Дневник на Янита

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Съб Окт 06, 2018 8:12 am

И ето ме, стоя на прага на зоната и плахичко поглеждам вътре. Аз съм едно голямо и много болно 47 годишно момиче. Изправих се пред кантара и сантиметъра рано сутринта....108 килограма на ръст 167 см, ханш 124(леле!) и нещо, което ме е срам да нарека талия - 116 см....А така, честито. Ниво на движение - пеша по 30 мин на ден(може би малко повече). Но опитах в калкулатора за двете групи на физическо натоварване и в двата случая ми изчисли 11 блока. Разпределих според съветите 3-3-1-3-1. И току що си хапнах първата си зонова закуска, както следва:
70 гр. моцарела лайт равно на 2 БП
200 грама домашно подквасено мляко, равно на 1 БП и 1 БВ с 2/3 чаена лъжичка зехтин - 2БМ
Спестих си един блок мазнина, защото млякото ми е домашно подквасено и не е обезмаслено, за това допускам че съдържа 1 БМ.
1 портокал - 2 БВ
Хапнах с удоволствие и ми стигна и сега седнах пред чашката си с кафе. Поне него от години пия без захар.
Как се докарах до тук? Когато бях млада и прекрасна нямах никакви проблеми с килограмите. Тежах около 52 зимата и 49 лятото. Хапвах всичко, пийвах всичко...Много танцувах. Преподавах така наречения джаз балет на разни читалищни групи девойки и танцувах 5 пъти седмично 4-5 часа. Летата ми бяха едно ходене по планини и морета на автостоп, с къщичката на гърба....Не ми се струваше никак вероятно някога да се превърна в това, което съм сега.
Първите си деца - близначки- родих на 17 години. Голяма любов значи, голямо чудо. По време на бременноста качих до 100 кг, родих доносени, чудесни бебета и на втория месец след раждането върнах предишните си 53 килограма. В рамките на година голямата любов отиде някъде другаде вероятно, разделихме се и се прибрах с децата при баба и дядо. Довърших си образованието във вечерното училище, почнах работа(сервитьорство, какво друго за тогава). Но проблеми със здравето и килограмите не съм имала.
Доста години по късно срещнах Мъжа. Добър, мил човек, който обикна мен и децата ми. Събрахме се да живеем четиримата и нещата изглеждаха от добре по добре. Вече на 31 години забременях с третата си дъщеря и започнаха проблемите. Като начало ми откриха някаква желязодефицитна анемия. Изписаха ми куп лекарства, витамини за бременни и прочие неща и килограмите ми се качиха до респектиращите 110. Викам си, ще родя, ще мине. Нищо подобно, родих....и килата продължиха да си стоят толкова. И така от 2003 години нося двойно на килограмите, с които бях живяла до сега. Мина година. Започнах да ходя по лекари. Щитовидна жлеза - нормална, куп други неща....в крайна сметка се спряха на инсулинова резистентност. Изписаха ми да пия метфогамма, яж това, не яж онова и това беше. Междувременно се бях пообразовала - завърших маркетинг, а по късно счетоводство и контрол и започнах работа като счетоводител. Физическата ми активност спадна до ниво - леглото - колата-стола в офиса- колата - стола до масата в къщи - леглото.Всякакво физическо усилие, дори пускането на прахосмукачката ми е цяло изпитание. Последните 2-3 години започнах да ходя пеша колкото мога, но като че това е максимума, който мога да изцедя от себе си.
Оказа се, разбира се, че крушката си има опашка. Тази година след великден ме диагностицираха с рак на дебелото черво, злокачествен, 2 фаза. Големичък беше, според онколозите съм си го носила поне 7-8 години преди диагнозата. От там е била тази отпадналост и дискомфорт, тая вселенска умора, която изпитвах непрекъснато. В края на май се оперирах, успешно според хирурга. Няма метастази, лимфните възли са чисти и прогнозите са добри. Започнах една тежка химиотерапия с цел ако е останало нещо да го унищожим, някакви циркулиращи клетки. Изписаха ми 12 вливания. Всяко трае около 48 - 50 часа, през 14 дни влизам в болница. До тук минаха 8, останаха 4. Но когато човек преминава през такова нещо, когато получи телеграма от Бог - внимавай!, започва да се замисля как да оправи пораженията, които сам си е нанесъл.
И така, ето ме тук, на прага на зоната с първата ми зонова закуска....
Пожелайте ми успех!
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Дневник на Янита

Зоната
 

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Съб Окт 06, 2018 10:31 am

Започнах да приготвям обяд. Пека си пъстърва на дървени въглища, смятам за 3 блока да си почистя 100гр сготвено месо. Не си спомням къде мернах, че сготвената риба е 35 грама за блок. Подготвила съм си 240 грама домати, които ще подправя с хималайска сол и 1 чл зехтин. За десерт - 1 ябълка.
По мои сметки - както следва:
3 БП равно на 100 гр печена пъстърва
1 БВ 240 грама нарязан домат
2 БВ ябълка
3 БМ зехтин в доматите
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Съб Окт 06, 2018 6:52 pm

Яко съм досадна днес, ама сигурно защото някак се вълнувам :) Следобяд хапнах 35 грама рибка (грамаж сготвена)и 140 грама печени чушки със няколко капки зехтин. За вечера - 3 БП 105 гр сготвена риба, 240гр домат 140 грама печени чушки, което са 2 БВ, с лъжичка зехтин като салатка -3 БМ и 100гр настъргана ябълка с канела 1 БВ. За 22 съм си подготвила 200 гр домашно подквасено мляко, този път няма да добавям мазнини, мисля че си е балансирано. Обаче....сигурно не правя нещо както трябва, защото между храненията си бях гладна :hm: Ще се радвам да ме поправите, ако бъркам някъде. Вода иначе пия до към 3 литра и преди да почна зоновото хранене, заради химиотерапията. Та така премина първият ми зонов ден, утре ще досаждам пак, ама се надявам да се удържа да пиша чак вечерта ;) :skyle5:

Лека нощ :)
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот izhelev » Нед Окт 07, 2018 1:54 pm

Здравей,

не съм опитен в областта, но може да експериментираш. Например следобедната закуска да ти е 2 блока, а вечерята, също 2 блока. Аз така пренесох един блок от вечерята на следобедната закуска и ми е по комфортно. Сутрин като източник на въглехидрати съм почти неизменно на финни овесени ядки (такава ми е закуската почти 10 години) и добавени овесени трици.
izhelev
 
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2018 1:17 pm
Мъж

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Нед Окт 07, 2018 7:05 pm

Зравей :)
Благодаря за отговора, разбира се че ще експериментирам. По въпроса за овесените ядки, нали трябва да се ограничават до 3-4 пъти седмично? Така четох мисля в книгата (вече се обърквам кое къде съм прочела). Иначе днес беше малко по добре, не бях така гладна. Закусих 105гр моцарела лайт 3 БП с нектарина и половина 3 БВ и 9 сурови бадема 3 БМ. На обяд хапнах 90гр пилешка пържола от бут, без кожа, което е 3 БП, салата от 240 гр домат и 140 гр печена пиперка - 2 БВ с 1 чл зехтин - 3 БМ и половин нектарина 1 БВ. Следобяд 35гр моцарела лайт 1 БП, половин портокал 1 БВ и 3 бадема 1 БМ, същото съм си оставила и за среднощната закуска. На вечеря заложих на по голяма салата и хапнах съответно 90гр пилешка пържола от бут, без кожа - 3 БП, салата от 360 гр домати и 210 грама чушки, което е 3 БВ с една чл зехтин 3 БМ.
Утре съм на работа (принципно съм болничен, но счетоводител клети като дойде деветмесечие....жив умрял е на поста :applaus: ). Смятам от тази вечер да си приготвя овесената каша на Мая от раздела с рецепти, която ще ми стигне за 2 закуски през седмицата. Иначе си премерих в една кутийка заветните 2 БВ чушки и домат, зехтиче имам в офиса, и пържолки пилешки ми пекна мъжът ми поне за 3 дена напред. Запасила съм се и с пуешкото филе от Лидл, дето е 93% месо.....абе ще го мисля. За междинка в 16 часа ще бъде кисело мляко с 3 бадема. Замислила съм утре вечер за вечеря да експериментирам с една телешка каймица една манджичка......имам някои идеи, ще посмятам още малко и ще пиша. Но определено днес се чувствам доста по добре....и надявам се тенденцията да продължи.
Хайде от мен ползотворна зонова седмица на всички :love:
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Пон Окт 08, 2018 9:30 pm

Добра вечер, мина още един ден с хранене по зоната и се чувствам относително добре. Снощната каша,дето си приготвих, сутринта приличаше на туткал, не предвидих че триците толкова ще набъбнат, ама хапнах колкото за 3 блока, останалите три ги хапна кучето :) Явно трябва да си я приготвям непосредствено преди консумация и то половината доза, за 3 блока, щото снощи като облизах бъркалката беше чудна :th:
Да сготвя телешката каймица ме размързя, но утре няма да ми се размине.
Усещам, че пътят е правилен и далеч ще стигна....
До утре! :bouquet:
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Сря Окт 10, 2018 8:51 pm

Само набързичко минавам, че тези два дни се случва да излизам рано и да се прибирам късно. Все така се храня според зоната, въпреки че не винаги съумявам да ползвам само зелената част на таблицата. Но се чувствам добре :)
В събота ще направя замервания на почти географските си мерки да видим има ли напредък....или по скоро назадък от към сантиметри и килограми. Благодаря ви за този сайт и форум, обичам вииии
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Съб Окт 13, 2018 7:09 am

Добро утро. Една седмица хранене по зоната, къде успешно, къде погрешно. Събота, ден на истината. Със ставането хвърлих пижамата и се метнах на кантара. Резултати - 106, 3 кг, това е минус 1.7 кг. Давам си сметка, че не са мазнини, но съм доволна. Ханш 121см минус 3 см , талия (хаха, талия) 115, минус 1 см. Ей, тоя корем най грудно спада.... Но като цяло съм доволна от резултатите, така че продължавам. Снощи направих едни зеленчуково - телешки кюфтенца, къде по рецептата от рецептите в сайта, къде заместих това онова с каквото имам и съм доволна от резултата, ще си направя такива за престоя в болницата от вторник до петък. Не очаквам да се чувствам прекрасно по време на химиотерапията, предвид какви неща ми вливат...но не искам да спирам. До тогава има още 3 дни обаче, които смятам да прекарам по най добрия възможен начен, уикенда - разходка, шопинг и почивка, неделя - разходка и почивка, понеделник, на работа до обяд, един работен обяд и после в къщи, подготовка за болницата. На вас желая също много хубав уикенд, много е красив октомври тази година и топъл.. :)
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Вто Окт 23, 2018 9:32 am

Привет отново, не съм писала известно време. През този период минах още една химиотерапия и се гордея, че в болницата успях да спазвам зоново хранене. Запалих и няколко медицински сестри, пожелавам им успех. Те обаче имат проблем с нощните смени, та се зачудих как се храниш като караш нощни смени?
Иначе продължавам с храненето, в събота ще има измерване, но някак имам чувството че не смъквам. Предполагам се дължи на кортикостероидите и другите гадости от вливането. Нищо, останаха още 3, после ще се пречиствам :)
Прочетох някои дневници, дори по малките, много ми е интересно, но за съжаление не са много активни хората и се чудя до къде са стигнали и какво е станало. Може би сте повече във фейсбук, където пък аз не съм много активна, но ще се опитам да ви намеря там.
Сестра ми също се запали по зоновото хранене и вчера и направих седмично меню и списък за пазар. От сърце и пожелавам успех и да се чувства великолепно! Тя живее в Торонто и май намери подходящо рибено масло за двете ни, поне според калкулатора е добро.

https://www.amazon.ca/Strength-Capsules ... op?ie=UTF8

Не зная обаче къде да гледам каква форма е и дали е пречистено, ако някой види поста ми, дано помогне. :th:
До събота, мили ми зонбита и зонбиети :hug:
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот Маня » Вто Окт 23, 2018 1:22 pm

За вашето състояние не бих препоръчала това рибено масло. Информацията на опаковката е непълна :). Необходимо ви е проверено и качествено рибено масло фармацевтичен клас. Ето, нека сестра ви погледне това https://www.amazon.com/OMAPURE-Pharmace ... B00487G5LO - естествено ако е по възможностите й да ви го осигурява.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневник на Янита

Мнениеот Гад Чевръста » Сря Окт 24, 2018 4:20 am

Здрасти Сис, little sister here :)
Първо, мерси за вдъхновението, и също за изготвеното меню.
Днес сготвих първите две зонови храни - баница от овесени ядки и огретен с броколи. Най-странното ми беше да готвя с кантарче, че нали знаеш българските рецепти - сол на вкус, брашно докато поеме, захар на око ... хаха, това беше доста по-различно.
Накиснах и ечемик да творя гювеч утре.
Мерси на Маня за съвета, но и този продукт не се праща до Канада, така че минаваме на добре познатите тук таблетки от iHerb California Gold Nutrition, Omega 800 by Madre Labs, Pharmaceutical Grade Fish Oil, 80% EPA/DHA, Triglyceride Form, 1000 mg, 90 Fish Gelatin Softgels
Сдобих се и това http://www.bulkbarn.ca/en/Products/All/ ... owder-3258 за да добавям протеин когато трябва.

Хайде, ще си сверяваме кантарчетата, но ако много ти спамя дневника, изритай ме с финес.
Целувки
Аватар
Гад Чевръста
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Окт 24, 2018 4:02 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот Маня » Сря Окт 24, 2018 11:18 am

Само да обърна внимание - въпросният протеин е от растителен произход, а в Зоната само соевите продукти се приемат за източници на протеин. По-добре е да се ориентирате към суроватъчен изолат (естествено с уговорката, че не сте вегани - тогава нещата стоят по друг начин, но тогава е необходимо да се прави комбинация от доста богати на протеини растителни източници: Амарант, Елда, Чиа, Конопено семе, Киноа, Соя - така че да се осигури пълния комплект от аминокиселини, които осигуряват продуктите от животински произход).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Сря Окт 24, 2018 7:46 pm

Говори биг систер!
Гад чевръста, да не говориш глупости, че ще ти дърпам ушите, какво значи да ме спамиш, нали това е целта на дневниците, да споделяме зоновите преживявания...
Сериозно сега, добре дошла, радвам се, че сме заедно в онлайн пространството. Чакам да разкажеш как се чувстваш след първия зонов ден. Записа ли мерките си в зонов дневник (на тетрадка, аз си направих), та после да се фукаш?
Чудя се дали мога да прекръстя дневника на двете зонофукли, и да пишем и двете тук, как мислиш?
Иначе аз днес имах някакво страшно главоболие, пролежах почти целия ден. Нямам търпение да свърши тая терапия да се почувствам човек.... :pray:
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот Гад Чевръста » Пет Окт 26, 2018 7:00 pm

Привет, да се отчета след втория ми зонов ден - всичко е наред, с изключение на това, че количествата ми идват в повечко в първата част на деня, и съм леекичко гладна привечер, но съвсем поносимо. Другият ми проблем е, че и двете вечери забравям да пия рибеното масло, явно трябва да си сложа аларма на телефона.
Ще гледам да съм по-стрикна в това отношение.
Мерки и теглилки не съм записвала, но пък с удоволствие ще си споделям дневника с теб!
Хубав уикенд.
Аватар
Гад Чевръста
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Окт 24, 2018 4:02 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Съб Окт 27, 2018 10:00 am

Добро утро, събота, ден на истината. За съжаление нямам с какво да се похваля, освен че съм задържала на 106,5, :( което ще рече килограм и половина за 3 седмици, като в третата от тях не е мръднало нищо. При моя усложнен статус, обаче, нищо чудно. Продължавам да се храня зоново, да пия вода и да се радвам на прекрасната есен, която имаме тази година. Във вторник ми предстои да вляза за поредното 50 часово вливане. После мисля да се повъзстановя до неделята и следващия понеделник да стартирам някакви упражнения. Ако някой може да препоръча някакви след коремна операция, ще съм благодарна. Също си мисля да разгледам сайтовете с упражнения за бременни, които може би ще са подходящи за мен.
Сис, обичам те и продължавай да зонуваш!
Приятна събота и неделя на всички!
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Дневник на Янита

Мнениеот lady_turpenie » Нед Дек 16, 2018 10:11 pm

Привет на всички, след малко отсъствие пак съм тук. Добрата новина е, че свършиха назначените вливания, чакам пет скенер на 27 декември. Лошата е, че последното вливане мина доста зле, много странични ефекти и временно излязох от зоната, щото като цяло имам проблем с храненето. Надявам се всичко скоро да отшуми и пак да почна да зонувам. Весело посрещане на светлите празници на всички ви :)
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта