Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Стеф » Пет Фев 07, 2014 7:22 pm

Хриси написа:А като печете мъфини намазвате ли формичките/тавата с мазнина? Аз все още нямам формички и ги пека в тава, но залепва адски много по тавата. Не я мажа нито с олио, нито с брашно я поръсвам. Дали е от това?

Аз ги пека във тавичка за мъфини и слагам хартиени формички. После по-лесно се вадят :)

Изображение
Това е баницата ми... :)
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Пет Фев 07, 2014 7:40 pm

Хриси написа:А като печете мъфини намазвате ли формичките/тавата с мазнина? Аз все още нямам формички и ги пека в тава, но залепва адски много по тавата. Не я мажа нито с олио, нито с брашно я поръсвам. Дали е от това?

Аз ползвам силиконови форми, нищо не мажа и нищо не залепва!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Пет Фев 07, 2014 10:20 pm

Italiano написа:Хммм, сега битката между тефлон и керамика ... :th:

Определено керамичмият е по-добрия избор. За тефлоновото покритие има противоречиви мнения.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Фев 07, 2014 10:50 pm

Да, чел съм и аз за тефлона, но пък имам керамичен уок на Делимано и дори морковите тази вечер ми се захванаха. Да не говорим за пилешко.
:doNotKnow:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Съб Фев 08, 2014 12:02 am

Italiano написа:Да, чел съм и аз за тефлона, но пък имам керамичен уок на Делимано и дори морковите тази вечер ми се захванаха. Да не говорим за пилешко.
:doNotKnow:

Доколкото съм чувала тия на Делимано винаги е добре лекичко да се намажат. И да не се прегряват. Пробвах един за палачинки преди време и не се получава, ако не го намажеш или прегрееш. Залепва и няма отлепване. Че се налага и да поизстържеш палачинката накрая. Моята керамика е на някаква швейцарска фирма произведена в Китай. И ми върши добра работа.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Съб Фев 08, 2014 12:05 am

Значи тия Делимано ще се окажат гола вода ... :refuse:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Съб Фев 08, 2014 12:13 am

Italiano написа:Значи тия Делимано ще се окажат гола вода ... :refuse:

Не съвсем. Просто са чувствителни към температурата. Ако включа плочата на 6, палачинката загаря. На 4 - макар и по-бавно - става. Но "традиционните палачинки" които правех преди да зазонувам имаха масло в тестото. Такава е рецептата от мама от едно време.

Моите тигани са на Royalty Line и Green Line. Различни марки. Първата е с бяла керамика. Втората със сива. От тези на Royalty (28 см и грил-тиган) съм по-доволна.

Не съм тествала палачинковия тиган на Delimano с нещо друго различно от палачинки.

Възможно е уока да е причината - по принцип тази форма е подходяща за азиатска кухня и при тях се ползва малко повече мазнина - поне така е с традиционните уокове. Нищо че е плоскодънен. Високите стени задържат по друг начин топлината.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот gogo » Съб Фев 08, 2014 12:48 pm

Я,а,а каква дискусия се е заформила. Таман да питам. Аз съм голям изедник на тигани. Сигурно съм потрошил поне 5-6. Последния ми е някакъв испански керамичен грил, но и той залепва. Въобще има ли такова чудо незалепващ тиган. Онзи ден пекох бял амур на този тиган и ми идваше да го метна през прозореца. Вероятно бих могъл да отделя повече средства, ако знам, че си струва.
А за марката Делимано. Купих си от прословутите ножове, които продаваха в Кауфланд. Вече няколко от тях имат странни петна. Не пазя касовите бележки иначе одма ги връщам.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Съб Фев 08, 2014 6:30 pm

Karrita написа:Пипи, най-накрая сътворих млякото с овеса и стана превъзходно! ;)
Ето и рецептата:
Мляко с овес - 6 блока


Прясно мляко - 440 мл - 2БП+2БВ
Овес - 4БВ
Протеин на прах - 4БП
Стевия
Желатин
Ванилия

Загрява се прясното мляко със стевията и ванилията и се добавя накиснатия овес ( киснах го цяла вечер ). Ври на слаб огън, докато започне леко да се сгъстява.
След като се свали от огъня се добавя разтвореният протеин ( моят се разтваря идеално в студена вода). Добавя се предварително приготвения по указанията на етикета желатин ( внимавайте за колко милилитра е грамажа на желатина, аз сложих пакетче и половина). Разпределяте в 6 купички, гарнирате с ядки за мазнини и канела и хапвате с удоволствие.
Скрит текст:
Изображение


Карии, страшна си :applaus: :yess: :smdance: И сигурно забрави да направиш повече снимки за сайта...забравана такава :huffy: ;) При първа възможност ще бъде сготвено..
Аз имам шоколадов протеин, и сигурно ще се получи много интересно. Първия ми опит беше с ягодов протеин, и стана едно розово-вкусно, с изключение на това дето ти казах, че проеина не се разтвори както трябва, и се усещаха разни топченца, но това не ни попречи да оближем всички чашки го край :laugh4:

А и аз катопробвам рецептата, определено няма да бъде за 6 блока....да не съм луда, всичкото тов аварене и бъркане само за две-3 порциики..поне 12 блока ще да е :laugh4:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Съб Фев 08, 2014 7:58 pm

pipilota написа:Карии, страшна си :applaus: :yess: :smdance: И сигурно забрави да направиш повече снимки за сайта...забравана такава :huffy: ;) При първа възможност ще бъде сготвено..
Аз имам шоколадов протеин, и сигурно ще се получи много интересно. Първия ми опит беше с ягодов протеин, и стана едно розово-вкусно, с изключение на това дето ти казах, че проеина не се разтвори както трябва, и се усещаха разни топченца, но това не ни попречи да оближем всички чашки го край :laugh4:

А и аз катопробвам рецептата, определено няма да бъде за 6 блока....да не съм луда, всичкото тов аварене и бъркане само за две-3 порциики..поне 12 блока ще да е :laugh4:

Пипи, аз съм сама и затова правя по малко да не ми омръзва :). А за снимките, не съм забравила, но то просто няма какво друго да се снима ( да снимам млякото в тенджерата :) ? ). Пипи, не знам какъв е твоят протеин, ако не се разтваря в студена вода, разтваряй го в топла или както там си знаеш, ако трябва разбии с миксер, а като сложиш желатина се получава изключително гладка стегната смес ( само трябва да се нацели количеството желатин, иначе става или много рядко или много гъсто ;) ). С шоколадов протеин ще стане бижу :cheff: ;)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Съб Фев 08, 2014 8:04 pm

Обачеее Карнцеее, тоя желатин не се ли води протеин...от извстно време съм в чуденка... :doNotKnow: Хич не обичам да изпадам в подробности за някакви мини грмажчета в по-малко или в повече, ама нали знаеш като пуснем рецепта в сайта, и коментарите се почват..... ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Съб Фев 08, 2014 8:12 pm

Предлагам ви една моя преработка за крем супа, която стана много приятна.

Крем супа от аспержи
(по Джейми Оливър)

6 БВМ - може да се сервира на три пъти по 2 БВМ

220 г аспержи - 2 БВ
260 г лук - 2 БВ
260 г селари - 1 БВ
100 г праз - 1 БВ
2 с.л. гхи или зехтин - 3 БМ
сол, чер пипер (по желание магданоз, копър)

Продуктите се задушават с 1 л вода и солта, пасират се, добавя се мазнината.
За БП може да се добави:
протеин - 21 г за една порция разтворен в супичката
протеин - 14 г + 56 г извара за една порция добавени към супичката
поширани яйца - 2 бр + 7 г протеин
поширани яйца - 1 бр + 112 г извара + 1/2 препечена филийка ръжен хляб (пропускате плода)

За допълване до 3 БВ - десерт плод 1 блок
За допълване до 3 БМ - ядки 1 блок или 1/3 ч.л. зехтин върху пошираното яйце

Да ви е вкусно! :cheff:

P.S. Поширане на яйце - поради липса на кокоше експериментирах с 6 пътпъдъчи (1БП) и пак се получи.

Скрит текст:
Изображение
Скрит текст:
Изображение



Последна промяна Маня на Съб Фев 08, 2014 11:59 pm, променена общо 3 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Съб Фев 08, 2014 10:43 pm

Благодарим за рецептатаа :smdance: Обаче с цел да прозвуча като малоумна...в живота си не съм чувала думата "поширани" яйца.....и нямам дори жокер какво може да е това....клонирани, сварени,панирани, смачкани, преварени, разбити, пребити, счукани и т.н....нещо от тоя род ще да е, ама.... :laugh1: :laugh1: :doNotKnow: :doNotKnow: Дай жокер ако може ;)

А и ако беше щракнала няколко снимки, и щеше да си страшна :bow:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Съб Фев 08, 2014 10:55 pm

pipilota написа:Благодарим за рецептатаа :smdance: Обаче с цел да прозвуча като малоумна...в живота си не съм чувала думата "поширани" яйца.....и нямам дори жокер какво може да е това....клонирани, сварени,панирани, смачкани, преварени, разбити, пребити, счукани и т.н....нещо от тоя род ще да е, ама.... :laugh1: :laugh1: :doNotKnow: :doNotKnow: Дай жокер ако може ;)

А и ако беше щракнала няколко снимки, и щеше да си страшна :bow:


Яйце, чукнато в леко подсолена почти вряща вода с добавката на лъжица оцет към нея и сварено като за яйца по панагюрски. Може да се направи и в стречфолио. Слага се стречфолиото в чашка, може да се добавят малко зелени подправки. Чуква се яйцето . Прави се възелче на фолиото и така се потапя в горещата вода. Вари се за "рохко" яйце - 3- 4 минути. Изважда се, срязва се фолиото и яйцето се изсипва върху печена филийка, супичка, пюренце или .... въпрос на фантазия.
Ще пробвам снимка утре с яйцето отгоре, че днес беше само с протеиновото допълнение.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Нед Фев 09, 2014 12:32 pm

pipilota написа:Обачеее Карнцеее, тоя желатин не се ли води протеин...от извстно време съм в чуденка... :doNotKnow: Хич не обичам да изпадам в подробности за някакви мини грмажчета в по-малко или в повече, ама нали знаеш като пуснем рецепта в сайта, и коментарите се почват..... ;)

Ами Пипи, аз гледах, няма етикет....То желатини има на хиляда фирми, за 8 гр няма да страдам много :laugh1:
Който иска да си го смята, да извади от протеина на прах 1/25463872524 и да добави желатина.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Нед Фев 09, 2014 4:59 pm

Предлагам ви още една рецепта:

Поширано пилешко филе
2 х 3 БП

170 г пилешки гърди без кожа
(това е горе-долу 1 филе от опаковка)

Филетата се изтъняват чрез начукване през стреч фолио или полиетиленов плик (за да не пръска)
Всяко филе се поръсва с малко сол и чер пипер и сухи и свежи подправки по избор (добавям кимион, кориандър, лют червен пипер, листенца розмарин, листенца мащерка, копър, може да се ползва и готова подправка за пиле)
Всяко филе се завива на руло, което се увива стегнато в стреч фолио. Завързва се като бонбон с готварски конец. Допълнително се увива и в алуминиево фолио, отново като бонбон.
Вари се във вода за 20-25 минути.

След като изстине се развива и реже на порции от по 3 БП (това на око, филетата са мерени сурови). Ако ви се мери може да претеглите вече сготвеното руло и да изчислите приблизително по колко грама излиза 1 БП.

Можете преди да хапнете 3-те си блока, да ги запържите леко в 1 ч.л. гхи (3 БМ).

Остава ви да помислите за гарнитурата и десерта, които да попълнят 3 БВ.

Скрит текст:
Изображение


Снимките за 18 БП (500 г филе), тъй като приготвих и за сина ми. За себе си оставих 2х3 БП за утрешното меню.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron