Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот karina » Сря Апр 16, 2014 10:27 pm

Аз си изчислих 11 блока на ден, но имам 2 дни от седмицата с много голяма натовареност (13 часа на крак с 8 часа активна работа )и с тези 11 блока ми стана лошо преди няколко дни плюс това че не ги бях и изчислила много добре. Сега се оправих с пресмятането, но 11 блока си мисля че пак няма да ми стигнат в натоварените ми дни. Та се чудех дали мога да се храня 5 дена по 11 блока и 2 дена по 15 примерно.
Между другото Manya много си права, точно така ядях - много сладкиши, като всяко хранене завършвах с нещо сладко, защото ставах от масата гладна(сега разбирам защо). Бях се озовала в порочния кръг на въглехидратите. Сега се опитвам да се справя, но организма ми е свикнал и сега съм като в "абстиненция". Но щом казваш, че ще отшуми това ме успокоява.
И така малко инфо и за мен: 105кг, 160см височина, ханш 123см, талия 128см. Преди 17 год имах много стресов период от живота(бях на 22г и 65кг) и тогава почти не се хранех, само кафе и цигари. Когато нещата се пооправиха и започнах да се връщам в релси започна и качването на килограмите. Аз намалявах храната, а килограмите растяха. Ето ме сега 17г по-късно и 40кг от горе с които не съм спирала да се боря, но все нищо. От 4г живея в Англия и тук качих 13кг. Начина ми на хранене просто е безобразен. Много фаст фууд, пици, пържени картофи, пепси и мноооооого шоколад. Започнаха да ме болят ставите, кръста, коленете. Постоянно съм уморена, начина ми на хранене ми е "изял" мускулите(разбрах го чак сега)и аз за да имам сила да работя започнах сладкото, защото имах нужда от бърза енергия. С времето количеството се увеличаваше и попаднах в порочен кръг. И така един ден във ФБ видях фитнес инструктор, който изготвя хранителен режим за отслабване. Поръчах си и аз. За 105лв ми направи хранителен режим, тренировъчен и суплементи. Пет хранения основно пиле и салата и аз гладувах като куче, но ми и причерняваше много и не можех да работя. На третия ден едвам издържах и той ми каза да взема да пия Хром Пиколинат и няма да ми става лошо. Оказа се че то поддържа кр. захар да не пада до ниски нива. И тогава си казах " Абе каква е цената на това отслабване, щом трябва да потискам естествените функции на организма си. С храната ще свалям кр. захар с хапчето ще я вдигам. Това означава ли че цял живот така трябва да живея, а и колко здравословно е това изкуствено поддържане на кр. захар." И тогава се сетих за Зоната. Бях чела от един др сайт, но нещо там нещата не бяха много ясни и нищо не разбрах, но това за поддържане на кр. захар съм го запомнила и ето ме тук. Сега тичам всяка сутрин около 30-40 мин и пия Л-карнитин, взимам Омега 3 три пъти на ден, правя упражнения и се опитвам да вляза в Зоната. Всичко това от 10 дена (толко глад за 10 дена та имам чувство че са 50 дена), ама няма да се откажа.Особено като чета за вашите резултати знам, че има смисъл.
Аватар
karina
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 16, 2014 3:32 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Сря Апр 16, 2014 10:58 pm

Карина, спокойно в дните в които си особено натоварена можеш да увеличиш блоковете, но 15 ми се струват много. Можеш да добавиш 1 блок към едно от основните хранения и междинните закуски да ги направиш по 2 блока. Но сама ще усетиш, че след известен период от време, може би месец-два, тези допълнителни блокове ще са ти излишни. Въпросът е да спазваш съотношението 1:1:1 протеини:въглехидрати:мазнини. Ориетирай се в началото основно към продуктите от зеления сектор на таблицата. За да намалиш обемите добавяй към закуската си овес или груби овесени ядки за 1 БВ. Дори само накиснати от вечерта във вода и сдъвкани добре - дават много енергия. Ползването на сварен нахут като добавка към салатата също е супер решение за добрите обеми храна. Намери си стевия на капки. 1-2 капки към изварата или котиджо сирене ги превръщат в супер десерт и намалява усещането за липса на сладко. И в моменти, в които си мислиш че си гладна (а реално не са минали минимума часове до следващото хранене) пий вода, чай (можеш към следобедната закуска ако я направиш 2 блока в натоварените дни да изпиеш един хубав английски чай с мляко - уууух, това го правя често - но само като 1 блок). Организмът ти ще привикне постепенно с новия начин на хранене и енергията ще се появи. Просто трябва да си стриктна. Не количеството храна ще ти даде енергия, а правилното й комбиниране и спазването на принципите на хранене в Зоната. Това не става за 10-15 дни, дай малко време на тялото ти да се научи на новия ти начин на живот и то ще ти се отблагодари много много скоро.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Karrita » Чет Апр 17, 2014 10:48 am

Карина здравей!
Добре е ,че най-после си се доверила на Зоната и си й дала шанс, според мен няма да съжаляваш!
Маня ти е дала насоки, аз искам само да добавя да пиеш много вода и да започнеш с рибеното масло ( пишеш, че взимаш Омега 3, но не уточняваш под каква форма, затова си помислих, че е на дражета). За рибеното масло, прочети в темата му. Надявам се, че спазваш интервалите между храненията и най-вече сутрешната ( до 1 час след ставане ) и вечерната закуска ( 30 мин преди лягане).
Желая ти успех и пиши редовно какво се случва с теб. ;)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот gogo » Чет Апр 17, 2014 10:13 pm

Карина, здравей и от мен. Бъди сигурна, че си попаднала на точния начин на хранене - Зоната, за да разрешиш проблемите си. Зоната наистина действа и пример за това съм не само аз, но и всички останали зоНбита, които пишат тук. Изисква се единствено стрикност и постоянство и резултатите няма да закъснеят. А когато видиш резултатите няма да искаш да напуснеш Зоната. Ако не си чела някои от книгите на Сиърс горещо ти препоръчвам да прочетеш поне една. На сайта има и 2-те, които са издадени и преведени на български. Разучи добре материалите в сайта и особено материалите в секцията "Ресурси". Прочети и "Въпроси и отговори". Можеш да хвърлиш и едно око на моя дневник. Напиши какво рибено масло приемаш и по колко за да видим дали е добро и в достатъчно количество. Добра идея е да си направиш дневник и там да записваш всичко свързано с престоя ти в Зоната и въпросите, които те вълнуват. Успех и не се притеснявай да питаш за всичко, което те интересува.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот igito » Пет Апр 18, 2014 8:24 pm

Леле, това си извирането на водата не го разбирам. Сосовете и пюрето, които купувате са вече обработени термично и нямат нужда от много варене. Така ми казва моят мъж, който не е с мен в Зоната, но е кулинарен технолог и ми дава ценни съветчета за готвенето понякога. Понякога и той е в Зоната, без да знае, щото му сервирам порцията както аз реша. А, бях чела в предишните теми от това заглавие нещо за лещата и мога даже да го цитирам дословно щото ми хареса - стига с "тая факина леща". Аз чета таблицата както е написана и я разбирам. :th: Не знаех, че има такива заклети почитатели тази леща, която дори не е бобец с люта чушка и наденичка, но може грешката да е в моя телевизор.
Аватар
igito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 57
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 8:48 am
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пет Апр 18, 2014 9:27 pm

igito написа: - стига с "тая факина леща".
Сакън, недей да обиждаш лещата. Няма по вкусна чорбица зиме от леща с армеена чорба и люта чушка. :laugh1: Че и песничка от детството си спомням за нея: "Свари, бабо боб, свари бабо боб, свари бабо леща. Я сипи, бабо, да ядем, докат' е гореща."
:laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Stefka Ilieva » Пет Апр 18, 2014 11:09 pm

Преди да започна "Зоната" си бях купила лимец и някак не ми се ще да го хвърлям,та да питам някой ползва ли лимец, може ли да се използва в Зоната ?? :doNotKnow:
Аватар
Stefka Ilieva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 3:52 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Tony » Съб Апр 19, 2014 10:28 am

Stefka Ilieva написа:Преди да започна "Зоната" си бях купила лимец и някак не ми се ще да го хвърлям,та да питам някой ползва ли лимец, може ли да се използва в Зоната ?? :doNotKnow:


Не виждам причина да не може - веднъж, дваж седмично. ;)

Ако има етикет на него може да си изчислиш какво количество от него може да ползваш за хранене. Според това: http://www.bb-team.org/hrani/id/217208_seeberger-limets
излиза около 16 гр за 1 ВБ, след като извадиш фибрите.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Дани » Пон Апр 21, 2014 6:46 pm

Мога ли да заменя подсладителя –понеже в момента нямам,с фруктова захар? И като блок ли се брои ?
Дани
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 09, 2014 2:11 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот gogo » Пон Апр 21, 2014 7:17 pm

Дани написа:Мога ли да заменя подсладителя –понеже в момента нямам,с фруктова захар? И като блок ли се брои ?


Дани, за какъв подсладител става въпрос? :think2: Що се отнася за захарите те се числят към неблагоприятните въглехидрати и е добре да се избягват. В таблицата са дадени няколко типа захар, като 1ВБ =

Захар, кафява 2 ч.л. 8 гр.
Захар, пудра 1 с.л. 10 гр.
Захар, на кристали 2 ч.л. 8 гр.

Данни за фруктова захар няма. Ако на твоята захар има етикет със съдържание напиши данните за да ги изчисля.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Gazilot » Пон Апр 21, 2014 11:52 pm

Това да не би да е търговска марка на фруктозата? Или по-точно високо-фруктозният сироп? Защото ако е, гледай филма sugar - the bitter truth, и ще ги изхвърлиш надалеч.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Pipilota » Вто Апр 22, 2014 2:42 am

За всички начинаещи, надзъртащи :sneaky1: и питащи може да ви е от полза следната статия: Граници на Зоната и методи на хранене :applaus:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот roksi » Вто Апр 22, 2014 9:51 am

привет Пипилотке, :pipilota: хей момиче,неповторима си, неуморна си,спирка нямяш :msmile7: благодаря ти мила ,че така ни просвещаваш, просветляваш и широкоооо отваряш очичките ни :Hello:ей момичеее,да знаеш колко многоооооооооо ме радваш ,как да не те обича човек кажиии :laugh3:
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Стеф » Вто Апр 22, 2014 12:39 pm

Да ви попитам нещо - дъщеря ми смъкна 10 кг. и сега е 54. Висока е 163 см. Ако слушам нея - трябва още да отслабва, но според мен това е добре. Увеличихме блоковете с един, но аз тайно от нея и увеличих мазнините. :mrgreen: Питанката ми е дали по този начин ще се задържат килограмите и?
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Вто Апр 22, 2014 12:47 pm

Стеф написа:Да ви попитам нещо - дъщеря ми смъкна 10 кг. и сега е 54. Висока е 163 см. Ако слушам нея - трябва още да отслабва, но според мен това е добре. Увеличихме блоковете с един, но аз тайно от нея и увеличих мазнините. :mrgreen: Питанката ми е дали по този начин ще се задържат килограмите и?


Стеф, остави я на режима, на който е. Когато организмът достигне оптималното си състояние, тя ще спре да слабее и без да и увеличаваш блокове и мазнини. Важното е тя да се чувства добре, да усеща, че е в Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Стеф » Вто Апр 22, 2014 1:29 pm

Дали ще спре да слабее.... :hm: имам в предвид както казваш като достигне оптималното си състояние :hm:
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта