Дневникът на Мимета

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Вто Мар 14, 2017 6:28 pm

Чудех се дали да отворя дневник, или да пиша в темата за начинаещите. Започнах да пиша в начинаещите, ама стана много дълго, така че почвам дневник. Съдържа доста оффтопик, но в крайна сметка нали трябва да се представя :)
Първо малко статистика, вече я писах, ама да я има и тук.
Висока съм 163, тежа 65, корем 83, ханш 98, 34 години и тренирам 3 пъти седмично по час (крайно неефективно). Изчислих, че ми трябват 10 блока, разделих ги така:
8-9ч 2Б
12ч 3Б
15ч 1Б
18ч 3Б
21-22ч 1Б

С зоната започнах на 5.3. и поради глад между храненията увеличих блоковете на 2 в 15 часа. Първо мислех да добавя блок към обеда, но после прецених, че в 15 ми е по-тегаво, а и обикновено след това отивам да спортувам.

Започвам леко да се се отчайвам - 9 ден се опитвам да ям според зоната а никакъв резултат. Вярно, не спазвам стриктно "зелената" зона и понякога не ми се получават съвсем блоковете, ама мислех, че ще мина по-лекия вариант. Твърдо вярвам, че съм между 25% щастливи хора със слаба инсулинова реакция и че е достатъчно да спазвам горе-долу правилата. Като начало исках да меря всичко на везната, та да свикна и да видя дали има ефект, след което да премина на метода "на око".
Мислех, че като пилешкото трябва да е 84 г за 3Б, ако е 80 или 90 няма голяма разлика. Също така, ако имам киви, което е 70 г а не 60 ми се вижда крайно да изхвърля 10 г...
Може би подхождам грешно към меренето. За сега си записвам данните от етикета в табличка и после се старая да натамъня блоковете. Например на спанака пишеше:
спанак 100
протеини 3,1
въглехидрати 2,6
мазнини 0,8
Така че 350 г спанак броих като 1,5 БП + 1 БВ + 2 БМ
Същото с изварата, тук я броите само като източник на протеини, но според етикета съдържа и въглехидрати и мазнини.

Лошото е, че вече година и нещо спортувам и се старая да се храня правилно, насила ям закуски и нищо. Жестоко демотивиращо е да ходиш месец 3 пъти седмично на фитнес и след този месец да няма грам надолу, мм по-малко. Никакви добавени мускули, никаки стопени мазнини. Само едва преодолимо желание да удуша някой, като ми кажат "иди да тичаш, да видиш как бързо ще взезеш в форма..." Бабината ви на припек, то ако така ставаше нямаше да има дебели хора на този свят... Затова и реших да започна не само да ям "правилно", но и да премина на диета. Така открих зоната. Книгата ми се видя много логично написана и вашите отзиви са добри. Разбрах, че само съм си мислела, че се храня правилно, и може би точно заради това и с бягането нищо не стана. Ще продължа да се опитвам да вляза в тази света зона, ще продължавам да се опитвам да спортувам, но за сега съм разочарована и от двете :sad:

Като така и така съм отворила дневник, ще ви разкажа за това как тичах... мъжа ми, спортист, хокеист, от бебе свикнал да тренира, все ме убеждаваше че със спорт ще се стегна и отслабна. Той самият като е следвал е бил напълнял и се е върнал в нормалното си тегло със спорт. За мен спортът е паралелна реалност, нещо непознато странно. Разбирам хората, които ходят на планина, разбирам тези, които като играят някаква игра (баскетбол, волейбол), ама да идеш на фитнес просто за да вдигаш тежести и да повтаряш едно и също упражнение ми е изключително чуждо. Честно да кажа, преди да се запозная с моя мъж си мислех, че това е занимание само за умствено изостанали индивиди. Същото си мислех и за тези, дето бягат, пък никой не ги гони... :laugh1: (като дете най-мразех гоненицата, пък като се научих да скачам на ластик бях на толкова, че беше време да престанем). Никога не съм имала проблеми с теглото, както и никой в семейството ми. После се преместих в Чехия, в началото всичко добре, само където после имах остър недостиг на пари, та някъде 2-3 години карах на хляб и вода. Всяка втора събота парче салам... и, естествено, резултатите не закъсняха. Постепенно качих 10 кг, после като се пооправих малко финансово качих рязко още 5. На моята дребна и фина фигура тези 30 % телесни мазнини си личат.
Така реших, че трябва да отслабвам. (Март 2015.) Увеличих зеленчуците, водата, намалих чипса, мазното. Сладко не обичам, ям рядко. Започнах да закусвам (най-трудната част беше това) и намалих вечериите. Започнах да спортувам - поради непостоянното работно време не можех да ходя на организирани упражнения и започнах да ходя на фитнес. В началото ходех 3 пъти седмично. След месец никакъв резултат. Ама никакъв, уморявах се еднакво бързо, колкото повторения на дадено упражнение успявах да направя в началото, толкова можех да направя и след месец... никакъв резултат. Само един път треньорката във фитнеса тренира с мен, тренирахме точно 4 минути корем и после седмица имах мускулна треска. Тогава за пръв и последен път имах чувството, че цялата тази мъка не е само губене на време. Само където тази треньорка имаше смени сутрин и в петък вечерта... :refuse: така че повече не ходих при нея. След месец отчаянието надделя и намалих посещенията на веднъж седмично... естествено, нямаха никакъв ефект. После бях месец командировка и реших, че ще използвам вечерите да тичам. 28 дена бях командировка, 28 дена всеки ден тичах. Дори когато валеше. Всички ми казваха, че хубавото на тичането е това, че много бързо се вижда резултата, бързо увеличаваш разстоянието. Един колега разказваше, че почнал с 200 метра, тича три пъти седмично и след месец е стигнал до 8 км. Първия ден аз също тичах 200 метра, после преминах на бърза разходка. Десетина пъти подтичвах 200 метра. Около час бях навън. Втория ден успях да преодолея наведнъж 150 метра, после пак бързо ходене, 150 метра тичане, пак бързо ходене. Общо 2 часа. На 28 ден наведнъж успях да тичам ... 150 метра :sad: . Оплаках се на мъжа ми, той каза, че не е възможно и че съм единствения човек на света, който не може да тича.
Е, кажете, как да не съм демотивирана?

Сега пак увеличих тренировките, от 30 януари съм 3 пъти седмично на различни упражнения - търся нещо подходящо. Още не съм намерила правилното. Резултат няма.
От 5.3. добавих зонално хранене. Резултат няма...

П.п. рибено масло купувах и преди, т.к. моите вкъщи изобщо не ядат риба, а да готвя само за мен ме мързи. По едно време го бях спряла, защото си мислех дали от него не дебелея. Е, не дебелея от него, друга ще да е причината.

Отивам на Power Plate, от утре ще пиша точни менюта какво и кога ям.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Дневникът на Мимета

Зоната
 

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот Innil » Вто Мар 14, 2017 8:59 pm

Здравей Мимета,

Хубаво е да спазваш точните количества и грамажи, така както ги пише в таблицата.
И аз в началото страдах, че ми остават по малко я киви, я ябълка. Прибирах ги в една кутия в хладилника.
С времето се научих да купувам по-дребни ябълки, така две ябълки много често ми излизат 100 гр почистени и обелени.
Кивито го приемам едно цяло за блок.
Ако споделяш тук менюта, хората, които са ветерани с няколкогодишен опит с радост ще ти помогнат, всички са много отзивчиви и могат да дадат съвет.
Хубаво е да четеш в дневниците, в тях има много ценна информация, споделена от зонуващи.
Не се отказвай от Зоната. Бъди търпелива и упорита.
Аз не спортувам и нямам време за спорт. Свалям кг изключително трудно. Зоната ме накара да повярвам, че мога да върна предишната си нормална фигура и да се чувствам добре, спокойна, изпълнена с енергия.
Хубаво е да продължиш зонуването. Всичко ще бъде наред с малко помощ.
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Вто Мар 14, 2017 11:43 pm

Това, което казва Инил за грамажите е важно. Също е важно, през първите 2-3 месеца, да се ползват продуктите от зелената част на таблицата. От написаното ми се струва, че ти липсва търпение, Мимета. Ако от 5 март се храниш зоново, първите резултати ще дойдат съвсем скоро. Не забравяй, че различните хора реагират по различен начин на зоновото хранене, така че едни 300-400 грама на седмица са си съвсем в реда на нещата. Само искам да ти кажа, че няма случай, в който да съм "посветила" някой близък в Зоната и той да не е постигнал видими резултати. Просто ако се спазва, ЗОНАТА безотказно сработва. Ако толкова те измъчва спротуването, замени го с ходене пеша, 30 минути дневно, сред природата. Пролет е, зеленее навсякъде, птици пеят. Когато човек прави нещо насила, най-често резултатите не са блестящи. Обърни внимание на мазнините в млечните продукти и ако на вашия пазар няма нискомаслени такива, можеш да си поръчаш по интернет растителни протеини (оризов, грахов, конопен), които принципно не съдържат мазнини. При това са на съвсем прилични цени. Ако приемаш рибено масло, нека да е според критериите на д-р Бари Сиърс. Това, което се намира в аптеките не само, че не може да ти помогне, но ако го употребяваш продължително, може да ти навреди.
Не обичам да споделям лични неща, но все пак ще го направя и дано да ти помогне да не се отказваш. На 47 години съм. От октомври 2016 г. съм в Зоната. Преди това, поради настъпващия климакс всичко при мен беше извън контрол - тегло, апетит за сладко, настроение, памет и прочие. Въпреки ежедневните ми занимания със спорт (едно от малкото неща, които ми доставяха удоволствие), теглото ми вървеше нагоре и нагоре...Със всяка календарна година, качвах по един размер на дрехите. Както виждаш, не си единствената, при която спортът е бил без резултат за теглото. След като влязох в Зоната, сякаш някой с вълшебна пръчка започна да извайва тялото, кожата, осанката, излъчването...Зоната не е само въпрос на телесна промяна. Промяната е също в духа на човека - балансира се, успокоява се, става по-мъдър и търпелив. Последно се качвах на кантара преди около месец. Тогава бях 64 кг. А преди Зоната - 75 кг. Висока съм 172 см. Вече не се тегля, защото мерило са ми дрехите, които претърпяха 2 корекции при шивача, но вече установявам нужда и от 3-та корекция... Какво се случи със спорта - за месеците в Зоната, постиженията ми рязко се увеличиха, станах по-технична и бърза. Поради загубата на телесни мазнини, имам прекрасен релеф на тялото, а енергията ми се увеличава със всеки изминат ден...Няма да крия, че в дните на усилени тренировки, съм стигала до 15 блока на ден, просто тялото само ти казва колко и кога му е нужно, стига да умееш да чуваш гласа му...Иначе по калкулатор съм на 11 блока.
Е, дотук добре. Но има и друга страна на нещата. Човек трябва да отдели време и да вложи труд, за да постигне и запази състоянието на хормонален баланс. И ако го е почнал, нека го прави със желание и радост. Защото наградата е това, което описах по-горе - да видиш в огледалото строен и сияещ човек, изпълнен с позитивизъм и любов към себе си и околните! Успех, Мимета! :bigsm18:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Чет Мар 16, 2017 11:30 am

Innil, Stur4e, благодаря за топлите думи и подкрепата.
Stur4e, е те това: „Само искам да ти кажа, че няма случай, в който да съм "посветила" някой близък в Зоната и той да не е постигнал видими резултати“ ми трябваше да чуя :) . Моят мъж много се старае да ме подкрепя, ама не му се отдава. Тези думи „не си единствената, при която спортът е бил без резултат за теглото“ са много по-успокояващи.
Ще се опитам да премина изцяло в зелената част на таблицата и ще спазвам стриктно грамажите. Иска ми се поне 2 кила да сваля, да видя, че има някакъв ефект, пък после и 100 грама на месец да свалям не е проблем – за никъде не бързам, важното е да е здравословно и дълготрайно (без йо-йо ефект).
Със спорта ще продължавам, тъй като сега там където нормалните хора имат мускули аз имам желе  :( . Вечер като се прибера до втория етаж се качвам през сълзи в най-буквалния смисъл.
Търпение наистина нямам, то това е поради 2 години безрезултатни опити и липса на какъв да е резултат. Но нищо де, ще продължа (липсата на търпение компенсирам с инат ;) ).
Вчерашното меню:
9:00 – 200 мл мляко с нескафе, 2 белтъка (жълтъците ги дадох на мъжете) и 1 ябълка. Ябълката беше 130 г, изчистих я, нарязах и дадох едно парче на колегата. Не знам дали са останали точно 100 г, но в никакъв случай не са могли да бъдат повече от 110.
12:00 – 1 поничка. Един колега донесе. Мен не ме изкушават, ама нямаше как да откажа. В таблицата видях, че това е 3БВ. Допълних протеини с 100 г шунка, съдържаща 15,5/100 протеини, което прави 2,2 БП. Мазнини не добавях. Едно в шунката има, второ в поничката също ще има, и то много. За следобедна закуска си бях приготвила едно киви и 500 мл обезмаслен кефир. По етикет съдържа 4/100 г протеини, 3,3/100 въглехидрати и 1/100 мазнини. Т.к. кефирът е по-гъст от водата, предполагам, че 500 мл са към 520 г. Това са 3 БП, 1,9 БВ и 3,5 БМ. (Мазнините са проблем. Дори в обезмаслените продукти 1БП съдържа повече от 1БМ. Няма начин, ще трябва да мина на протеини на прах.). Та изпих някъде около 2/3 от кефира. Старах се да докарам поне блоковете да са поравно. По мои изчисления:
4,2 БП + 4,3 БВ + много мазнини
Чувствах се сита, но не преяла
15:00 допих кефира и изядох 1/4 ябълка. Дали е дало 1БПВМ не знам.
17-18 бях на пилатес
19:00 – манджа от пуешка кайма, спанак, домати и лук, която по мои изчисления съдържа 3БП + 1БВ + 6БМ. Мазнина не съм добавяла, запържих каймата на сухо в тефлонов тиган, но по етикет просто не излиза. Всичко, що съдържа протеини съдържа много мазнини. Обезмасленото мляко съдържа малко мазнини, но там са малко и протеините :( . Ако забележа ефект от зоната ще си купя протеин на прах.
Към манджата изядох 2 кивита.
Още от дете съм забелязала, че като ядеш бързо изяждаш повече – стомахът дава сигнал на мозъка, че се е нахранил със закъснение. Така че, като си гладен след ядене, просто трябва да почакаш малко. Ако не мине, чак тогава да ядеш още.
Вчера някак си нямах търпение да изчакам, така че след вечерята ометох половината хладилник…
Днес се опитвам да се върна в зоната, но още със закуската имах проблем – вчера не си сварих яйце, та допълвах протеините със някакво протеиново блокче. Дали съм нагодила 2 блока не знам.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Чет Мар 16, 2017 8:06 pm

Пак да припомня за търпението, труда и резултатите. Третото вследствие на първите две. :but: Първо, сигурна съм че имаш достатъчно мускули, а не желе, но те просто няма как да изпъкнат от натрупаните мазнини и задържаната вода. Въпрос на време е (ако останеш в Зоната), да се видиш по-релефна. Второ - за менюто. Смяташ правилно, но няма нужда да изчисляваш блоковете след десетичната запетая. Просто се постарай да си плануваш предварително какви продукти ще са ти необходими за следващия ден, както и да намираш време да ги сготвиш (аз правя това вечер или рано сутрин). Така няма да ти се налага да ядеш поничики, още повече пък без да ти се ядат. :yess: Ако следваш правилно Зоната,около 300-400 грама на седмица са гарантирани в минус. Спокойно можеш да увеличиш блоковете с 1 или 2 след в дните на спорт или след спорт (зависи колко бързо се възстановяваш). Яйчният белтък е един от протеините с най-висока биологична стойност, т.е. усвоява се много добре от организма и съдържа пълен набор аминокиселини. Ако ти харесва вкуса му, ползвай го на воля. Аз много рядко ям месо. Предпочитам извара, яйца, мляко и риба (когато е от чисти водоеми). Имай предвид, че протеинът на прах не може да замести твърдата храна, тъй като течностите не засищат за толкова дълго, предвид което не можеш да го ползваш постоянно. Все пак, в Зоната се препоръчва протеин на прах - изолат, така че може да не се съобразиш с моя съвет за растителни протеини, това последното е мое лично предпочитание. Кисело мляко 2% също може да върши работа, просто няма да приемаш допълнителни мазнини при хранене. И последно - няма значение какво мислят околните за Зоната, постигнатите с времето резултати са най-добрият аргумент. Уточнявам, че съм споделила Зоната и с доста мои близки със значително наднормено тегло, които още след първата седмица се похвалиха с добри резултати (за първата седмица "добър резултат" е панталонът да ти стане леко широк в талията) :laugh4: Няма да казвам, че след като започнах Зоната, толкова видимо се промени външният ми вид, че колегите и роднините ми бяха силно притеснени дали не развивам анорексия.... :laugh1: Продължавай да пишеш менюто си тук, има много напреднали и добронамерени зонковци, които ще ти помагат винаги, когато могат :yess: Завършвам с едни думи на Арнолд Шварценегер - "You can have results or excuses. Not both." :hug:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Чет Мар 16, 2017 8:34 pm

Само да споделя нещо МНОГО ВАЖНО за бързото отслабване, което така желаеш: Когато по някакъв начин се предизвика бързо отслабване (това не е невъзможно, има такива препарати във всеки фитнес), натрупаните в мазнините токсини преминават в кръвта и тогава кръвта се оказва пълна с високи дози токсини. Дали организмът може да се справи лесно с това положение? Не. Когато човек губи мазнини постепенно, както е в Зоната, още повече в присъствието на жизненоважните витамини, минерали, омега 3, тогава са осигурени нужните време и подкрепа на тялото, за да се справи с постъпващите в кръвта вредни вещества. Така че, всяко бързо отслабване не е здравословно отслабване.
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Пет Мар 17, 2017 10:43 am

Благодаря за подкрепата! Без вас не бих се справила.
Само да уточня, в никакъв случай не искам да отслабвам рязко, само ми се иска да видя поне някакъв резултат.
Вчера мисля, че цял ден се хранех зонално :) . Само едно малко прегрешение – вечерта бях уморена като куче, така че си взех хапче за сън и си легнах без малкото хапване преди спане. Но мисля, че не е такъв проблем, т.к. вечерях по-късно от обикновено.
Обядвах манджа с пуешка кайма и спанак и 1 и ½ киви. В офиса всички много ми се радват на диетата, от ябълките и кивитата които ям все остава някое парче, което нарязано и обелено им го давам.
И най-сетне намерих идеалната храна, казва се „подмасли“, демек това, което остава като се обере маслото. Нещо като кисело мляко, но по-течно. Като гъст айран. Протеини 3,5/100, въглехидрати 4,5/100 и мазнини 0,6/100. Идеално междинна закуска, но и сутрин, като не ми се яде плътна храна. Мазнините са малко по-малко, но при междинните закуски разликата е минимална. Ако някога заменя цяло ядене, тогава ще добавя семена чия – тях ги имам вкъщи.
Та следобеда изпих една кофичка 500 г.
Вечерта доядох пуешко-спаначената манджа и точно 200 г ябълка.
После, както вече писах, си легнах.
Днес ще обядвам пиле с гъби. Исках да направя гъби фрикасе, но имах една чушка, която беше почнала да омеква, така че я сготвих с гъбите. Запържих 1 ч.л. зехтин, 230 г гъби, 200 г чушка, 84 г пиле. После добавих 20 г брашно размито с вода и оставих да къкри. Мирише добре, надявам се, че няма да е гадно.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Съб Мар 18, 2017 11:41 am

Добре се справяш, поздравления за лекотата с която смяташ блоковете. :yess: Сега остава да ти стане навик плануването и готвенето, също и спазването на режима. Ако се затрудняваш в измислянето на менюто, можеш да ползваш готовите рецепти, публикувани на сайта. Знам, че е трудно човек да готви за себе си зоново и за останалата част от семейството, в повечето случаи незоново. Но пък положителното е, че ако човек е силно мотивиран да е в Зонота, тогава пренарежда приоритетите си и се разделя с доста ненужни занимания, поне според мен (от рода на - "да видим какво ново в мола", да гледаме сапунки по ТВ или да бъбрим по телефона) :stupid:. Неободимо е поне седмица ежедневно зоново хранене, за да се усетят първите резултати. Друго - извинявам се, ако навлизам в твърде лично пространство, но тъй като спомена за хапче за сън, надявам се да не ти е система, тъй като според Зоновите стандарти, медикаментите също могат да извадят човек от Зоната. Не че трябва всички хапчета да се спират от първия ден в Зоната, не, особено тези да речем за високо кръвно или сърдечни проблеми. Но някои лекарства съдържат доста вредни съставки, например подсладители, които пряко влияят на нивото на кръвната захар. Спазвайки Зоната, тялото придобива нужния баланс и необходимостта от медикаменти изчезва. Продължавай да пишеш менюто с количествата продукти, ако считаш, че ти е нужна допълнителна мотивация (освен тази в самата теб) :bouquet:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Пон Мар 20, 2017 1:07 pm

Смятането не ми е проблем :) Само още не съм наясно с някои тънкости. Четох, че смятате изварата само като източник на протеини, а по етикет е и източник на въглехидрати. :think2:
С хапчетата – спя лошо, много леко, често не мога да заспя и често се будя. Хапчета взимам извънредно, защото не ми действат добре – едно на ръка, че понякога изобщо не действат, а когато случайно подействат сънувам кошмари и сутрин не знам какво правя. Пия макс. 10 годишно, но понякога няма начин – когато съм командировка или когато ме боли глава. Оня ден ме боля глава, затова го взех.
Това също исках да питам – боли ме глава. Няколко пъти вече ми се случи, но не знам дали е защото спазвам диетата и тялото ми свиква, или защото я наруших…
Преди много години се опитах да постя – след няма и седмица свърших в Пирогов. Други диети никога не съм спазвала.
Признавам без бой, че я нарушавам. Мисля, че за сега не е имало ден, в който поне малко да не съм нарушила нещо. Най-трудно е точно това, че готвя за много хора, всеки от които е със специфични изисквания. Баба ни е на 94, няма ни един зъб, но ядене в което няма месо не яде. Така че всичко се кълца на дребно и се сервира със сос. Мъжа ми без месо не яде, тиквичи, патладжани, спанак, грах и зеле не яде, кисело мляко не обича. Сина ми пък не яде месо. А аз най-обичам салати, плодове и млечни продукти. Готвя за цяла седмица, обеди за работа и вечери. Събота и неделя прекарвам пред печката. Освен всичко останало сме в нов апартамент, така че често ни идват гости (чети: готвя и за гостите). Сега в събота бяхме ние на гости, така че вечерях каквото ми сервираха… В неделя поне час порцирах пилешко месо.
Ако доживея два-три дни да не нарушавам и да спазвам „зелените“ продукти ще напиша подробно меню и как се чувствам. Успея да не нарушавам седмица само по себе си ще бъде страхотен успех.

И за протокола, в събота обядвах 6 белтъка и салата от домати и краставици със зехтин - салата беше много, така че много вкусно и обилно се нахраних :).
В неделя обядвах тортила с авокадо, салата и пиле (тортилата е червена, ама трябваше да се изяде), следобед ядох шунков мъфин с айран и вечрях зелен фасул на фурна (мъфините и фасулът са по рецепта от сайта). Преди лягане изядох един крем-карамел.

Днес закусвах мъфин с прясно мляко, сега отивам да ям зелен фасул.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Пон Мар 20, 2017 11:04 pm

Първо за изварата, тукашната, която ползам е с 18 гр протеин/100 гр, 2 гр въглехидрат/100 гр и 0 мазнини/100 гр. Смятам, че ако приемам дори 100 гр. от нея, не е толкова голямо прегрешение. Е, вярно излиза почти половин блок въглехидрат в повече, но то пък и протеина е малко в повече. . Другият вариант е да тегля точно 38,8 гр от изварата, което ми дава един блок протеин, ама ... "прекален светец и богу не е драг". Ако и при теб изварата е с подобни показатели, не се притеснявай, хапвай. В случай, че чак толкова те притеснява въглехидрата в изварата, смятай си го по етикет, а си спести от част от десерта ябълка примерно. За главоболието, нищо не мога да кажа. Да не се напрягаш твърде с мислите за спазване на блоковете... :th: Честито за новото жилище, а това, което споделяш за предпочитанията на близките ти е суперррр. Когато готвиш за месоядните, си заделяш протеин за себе си, а когато готвиш за синчето, си заделяш въглехидрат. :yess: Научи се по метода "на око" да определяш блоковете за себе си, когато си извън дома. Доста добре е онагледено и описано е на сайта. Всичко е в твоите ръце от тук нататък, чакаме първи резултати.... :butterfl:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Вто Мар 21, 2017 10:31 am

Благодаря за подкрепата :bouquet:
Ще се справя, няма къде да ходя :lol:
Първи резултат има: -2 см в корема. Меню няма да споделям, да не дразня нормалните хора, които нямат моя късмет и трябва да спазват точно. Както вече писах, аз съм една от 25% със слаба инсулинова реакция и нормало не пълнея... само където 2 години хляб и вода не прощават никому.
Нашата извара не е такава хубава :( протеинът далеч не е 18/100, по-скоро 8/100 а въглехидратите 5/100. Нямам я под ръка, но помня, че беше горе-долу като киселото мляко, само с по-малко мазнини, някъде около 2/100. Благодаря за разяснението, сега всичко е ясно - вашата извара е друга. Аз трябва да смятам по етикет.

п.с. Болките в главата - ще видим, мигрени имам от 14 годишна, ще следя ситуацията и ако не се влошава няма да предпиемам мерки. Трябваше да ида на преди 2 седмици на контролен преглед на щитовидната жлеза и холестерол, но нарочно отлагам да видя дали диетата ще повлияе на това някак. Имам висок холестерол, но сърцето ми е здраво а вените чисти, така че не се лекувам по никакъв начин, а щитовидната жлеза е в нормата, но на долната граница. Ще ида преди Великден.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Вто Мар 21, 2017 6:20 pm

Поздравления за минус 2-та см...Продължавай напред! :) Преди Зоната имах ужасно главоболие, особено преди цикъл...чак ми прилошаваше от болки и повръщах. От както съм в "правия път", не зная какво е хапче, с изключение на 1-2 аспирина поради неуспешни опити на зимния грип да ме събори. Съветвам те да не се уповаваш на принадлежността към слабо-инсулино-реагиращите хора. Ако действително имаш висок холестерол,е възможно да има връзка с високи нива на инсулина. Високия холестерол е причина за високо кръвно, така че дали от това не те боли глава, мериш ли си кръвното? :think2:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Сря Мар 22, 2017 10:30 am

Кръвно меря, напротив, ниско е :think2: Докторката каза, че щом вените са чисти, сърцето здраво и се чувствам добре, няма проблем.
И да се похваля, вчера нямах нито едно прегрешение :) Поне що се отнася до самата храна, с часовете не се получи съвсем, но нямаше начин. Сега е по-лесно, като виждам, че действа.
Вчера:
Закуска - чаша мляко
Обед - пуешка кайма със спанак и 2 кивита
Следобед - яйце и ябълка + чаша гъст айран (яйцето с ябълката ми бяха към закуската, ама дойде шефът, та не можах да закуся добре)
Вечеря - прибрах се в 10, така че изпих всичкия айран, който имах в хладилника, трябва да са били към 3 блока и в 22:30 си легнах

Днес закусвам мъфин с шунка (резептата от сайта, много са вкусни) и чаша мляко
Ще обядвам 3 яйца, 240 г домати (мерено), 1 ябълка и 9 бадема
следобед кисело мляко
вечер ще ям зелен фасул с пиле (резептата от сайта)
късна вечеря - кисело мляко
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Сря Мар 22, 2017 8:07 pm

Само да напомня, че жълтъците са източник на Арахидонова киселина, аз лично ям най-много 2 на седмица. Арахидоновата киселина има връзка с високия холестерол :but: Иначе за другото, браво, продължавай все така! :hug:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот mimeta » Пон Мар 27, 2017 5:45 pm

Хич не се справям :(
Таман се видяха първите резултати, 2 дни бях без нарушения, ама после бях един ден командировка, от там направо на работа и пак се върнах в началото. Събота и неделя нещо не смогвах и ни ядох правилно, ни си приготвих храна за седмицата. Днес и утре пак ще се прибера по нощите. Чак от сряда ще мога да се опитам да се върна към правилното хранене.
Нищо де, не съм загубира мотивация, просто ще почна отначало.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Дневникът на Мимета

Мнениеот shtur4e » Пон Мар 27, 2017 5:53 pm

Не се предавай, винаги имаш възможност със следващото хранене да се върнеш в Зоната. Опитай се да прилагаш метода "на око" - протеина колкото дланта, салатата колкото двете длани, а ядките - колкото хълмчето на палеца. :bigsm18:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта