Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Авг 01, 2014 12:44 pm

Това за цвета на тахана не го знаех, но за късмет взех точно този, който беше най-тъмен като цвят.
:smdance:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Зоната
 

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот eldass » Пет Авг 01, 2014 5:23 pm

Таханът ми е много любим и го ям в промишлени количества - 700 гр. буркан ми стига за около 10-12 дена, е и дъщеря ми помага. :lol: Купувам натурален на Тръндеви и дори днес си взех 2 буркана. Преди Зоната си го ядях с фурми или мед като закуска след тренировка и свършваше още по-бързо. ;)
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот mahona » Пет Авг 01, 2014 5:47 pm

Как балансираш толкова тахан ?
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот vanja » Пет Авг 01, 2014 5:59 pm

И на мен ми е много много любим тахана, преди дори не му знаех вкуса, но откакто го открих наскоро, много често ям тахан за мазнини. Гледам да купувам пълнозърнест от смлени сусамови зърна без термична обработка - има ги в Кауфланда, на фирма Балчо, понякога вземам и на Тръндеви, също е вкусен. по-тъмния е по-полезен
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Пет Авг 01, 2014 6:31 pm

mahona написа:Как балансираш толкова тахан ?

Ето ти една закуска от 2 БПВМ
2 БП извара (при мен са 100 г Олимпус)
1 БВ овес (14 г накиснат)
1 БВ 1/2 с.л. мед
2 БМ 1 с.л. тахан

Овесът може да се направи 2 БВ и да се подслади със стевия.
Добавям канела, джинджифил, карамфил, индийско орехче.
Става жестоко кремче за сутрешна закуска. Може да се изчисли и за 3 БПВМ

Таханът, разбит с малко вода и лимонов сок е супер дресинг за салата.
А нахут с тахан - хумус - едно супер вкусно ястие, което основно се овкусява с кимион. Но става великолепен мус и със свежа мента (която не броиш).

В бонбоните на Кари част от ядките също могат да се заместят с тахан.

Май и шоколада ставаше с тахан.

Така че много възможности за балансиране. А е и вкусен, полезен, зелен, най-богатия на калций природен продукт, който се усвоява най-добре от организма - за разлика от този в млякото, който се счита за една от причините за образуване на шипове при прекомерна консумация на млечни продукти (освен съдържанието на наситени мазнини, които не се препръчват от Бари).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот mahona » Пет Авг 01, 2014 7:12 pm

Благодаря Маня...ще опитам ту в сладък...ту в солен вариант тахана.Все още не успявам да вкарам в употреба и разнообразни варианти всички зелени продукти,но пък с питане и четене ще стане :msmile7: :cooking1:
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот eldass » Пет Авг 01, 2014 10:24 pm

Таханът го балансирам със сух протеин, мед/фурми - слагам и малко какао и се получава шоко - кремче. :smdance:
И аз като Маня си правя хумус и слагам тахан, но количеството е много по-малко от колкото ми се иска. :lol:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот mahona » Пон Авг 11, 2014 9:19 am

Надявам се информацията да е полезна за всеки,който има нужда от нея: В Кауфланд има намаление на домакински везни с 50% .Марката е "Сапфир" и са намалени от 23,99 на 11лв и някакви стотинки. А в "Лидъл" е намалена нискомаслената крем- извара "Пилос" от 1,49 лв на 0.99 лв.
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот GreenNymph » Сря Авг 13, 2014 4:56 pm

mahona написа:Надявам се информацията да е полезна за всеки,който има нужда от нея: В Кауфланд има намаление на домакински везни с 50% .Марката е "Сапфир" и са намалени от 23,99 на 11лв и някакви стотинки. А в "Лидъл" е намалена нискомаслената крем- извара "Пилос" от 1,49 лв на 0.99 лв.


Ех ,ако знаех нямаше да бързам с везната , но за тези които няма да хванат промоцията , в Технополис има една черно-бяла на Санг на цена от 19.90 . Разпознава от 1 г до макс 5 кг има за измерване на oz , ml , g . А за изварата пратих колежка да ми вземе 3 пакета :mrgreen:
Аватар
GreenNymph
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 04, 2014 8:47 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Чет Авг 14, 2014 9:12 pm

Реших да направя теста с йод с Верея 0,1%. Резултатът - няма нишесте. :) :) . Може да му слагат желатин за сгъстяване, но поне нишесте няма. :) :)

Между другото пуснах една търсачка в сайта на Барито за желатин. Съдържа се само в капсулите на различните продукти: омега 3, полифеноли. В нито една рецепта не е включен желатин. Доколкото желатина се извлича от животнски кости, хрущяли, свинска кожа при хидролиза на колагена, винаги съм имала задръжки за ползването му. Спомням си, че по време и след Чернобил се препоръчваше месата винаги да се готвят обезкостени поради натрупване на радиация в костите. Желатинът е чист протеин, но не съдържа в себе си нито една от незаменимите аминокиселини (онези, които организмът ни не може сам да синтезира).

Затова винаги имам едно наум по отношение на рецепти с желатин. Дали са подходящи за Зоната? Може би е добре да се помисли по въпроса.

Аз лично ползвам агар-агар.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Italiano » Сря Авг 20, 2014 10:21 pm

Споко, във Верея 0,1% няма желатин.
Проверено от сигурен източник.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот gogo » Пет Авг 22, 2014 5:52 pm

GreenNymph написа:
mahona написа:Надявам се информацията да е полезна за всеки,който има нужда от нея: В Кауфланд има намаление на домакински везни с 50% .Марката е "Сапфир" и са намалени от 23,99 на 11лв и някакви стотинки. А в "Лидъл" е намалена нискомаслената крем- извара "Пилос" от 1,49 лв на 0.99 лв.


Ех ,ако знаех нямаше да бързам с везната , но за тези които няма да хванат промоцията , в Технополис има една черно-бяла на Санг на цена от 19.90 . Разпознава от 1 г до макс 5 кг има за измерване на oz , ml , g . А за изварата пратих колежка да ми вземе 3 пакета :mrgreen:

Моята везна също е Сапфир и съм доволен от нея. Досега, почти 2 години, ядове не ми е създавала. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Tatyana » Пон Сеп 15, 2014 10:49 am

В момента в Лидл са пуснали хубави електронни везни, които имат превключване между kg/g и lb/oz, допълнителна функция за претегляне на вода и прясно мляко в милилитри, индикация за температура, отчита час, както и кухненски таймер с аларма. Цената е 25 лв., с гаранция 3 години. Може удобно да се окачи, за да не заема място на плота. Ето я:
Скрит текст:
Изображение
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Сеп 15, 2014 11:57 am

И като говорим за Лидл - миналата седмица бях командировка в Гоце Делчев и минаха през тамошния Лидл. По много интересен и вече познат начин липсваха точно 4 кофички котидж в кашончето. Сещате се кои.
Та разгледах другите протеини. Взех тая пуешка шунка, дето я хвалите с 93% пуешко месо. Ами, става, но не е нищо особено.
Обаче поразгледах и намерих една традиционна немска шунка (май се казваше). По етикет излиза 35 гр. за 1 ПБ.
Е, много ми хареса. Чисто месце, само по краищата има по малко сланинка, но тя се отстранява лесно.
И на съпругата много и хареса.
Няма нищо общо с измислените опаковани български шунки. И цената за блок е много добра - под 0,40 лв. Айде да е 0,40 лв. с премахването на сланинките в края.
Та само заради тая шунка ме е яд, че в Благоевград няма Лидл.
Верно, че е свинска, но си е чисто месце.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот mahona » Пон Сеп 15, 2014 12:02 pm

Цъкни едно фото на тази немска шунка Ити или поне речи как се казва или повече инфо за нея,че да я преслушам по някое време .
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Сеп 15, 2014 12:08 pm

Ами, вече я изядохме, така че снимка няма как. :laugh:
Казва се "традиционна немска шунка".
12 лв. и е килограма.
Опакована е в прозрачна найлонова вакумирана обвивка и е с голям бял етикет, на който има данните за съдържание в 100 гр.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron