Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Яну 09, 2016 4:28 pm

Може ли да копирам този откъс в фейса и гугъл плюса си?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 5:26 pm

Katerinka написа:Може ли да копирам този откъс в фейса и гугъл плюса си?


Не може! :laugh1: Не си ги споделила с мен. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот roksi » Съб Яну 09, 2016 5:35 pm

Момичета,как мислите , дали да не направя нахутените хлебчета с нахут от консерва. :think2: С това разполагам в момента, а само като ги гледам......колко вкусни изглеждат.......направо.. ми се хапват :bigsm39:може и с малко домашна лютеничка мммм......
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 5:47 pm

Става и с нахут от консерва. Аз просто реших да избягвам процеса на варене и консервиране, водейки се от препоръките на Бари за минимална топлинна обработка на бобовите (а и не само за тях)

Запомнете също, че колкото повече е обработена храната, толкова по-голям е гликемичния товар. Затова сварените бобови имат доста по-малък гликемичен товар от същото количество консервирани. И когато приготвяте всякакъв боб (като черен) на супа, гликемичният товар се увеличава неимоверно, защото продължителното готвене разгражда клетъчните стени на боба, което улеснява организма да го смели до прости захари за усвояване.


За да станат хрупкави, просто не пасирай до пастет като за хумус, а просто ги надребни с чопър. Първо смели накиснатия овес/ечемик и после добави нахута.

Кейт си е играла да ги прави на отделни хлебчета. Аз пека в тава и режа на 8 парчета. Не винаги имам нерви да си играя на "дребни сладки". Можеш да разделиш сместа и във форма за мъфини (да има поне 8 гнезда свободни) и пак ще стане.

Ако ще ги правиш само от нахут - тогава трябва да е пасиран. Абе, зависи кои хлебчета имаш предвид, че аз имам няколко рецепти, а Кейт в нейния блок е натрупала сума ти нахутени мъфини. :laugh1:

Когато ползвам нахут от консерва добавям обикновено овесени трици, за да станат малко по-хрупкави.

Мемжду другото, от горния цитат и от още нещо прочетено при Бари си отговорих на противоречието за нахута и лещата в нашата таблица, които и сурови, и сготвени са все по 1/4 чаша. :laugh4: За които разлики май бая въпроси се задаваха по едно време.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот roksi » Съб Яну 09, 2016 6:43 pm

Благодаря ти Маня !
Добре би било , ако можем ,да се придържаме към препоръките на Бари , но трябва да се ограничаваме доста със зърнените варива, аз си правя много често овес под всякаква форма , което не е много добре.

Преди време правих нахутени хапки- станаха едни твърди и горчиви , :wow: нещо не се получи , дано сега да станат.......,накиснах овес и ечемик и ще видим утре .
Хляба който си правила с квас , може ли да се реже. Или е трошлив, колко време ти издържа, .?
Преди време си купих от берьозка един черен с кимьон,направо тухла, много ми харесваше и издържа в хладилника до 1 м. ,
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 6:59 pm

Хлябът беше много сполучлив, но за издържливост не мога да кажа колко трае. Аз си хапнах от него само 2 тънки филийки, останалия го хапнаха сина ми и една съседка. По принцип хляб с квас трае много по-дълго от такъв с мая. Просто се завива първо в памучна кърпа (едно време му викали месал :laugh1: ), после в хартия (аз ползвам такава за печене или от хартиени торбички, които почнаха да предлагат в някои магазини за здравословни храни (а и не само там вече), после в тънка найлонова торбичка и така прибирам в хладилника. Трае доста дълго, но не съм засичала, защото почти две години не съм месила такъв хляб (откакто съм в Зоната). Купувам си ръжен от "Слънце и луна" понякога, който така прибран ми трае поне 2-3 седмици (ако не го изяде някой друг вместо мен или не го споделя с пилците, като реша, че съм прекалила). Просто се старая наистина да се придържам към препоръките на Барито (е, с някой и друг чийт понякога, но просто избягвам, защото определено в Зоната ми е най-добре. Пример - след коледно-новогодишната-йордановденска-ивановденска -май ще стане 20-дневка на кулинарни извращения почнаха да ме наболяват коленете, нещо което отдавна бях забравила - само 2 дни стриктна зона и болката я няма). Овесено-ечемичената смес ползвам или по 1 блок смляна в смути 2, максимум 3 пъти в седмицата. А "хлябът" вече е от нахутено брашно (понякога смесено с овесени трици или овесено-ечемичено брашно, като всичко си меля сама в нутрибулета, под формата на мъфини. И пак по 1-2 на ден - към някое от храненията, когато трябва да допълвам въглехидратен блок, за да е по-малък обема.

На нас българите ни е трудно без хляб. Като да сме генетично привързани към него :laugh4: . И понеже и аз съм от онези, които не могат без него, си измислям "заместители", следвайки Зоната. А как ми се хапва топла бяла погачка със сиреце, масълце и шарена сол :laugh1: . Само гледам разни рецепти и картинки и ми текат лигите. После си правя един билков айран и нещата си идват на мястото :laugh4: Виж, ако и от млечните продукти трябва да се откажа, просто няма да стане... Без хляб става, без месо винаги съм можела, но без кисело мляко, сирене и извара съм загубена... Как ли живеят веганите :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Съб Яну 09, 2016 8:12 pm

Далечееее смеее, иначе бих споделила всичкооо :laugh4:
Направих нахутени хлебчета, от суров нахут, ама без ечемик, защото нямах накиснат, но пък сложих 60 гр морков и 60 гр прясна чушка наместо един блок нахут, и много подправки и станаха супер. Следващия път ще сложа и половин блок грах :chef1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Яну 09, 2016 9:49 pm

Katerinka написа:Далечееее смеее, иначе бих споделила всичкооо :laugh4:


Имах предвид g+ и фейса :laugh1:

Айде още едно цитатче, че много ми допада (мразя кантарите :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ):

Приготвянето на ястия за Зоната Омега Rx изисква просто да се балансира броя на порциите протеинови, въглехидратни и мазни блокове в равни съотношения. Типичната жена се нуждае от 3 блока от всеки макронутриент на всяко ястие, докато типичния мъж се нуждае от 4 блока от всеки макронитриент. Закуските в Зоната Омега Rx се състоят от 1 блок от всеки макронутриет. Но нека отново да подчертая, не се вманячавайте в точни количества.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот roksi » Нед Яну 10, 2016 8:23 pm

Момичета :hug: благодаря ,че споделихте за тези вкусни хлебчета. Сместа я направих на топчета както, Кейт ,получиха се много добре .
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Яну 10, 2016 9:00 pm

Радвам се, че са ти допаднали.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Яну 11, 2016 7:34 pm

Три неща в живота са интуитивни, защото се базират на системи от вярвания: религия, политика и хранене. Истински вярващите във всяка от тях никога не искат да се изправят лице в лице с фактите, които противоречат на вярванията им, защото в сърцата си знаят, че са прави. За разлика от религията и политиката, само храненето има възможността да бъде обяснено научно. Но трябва да зададете точните въпроси и да използвате точните инструменти. Точният въпрос трябва да е:
„Коя е най-добрата диета за намаляване на тихото възпаление?”
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Вто Яну 12, 2016 9:54 am

Колко вярно!!!
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 12, 2016 12:10 pm

В много отношения сегашните ни здравословни проблеми (затлъстяване и хронични болести) могат да се разглеждат като несъответствие между гените ни и все по-провъзпалителната ни диета, на която са подложени тези гени. Крайният резултат е нарастването на тихото възпаление, което задвижва Синдрома на токничната мазнина с последствията от увеличено затлъстяване, по-бързо развитие на хронични болести и по-бързо стареене. Не можете да промените гените си, но определено можете да промените тяхната експресия като използвате диета Зоната. По този начин диета Зоната може да се разглежда като начин на живот (което е, диета) за промяна на експесията на гените, особено на онези, които имат работа с тихото възпаление. Това е нещо, което трябва да следавате цял живот, за да изстискате максимума от гените си.


Каквото и да искате от живота – отслабване, дълголетие, подобрено здраве, по-добро умствено и физическо представяне, както и по-добър емоционален контрол – може да бъде контролирано от хормони, които могат да бъдат оркестрирани чрез спазване за цял живот на Пирамидата за уелнес на Зоната.


Въпреки че механизмите за хормонален контрол зад диета Зоната, които настъпват в тялото ви са сложни, включването им в живота ви е лесно. Просто избирате количеството на изразходвано време. Ако имате само петнадесет секунди на ден, тогава приемайте толкова рибено масло, колкото можете в тези петнадесет секунди. Ако желаете да похарчите пет минути на ден, вземете си рибеното масло и заменете едно хранене с функционален хранителен продукт, който отговаря на баланса 1-2-3, който ще ви държи в Зоната за четири до шест часа. Ако можете да отделите час и половина на ден, вземете си рибеното масло, пригответе си три зонови ястия. А за пълните синергични ползи от Живот в Зоната, вземете си рибеното масло, пригответе собствени зонови ястия, правете леки упражнения и практикувайте намаляване на стреса – което е около три часа. Всичко е въпрос на степента ви на ангажираност да поддържате под контрол тихото възпаление за цял живот.
Звучи толкова нискотехнологично, но онова, което се случва в тялото ви е изключително високотехнологично, тъй като сега сте в процес на изключване на възпалителните гени и вклчване на противовъзпалителните гени в същото време. Никое лекарство не може да го направи, но диетата ви може.


Ето и някои от реалностите за консумация на калории. Около 70% от дневните ви нужди от калории са необходими за т.нар. скорост на метаболизма при покой (Resting metabolic rate) - осигуряващи достатъчно химическа енергия (аденозин трифосфат - АТР) просто за да поддържа тялото ви. Други 10% от дневните ви калории са нужни за смилане на храната и превръщане на тези калории в АТР, за да поддържа тялото. Това оставя около 20% от дневните ви калории, за да движите тялото. Ето откъде взимам правилото 80/20.
Ако започнете да правите повече физически упражнения, тогава трябва да произвеждате повече АТР. Ако не можете ефективно да достигнете този излишен АТР от натрупаната си мазнина, или трябва да ядете повече калории, или да започнете да самоизяждате мускулите и органите си, за да получите необходимата енергия на повишената нужда на тялото за повече АТР за увеличеното физическо натоварване. Ако в същото време решите да приемате по-малко калории, тогава единствената ви опция е самоизяждане.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Вто Яну 12, 2016 6:22 pm

Манче как цедиш киселото мляко?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 12, 2016 7:10 pm

Купила съм си едни торбички за ядкови млека. Събират по 4 кофички. Изсипвам, закачвам около мивката и чакам 24 часа. Сигурно и в тензух става, ама съм изчерпала запасите от останали пелени от сина ми :) , а не съм ходила да търся такова чудо по магазини.
Между другото толкова часове кисна и нахута, като 1-2 пъти му сменям водата.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Чет Яну 14, 2016 1:33 pm

Вчера си изцедих млякото, в торбичката за кълновете, стана като сиренце :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron