Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Съб Апр 12, 2014 11:31 am

За онези които изпитват глад - сигурни ли сте, че това е глад? Защо не пробвате в такъв момент да изпиете един топъл чай или чаша топла вода. Доста често усещането за глад е по-скоро жажда, но може да не можете да го определите точно. И изобщо - увеличете количеството вода, не разчитайте само на чашата вода 30 минути преди хранене. И тези 2 блока за закуска винаги са ми изглеждали малко. Пресметнете колко часа са изминали след последното хранене от предишната вечер, макар и прекарани в сън. Закуската би трябвало да е доста по-стабилна. Ако сте избрали по-малко блокове за деня - 10 или 9 - направете закуската си с най-много блокове.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Киколинда » Нед Апр 13, 2014 4:07 pm

Здравейте Зонуващи, :smdance:
От около 2 месеца Ви чета, но не мога да разбера как точно се съставя менюто за ден. Много сложно ми се струва а имам огромно желание да се храня здравословно в Зоната.
Според калкулатора имам нужда от 9 блока за ден. Искам за Сутрешна закуска 2 блока, за междинна 1 блок,за обяд 3 блока,за междинна закуска 1 блок и за вечеря 2 блока.Правилно ли са разпределени ?
Може ли някои :pray: да ми напише неговото примерно меню за ден да речем , за да мога и аз на базата на неговото и таблицата, да си създам свое.Благодаря предварително! :bouquet: :applaus:
Киколинда
 
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Апр 13, 2014 3:22 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот tanita68 » Нед Апр 13, 2014 4:29 pm

Киколинда написа:Здравейте Зонуващи, :smdance:
От около 2 месеца Ви чета, но не мога да разбера как точно се съставя менюто за ден. Много сложно ми се струва а имам огромно желание да се храня здравословно в Зоната.
Според калкулатора имам нужда от 9 блока за ден. Искам за Сутрешна закуска 2 блока, за междинна 1 блок,за обяд 3 блока,за междинна закуска 1 блок и за вечеря 2 блока.Правилно ли са разпределени ?
Може ли някои :pray: да ми напише неговото примерно меню за ден да речем , за да мога и аз на базата на неговото и таблицата, да си създам свое.Благодаря предварително! :bouquet: :applaus:

Значи принципно е вярно разпределението, с една забележка - междинната закуска не е за сутринта, т.е. между закуската и обяда, а за следобед - между обяда и вечерята. Втората закуска е за половин час преди лягане. Тогава става сутрин -2, обед - 3, закуска - 1, вечеря - 2, закуска преди сън - 1.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Киколинда » Нед Апр 13, 2014 4:36 pm

Добре Благодаря!Приемам уточнението :hug:
Сега ако успея да се справя със съставянето на менюто ще съм щастлива НОВА във вашите редици. :bouquet: :peace1:
Киколинда
 
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Апр 13, 2014 3:22 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот HippoDel » Нед Апр 13, 2014 5:19 pm

Порови се по дневниците, там има много споделени менюта, можеш да черпиш идеи от тях. А също и в тази тема, по-назад. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот tanita68 » Нед Апр 13, 2014 5:59 pm

За тези, които си купуват лимец. Вижте на какво попаднах в интернет: В България се предлага опасен за здравето лимец. Ако е истина това, което пише, не е за препоръчване да се купува.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Рали » Пон Апр 14, 2014 9:24 pm

Здравейте,
имам нужда от малко помощ. Как бихте изчислили по етикет следната информация:
на 100 гр
- 9 гр. протеини
- 3 гр. мазнини
- 1 гр. въглехидрати
Продукта е нискомаслено сирене..... обаче май не става за протеин, тези мазнини ме притесняват. Искам да ми подскажете как го интерпретирате вие, за да разбера дали правилно разсъждавам. Благодаря ви предварително :bouquet:
Рали
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 14, 2014 9:16 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пон Апр 14, 2014 9:35 pm

700/9 = 78 г за БП
900/1 = 900 г за БВ
150/3 = 50 г за БМ

Мисля, че може да мине за смесен продукт 1 БП+1БМ, като не добавяш мазнини към менюто, в което ще го включиш.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Рали » Пон Апр 14, 2014 9:44 pm

Manya, много ти благодаря.... Точно така го изчислих и аз, и объркването ми стана заради това, че протеините и мазнините излязоха близки :mrgreen: .
Рали
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 14, 2014 9:16 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Дани » Вто Апр 15, 2014 6:08 pm

Някой знае ли колко е 1 БВ кисели краставички,домашно производство?
Дани
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 09, 2014 2:11 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Вто Апр 15, 2014 6:37 pm

Вероятно зависи и от вида краставички - ситни, дребни, едри корнишони.

На едни купешки имам следните данни
протеини - 0,7
въглехидрати - 3,1
мазнини - 0

Допускам, че и при домашните стойностите са подобни - зависи как са консервирани, с добавка на захар или без, само в подсолена вода. Но ще са някъде подобни

Остава да ги сметнеш - около 290 г за 1 БВ са тези, бейби корнишони са.

За стерилизирани корнишони на Бондуел - въглехидрати - 4,6 г
За корнишони в саламура - 2, 59 г
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Рали » Вто Апр 15, 2014 8:03 pm

Здревейте отново
Искам да си приготвя по рецепта взета от сайта "Хапки с овесени трици".... и пак ми изникна въпросче. Имам овесени трици и изчислявайки по етикет ми излиза че са смесен продукт БВ и БМ.
На етикета пише:
- протеини - 18 гр (39 гр 1БП)
- въглехидрати - 47 гр (19 гр 1 БВ)
- мазнини - 7,7 гр. (19 гр 1 БМ)

Питам, дали съм го изчислила правилно? Навсякъде овесените трици са си дадени като въглехидрати, а аз до сега не знаех, че има и различни овесени трици :laugh2:
Рали
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 14, 2014 9:16 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот marianapanova » Сря Апр 16, 2014 7:51 am

Дани за киселите краставички незнам защо мо се върти в главата че са 250гр за блок.
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Karrita » Сря Апр 16, 2014 9:40 am

Рали написа:Здревейте отново
Искам да си приготвя по рецепта взета от сайта "Хапки с овесени трици".... и пак ми изникна въпросче. Имам овесени трици и изчислявайки по етикет ми излиза че са смесен продукт БВ и БМ.
На етикета пише:
- протеини - 18 гр (39 гр 1БП)
- въглехидрати - 47 гр (19 гр 1 БВ)
- мазнини - 7,7 гр. (19 гр 1 БМ)

Питам, дали съм го изчислила правилно? Навсякъде овесените трици са си дадени като въглехидрати, а аз до сега не знаех, че има и различни овесени трици :laugh2:

Правилно си изчислила, само погледни дали фибрите са извадени от въглехидратите.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот karina » Сря Апр 16, 2014 3:59 pm

Здравейте и от мен! За сега ще прескоча представянето, но съм тук от седмица и изобщо не се справям. В началото имах много грешки, които си видях и поправих. Вече разбрах и как да изчислявам по етикет и днешната закуска ми беше първото успешно хранене след което не ми прилошаваше от глад. И тъкмо си мислех, че съм "вътре" когато след обяда отново изпитах глад за сладко. Ето го и него за да ми кажете къде сгреших :th:
Риба тон - 90гр по етикет 3БП
Зелен боб - 180гр 1ВБ
Домати 120гр 0.5ВБ
Зелен лук 40гр 0.5ВБ
Ябълка 100гр 1ВБ
Зехтин 1чл 3МБ
Аватар
karina
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 16, 2014 3:32 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Сря Апр 16, 2014 4:37 pm

Здравей Карина и добре дошла.

Все пак е добре да дадеш малко информация на блоковете, на които си се спряла за деня, как си ги разпределила. От колко дни се опитваш да се храниш по Зоната.

Само от едно меню, което е добре балансирано, е трудно да ти се даде съвет, защо изпитваш глад към сладко. Освен това има разлика към чувство на глад и глад към сладко. Няма как, ако правиш от една седмица опити да се храниш по Зоната и сама си си открила грешки, да постигнеш усещането, че си в Зоната. Необходимо е малко време и търпение докато организмът ти се настрои към новия хранителен режим и почне да реагира с правилните хормонални реакции.

Гладът за сладко може да се дължи на предишни навици да приемаш сладки храни. Нормално е да го усетиш, ако всеки ден си си хапвала тортичка, кремче, шоколад, бонбони, сладка и за каквото се сетиш още. Важното е да не изпитваш глад между отделните хранения. А това за сладко ще изчезне постепенно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта