Зоновото местенце на Italiano

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Italiano » Сря Яну 28, 2015 5:39 pm

Пипи, ти си от тия мъдреците, дето дават най-важните съвети в най-критичните ситуации.
А аз съм от многознайковците, дето ходят по улиците и дават акъл нагоре-надолу и за щяло и нещяло.
Затова е такава разликата в мненията.
:laugh4:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Зоновото местенце на Italiano

Зоната
 

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Dara » Вто Фев 24, 2015 3:51 pm

Здрасти, Ити!
Мисля, че ти беше писал, как според теб хляба Бонус е зелен , а скоро четох, че вече не влиза в менюто ти.
Тъкмо реших да го включа и аз.
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Italiano » Вто Фев 24, 2015 4:13 pm

Реших така временно.
Иначе според мен няма проблем да се консумира в разумни количества.
Аз обикновено на закуска го хапвам с овкусена извара, която си мажа на филийката.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Маня » Вто Фев 24, 2015 4:19 pm

Dara написа: хляба Бонус е зелен .
Само да вметна, че "зелен" хляб няма, освен ако не е от овес или ечемик, но от тия два вида зърно хляб не може да се замеси самостоятелно. Но това не означава, че понякога човек не може да си хапне здравословен хляб като Бонус, Тонус и подобни - уж от цели зърна и без брашно :lol:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот HippoDel » Вто Фев 24, 2015 10:52 pm

Маня, защо не може да се замеси хляб само от овесено брашно? :doNotKnow:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Маня » Сря Фев 25, 2015 10:25 am

HippoDel написа:Маня, защо не може да се замеси хляб само от овесено брашно? :doNotKnow:

Овесът и ечемикът не съдържат глутен, водонеразтворимия растителен протеин, който се съдържа в пшеницата, ръжта, лимеца. Именно глутенът прави възможно омесването на тестото и втасването му. Затова хляб от чисто овесено или чисто ечемичено брашно, или комбинация от двете не се получава. За да се замеси хляб от тези две брашна задължително трябва да се смеси най-малкото с ръжено брашно - без значение е дали е пълнозърнесто или обикновено. В зависимост от това какво е съотношението между овес, ечемик и пшеничено/ръжено брашно, хлябът става по-клисав и трошлив при по-голямо съдържание на овеса или ечемика. Но можеш и да пробваш. Моите опити са неуспешни. :laugh4: Имам предвид истински хляб.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот HippoDel » Сря Фев 25, 2015 11:08 am

Маня, нямах представа за това. Бях си намислила да си правя хляб от овесено брашно. :stupid: А как замесват безглутенов хляб? :think2: Нали има такива, за алергичните към глутен. :doNotKnow:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Маня » Сря Фев 25, 2015 11:15 am

http://www.analytica-bg.com/dietary-foo ... d-cookery/ - можеш за прочетеш тук.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот HippoDel » Сря Фев 25, 2015 11:24 am

Мерси, Маня! :hug:
Ще се образовам. ;)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Dara » Сря Фев 25, 2015 3:02 pm

И аз благодаря за разясненията! :bouquet:
Само да добавя, че овеса съдържа глутен, но много по - малко от пшеницата .
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот HippoDel » Сря Фев 25, 2015 8:13 pm

А спелтата или лимеца съдържат ли глутен?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Маня » Сря Фев 25, 2015 8:32 pm

HippoDel написа:А спелтата или лимеца съдържат ли глутен?

Да, те са си сортове пшеница, уж некултивирани и не минали през генно модифициране (дори не това най-съвременното, а онова, в резултат на подбор на качествено зърно за посев през вековете и подобряване на качествата му, щото и това си е вид генно модифициране - селекция). Водят ги за по близки до първите зърнени храни сети от човека. Има още няколко такива сорта пшеница - древна египетска камот, тия дни мернах хляб от някаква древна унгарска пшеница - но все са си пшеници.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот тина » Сря Фев 25, 2015 10:25 pm

Хайде и аз да се натреса в дневника на Ити,но тази тема е интересна.Хляб от овес става и то доста сносен.Не във вида в който сме свикнали,но доста подобен.Единствената разлика е,че не се слага мая.Слага се сода или бакпулвер.Трябва да има за спойка яйце и к.мляко.Щом се получава от ов.трици няма начин да не стане и от брашното!
Аватар
тина
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 9:01 pm
София
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Маня » Сря Фев 25, 2015 10:32 pm

тина написа:Хайде и аз да се натреса в дневника на Ити,но тази тема е интересна.Хляб от овес става и то доста сносен.Не във вида в който сме свикнали,но доста подобен.Единствената разлика е,че не се слага мая.Слага се сода или бакпулвер.Трябва да има за спойка яйце и к.мляко.Щом се получава от ов.трици няма начин да не стане и от брашното!

Е, това вече не е хляб, а солен кекс :laugh1: Ставаше въпрос за хляб. А хляб се прави от брашно (фино или пълнозърнесто), вода, сол и квас/мая. От овес и ечемик такъв хляб не може да се направи. Всичко останало са модификации с различни вкусове, добавки.

Аз си правя бирени бисквитки от смлян овес и емечик. Но като цял хляб (питка или франзела) не се получава.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот HippoDel » Чет Фев 26, 2015 12:08 am

Ей, Ити, много уютно в твоя дневник! :hug:
Manya написа:Аз си правя бирени бисквитки от смлян овес и емечик. Но като цял хляб (питка или франзела) не се получава.

Маня, къде е рецептата за тези чудесий?
П.П. Намерих един пост с рецептата, но ми е интересно ти какви подправки слагаш, защото там си писала "на вкус"?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Зоновото местенце на Italiano

Мнениеот Маня » Чет Фев 26, 2015 7:42 am

HippoDel написа:Маня, къде е рецептата за тези чудесий?
П.П. Намерих един пост с рецептата, но ми е интересно ти какви подправки слагаш, защото там си писала "на вкус"?

Всеки път различно, но основно чубрица, кимион, чили, джинджифил, къри или просто 1 лъжица от сместа от всички подправки за които се сетя, които меля за траханата си. А понякога просто само със солчица. Зависи от настроението ми в момента.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта