Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Юни 22, 2015 10:09 am

Мога само да допълня, че то е с по-гликемичен товар, сравнен с този на кленовия сироп и меда. И е включен в рецепти в сайта на д-р Сиърс.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пон Юни 22, 2015 8:47 pm

Привет!
Само да се обадя, че и аз съм в и около Зоната, чувствам се чудесно.
Вече малко над месец, с леки отклонения, просто сезонът е такъв, че повече пътуваме или се храним навън, но от толкова много мерене се понаучих на око да преценявам за такива случаи. Отделно си правя зонова баница, въпреки, че е червена заради корите, поне е балансирана за тогава, когато не съм вкъщи. А е и много :) и имам за повече време.
Килограми не съм мерила, но на обиколки съм свалила по някой и друг сантиметър, най-вече от коремната обиколка.
Голям плюс за мен е, че не се задъхвам като се движа, за пръв път от години насам не се и уморявам, дори се пренатоварвам, без да усетя, чак вечер разбирам по болките в краката. :lol:
Сезонът е подходящ да мина изцяло в зелената зона, междинните ми закуски са предимно диня със сирене от известно време, така трудните ми въглехидрати в основното хранене ги докарвам лесно с домат и череши в момента, понякога варен картоф.
Всъщност, сутрешният троен блок ми остана най-труден, защото тогава най-много бързам и е съвсем еднообразна - всяка сутрин - зонова пица. Правя я през три дни за по три дни.
Ми, това е от мен, много се радвам, че ви намерих. :love: :bouquet:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Pipilota » Вто Юни 23, 2015 4:24 pm

Специални благодарности на нашата мила Маня за положения труд и отделеното време относно книгата Средиземноморска зона :rose-1: :rheart:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот G&T » Пон Юни 29, 2015 3:33 pm

Здравейте, мисля че на едно място из форума срещнах, че прасковите ги смятате по 130 гр. за блок. Понеже сега им е сезона, бих искала да попитам дали е толкова или греша?... Благодаря предварително. :)
Аватар
G&T
 
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Фев 18, 2015 2:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Юни 29, 2015 3:44 pm

Прасковата е 1 брой - просто има праскова и праскова. Всички продукти в таблицата, които са дадени като брой (и не е посочен грамаж), както и в оригиналната таблица на Бари се отнасят за средна големина. Изчислено по таблици в мрежата 1 БВ трябва да е 100 г (сурова праскова), и тези 100 г са с гликемичен товар 3. Но мисля, че ще ти е по-лесно да караш с брой, а не с грамове (иначе винаги ще има зян от прасковата) :laugh1: Защото е препоръчително да не се прекалява с плодовете (колкото и да ги обичаме). Така че като решиш да си хапнеш праскова, просто си включи 1 към някое от храненинята (пък била тя и повече от 100 г).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот jivas » Пон Юни 29, 2015 5:23 pm

Огромно благодаря за превода на книгата :thanku:
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот jivas » Чет Юли 02, 2015 3:19 pm

Прочетох я. Вероятно ще го напрява още няколко пъти. От книгата разбирам няколко неща. След като имам инсулинова резистентност, за да имам резултати трябва да зачеркна зърнените храни, да се храня по-малко с плодове и основно с зеленчуци. Да използвам и много подправки заради полифенолите. Все неща, които Маня е казвала. Сега обаче малко по-добре ги разбирам. Също така да внимавам с омега 6. Изникват ми няколко въпроса ако някой може да отговори ще съм благодарен.

Първия ми въпрос е за слънчогледовия тахан. Безопасна мазнина ли е в предвид, че вероятно съдържа омега 6?
Втория въпрос е свързан с приема на въглехидрати. Ако имам 15 блока на ден, 5 са от плодове а останалите от зеленчуци, добре ли ще е за подържане на ниски нива на инсулина? Разбира се от време на време може да се включва блок вино, но това ще е веднъж или два пъти седмично.

Поздрави!
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Чет Юли 02, 2015 3:22 pm

А ти как установи, че имаш инсулинова резистентност?
Изследвания или ...?

Иначе си мисля, че 5 от 15 болка плодове не е проблем. Но това е лично мнение.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 02, 2015 3:26 pm

Бих ти препоръчала да не ползваш слънчогледов тахан. Точноо защото е могат на омега-6. По-добре сусамов. Но и той е добре да не е в големи количества, тъй като и сусамът съдържа омега-6. Но сусамът и таханът са в групата на благоприятните мазнини, а слънчогледът не е.
Препоръката за по-малко количество плодове е главно към женския пол, тъй като ние сме склонни да прекаляваме с тях. 5 блока под формата на плодове си е направо супер за мъж.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот jivas » Чет Юли 02, 2015 3:48 pm

Благодаря за бързите отговори. Тъкмо си взех голям буркан с тахан :lol:

Ето за инсулина. Изследвания си пусках април месец.

Инсулин на гладно
Изображение

Изображение

Според книгата съм в графа Рисково.
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Юли 02, 2015 4:06 pm

Не ти остава нищо друго освен да си в Зоната без да прекаляваш със спортуването, за да не се "повредиш" пак от преспртуване :laugh1: Всичко трябва да е балансирано - и храната, и движението, и почивката, и емоциите.

И да допълня основното предимство на сусама/тахана - богат на калций, който се усвоява изключително лесно от организма (за разлика от калция в млякото да кажем) и без да се натрупва на неподходящи места (пак за разлика от този в млякото).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот jivas » Чет Юли 02, 2015 6:11 pm

Права си Маня. За никъде не бързам. Ще карам леко с движенията. Сега съм четвърти ден на легло заради кръста. По-добре бавно отколкото изобщо. :)
Аватар
jivas
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 10, 2015 1:06 am
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Пет Юли 03, 2015 5:26 am

jivas написа:Права си Маня. За никъде не бързам. Ще карам леко с движенията. Сега съм четвърти ден на легло заради кръста. По-добре бавно отколкото изобщо. :)

Много се внимава в точното определяне на моментното здравословно състояние и оттам-натоварването на организма. Като човек, със счупвания по гръбначни прешлени и ребра през декември и след по-малко от година поканен в национален отбор за подготовка за участие на Олимпийски игри смея да твърдя, че съм световен шампион в определяне на моментната си форма, което неведнъж ми е помагало да върша това, което организма ми позволява. По-добре малко, отколкото нищо. Това за всеки, мой приятел, след 20 год. на инвалидна количка, правеше набирания, за да забави развитието на диабета.
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот mera » Нед Юли 05, 2015 5:10 pm

Здравейте прекрасни хора, :hug: :hug: :hug:
от два дена си прекарвам времето да ви чета. Разучавам режима и тези дни го стартирам. Амбицирала съм се и трябва да се справя. Преди да започна имам някои въпроса (а след като започна сигурно ще станат 100, но....ще се оправим). Единия въпрос е свързан с ежедневието на работещ човек (каквито са почти всички от вас). Как да се справям с обедите и следобедните закуски извън домашната кухня. Аз работя в офис и не ни дават да се храним в него, т.е. трябва да е навън. По настоящем обядвам по заведения за бързо хранене или заведения с обедно меню. Вие как се справяте с това? Това общо взето ми е най-сложният за решаване проблем.
Другото е че отидох в книжарницата за да си купя книгата за Зоната. Имаше 3 книги. Аз си взех "Ние и зоната", защото пишеше, че е съобразено с българските условия а и имаше много рецепти. Но ми се струва че има някакви разминавания вътре с това което четох в сайта. Та въпроса ми е мога ли да се водя по тази книга или наистина има разминавания. Забравих да кажа, че автори са Папазова, Куруиванова и Калейчева.
Аватар
mera
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 1:28 pm
Бургас
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Нед Юли 05, 2015 6:56 pm

Здравей mera,

Успех със зонуването. Първо, забрави книгата, която си си купила. На първо време изчети сайта, в който имаш цялата информация, която ти е необходима, за да разбереш какво е Зоната, философията на този начин на хранене, както и основните книги на Бари Сиърс, преведени на български език. Много информация ще намериш и във форума, но за това се иска време за четене.

Проблемът с храненето. Щом не ти разрешават ядене в офиса, можеш онова, което си си приготвила, да го хапнеш и навън. Поне сега времето е хубаво и това е възможно. В обедната си почивка. А следобед - в "кафе паузата". Надявам се, че поне имаш право на обедна почивка и кратък отдих (някои го ползват за "пуш-пауза" :laugh1: ). Всичко е въпрос на лична организация. Няма непреодолими пречки, когато човек реши да спазва Зоната и е наясно какво означава това.
Разпределяш си времето на интервали от 4-5 часа от хранене до хранене. Изчисляваш си блоковете с калкулатора в сайта. Разпределяш си по предложените там схеми и се опитаваш да ги съчетаеш с личното си време. Просто се иска достатъчно силно желание.

Сезонът е много подходящ за започване на Зоната, защото пазарът е пълен със зеленчуци и плодове, които можеш да комбинираш с нискомаслени млечни продукти (кисело мляко, извара). А по-сериозна готвена храна да си приготвяш за вечеря.

Прочети дневника на gogo - там има много полезни съвети как се започва със зоната. Из форума ще намериш и леки летни рецепти, които не отнемат нито време за приготвяне, нито е трудно да се носят в кутийка или шише.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Пон Юли 06, 2015 8:49 pm

Хора да ви питам пада ли ви кръвното , че мойто пада на 110\70 и как си го вдигате? :notagree:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron