Дневникът на Estel

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Нед Мар 21, 2021 12:23 pm

Здравейте, искам първо да се представя. Аз съм жена на 41 години, 170 см, 82 кг. Запознах се със Зоната преди 4 г., когато стигнах 99.9 кг и спазвайки основните принципи за около година успях да сваля около 20 кг. След това, къде от незнание, къде от глупост започнах да следвам кето диета, което отчитам като огромна грешка от моя страна. Да наиститина свалих бързо още 10 кг и кръвните ми изследваня бяха ок (имам Хашимото и ИР), обаче физически и психически се чувствах много зле, отключиха се депресивни състояния и ПА, буквално не можех да си гледам децата. Отне ми повече от половин година да се възстановя донякъде.
Всички ме съветваха да започна със спорт така и направих. От миналото лято тренирам редовно, ОБАЧЕ,започвайки спорта, реших, че мога да увелича и храната. Другата грешка, която направих, беше че се хвърлих малко с рогата напред. Записах се на фитнес и на плуване с треньор уж, но се опитвах да тренитрам наравно с другите, които първо нямаха моите килограми и второ тренраха от години. Резултатът беше голям стрес за тялото ми, травма на коляното, която първоначално неглижирах, но за няколко месеца се докарах до състояние, в което не мога да качвам стълби.
Колкото и да се потях в залата и на басейна, килограмите не падаха, дори напротив. При профилактични изследвания в края на Януари отново стигнах кръвна захар - 7, кг. 87, с травма на коляното почти не можеща да ходя. Плаках 3 дена, после седнах да мисля трезво.
Установих, че най добре се чувствах когато спазвах Зоната стрикто. Стана ми ясно по трудния начин, че в основата стои храненето, а спортът е допълнение. В момента продължавам тренировките, но доста по умерено и силно се надявам коляното да оздравее. Надявам се, че е не прекалено късно да вкарам КЗ в норма.
Направих този дневник, не толкова да публикувам храната си, колко да споделя моя опит, моите грешки и да търся съвет и подкрепа, за да не допускам нови.
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Дневникът на Estel

Зоната
 

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Нед Мар 28, 2021 10:45 am

Днес е неделя и е време за седмичния ми отчет. Знам, че тук във форума активността е ниска, но ФБ групата ми е много публична и аз лично предпочитам тук да следя прогреса си :).
За седмицата съм с 0.5 кг надолу - 81.7 вдигнах Омега 800 на 6 капсули на ден. Коляното ми се подобрява - бавно, но все пак се подобрява. Спорт - ниско натоварване. Между другото забелязах, че когато спортувам активно килограмите се вдигат :hm:
Храната ми е основно в зелената зона, включвам понякога чаша червено вино или сухо свинско месо. Блоковете са 11.
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Сря Мар 31, 2021 11:06 am

Здравейте,

днес е денят на месечния отчет.
Старт:
30.01.2021 - 87.5 kg,
28.02.2021 - 83.5 kg (-4)
31.03.2021 - 81.5 kg (-2)
(закръглям до 0,5)

Искам да попитам, тъй като коляното се пооправи, пък и отвориха басейните :smdance: от утре си променятм трениривъчната активност и не съм много сигурна колко блока ми се полагат ( за инфо: корем 92, ханш 111), така че да не задържам или качвам килограми.
Общо взето графикът ми е: всеки ден правя комплекс упражнения: около 20-25 лицеви, около 100 коремни преси различни видове и малко йога, но това ми отнема около 15 мин само. От утре ще включа 3 пъти седмично плуване (м/у 1 и 1,5 км) и евентуално тренировки с тежести (умерени).За сметка на това цял ден на работа стоя на стол и нямам никакво движение.
Та въпросът ми е да променям ли блоковете, които приемам - 11 на този етап?

Благодаря предваритрелно на отзовалите се.
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Нед Апр 04, 2021 8:46 pm

Днес е неделя и е ден за отчет пред мен основно:).
Реших да си измеря КЗ с апарат на гладно, излезе 4.9, зарадвах се, не повярвах след 10 мин. повторих и беше 6, което е по-логичен резултат:(. Днес съм замаяна и без сили нещо. Обядвах леща с котидж 3 блока и маслини, след 1 час бях супер гладна. Явно лещата не е моя въглехидрат, пък и 120 грама са супер малко. Заинатих се, направих тренировка и ми стана още по-гадно.
Иначе килограмите днес са 81.1, бавно но славно продължавам. Поставила съм си за цел на рождения ми ден, който е в началото на юни да съм под 75 кг, най-добре 72, защото тогава ще мина от статус "затлъстял" на "нормален", но май е прекалено амбициозна цел...
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот чичо Чарли » Пон Апр 05, 2021 2:44 pm

Естел, поздравления! Аз рядко чета дневниците на зонуващите, но видях, че има нов такъв и реших да попрочета. Поздравления за упоритостта ти! Зоната работи, даже и да я караш не толкова стриктно, на око да го наречем. А ти доста движения си прибавила към това. Смятам, че упоритостта и постоянството ще постигнат своето. Желая успех! Не прекалявай с физическите натоварвания. Щади си здравето. Мисля, че храненето е № 1. И аз не съм във фейс-групата. Просто защото нямам фейс :) . Влизам тук, макар и рядко, но се чувствам в моето си море. :)
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Вто Апр 06, 2021 11:08 am

чичо Чарли написа:Естел, поздравления! Аз рядко чета дневниците на зонуващите, но видях, че има нов такъв и реших да попрочета. Поздравления за упоритостта ти! Зоната работи, даже и да я караш не толкова стриктно, на око да го наречем. А ти доста движения си прибавила към това. Смятам, че упоритостта и постоянството ще постигнат своето. Желая успех! Не прекалявай с физическите натоварвания. Щади си здравето. Мисля, че храненето е № 1. И аз не съм във фейс-групата. Просто защото нямам фейс :) . Влизам тук, макар и рядко, но се чувствам в моето си море. :)


Чичо Чарли,

благодаря за милите думи!
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Pipilota » Пет Апр 09, 2021 3:43 pm

Estel написа:Та въпросът ми е да променям ли блоковете, които приемам - 11 на този етап?

Добре си дошла в нашата махала :hug: Радвам се, че си толкова упорита, и дано да се задържиш по-дълго тук. Относно въпроса ти - за сега недей променяй блоковете, изчакай, и след няколко дена ако усетиш, че не ти стига, тогава смело увеличи с един или два блока. Плуването си е натоварване и със сигурност ще усетиш нужда от допълнителни блокове
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Нед Апр 11, 2021 9:54 am

Здравейте,

днес е неделя и е ден за отчет. Килограмите са същите, което е леко разочароващо:(. Обаче кракът ми се подобрява.
Бях тази седмица на контролен преглед при ортопеда и говорихме доста за травмите, спорта и движението като цяло. Думите му бяха "Момиче, движението е живот. Ако те боли крака, тренираш ръцете и другия крак, ако те болят ръцете тренираш краката. Има спортове, подходящи за различни възрасти, килограми и заболявания. Спреш ли да се движиш, спираш да живееш".

Хубава седмица от мен!
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Нед Апр 18, 2021 2:42 pm

Поредната неделя дойде. Ден за отчет пред мен. Килограми - 80.5. Много, много бавно вървят надолу. Възстанових предишния спортния режим, обаче нещо се чувствам изморена. Вечер не мога да заспя, а сутрин не мога да стана, няма го онова чувство. Което ми показва, че нещо съм извън зоната. Страх ме е да вдигна блоковете защото и без това едва едва едва свалям. Целта ми от 75 кг на рождения ми ден през юни изглежда все по-далечна...Надявам се следващата седмица умората да отмине...
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Pipilota » Сря Май 05, 2021 2:34 am

Estel, напиши тук ден-два пълното си меню, кое, кога и в колко часа хапваш. Също е много важно и колко се натоварваш през това време. Често срещана грешка при повечето зонуващи е страха да увеличат блоковете, което пък предизвиква задържане на килограмите, тъй като един вид тялото ти влиза в "запасителен режим" в случай на евентуален глад. Също може и да си в плато, което често се появява и изчезва. :bouquet:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Estel

Мнениеот Estel » Вто Юни 08, 2021 4:07 pm

Здравейте,

не съм се отчитала отдавна:) Килограми към днешна дата - 76,9, не си постигнах целта от 75 кг, но съм много по-близо до нея, отколкото преди 5 месеца:).
Нова цел - 72 кг. до края на месец август, с което ще вляза в горна граница на графа "Нормално тегло".
Както знаете имах застой в килограмите за период от месец и половина, схема плато при мен не подейства, дори започнах да качвам отново.
Това което ми раздвижи метаболизма беше /дебело подчертава, че е извън зоната/ е включването на един гладен ден седмично.
Знам, че е извън правилата, но този застой и покачване на килограмите въпреки усилените тренировки ми действаше зле психически. Имах нужда да видя раздвижване и за себе си прецених, че това е по-добрия вариант, от колкото да се откажа както много пъти преди.
И една препоръка от мен, гледах си стари снимки където съм по слаба от сега, обаче не съм се занимавала със спорт. Истината е, че в момента изглеждам в пъти по-добре - стегната, вече с оформени мускули, преди пак си бях като мишелинче, но с по-малък диаметър:)

Ако администратор прецени, че това е извън правилата, може да изтрие поста ми.

Хубав ден
What seems impossible today will one day become your warm-up!
Аватар
Estel
 
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 11:48 am



Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron