Меню

Бананов сладкиш

За любителите на сладкиши – комбинация от банани и какао, търсещи компанията на протеин в Зоната.
18 блока ВМ
Бананов сладкиш

Необходими продукти:
280г банани-7БВ
2с.л стафиди – 2БВ
4 с.л – какао – 2БВ
1ч.ч – нахутено брашно – 7БВ
12ч.л зехтин – 36БМ (удвоени, поради липса на протеини)
стевия на вкус, 2/3 ч.ч вода

Начин на приготвяне:
Нарязаните на кръгчета банани и стафиди се нареждат на дъното на намазнена кръгла тавичка/ринг за торта от 20см. Добър вариант е и да използвате хартия за печене. След това приготвяте смес от останалите продукти – какао, брашно, стевия и вода. С тази смес се поливат бананите и стафидите и се слага в загрята на 180°C фурна.

Печете за около 40 минути, като проверявате с клечка дали е изпечено. Вадите от фурната, и след като изстине, обръщате сладкиша в голяма чиния. Разрязвате на 18 равни парчета, всяко от които е по един блок въглехидрат и мазнини. За да балансирате, трябва да добавите по един блок протеини.

За тези които обичат да експериментират, може да пробват да добавят 18 блока шоколадов протеин на прах…просто идея

Да ви е сладко!

Върни се:

Към всички рецепти




9 thoughts on “Бананов сладкиш”

  1. Здравейте, дали няма нещо сбъркано в рецептата,пише 6с.л стевия,това е адски много.Направих десерта,сложих 2 с.л и реших да спра,пробвах го докато е суров,отвратително на вкус,както и очаквах.

    1. Здравейте. Благодаря за сигнала. Техническа грешка при публикуването. Корекцията е направена. Благодаря

  2. Здравейте! поради липсата на протеини се добавят удвоени мазнини, но нали после можем да добавим съответно количество някакъв протеин. Защо тогава да се удвояват мазнините?

    1. Мазнините се удвояват само в случай, че се използва протеин, в който няма никакви мазнини. Например при протеин на прах, или при видове желатин. Мазнини не се удвояват поради липса на протеин, а поради липса на мазнини в протеина. По принцип, количеството за зонов блок е 3г мазнини, но както се има предвид, че всеки животински блок протеин съдържа приблизително 1.5 г „скрити“ мазнини, Сиърс приема 1.5 г за един блок мазнини, т.е ние трябва да прибавим още мазнини (1,5 г) на всеки протеинов блок, и общо изяждаме 3г или два блока мазнини (един вътре в протеините, и един –извън тях). Ако използваш напълно обезмаслени протеинови източници, като протеините на прах например, тогава би трябвало да прибавиш по два блока мазнини на всеки протеинов блок, за да достигнеш същото съотношение. Съответно, ако консумираш мазни протеинови източници, не би трябвало да прибавяш никакви мазнини към съответното хранене.

  3. Много се извинявам ,но бананите,какаото и стафидите са в лош избор от таблицата – кое му е зоновото на този десерт?

    1. Наталия, в Зоната няма забранени храни. Това, че тези продукти са в червената част на таблицата, не означава, че това не е зонов сладкиш! Зоната е балансирано хранене. Всеки продукт е изчислен така, че количеството му да не може да вдигне повече от необходимото нивата на инсулин в тялото ти. Например една четвърт чашка спагети ще вдигне инсулина ти толкова, колкото и 10 чаши маруля. За това д-р Бари Сиърс създава хранителната мерна единица „блок“. В зоната няма забранени храни, има различни количества за отделните продукти.

    1. Да, в протеина на прах няма никакви мазнини, което означава, че мазнините се удвояват

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *