Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Чет Апр 11, 2013 2:19 pm

monti струва ми се, че това разпределени на блоковете 1:2:3:3:1 също ти влияе за да не можеш да ги погълнеш тия блокове. И аз да съм, какъвто съм термит :) няма да мога да ги изям така разпределени. Ако правилно разбирам, следобедната ти закуска е 3 блока, и вечерята ти е 3 блока, което е много количество за такъв кратък интервал. Добре е закуската ти да е едно от яденетата с най-многото блокове, и се старай междинните ти закуски да са по 1 блок. Пробвай така, и ще видиш как ще се чувстваш

Относно измерванията, за калкулатора :lol: Няма смисъл да се мериш пак, защото блоковете ти едва ли ще се променят :) Ще се променят само ако увлеичиш или намалиш физическата активност. В Зоната човек се храни така, всякаш е в идеалните килограми:)
Последна промяна Pipilota на Пет Апр 12, 2013 3:23 pm, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Зоната
 

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот monti » Пет Апр 12, 2013 7:17 am

Права си пипилота блоковете са ми същите но това е решение,ще тренирам само сутрин и така ще си намаля разхода пък ще видя как ще ми се отрази . А относно разпределението 3 : 3 са ми обедния и вечерния блок съотвенто в 14.00 часа обедния , тренировка към 17.00 часа и след нея ми е вечерята към 18.30 часа ,нямам междинна закуска тук.

Закуската ми сутрин е в 7.00 часа и винаги е една и съща кисело мляко половин кофичка или чаша прясно мляко плюс ядки които имам в къщи 3бр. Повече от това не мога да погълна просто....Същата ми е и вечер в 23.00 часа.Сърдечно ти благодаря :bouquet: за помоща.
Аватар
monti
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 2:22 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Пет Апр 12, 2013 3:44 pm

monti, пробвай малко по малко да си променяш закуската :) Гледай от време на време да хапваш протеин от месо. Аз например занеш ли какво закусвам най-често - 3 блока :)- Салам 2 блока, който мяза на един подобен на...мисля че в БГ се казваше камчия май, не си спомням, ама един голям беше такъв. И режа си две парчета по един блок и на тигна на сухо го слагам да се запече за няколко минути, и го мятам в чинията, и си го гарнирам с един блок котидж чийз, общо 3 блока става,и един блок домати, и 9 бадема, които много ги обичам с котидж :) И за десерт една ябълка :) Ама ям само червените ябълки, че жълтите все ми киселеят нещо :) И така закусвам всеки ден в 7 сутринта, и после в 12 вече почва да ми прищраква, че е време за ядене :)

Пробвай различни варианти, защото и в млякото не се знае в повечето случай колко е протеина вътре, и можеш ли да вярваш на етикетите, но се цели повече към истинските протеини както се казва

Пробвай да си изместиш междинната закуска следобед, и тренирай например към 3:00 следобед, и след тренировки си изяш следобедната закуска. Пробвай най-различни варианти, по 2-3 дена , и така ще разбереш кой вариант ти е най-удачен. Аз бях така докато си наглася кое ми е най-удобно, и кога се чувствам най-добре :hug:

Като имаш по-здрава закуска, няма да имаш нужда от междинно хранене докато дойде обяда. Закуската ти е може би е най- важното хранене, защото докато си спала цяла вечер, тялото ти е изпаднало в катаболно състояние, и за да излезеш от това състояние, ти трябва храна за мозъка , истинска храна, не мляко :)
Виж какво казва Бари Сиърс, и ще разбереш разликата между катаболизма и анаболизма: ЯЖТЕ СИ ЗАКУСКАТА :bouquet:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот monti » Пет Апр 12, 2013 4:28 pm

Добре пипи,ще пробвам всичко което казваш ,ти си ветеран в ЗОНАТА и ще те послушам ;) .Просто всичко това е много ново за мен и за да ме разбереш по-добре ,аз допреди да срешна зоната се хранех по един път на ден, само вечер .Сега като върна лентата назад и се чудя как все още съм жива и здрава.......така се хранех близо 12 години .Толкова съм благодарна ,че открих зоната и всички вас с които общувам тук :hug: Живота ми се промени тотално!!!!!! Слънчев ден на всички зонуващи :skyle23:
Аватар
monti
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Мар 25, 2013 2:22 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот тина » Пет Апр 12, 2013 7:52 pm

Здравейте и от мен!Скоро не съм се разписвала,ама бях болна и е много гадно :dum: Гледах да спазвам Зоната,ама пусто и неядене и лекарства,та сега съм в застой :think: Но продължавам.Вчера и днес съм стриктно в зоната и така си е по-друго.По-добре се чувствам и по-жизнена!Приятна вечер на всички!! :bouquet:
Аватар
тина
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 9:01 pm
София
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот gogo » Съб Апр 13, 2013 6:09 am

pipilota написа:Denitza Hellooo и на теб :hug: Тръгнала си в правилната посока към Зоната :) Относно млякото, има разлики защото това което е в Америка не е като това в България :) Бари Сиърс дава количеството за един блок половин чаша. Чаша от 250мл. И ако напълниш половин чаша българско мляко, и половин американско мляко, ще видиш че има рзлика в грамажите. Българското мляко е много по -рядко, и от там идват разликата. Аз си го меря в чаши, и ако е по рядко слагам малко повече от половината, и така. Не се притеснявам, защото млякото е балансирано, и дори и да изям половин блок повече , няма да ми се отрази по никакъв начин. Ако все пак искаш да си изключително прецизна, тогава варианта е да си смяташ по етикет. И без това етикетита на различните производители са с различни данни, и никога няма да ти е един и същи грамаж :) А и никога не знаеш о колко можеш да вярваш на тези етикети :roll: Аз не се вманиачавам толкова, и си меря с чаша :)


Здравей Пипилота,

Аз също си смятам киселото мляко 200 гр. за 1БВ+1БП. Не смятам, че трябва да е половин чаша. По етикет например Верея 0,1% е 3,4 гр. протеини и 4,5 гр. въглехидрати, което прави 189 гр за 1БП и 209 гр за 1БВ, т.е 1 кофичка мляко излиза 2БП+2БВ, а по Бари Сиърс товва количество излиза двойно, т.е. 4БП+4БВ. Не ми се струва много редно да пренебрегваме с лека ръка дадените цифри на етикета. В крайна сметка понякога за някой продукт имаме само тях и по тях си изчисляваме блоковете. Бих те помолил, ако скоро пишеш до зоновите инструктори да ги попиташ за този проблем(спомняш си как се разреши недоразумението със суровото и печено пилешко, нали?).
Същото се отнася и до обезмаслената извара. Аз ползвам Извара обезмаслена "Дядо Либен", която излиза по етикет 35 гр за 1 БП, докато по Бари Сиърс е 56 гр. Дали греша?
И така и така съм взел думата да попитам за това обезмаслено кисело мляко. Някъде четох, че не е много безопасно за здравето. Ако се откажем от обезмасленото мляко обаче няма да можем да балансираме протеините, въглехидратите и мазнините в млеката с 2 и повече процента мазнини Какво е твоето мнение?
Хубав уикенд на всички.
Последна промяна gogo на Нед Апр 14, 2013 9:57 pm, променена общо 1 път
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Sanny90 » Съб Апр 13, 2013 7:16 pm

Здравейте!

Искам да ви попитам колко грама сушени сливи са 1 блок въглехидрат?Никъде не намирам достатъчно информация и не знам как да се ориентирам.

Благодаря!

:)
Sanny90
 
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Апр 07, 2013 6:51 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Tan Zaso » Съб Апр 13, 2013 7:39 pm

Два броя сушени сливи трябва да са един блок. http://www.vzonata.com/Tablica.htm
Аватар
Tan Zaso
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Апр 01, 2013 1:18 pm
Плевен

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Апр 14, 2013 7:21 am

тина написа:Здравейте и от мен!Скоро не съм се разписвала,ама бях болна и е много гадно :dum: Гледах да спазвам Зоната,ама пусто и неядене и лекарства,та сега съм в застой :think: Но продължавам.Вчера и днес съм стриктно в зоната и така си е по-друго.По-добре се чувствам и по-жизнена!Приятна вечер на всички!! :bouquet:


Тиначка, ако успееш да се задържиш в Зоната месеци наред, ще дойде време когато ще казваш -"не си спомням от кога не ме е хващала дори безобидна хрема" ;) Аз от две години не съм настивала дори, ни хреми, нито вируси, нито температури. Който и нашественик да се опита да нахълта в тялото ми, и го изтрепвам :) За мен е прекалено много две години без да се разболея. И знам, че всичко е от Зоната :) Така че, давай по стриктно, докато ти стане навик това хранене :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Апр 14, 2013 7:57 am

gogo написа:Здравей Пипилота,
Аз също си смятам киселото мляко 200 гр. за 1БВ+1БП. Не смятам, че трябва да е половин чаша. По етикет например Верея 0,1% е 3,4 гр. протеини и 4,5 гр. въглехидрати, което прави 189 гр за 1БП и 209 гр за 1БВ, т.е 1 кофичка мляко излиза 2БП+2БВ, а по Бари Сиърс това количество излиза двойно, т.е. 4БП+4БВ. Не ми се струва много редно да пренебрегваме с лека ръка дадените цифри на етикета. В крайна сметка понякога за някой продукт имаме само тях и по тях си изчисляваме блоковете. Бих те помолил, ако скоро пишеш до зоновите инструктори да ги попиташ за този проблем(спомняш си как се разреши недоразумението със суровото и печено пилешко, нали?).
Същото се отнася и до обезмаслената извара. Аз ползвам Извара обезмаслена "Дядо Либен", която излиза по етикет 35 гр за 1 БП, докато по Бари Сиърс е 56 гр. Дали греша?
И така и така съм взел думата да попитам за това обезмаслено кисело мляко. Някъде четох, че не е много безопасно за здравето. Ако се откажем от обезмасленото мляко обаче няма да можем да балансираме протеините, въглехидратите и мазнините в млеката с 2 и повече процента мазнини Какво е твоето мнение?
Хубав уикенд на всички.

Ооо, gogo аз мислех че си скочил извън борда :) Радвам се че си още сред нас :hug: И направо ме бомбандира с върпоси :laugh3: Относно киселото мляко, питала съм в Зоната, защото и този въпрос беше много коментиран и в другите форуми. Но когато става въпрос за продукт, който го има в листите на Сиърс, направо ти връчват листа :) И понеже всяка една марка мляко има различни стойности на етикетите, ми казаха да си изчислявам по етикет, но най-вече си държат на метода с чашите, който сиърс е дал. И казаха, че няма как да знаят какви млека има в БГ, и в различните държави. Нека да мине време, пак ще ги попитам, че вече настръхват сигурно като ми чуят името там :) Няма как да ги питам и защо на "Дядо Либен" изварата е с различни стойности от тези които Сиърс е дал. Това са два различни континента, и нормално д аима разлики в храните, и особено тук, където всичко е нагъчкано с нишестета и кво ли не.

За съжаление не съм в БГ от 10 години, и тези марки млека и извари са ми напълно непознати. Както съм казвала и преди, ако някой иска да е абсолютно стриктен в Зоната, да си направи свои листи, изчислени по етикет.
И другото за което се замислям, че повечето продукти са дадени грамажи за нискомаслени, или обезмаслени продукти, което променя грамажа на изварата може би :think2:

И като се заговорих за това, стигнах и до следващия ти въпрос за обезмаслените продукти. Много е изписано за това, едни казват колко са вредни обезмаслените продукти, други казват обратното :think2: и съвсем не мога да ти отговоря на този въпрос. Но да ти кажа и не съм се интересувала с подорбности. Например сиренето- аз тук си купувам само българско овче сирене, което никъде не се продава обезмаслено. Но си го ям без притеснения, и пак си взимам бадемките настрани, и съм си ок.
И аз повече клоня към това, че обезмаслените продукти не са за предпочитане, но Барито пък из всичките си книги все това говори-нискомаслени , нискомаслени или обезмаслени.. и съм в гатанка и аз. Същото ми е и за протеинит ена прах, Барито казва, че няма значение какъв е протеина...ама аз пак не съм на тва мнение :lol: Обаче каквото и да е, знам със сигурност, че + – няколко грама не оказват влияние. Ако погледнеш картинката за ХОРМОНАЛНА НАСТРОЙКА ще видиш, че понякога дори се налага да добавиш по един блок повече протеин или въглехидрат, тъй като както казва Сиърс, не всички хора са генетично еднакви, и всеки сам трябва да си настрои "хормоналния карбуратор" Аз спирам да пиша, че се унесох :) Утре пак :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот gogo » Нед Апр 14, 2013 10:14 pm

Здравей Пипилота,

Благодаря за изчерпателния отговор. В крайна сметка излиза, че за продукти като извара, кисело мляко и т.н е по -добре да изчисляваме по етикет, докато за неща, които нямат етикет(или поне не тук в България), например като ябълки, домати да ползваме мерките на Бари Сиърс, или както му викаш Барито.

Разбира се, че съм тук. Следя сайта и форума винаги когато имам възможност. Зоната ми помогна да сваля повече от 20 кг. Чуствам се определено по-добре. Кръвното ми се нормализира, дори е по ниско от нормалното.

Лека вечер на всички.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот крас.мира » Пон Апр 15, 2013 2:17 pm

ЗДРАВЕЙТЕ МОМИЧЕТА И МОМЧЕТА.ОТДАВНА НЕ СЪМ ПИСАЛА,НО ВИ ЧЕТА МНОГО РЕДОВНО.СЕГА ИМАМ ЕДИН ВЪПРОС ОТНОСНО КОПРИВАТА .КОЛГО ГР. Е ЕДИН БЛОК И АКО НЯКОЙ ИМА РЕЦЕПТА ЩЕ СЪМ МНОГО БЛАГОДАРНА.АЗ СИ МИСЛЯ ЧЕ Е КАТО СПАНАКА НО ДРУГО СИЕ ДА ПИТАМ ПО КОМПЕТЕНТНИТЕ ОТ МЕН.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.ПРИЯТЕН ЗОНОВ ДЕН.
крас.мира
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Мар 06, 2013 6:44 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Пон Апр 15, 2013 2:42 pm

крас.мира смятай я като спанака, и си направи каша като СПАНАЧЕНАТА КАША, само че с коприва, като добавиш няколко ореха вътре, става превъзходно от коприва :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот roksi » Пон Апр 15, 2013 5:18 pm

и аз както Тина незная в коя тема да напиша поздрава си към виновничката за този форум.

Мила моя Пипилота, ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН !!!Желая ти цялото щастие на земята ,благодаря за всеотдайността ,вниманието, специалното отношение към всеки който пише тук.Да си жива и здрава,и да продължаваш в същия дух. : :bigsm22:
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Вто Апр 16, 2013 1:45 am

roksi написа:и аз както Тина незная в коя тема да напиша поздрава си към виновничката за този форум.

Мила моя Пипилота, ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН !!!Желая ти цялото щастие на земята ,благодаря за всеотдайността ,вниманието, специалното отношение към всеки който пише тук.Да си жива и здрава,и да продължаваш в същия дух. : :bigsm22:

Ах roksi,изнанда ме тук :) И мноооого, ама мнооогоо голямо благодаря :rheart: С удоволствие приемам пожеланията, и ще си ги ползвам по малко, за да имам за през цялата година :) Ще си ги разпределя май като зоновите хранения, на порции, че си ми дала огромно количество пожелания, е не хубаво да се прекалява с повече от пет на хранене :laugh: И още ведъж благодаря, и още едно Благодаря, че винаги си ми копания, из който и форум да се разхождам :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот крас.мира » Вто Апр 16, 2013 6:19 am

Благодаря, pipi и аз така мислех но реших да чуя и вашето мнение
крас.мира
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Мар 06, 2013 6:44 am

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта

cron