Дневникът на Хриси

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Пон Яну 13, 2014 4:47 pm

Здравейте, мили и прекрасни Зонуващи!

Реших и аз да започна своя дневник, предвид известния опит, който натрупах в началото на Зоновото ми пътешествие.

В края на миналата година ( м. ноември) една щастлива случайност ме запозна с този режим на хранене. Както вече бях споменала някъде из форума, благопдарение на интернет се добрах до този безценен метод на регулиране на телесно тегло. Знам, ще кажете, че това не е диета. По принцип е така, но за мен си е абослютна диета. В продължение на дълго време, за съжаление вече безвързвратно изгубено, аз се мъчих да открия какви ли не трикове, та да престана да съм толкова лакома. Лутах се от умопомрачителен глад към умопомрачителни количества изядена храна. Ефекта от глада беше едва зебележим, а ефекта от хапването силно впечатляващ. Отачйвах се след всеки мой неуспешен опит да забравя вредната храна. Дори си изяждах по един цял шоколад на ден, не- за 5 минути, без да ми мигне окото. В крайна сметка, у мен все по-осезателно се загнездваше максимата, че цял живот ще си остана "гладна и дебела". Все пак, едно гласче ми нашепваше, че не може всичко да приключи така, с такова голямо поражение от +25 килограма върху крехкото ми телце. Аз съм 155 см висока, с тънки кости, които носиха тази огромна раница. Всичко ме болеше- кръста, гърба, краката...чувствах се не като на 33 години, а като на 63 години. Е, това състояние като че ли започва да се подобрява, защото вече десети ден съм Зоната.

Започнах на 04.01.2014г., с премсетнати 9 блока.
В началото ми беше леко трудно, но не заради меренето и тегленето, а защото надеждата ми беше на изчерпване.
Всичко беше наред, с изключение на вечерите. Огладнявах доста и това е нормално, при все че изведнъж от 3000 калории на ден отидох на 1000-1200. Не се броят калории, но това на тялото не можеш да го обясниш, нали. както и да е, не ми пречеше че си лягам малко гладна. На третия ден и глада вечер изчезна. Започнах да пия постепенно повече вода. Преди това я изпиех две чаши на ден, я не. Сега вече всичко се нормализира. Апетитът ми рязко изчзна, започнах да пия вода (както и леко да се запичам :laugh: ). Резулататът е - 2 килограма за 10 дни. Може и това да са течности, но все пак след още известно време ще разбера дали се свалят още килограми.

Имам слаба физическа активност, поради което не се налага засега да увеличавам блоковете. Днес имах чувството, че като че ли има слабо покачване на теглото, но утре ще стане по-ясно. Понякога канатарът много играе.
все още пия повече от две кафета на ден, но скоро и с това ще се преборя.
Да се отчета и с менюто:

1. Закуска - между 8.30 и 9 часа:
- 220 гр.кис.мляко + 100 гр.ябълка+ 40 гр.извара+ две орехчета= 2 блока;
- втора закуска: 1 филийка бонус с малко лютеница намазана+ 28 гр.сирене. Не добавих мазнини, т.к. сиренето ми не е обезмаслено;

2. Обяд:
- 1 ч.л. зехтин, в който запържих 250 грама печени чушки от домашна консерва+ 40 гр.извара+ 28 гр.сирене+ 1 ф бонус= 3 блока

3. Следобедна закуска:
- 240 мл. прясно мляко верея 1,5%= 1 блок

4. За вечеря смятам да хапна:
- 220 гр. кисело мляко+ орех+ настъргана краставица 200 гр+ 40 гр.извара+ 1 ф бонус

Ако имам грешки, ще се радвам да ме поправите.

В предишните дни съм хапвала не само млечни продукти, но и печена скумрия (126 гр)/пилешки гърди на скара + съответно домати, краставици; свинско филе на кен, грах, спаначена каша, броколи, карфиол и прочие, приготвени по рецепти в зоната.
Пробвах и овеса, не е лош с извара. Правих си и яйца с шунка и сирене, но като цяло засега ми е по-еднообразно. Не ми пречи, стога да има ефект. Киселото мляко и ябълките си ми остават любими, неомръзващи храни. Рибата също. Най-малко ми се яде месо, но го хапвам. Маслините ги заменям със зехтин или с орех, защото не ми се ядат.

Засега се придържам към храните от зелената зона, понеже най-голямото ми желание е да отслабна. Затова казвам, че за мен зоната си е диета, защото се лиших от всякакви шоколади, бисквити, бял хляб, чипс, снакс, торти и какво ли още не. Желанието ми да ги консумирам драстично намаля, което ме радва и учудва, защото мислех, че това никога няма да се промени. Буквално ме е страх дори и 1 болкче шоколад да хапна.

Засега това е от мен. :)
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Дневникът на Хриси

Зоната
 

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Пон Яну 13, 2014 4:51 pm

Една малка поправка- на обяд добавих и два белтъка в тигана, просто забравих да го напиша.
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Karrita » Пон Яну 13, 2014 5:07 pm

Хриска, менюто ти е ОК!
За кафетата бих те посъветвала от опит ( и аз пиех по 3-5 кафета на ден), първото си го пий нормално, но следващите нека да са безкофеинови, поне докато свикнеш да ги намалиш.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Пон Яну 13, 2014 7:38 pm

Ок, Кари. Така ще се опитам да направя, че хем и цигарките да намаля.
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Raniya » Пон Яну 13, 2014 9:17 pm

Добре дошла, Хриси!
Двете започваме горе-долу заедно...и аз съм на 33г.,с 20 кг в повече. И аз се храня от зеления списък, само дето тудно изяждам повече от 7 блока... ;)
Пожелавам ти успех! Ще хвърлям по едно око тука, за да си сверявам часовника :lol:
Raniya
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Дек 15, 2013 2:19 am

Мнениеот Хриси » Пон Яну 13, 2014 10:59 pm

Raniya написа:Добре дошла, Хриси!
Двете започваме горе-долу заедно...и аз съм на 33г.,с 20 кг в повече. И аз се храня от зеления списък, само дето тудно изяждам повече от 7 блока... ;)
Пожелавам ти успех! Ще хвърлям по едно око тука, за да си сверявам часовника :lol:


Raniya, чудесно! И на теб пожелавам успех! Много бих се радвала паралелно да споделяме опит. Все пак сме в началото на пътя до заветната цел и трябва да запазим търпение и да се подкрепяме. Ти защо трудно изяждаш повече от 7 блока? Вероятно стомаха ти е по-свит. Като калории храната е малко, но като количества и обеми е много. Може би затова ти е трудно. А иначе глад изпитваш ли?
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Raniya » Пон Яну 13, 2014 11:49 pm

Да, Хриси, чудесно ще е да се подкрепяме!
До скоро поемах много храна, предимно сладко, варива и тестени! Почти без никакви протеини! После реших да мина на протеинова диета за седмица и от няколко дни пробвам да влезна в Зоната :lol: Обаче нещо се промени последните дни, нямам апетит, не ми се ядат въглехидрати, но не ми се яде и друго. Може би е временно явление... Предполагам, че заради протеините нямам апетит, ново ми е това хранене. Иначе и аз имам 9 блока дневно, току що се насилих да ги изям...Странно ми е да се тъпча преди сън, за да отслабвам, ама щом Барито така казва....ще се пробвам :lol:
Raniya
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Дек 15, 2013 2:19 am

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Вто Яну 14, 2014 7:58 am

Ясно. И аз така ядях, особено бременна като бях преди 3-4 години- за закуска баничка с кифла, за втора закуска геврек :lol:
Раня, и аз нямам апетит, огладнявам, но не ми се яде. Явно при мен и теб така действа, което все пак е супер. Вечер не го ям блока преди лягане. Ако стоя до късно и прегладнея изяждам по 1/2 блок, което е 120 мл прясно мляко или 110 грама кисело мляко. Напоследък си хапвам за вечеря в 7 часа и повече не хапвам. А преди.... що храна, що нещо за вечеря.
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот nympheacea » Вто Яну 14, 2014 10:51 am

Хриси по всичко личи, че вече си в зоната. Вече гладът за сладко трябва да е тотално изчезнал. Жаждата ти доказва, че горенето на мазнините е започнало. От личен опит ти препоръчвам да пробваш да замениш хляба за 5 -10 дни, с подходящи въглехидрати. от толкова месеци опити и наблюдения върху себе си, съм забелязала, че сравнително рядко постигам специфичното "къркорене" в стомаха, което се наблюдава горе долу 1 час преди времето за следващо хранене. За мен това е много силна индикация + жаждата за вода, доколко си "вътре" в зоната.
Забелязала съм, че при храни с висок гликемичен индекс, дори и да спазя всички мерки, ми е трудно да се контролирам, усещам вълчи апетит и тогава "съгрешавам" най-много. Обратното, при храни с нисък гликемичен индекс, както е брашното от лимец, не изпитвам никакъв глад и дори имам проблем с приемането на необходимите блокове.
Съвет от мен, видях, че живееш в Бургас. Намери си изварата на Маджаров (тази която е опакована като кисело мляко) и замени сиренето с нея. Ако й добавиш зехтин и сол, става много вкусна.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Karrita » Вто Яну 14, 2014 4:22 pm

И недей да пренебрегваш вечерният блок ( най-късния). Мляко, мляко, хапвай го ( пийвай го)....важен е. И аз ям кис. мляко късно вечер.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Вто Яну 14, 2014 6:12 pm

Благодаря ви, Нимфа, Кари! Много се зарадвах на вашите положителни оценки, защото за мен са доста окуражаващи. Гледам, че имам някаква чушка под името. Това с чушките не можах да го схвана- нещо като награда ли са?

Нимфа, наистина огладнявам доста преди обедното хранене и вече по-рядко преди вечерното. Това дали от хляба се получава? Аз хапвам най-много 1 и 1/2 ф хляб вита или бонус. Това с брашното от лимец нищо не ми говори. Примерно ако хапвам печена риба, на мен ми е вкусно да я допълня с домат 1 ф хляб. Гледам по таблицата, че картофите (карт.пюре) са неблагоприятни въглехидрати. Тогава кое друго би могло да е подходящо?
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот HippoDel » Вто Яну 14, 2014 6:26 pm

Хриси написа:..............Примерно ако хапвам печена риба, на мен ми е вкусно да я допълня с домат 1 ф хляб. Гледам по таблицата, че картофите (карт.пюре) са неблагоприятни въглехидрати. Тогава кое друго би могло да е подходящо?

Хриси,
Тъй като и аз преди Зоната, хапвах рибата с картофки, на които трябваше да намеря заместител, ще ти споделя с какво я хапвам сега. Задушавам си зеленчуци на пара. Моята доза е: броколи 80гр.=1/4 ВБ,
карфиол 110гр.=1/4 ВБ, морков 40гр.=1/2 ВБ. Всичко 1ВБ. Опитай, може да ти хареса. Останалите блокове допълваш с пресни зеленчуци или плодове, или и двете както ти е вкусно. :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Karrita » Вто Яну 14, 2014 7:07 pm

Хриска, аз например много често добавям сварен нахут към салатите и ястията. Блока е голям, някъде около 70-75 гр и много насища, а и се овкусява много добре с каквите подправки обичаш. Последно време включих и киноа в менюто си и от нея съм много доволна, можеш да я ядеш сладка или солена, както ти душа сака....:) С тази разлика, че нахута е зелен, а киноата оранж.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Вто Яну 14, 2014 7:28 pm

Огромно ти благодаря, Кари! :bouquet: Сега вече ми се изясни с какво бих могла да заменя хляба. Иначе овес си сготвих два пъти, много е вкусен и засища.
Ще пиша дали ми хареса замяната на картофа и хляба. :)
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Pipilota » Сря Яну 15, 2014 5:50 am

Хриси, ако успееш да се задържиш в зоната повече от 5-6 месеца, стриктно, и ако караш само на зелените храни, после с учудване ще забележиш, че хляба, ориза икартофите изобщо не са толкова вкусни, колкото си си мислела преди :) Така се случи с мен и мъжо, и с някой зонуващи...аз например преди умирах за ориз под всякаква форма. А сега...ако съм някъде на вън или на гости, разбира се че не го отказвам, но не съм впечатлена както преди .... Предполагам, че и с теб ще се получи същото, но условието е едно- да си стриктна поне няколко месеца. Тогава тялото ти ще ти говори на много по-разбираем език :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Хриси

Мнениеот Хриси » Сря Яну 15, 2014 7:49 am

pipilota написа:Хриси, ако успееш да се задържиш в зоната повече от 5-6 месеца, стриктно, и ако караш само на зелените храни, после с учудване ще забележиш, че хляба, ориза икартофите изобщо не са толкова вкусни, колкото си си мислела преди :) Така се случи с мен и мъжо, и с някой зонуващи...аз например преди умирах за ориз под всякаква форма. А сега...ако съм някъде на вън или на гости, разбира се че не го отказвам, но не съм впечатлена както преди .... Предполагам, че и с теб ще се получи същото, но условието е едно- да си стриктна поне няколко месеца. Тогава тялото ти ще ти говори на много по-разбираем език :hug:


Дай Боже всекиму, Пипи, че и на мен :laugh: . Ще направя всичко възможно да изпълня съвета ти. Много се напатих от хляба и ориза, довели ме до самочувствие под нулата. За съжаление няма да мога да направя някой от постите (най-вече великденският е 50 дни), защото не ми се получава отслабването по никакъв начин. Или трябва на ден почти нищо да не ям, за да отслабна, или да ям пак картофи и ориз. Пробвах за предните пости уж соева зона, тофу и др, но не издържах само на това и си хапвах пак доста не балансирано. Някога издържах на глад повече, но сега едновременно работя и гледам детето и като че ли енергия не ми достига с този глад. Иначе преди като отглеждах само себе си :laugh: , тогава държах на глад, но сега....сещаш се.
Също така, както казваш, че вече не те впечатляват картофите и ориза, предполагам, че наистина организма в един момент престава да ги възприема като нещо вкусно. Преди имах едни колежки, с които ходих да обядваме заедно. Те винаги си бяха слабички и елегантни. Аз си излапвах порцията с ризото за 3 минути, а те си изяждаха само мръвка ( около 100 грама) с малко салата (около 30 грама) и кажат : "Ох, надух се." :roll: Или пък, ако им се приядеше десерт, поръчваха си само, ако имаше с кого да си го разделят. Много ме втрещяваше как може едно десертче, което е хапка и нещо да го делят :angry:
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта