има калкулатор в сайта, който ще ти помогне да определиш количеството, което трябва да изпиваш. Можеш да ползваш и чайове (естествено изстудени през топлите дни :laugh1: ), например зелен чай, или чай от различни билки и подправки.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот mera » Вто Юли 07, 2015 1:09 pm

Малееее, голямо дъвкане падна на тия краставици. Ще се постарая да измисля други варианти за работа. След това нямах никакво място, но за да запълня блоковете си взех една малка крушка( в таблицата пише 1/2 круша за 1БВ).
Маня благодаря, ще избягвам кашкавала(въпреки че много го обичам). Ако все пак много ми се дояде някой път ще е без маслини или други мазнини. Що се отнася до водата, калкоратора ми даде 2,7 л. вода. Ще се науча да ги пия. За сега успявам максимум 2. на ден.
Аватар
mera
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 1:28 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Вто Юли 07, 2015 1:36 pm

Не се притеснявай, с течение на времето количеството изпита вода ще се увеличава без да усетиш.
Ето ти идея за един не много обемен сезонен обед:
1 БВ - 240 г. домат (това е един средно голям домат)
1/2 БВ - 140 г чушка (това са около две чушки)
1/2 БВ - 75 г лук (това е около 1/2 глава лук)
1 БВ - 8 череши/3 кайсии за десерт
3 БП - 160 г извара или 84 г нискомаслено сирене на Добрев/Маджаров
3 БМ - 1 ч.л. зехтин или 9 маслини (ако е със сирене без добавена мазнина
1-2 стръка магданоз, 1-2 стръка копър, 1-2 стръка риган, 1-2 стръка, мащерка, 1-2 стръка джоден, 1-2 стръка мента, 1-2 стръка босилек (листата на изброеното), сол и чер пипер на вкус, (ако обичаш люто или чили, или малко люта чушка), ябълков/балсамов оцет (ако ядеш доматите с оцет разбира се)
Всички зеленчуци и подправки нарязваш наситно и объркваш с изварата.
Аз почти всеки ден си нося това за обед, защото се побира в една неголяма кутия и е лесно за хапване с лъжица. И никак не е обемно. Понякога заменям изварата/сиренето с пилешко или телешко, или с кисело мляко Олимпус 0%, за да има някакво разнообразие в обеда. Но тази "полушопска" салата си е направо супер за жегите. Подсилена с малко плод си е прелест. И не отнема време за приготвяне. Подправките може да са по твой избор. Важното е да се включват в менюто, защото са богати на полифеноли.
Последна промяна Маня на Сря Юли 08, 2015 1:07 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот mera » Сря Юли 08, 2015 12:21 pm

Взех си вчера овес от био магазн, снощи го накиснах с гореща и вода и тази сутрин си хапнах. Стана много вкусно. За първи път ям овес. До сега съм яла само овесени ядки и то с кисело мляко.
Маня днес за работа си взех от твоята полушопска салата и съм много доволна :yess: . Много вкусно и нормално количество(не като вчера с тия краставици :laugh1: ). Благодаря ти за съвета.
Иначе дношното ми меню е следното
Закуска 2 блока: 28 гр.(в сурово състояние) овес, 56 гр. обезмаслена извара, 42гр шунка и зехтин
Обяд 3 блока: салатката на Маня и 3 бр. кайсии
Следобед 1 блок: кисело мляко 1/2 + 3 бадема
Вечеря 3 блока: Мусака с патладжани и тиквички (също много вкусна) :chef1:
Късна закуска 1 блок: Кисело мляко1/2 + 3 маслини
За сега се чувствам страхотно. Стронно е само, че имам малко пролем с WC :skyle5:, а по принцип нямам такива проблеми :think2: . Отдавам го на това, че организма ми привиква към съвсем нов режим и ще се нагоди.
Аватар
mera
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 1:28 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Triwiz » Чет Юли 09, 2015 8:18 am

Здравейте! Току що навлизам в зоната и имам 2 въпроса.
Първият е:
Например черешите пише, че имат 12 въглх. на 100 гр., но при положение, че черешата е плод с костилка, как се измерват? В смисъл ако претегля 100 гр, череши заедно с костилките и ги изям, това означава, че съм изял 12 въглехидрат нали? Няма се предвид за чисто състояние само на плод? Както би било при ягодите, понеже те се ядът цели и там е ясно, че 8 въглх. примерно е за 100 гр. чист плод. (извинявам се, ако въпроса ви се стори глупав, но понеже всичко се смята до грам мисля, че е от значение :doNotKnow: ).
Вторият въпорс, на който съм сигурен, че тук (дори в книгата) ще има отговор, но понеже не успях да разбера, (и имам още малко от нея да изчета) е:
Имайки се предвид, че един блок е 7 протеин, 9 въглх. и 1.5 мазнини, това означава ли, че сьомгата няма как да ме отведе в зоната, понеже на 100 гр. съдържа , 0 въгхл,
Протеин 20 гр.
Наситени мазнини 3гр.
Полиненаситени 3.9 g
Мононенаситени 3.8 g (общо 13гр. мазнини в 100 гр., което с 20 гр. протеин, който съдържа прави неправилна пропорция)
Моля не ме нападайте веднага за въпросите с коментари от сорта, дочети книгата, да... ще я дочета, но не искам да губя време докато това стане и да започна по-рано да се храня в зоната. Благодаря! :yess:
Triwiz
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 7:50 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 09, 2015 10:01 am

Добре дошъл и успешно справяне със Зоната! Струва си усилието!

Най-добре ще се ориентираш за количеството от всеки продукт, който трябва да комбинираш в менюто си, като ползваш Таблицата на блоковете.
Комбинирането на едно блюдо трябва да съдържа раден брой блокове протеини+въглехидрати+мазнини. Така например, ако ще хапваш сьомга (42 г в сурово състояние за 1 БП), към нея трябва да добавиш въглехидрат (да кажем 240 г домати за 1 БВ) и мазнини (1/3 ч.л. зехтин за 1 БМ). И по този начин трябва да са комбинирани всичките ти минимум 5 хранения на ден. Само сьомга няма да те отведе в Зоната. :laugh1: С Калкулатора на блоковете можеш да изчислиш колко блока трябва да приемаш на ден. А как да ги разпределиш през деня можеш да прочетеш тук. Изобщо в много стегнат и ясен вид ще намериш отговор на въпросите си в сайта. И много е важно коя точно книга си почнал да четеш, защото "побългарените" варианти на Зоната не са най-добрия източник на информация.

Пожелавам ти бързо да се справиш с инфото от сайта и не се притеснявай да задаваш въпроси. Всички сме почнали с незнанието и лутането си. Но да благодарим на Пипи за този фантастичен сайт и форум, с който взаимно си помагаме да постигнем тъй желаното от всички здраве (а някои и да поотслабнем :laugh1: )
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Triwiz » Чет Юли 09, 2015 10:13 am

Благодаря за отговора! Но въпроса не ми беше, дали само сьомга ще ме отведе в зоната, като цяло съм разбрал пропорцията, която трябва да консумирам, просто самите съставки не са ми напълно ясни... Въпросът ми е, че сьомгата, ако изям 1 Блок протеин от сьомга, който е 42гр., той освен протеина, който съдържа, в него има и 5 гр. мазнини, а това надхвърля нормата, която е от 1.5 гр мазнини на 7гр. протеин. Въпроса ми е по-скоро, че мазнините които съдържа самата сьомга не се броят така ли, а трябва да си набавя отделно, чрез маслини например, освен това? :th:
Triwiz
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 7:50 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Чет Юли 09, 2015 10:21 am

Triwiz написа:Благодаря за отговора! Но въпроса не ми беше, дали само сьомга ще ме отведе в зоната, като цяло съм разбрал пропорцията, която трябва да консумирам, просто самите съставки не са ми напълно ясни... Въпросът ми е, че сьомгата, ако изям 1 Блок протеин от сьомга, който е 42гр., той освен протеина, който съдържа, в него има и 5 гр. мазнини, а това надхвърля нормата, която е от 1.5 гр мазнини на 7гр. протеин. Въпроса ми е по-скоро, че мазнините които съдържа самата сьомга не се броят така ли, а трябва да си набавя отделно, чрез маслини например, освен това? :th:

Сьомгата е "зелен" протеин - виж таблицата. Когато ядеш от нея си добавяш блоковете мазнина отделно. Мазнините в рибата не се броят. Както и когато си пиеш рибеното масло и там не се брои за мазнини.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 09, 2015 10:44 am

Бари Сиърс обяснява, че реално блокът се състои от 7 г протеин, 9 г въглехидрати и 3 г мазнини. Но тъй като в източниците на протеин (меса, риба, птици, млечни продукти, соя - за вегетарианците) се съдържат мазнини, затова добавената мазнина вече не съдържа 3, а 1,5 грама. В случаите когато източникът на протеин е протеин на прах (суроватъчен), за да се балансира блока количеството на мазнините се удвоява. Така например ако протеинът на прах е 8 г. за 1 блок, към него добавяш 1 блок въглехидрат (да речем 3 кайсии) и 2 блока мазнини (6 бадема), за да си направиш балансирано смути.

За да имаш успех в Зоната първоначално трябва да се приемат храните само от "зелената" зона на таблицата. Пипи е проявила изключително търпение да превърне голяма част от тях в грамажи, защото много хора се затрудняват с меренето в чаши (в оригиналните таблици на Бари само протеините са в грамаж). Продуктите се мерят в сурово състояние (правим изключение за българското пилешко, което е доста оводнено и го мерим вече сготвено).Важно за зонуването е приемането на достатъчно количество вода, както и използването на добавка богата на EPA/DHA, т.е. рибено масло. За него също можеш да прочетеш в сайта. А в дневника на Гого има богата информация кое, как и откъде се поръчва. А третия важен елемент са полифенолите, които се набавят чрез пъстроцветните зеленчуци бедни на скорбяла и подправки (най-вече в суров вид) и малко количество плодове.

Моят съвет е - първоначално се справяй с продуктите от таблицата, а ровенето по етикети и съдържание на основните хранителни вещества в тях остави за малко по-късен етап ( след 2-3 седмици).
Последна промяна Маня на Чет Юли 09, 2015 6:10 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Triwiz » Чет Юли 09, 2015 5:25 pm

Благодаря ви много за отговорите! Като цяло, аз от много време спазвам хранителни режими, които са били много и различни видове. Знам етикетите почти наизуст на всички хранителни добавки :lol: Последният режим, който спазвах беше без въглехидрат (знам, че като хора от Зоната цифрите ще ви стреснат, но реално имах доста голям ефект, просто не мисля, че е здравословно и искам да видя какво ще стане с този режим). Ядох по 1кг риба на ден + 3 литра вода и една доза протеин на прах. Състоянието, което Бари описва е "кетозис", но вече спрях да виждам ефект от него, понеже го правя доста дълго време, дори ми интересно, дали някой от такъв режим е преминъл към Зоната и дали е подобрил резултаа си? :)
Triwiz
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 7:50 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пет Юли 10, 2015 12:12 am

Triwiz написа:Благодаря ви много за отговорите! Като цяло, аз от много време спазвам хранителни режими, които са били много и различни видове. Знам етикетите почти наизуст на всички хранителни добавки :lol: Последният режим, който спазвах беше без въглехидрат (знам, че като хора от Зоната цифрите ще ви стреснат, но реално имах доста голям ефект, просто не мисля, че е здравословно и искам да видя какво ще стане с този режим). Ядох по 1кг риба на ден + 3 литра вода и една доза протеин на прах. Състоянието, което Бари описва е "кетозис", но вече спрях да виждам ефект от него, понеже го правя доста дълго време, дори ми интересно, дали някой от такъв режим е преминъл към Зоната и дали е подобрил резултаа си? :)

Със Зоната няма как да не подобриш резултата - по отношение на редуциране на теглото и най-вече подобряване на здравословното състояние. Целта на Зоната е оптимално здраве. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот negat1ve » Пет Юли 10, 2015 2:07 am

Привет. Вече месец и нещо се "боря" с навлизането в Зоната, но маи са ме насочили към един от наричаните тук "побългарени" варианти и резултатите не са особенно обнадеждаващи. Като свалени килограми - 4,5 за месец и около 5 см. талия, като само два дни се наложи отклонения във храненето във връзка с едно пътуване. През останалото време си бях стриктен. В тази връзка искам да попитам дали 5те хранения са ми разпределени правилно:

Закуска - 3 х БП, БВ и БМ
Обяд - 3 х БП, БВ и БМ
Следобедна закуска - 1 х БП, БВ и БМ
Вечеря - 4 х БП, БВ и БМ
Закуска преди лягане - 1 х БП, БВ и БМ

По различни калкулатори ми се изчисляват 11 или 12 блока (този от сайта ви казва 11 блока дневно). Конкретно ме притеснява вечерята с тези 4 блока който са си доста храна. По-логично би било да приемам големи количества храна преди/до обяд и вечер да са по скромни нещата.

Опитвам се (с променлив успех) да изпивам поне 2-3 литра вода дневно, обикновенно ми се събират около 2л. По калкулатора в сайта ми се получават 3.24 литра и отчитам това като пропуск по моя вина. За момента не приемам рибено масло - не мога да открия достатъчно концентрирано на българския пазар, а съм малко скаран с онлайн пазаруването. Ако няма нещо кардинално сбъркано в храненията ми предполагам проблема ще е в количествата храна за един блок (като че ли моите леко се различават, но може да е заради измерването в чаши и прочие мерки).

ПС: Сравнително често се случва да работя нощем - проблем ли е ако част от храненията се изместят с час-два? В смисъл мога да си хапна закуската в 7ч преди да си легна, но за обяда и следобедната закуска трябва да ставам специално за да си храня. Обикновенно след нощна се събуждам около 15-16ч. и съм свеж, при междинни ставания за хранене ми се нарушава режима и съм сънлив и недоспал.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта