Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Нед Яну 19, 2014 9:19 pm

Иска ми се да ям сирене, по етикет на 100 гр. има 19 протеини, 17 мазнини и 0,5 въглехидрати - значи най-малкото число се получава 8,82 гр. от мазнините. Но какво е 9 гр. сирене - нищо :laugh3: Вие какво сирене купувате, каква извара, котидж? Защото аз не мога да ям други протеини освен млечни и чистия протеин на прах. С какво да пийна една чаша 115 гр. вино примерно, щом сиренето е мазнина, а толкова ми беше любимо вино + сирене + зехтин? :oh:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Plam4e22 » Нед Яну 19, 2014 9:36 pm

eldass написа:Иска ми се да ям сирене, по етикет на 100 гр. има 19 протеини, 17 мазнини и 0,5 въглехидрати - значи най-малкото число се получава 8,82 гр. от мазнините. Но какво е 9 гр. сирене - нищо :laugh3: Вие какво сирене купувате, каква извара, котидж? Защото аз не мога да ям други протеини освен млечни и чистия протеин на прах. С какво да пийна една чаша 115 гр. вино примерно, щом сиренето е мазнина, а толкова ми беше любимо вино + сирене + зехтин? :oh:

Можеш като например да си притеглиш от някое мазно сиренце от 5 до 9 гр (в зависимост какво имаш) за блок мазнина и да си го смесиш с някоя свежо, нискомаслено или просто обикновено обезмаслено за протеинче и... ЕТО ти на, мезето е готово :cook: . Само ще трябва да се лишиш от зехтинче :notagree:
Това, което трябва да се случи, то се случва!
Аватар
Plam4e22
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 328
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 3:44 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Нед Яну 19, 2014 10:19 pm

Eldass,
от старите винари още знам, че ако милееш за сиренце со винце, свежото сирене е супер за Зоната. Има го в мрежата ( търговската, да не хукнеш да го лайкваш по ФБ), на Хелиос. 77 грама блокчето излиза. Малко босилек, малко зехтинец, черно и червено пиперче, и настъргано орехче. Пиеш и споменаваш бат' Газьо.
Чай, че ми потекоха лигите по клавиатурата...

P.S. Извинявай, но откъде идва ника ти? Щото аз си го превеждам Elder и т.н... no offense
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Нед Яну 19, 2014 10:29 pm

:think2: Смятам ги в %, защото не винаги мога да уцеля да имам точно ½ (50%) или ¼ (25%) продукт. Ако имам например един домат, който е 135г например ако взема ½ - това са 120г – останалите 15г от домата какво да ги правя – нарязан ще се развали. Затова вземам 135г целия домат и го смятам каква част е спрямо 1ВБ или в случая 56,25%
или пример за салата

салата за 1 ВБ

продукт грамаж грамаж за 1ВБ Съотношение в %
домат 135 240 56,25
краставиц 100 480 20,83
репички 25 400 6,25
Общо 83,33

До пълен блок (100%) не ми достигат 16,67%
Вземам малко маруля , изчислявам, че тези % са 83.35г (16.67% от 500г са 83.359 и готово. Тя елката ги смята.Аз само ги записвам на един лист, защото докато стигна до последното и ще забравя колко % са били първите зеленчуци.

В началото веднъж си направих салата само от маруля и краставици и като се появих на масата с една голяма тава салата в къщи паднаха от смях, а аз как се озорих да я изям, не е за разправяне... :oh:

Но ще пробвам с ½ , ¼ и 1/8 , че май ще е по-лесно :done:
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Нед Яну 19, 2014 10:37 pm

Бих искала да попитам дали алабашът е от зелените или от неблагоприятните въглехидрати. :think: Не го видях в табличката и взех данните му bb team - 6.2г въглехидрати и изчислих, че 1 ВБ са 145г, но не знам да не е от неблагоприятните, аз като комбинирам, ако има от червените - например морков ям често, гледам да не съставлява голяма част, а днес на обяд изядох за въглехидрати 1 малка филийка ръжен хлям Вита 1ВБ и 290 г алабаш - 2 ВБ с 84г шунка и 40г извара - по етикет.
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Нед Яну 19, 2014 10:50 pm

Само да добавя,че не трябва чааааааааааааак толкова да се притрисате за грамажа, особено на въглехидратите. Имам предвид, допустимата грешка е право пропорционална на количеството, ако имаш 10 грама мащърнак примерно, трябва да е 10 грама, но ако е бащърнак за 1 блок 300 грама, дали ще е 280 или 320 няма голямо значение, няма да загубиш от въглехидратната пропорция...
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vanja » Нед Яну 19, 2014 10:54 pm

Да споделя още нещо. Вчера си спретнах една хубава гозбичка –огретен с броколи- взех рецептата от тук от сайта – стана много вкусно и беше балансирано по рецепта. Но после като го разделих на 2, защото беше за 2 порции, имам чувството, че нещо не ми се получи зоново – приспа ми се, беше ми отпаднало – необичайно е откакто се стремя да се храня по зоната. Та си мисля , че като си отделя половината и не могат да се паднат точно половината от всички продукти, сигурно на места е имало повече от сиренето и яйцето, а другаде повече броколи, но то като се замисля, за да е точно 50:50 трябва да го пасирам, а това беше огретен – не става. :refuse: По-предния ден бях готвила пиле с ориз – пак зоново по книгата Ние и зоната и като си сипвам, понеже направих 4 порции, не мога да преценя колко точно да си сипя от пилето и колко от ориза. Ако сваря овес мога да отделя половината точно, но такива смесени как? Вие по една порция ли си готвите като са такива яденета /с повече продукти вътре/? :think:
Аватар
vanja
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:35 pm
Бургас

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Нед Яну 19, 2014 11:10 pm

vanja написа:Бих искала да попитам дали алабашът е от зелените или от неблагоприятните въглехидрати. :think: Не го видях в табличката и взех данните му bb team - 6.2г въглехидрати и изчислих, че 1 ВБ са 145г, но не знам да не е от неблагоприятните, аз като комбинирам, ако има от червените - например морков ям често, гледам да не съставлява голяма част, а днес на обяд изядох за въглехидрати 1 малка филийка ръжен хлям Вита 1ВБ и 290 г алабаш - 2 ВБ с 84г шунка и 40г извара - по етикет.

На мен, по-ми прилича да е от зелените, ама не знам, нека и другите да кажат.
Мерси за обяснението за процентите, ще ми бъде особено полезно. Мисля, че и двата начина за пресмятане на грамажите, са полезни в различни ситуации. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vilimia » Пон Яну 20, 2014 8:42 am

Здравейте от няколко реших и аз да вляза в зоната,любопитно ми е кога започва да си проличава ефекта в смисъл кога започват да се губят килограмил :think:
vilimia
 
Мнения: 0
Регистриран на: Чет Яну 16, 2014 5:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Пон Яну 20, 2014 9:04 am

vilimia Добре си дошла сред нас :hug: Всичко е доста индивидуално. Зависи как реагираш на инсулина, колко течности задържаш и т.н. По принцип, в началото на втората седмица би трябвало да усетиш вече прилива на енергия, как няма да те свърте на едно място и ще започнеш да сваляш по половин кило на семица + –.... давай смело, и не се отказвай, зора е първите две седмици, докато започне всичко да ти става навик :hugs1:
Последна промяна Pipilota на Вто Яну 21, 2014 3:23 pm, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Вто Яну 21, 2014 9:58 am

Благодаря за съветите за виното, ще си позволявам понякога като заклет любител на червеното вино... :laugh:

Gazilot, никът е съкращение от имена. А това сирене вчера го гледах, но не го купих...много меко, течящо и имаше няколко Е и се отказах за сега.

vilimia, аз започнах още първата седмица да свалям /600 гр. показва кантара и шивашкия метър не пропускам да ме обиколи/, дано да постигна целта си до 2 кг на месец.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот vilimia » Вто Яну 21, 2014 10:01 am

pipilota написа:vilimia Добре си дошла сред нас :hug: Всичко е доста индивидуално. Зависи как реагираш на инсулина, колко течности задържаш и т.н. По принцип, в началото на втората седмица би трябвало да усетиш вече прилива на енергия, как няма да те свърте на едно място и ще започнеш да сваляш по половин кило на семица + –.... давай смело, и не се отказвай, зора е пурвите две седмици, докато започне всичко да ти става навик :hugs1:

Благодаря за топлото посрещане мисля че това е моят начин на хранене.Като ви чета се мотивирам още повече :)
vilimia
 
Мнения: 0
Регистриран на: Чет Яну 16, 2014 5:50 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Вто Яну 21, 2014 2:38 pm

Здравейте! Аз съм новобранец :) От един ден съм в Зоната и съм много неуверена в действията си. Имам много въпроси, но не смея да ви притеснявам от сега с тях. Ще се опитам сама да се справя с трудностите и ако до една седмица нямам резултати, тогава ще завалят въпросите :) . Много съм нахъсана, искам лятото да си вляза в стария бански костюм :)
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Вто Яну 21, 2014 2:43 pm

Стеф, не се притеснявай, питай си отсега!
:wave:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Стеф » Вто Яну 21, 2014 3:11 pm

Няма да чакам втора покана :) Така основното ми притеснение е за това как да определям правилно блоковете от домашно приготвени продукти. Произвеждаме си мляко, сирене, кашкавал, кайма и всичко производно от нея. Всякакъв вид компоти, туршии и т.н., домашни пилета, кокошки.... Мисля да спра до тук с изброяването :) Нямам допълнителни средства да закупувам нещата от магазина, при условие че го имаме вкъщи. Така че въпросът ми е дали мога да се водя по таблицата и да си определям блоковете по същия начин, все едно продуктите са от магазина. Извинете ме за многословието :(
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Вто Яну 21, 2014 3:18 pm

А не искаш ли да си набавиш такива допълнителни средства като продаваш тези домашни неща на такива като мен? :laugh:
Дано да си от бургаския регион, дано :)
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта