Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот borqna_kioseva » Сря Апр 24, 2013 2:12 am

Здравейте!От днес и аз ще ви правя компания със Зоната :) Надявам се да има успех и при мен,че след мъчителните диети (продължаващи вече 2 години) изникна и йо-йо ефекта :( Вашите коментари ме заредиха с оптимизъм и хъс!Ще ми бъде много приятно,ако взаимно се подкрепяме и си помагаме.Вече се изминаха няколко часа откакто ровичкам по темата с диетите-първо попаднах на тези за д-р Симеонов.Те ме ориентираха към Зоната.И добре че погледнах де :) Толкова положителни отзиви се пишат за този режим.А сега едно първо въпросче от мен-когато ви се прииска много да хапнете нещо сладичко от рода на шоколад,сладолед,десерт как се справяте със проблема?И дали от време на време си позволявате тези прегрешения?Успех на всички съфорумци!!!! ;) :hug:
borqna_kioseva
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 1:57 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Зоната
 

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Daylight » Сря Апр 24, 2013 10:52 am

Здравейте!

Искам да ви попитам колко грама е един блок печена сьомга?

Благодаря!
Daylight
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 12, 2013 6:50 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Сря Апр 24, 2013 2:24 pm

Здравей Боряна :hug: Добре си дошла в Зоновите редици. Радвам се, че си се усетила на време, не си попаднала в ръцете на тоя измамник Симеонов "диетолог", чиято диплома е под особено интересен въпрос :)
И да не те обнадеждавам, но мисля че ще се наложи да положиш малко повечко усилия в Зоната, защото в твоя случай на тялото ти ще му трябва да време за да поправи щетите които си му нанесла. Особено ако Йо-Йото е факт при теб, това значи, че в мастните ти клетки са настъпили (както казва сиърс) доста коварни промени. Предполагам, че си минала и през унищожителната диета на Дюкян, и там щетите са много болезнени за тялото, дори и да не се показвали при спазването на диетата, но след време- всичко рано или късно си показва рогата.

Така че давай смело, Зоната е мястото където ще си излекуваш раните :bouquet:

Daylight Сиърс казва да смятаме печеното и вареното месо както суровото. Така че, това предполагам се отнася и за рибата :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот borqna_kioseva » Сря Апр 24, 2013 4:00 pm

Благодаря!Пробвала сам своеобразни диети-някакви си измислени от мен.Започна се с една тежка диета с гладуване.Беше през лятото и главно шопска салата следобяд,а сутрин за залъгалка плодчета ,зеленчуци.Много много рядко сладичко и тестени изделия.От време на време на обед вместо обичайното хапвах неща от рода на ориз,картофи,месце(което ми е тъй тежко да откажа).Издържах така към 4 месеца.Вярно достигнах желаното тегло-от 53.г. към 48кг.,а видимо изглеждаха и малко повече.Но уви този мъчителен глад не ме задържа за дълго и сега съм около 57кг.Бих била и много доволна и на 2 кг за месец.А вие не спирайте да споделяте вашите резултати! :) Приятен ден :)
borqna_kioseva
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 1:57 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Nellie » Сря Апр 24, 2013 4:43 pm

Здравейте, току-що се регистрирах. Много съм респектирана от това боравене с блоковете, което показвате. През годините неколкократно започвах книгата и когато стигнех до онези изчисления и обяснения за блоковете, се отказах. Освен това съм вегетарианка и това усложнява нещата. Сега пак съм с 9 кг над нормата си и пак се сещам за Зоната. Този път ще опитам със сайта вместо с книгата. Много ми хареса духа на форума! Иска ми се да вярвам, че този път ще успея.
Nellie
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 4:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Nellie » Сря Апр 24, 2013 9:01 pm

Наистина ли медът е сред лошите въглехидрати? Също и ябълковият, портокаловият и лимоновият сок!? Има ли сок, който да не е?
Nellie
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 4:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Сря Апр 24, 2013 9:30 pm

Nellie Добре дошла :bouquet: Относно соковете, и високо-гликемичните въглехидрати бих ти препоръчала да прочетеш статията ВЪГЛЕХИДРАТИ В ЗОНАТА. От там ще ти се изяснят много неща. Медът за съжаление също попада в графата с червен цвят. Това не означава, че не трябва да го консумираме. В Зоната няма забранени храни, просто има ограничени количества. Ако си спазваш количеството за въглехидратен блок, ще си стоиш в Зоната.
Не знам дали си попадала на книжката Соева зона, която Бари Сиърс е написал за вегетарианците. Там има доста полезна информация, но основния източник на протеин там е соята, което малко или много според мен затруднява вегетарианците да стоят в зоната, заради ГМО храните. А както е всеизвестно, вече почти не може да се намери соя, която да е органик, а не някакъв хибрид.
Ако консумираш млечни продукти и яйца, спокойно можеш да си стоиш в зоната :hug: Ние ще помагаме с каквото можем, от теб се иска само малко повечко воля.
Метода с блоковете е изключително лесен, просто ти трябват няколко дни практика, и кантарче разбира се. И другото, което бих ти препоръчала, ако имаш време разбира се, да прочетеш за Арахидоновата киселина. Може би от там ще разбереш защо са се появили тези излишни девет килограма мазнина.

Не знам по какви причини си решила да си вегетарианка, дали организма ти не понася месо, или прото си решила че е по-здравословно. Ако е второто, може и някой ден да си промениш мнението, ако се запознаеш по-надълбоко с дългогодишните изследвания на д-р Сиърс.
Пожелавам ти успех в начинанието, и ако имаш нужда от помощ, ние ще помагаме. Всички тук са много отзивчиви, така че си добре дошла :bigsm22:
Последна промяна Pipilota на Сря Апр 24, 2013 10:53 pm, променена общо 2 пъти
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот gogo » Сря Апр 24, 2013 9:57 pm

Nellie написа:Наистина ли медът е сред лошите въглехидрати? Също и ябълковият, портокаловият и лимоновият сок!? Има ли сок, който да не е?


Nellie, д-р Сиърс, доколкото съм разбрал, разделя протеините, въглехидратите и мазнините на благоприятни, не много благоприятни и неблагоприятни въз основа на техния гликемичен индекс. Колкото гликемичния индекс на дадена храна е по-голям, толкова тази храна е по-неблагоприятна. Гликемичният индекс на меда е доста голям. По данни от интернет варира от 32-85 % в зависимост от ботаническия произход на меда. Това не означава, че медът е вреден. Всички знаем колко полезен е той.
Що се отнася до плодовите сокове - защо ябълката е благоприятен въглехидрат, а ябълковият сок е неблагоприятен?
Много добре това е обяснено в секция "Въпроси и отговори" на сайта под номер 44, а именно:

44. Защо плодовите сокове не се препоръчват в Зоната ?

При изцеждането на сок от даден плод се премахват разтворимите растителните влакна. А точно тези влакна са контролната бариера, която намалява скоростта на навлизане на въглехидратите в кръвния поток. Това означава, че соковете са изключително концентрирани източници на въглехидрати, лишени от растителни влакна.
Хората рядко изяждат повече от един плод, но без да усетят могат да погълнат еквивалента на четири-шест плода под формата на сок.Такова количество въглехидрати ще принуди панкреаса да произвежда големи количества инсулин. От хормонална гледна точка е много по-добре да изядете един портокал, вместо да изпиете чаша портокалов сок.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Nellie » Чет Апр 25, 2013 8:37 pm

Много ви благодаря! Какво благодаря - направо ви обичам! :hug: Gogo, уж четох, четох, но чак до въпросите с отговори не стигнах. По-скоро надникнах, но реших, че ако изчета всичко наред, ще се объркам повече. Ще стигна и до тях.

Pipilota, специални благодарности за готовността за помощ! Защо съм вегетарианка ли - защото обичам животните и това е моят избор. Не искам да звучи като обвинение към другите - децата ми и приятелите ми ядат месо и това не ми пречи да ги обичам много, но за себе си съм наясно, че няма да се върна към яденето на месо.
Ще потърся книжката Соева зона, макар че соята не е любимият ми продукт, предпочитам плодове, зеленчуци и сурови ядки. О, и всички млечни продукти, разбира се. Понякога хапвам и малко риба - малко, но хапвам все още.
Nellie
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 4:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот gogo » Съб Апр 27, 2013 6:34 am

pipilota написа:Здравей Боряна :hug: Добре си дошла в Зоновите редици. Радвам се, че си се усетила на време, не си попаднала в ръцете на тоя измамник Симеонов "диетолог", чиято диплома е под особено интересен въпрос :)
И да не те обнадеждавам, но мисля че ще се наложи да положиш малко повечко усилия в Зоната, защото в твоя случай на тялото ти ще му трябва да време за да поправи щетите които си му нанесла. Особено ако Йо-Йото е факт при теб, това значи, че в мастните ти клетки са настъпили (както казва сиърс) доста коварни промени. Предполагам, че си минала и през унищожителната диета на Дюкян, и там щетите са много болезнени за тялото, дори и да не се показвали при спазването на диетата, но след време- всичко рано или късно си показва рогата.

Така че давай смело, Зоната е мястото където ще си излекуваш раните :bouquet:

Daylight Сиърс казва да смятаме печеното и вареното месо както суровото. Така че, това предполагам се отнася и за рибата :)


Пипилота, не ми се вижда много логично да смятаме печеното и вареното месо както суровото. Например аз съм си правил засечки на пилешките гърди. При 3ПБ, което е 84 гр. сурово месо след като се изпече отива на около 55-60 грама печено. След 10-на замервания вече си го смятам по 60 гр. печено за 3ПБ.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Nellie » Съб Апр 27, 2013 7:39 am

Изчетох сектора "Въпроси и отговори" и не намерих отговор на няколко въпроса, които ме вълнуват: Какво се случва, когато отидем на гости или на ресторант - там няма как да се храним в Зоната? Предполагам, че отговорът е да се придържаме към някакъв баланс, макар и зрително установен, между продуктите и че един път ядене без точна дозировка не ни събаря. А когато сме на почивка цели 10 или 14 дена - как оставаме в Зоната? Не се храним в ресторанта?
И вторият жизненоважен въпрос :laugh: - напълно ли зачерквам шоколада? :roll: Много го обичам - хем зная, че той е основно отговорен за натрупаните килограми, хем си го хапвам редовно. :laugh1:
Nellie
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 4:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Nellie » Съб Апр 27, 2013 1:06 pm

Гледам примерните блокове - там веднъж са дадени сурови зеленчуци (сред тях обаче има гъби, патладжан и тиквички), има и варени. Първо - може ли да се ядат тиквичките сурови :о (гъби съм яла, по-скоро съм опитвала). За патладжана не питам, той е там по инерцията на изброяването - не вярвам някой да яде суров патладжан.
Свикнала съм с консумация на хляб - пречи ли, ако поне един път дневно включвам неблагоприятните въглехидрати от този тип в блоковете?
Nellie
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 4:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Самми » Съб Апр 27, 2013 1:34 pm

Nellie, в таблиците за удобство са дадени и в суров, и във варен вариант зеленчуците. Това е така, защото ако ги теглиш преди да ги сготвиш ще ти са нужни показателите за сурови зеленчуци (месо също), ако вече са приготвени, консервирани ( конкретно за гъби говоря и печен патладжан, чушки) ще трябва да ползваш грамажите за варени. С всеки следващ ден ще става по-лесно разбираемо и по приятно, вярвай ми :)
Аватар
Самми
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 110
Регистриран на: Пон Апр 08, 2013 9:43 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Съб Апр 27, 2013 5:15 pm

gogo написа:
pipilota написа:Daylight Сиърс казва да смятаме печеното и вареното месо както суровото. Така че, това предполагам се отнася и за рибата :)

Пипилота, не ми се вижда много логично да смятаме печеното и вареното месо както суровото. Например аз съм си правил засечки на пилешките гърди. При 3ПБ, което е 84 гр. сурово месо след като се изпече отива на около 55-60 грама печено. След 10-на замервания вече си го смятам по 60 гр. печено за 3ПБ.

Gogo, този въпрос нали сме го дискутирали :) Погледни на зад, на страница 3 в същата тема, там съм казала какво са ми казали от Зоната относно тоя върпос. И понеже твоя отговор беше
gogo написа:Пипилота, браво на теб :bigsm47: .Благодаря, че си била толкова настойчива с хората на д-р Сиърс за уточняване на мистерията със суровото и печено пилешко. Сега всичко си дойде на мястото.
и естествено си помислих, че наистина сме уточнили тоя въпрос. Но може и да си ми отговорил така просто от любезност :laugh:

Все пак, ако някой иска да спори, трябва да поспори с тези от Зоната и по точно с Бари Сиърс :) Аз само предоставям информация. Според мен Сиърс най-добре знае до колко се разпростира диапазона на Зоната, и до каква степен можем да си играем с грамажите. Аз напълно му се доверявам,защото след две годишно стриктно спазване на зоната , и аз, и мъжа ми сме изпитали всичко на гърба си. И въпреки че той реагира много по-бурно на въглехидратите от инсулинова гледна точка, почти няма разлика в това той как се чувства, и аз как се чувствам например, когато съгрешим с количествата на храните. Т.е всичко което Сиърс казва че ще се случи и ще почувстваме, става точно както го описва. За това аз лично му се доверявам :hug:
Последна промяна Pipilota на Съб Апр 27, 2013 6:02 pm, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Съб Апр 27, 2013 5:43 pm

Nellie написа:Гледам примерните блокове - там веднъж са дадени сурови зеленчуци (сред тях обаче има гъби, патладжан и тиквички), има и варени. Първо - може ли да се ядат тиквичките сурови :о (гъби съм яла, по-скоро съм опитвала). За патладжана не питам, той е там по инерцията на изброяването - не вярвам някой да яде суров патладжан.
Свикнала съм с консумация на хляб - пречи ли, ако поне един път дневно включвам неблагоприятните въглехидрати от този тип в блоковете?

Nellie Направо ме изхвърли в много дълбок размисъл с този пост :laugh3: Замислих се, когато човек отива на пазара да си купи зеленчуци, дали си ги купува в сверен или суров вид :) После се замислих, че за да се наготви едно ястие, първоначалното състояние на продуктите преди да се наготвят би трябвало да е сурово, за да се оправдае думата "готвене" ;) После продължих да мисля, че ако в таблицата всичко е в сварен вид, като например тиквички и патлаждани и т.н които са написани "по инерцията на изброяването"- как ще се наготви дадено ястие- например да си наготвим гювеч-тогава би трябвало да сварим патладжана отделно, доматите отделно, бамята отделно, да се разхвърляме в около 3-4 тенджерки, и после след като ги сварим, да ги претеглим пак по отделно, и после да ги смесим заедно за да се получи ястие :) Наистина много мислене падна :) Но може и аз да не съм схванала въпроса :)

Относно хляба-в Зоната няма забранени храни, можеш да си ядеш хляб, но понеже е високогликемичен, количеството е много малко, което ще ти изяде от обема на храната, и вероятноста да огладняваш по-бързо от нормалното е по-голяма. Другото което е, ако попадаш в тези 75% от хората, които реагират бурно на въглехидрати, и инсулина ти се покачва от най-малкото, за предпочитане е малко по-малко да се опиташ да намалиш консумацията му, и с времето да го изключиш от менюто си :hug:
Относно шоколада- Сиърс препоръчва консумацията на черен шоколад, но истинския, горчивия шоколад, заради полифенолите. Всички други шоколади са с много захар. Но ако успееш да влезеш в Зоната по стриктно, до седмица две желанието ти за сладко ще изчезне без да се усетиш. Но от опит знам, че много хора успяват да се задържат в зоната няколко дена, и са до там. Или им писва, или желанието им да остлабват не е толкова силно, или просто не им стига времето или волята. Въпреки че според мен най малкотокоето всеки може да направи за себе си е да спазва поне метода на око.

За ходенето на почивки, на ресторанти и т.н- ако искаш да си в зоната, можеш да спазваш метода на око. Т.е да се ориентираш по дланта ти. Месото да ти е с големината и дебелината на дланта, благоприятните въглехидрати дати се събират в двете шепи, но не препълнени, а ако са неблагоприятни въглехидрати, като хляб, ориз, катрофи, спагети и т.н да са с обема на месото. Това пак ще те задържи в диапазона на зоната. Но дори и да съгрешиш по сериозно на определено хранене, при следващото стриктно хранене пак ще се озовеш в Зоната. В зависимост от това как се храниш, хормоните в тялото ти отговарят на това което си им дала :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Nellie » Съб Апр 27, 2013 8:34 pm

Папилота, не мога да не кажа БЛАГОДАРЯ за отделеното време! А и за чувството за хумор. :lol: Като всеки аматьор и аз се движа на принципа "проба - грешка" - не зная защо реших, че в Зоната не може да се готви. (При все че и рецептите разгледах :laugh3: Обстойно! :laugh4: ) Всъщност аз със сигурност в началото няма да мога да готвя, това ще е висш пилотаж - да съобразиш колко блока прави онова, което си нахвърлял в тенджерата, е голямо смятане. Защото 4 чаши гъби, които правят 1 блок, няма да си паснат с 1.5 домати, примерно, които също са 1 блок и оттам блоковете ми ще се разминат и ще се сринат като при земетресение 10 степен по Рихтер. Засега ще съм на суровоядство, че лесно се изчислява. С шоколада и хляба времето ще покаже какво ще се случи. А такъв вариант като "отказвам се" не предвиждам. Поне не преди да поживея 5-6 месеца в Зоната и да се убедя искам или не искам да съм там. Вече и рибено масло си купих и в камерата го сложих за тестване..., абе както си пише. Старателна! :lol:
Нека след "Приятна вечер" кажа потворно "Благодаря"!
Nellie
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 4:23 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron