Дневникът на Nelly

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Вто Яну 12, 2016 8:57 am

Здравейте,
От седмица съм в Зоната и мисля, че е добре да си записвам резултатите в дневник. Те биха могли да са показателни за това, как действа Зоната на човек с малко по-забавена обмяна (Хашимото+ЕГН).
След трагично събитие в семейството, изпаднах в "дупка" и упадък на силите. Имам лошата склонност да компенсирам стреса със сладки неща, и резултатите са видими. Затова ми трябва дисциплиниращ режим на хранене, с който да си върна силите и да прекратя самоунищожителните практики.

Наблюдавала съм двама души в Зоната и резултатите им бяха много впечатляващи. Оправяне на кръвната картина, спадане на високото кръвно и много голямо намаляване на телесната маса.
Всъщност на мен кръвното ми е ниско и се надявам да не спада.

Ето от какво тръгнах миналия понеделник:
Височина 168. Тегло 74,3 кг. Ханш 109 см, корем 102 см (не е точно 90:60:90)
Шок и ужас: при тия размери телесните ми мазнини са 40% от теглото! Леле!

Доста нагласено от съдбата ми се вижда следното съвпадение: Преди две седмици ми подариха прекрасна кухненска везна. А узнах, че в Зоната се мерят грамчета, чак след като бях вече решила да я спазвам!

Всъщност, започнах да чета идеите на Зоната вечерта, преди да започна диетата, затова се уча в крачка. Първите 3 дни качих 1/2 кг (до 74,8 кг). Препоръчваните порции, особено тези с 3 блока ми бяха прекалено големи и непрекъснато ми беше тежко на стомаха.
Прибягнах до компромис: намалих порциите и съответно времето между храненията.
В момента стриктно спазвам съотношенията 1:1:1 на блоковете протеини-въглехидрати-мазнини, затова смятам, че съм в Зоната. Не успявам да стигна количество от 10-11 блока, но не искам и да се насилвам. Докарвам ги до 8-9 блока.

Ето резултатите ми след 7 дена в Зоната:
Тегло 73,7 кг. Ханш 107 см. Корем 100 см. Телесни мазнини 39%.

Според мен, по-важно е изменението на "габарита", не на килограмите, защото е по-показателно. Килцата се влияят от задържаната вода и варират непрекъснато. Даже не знам как може да се смъкнат толкова сантиметри за една седмица, но съм ги мерила по същия начин и със същия метър.

Продължавам бодро през новата седмица!
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Дневникът на Nelly

Зоната
 

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Katerinka » Вто Яну 12, 2016 9:51 am

Привет Нели!!! Много ми е приятно да видя нови лица във форума ! Добре дошла :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот GODzillata » Вто Яну 12, 2016 9:18 pm

Привет! :bouquet:

Съжалявам за причините, поради които си напълняла!

Желая ти справяне с неволите и килограмите! :yess:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Нед Яну 17, 2016 1:46 pm

Katerinka, GODzilata, благодаря за сърдечното посрещане!!! :)

Появи ми се (не)очакван проблем в края на втората седмица: започна да ми пада кръвното. При диети все така ми се получава, и понеже обикновено кръвното ми е леко ниско, като тръгне да пада, става лошо.
Надявах се, че няма да ми пада кръвното с тази диета, понеже се храня балансирано, не гладувам, ама какво да се прави!
Край с плана ми да се откажа от кафето.

През седмицата четох в сайта на д-р Сиърс за негова паста, която хем предлага въглехидрати, хем протеини.
http://www.zonediet.com/product-category/zone-pasta/
Видя ми се много интересно, че д-р Сиърс предлага паста и по този образец си комбинирах една баница, напълно балансирана, така, както е балансирано киселото мляко. Доста е лесно всъщност, ако се сумират всички белтъчини, въглехидрати и мазнини, и си става перфектната храна. 1 балансиран блок излезе да е 70 г.
Това малко ме разнообрази, понеже основно се храня (за белтъчини) с риба и бяло месо от пиле и вече започват да ми писват сериозно. Докато тази баница е с изобилно количество извара.

Ето резултатите след 2 седмици:
72,6 кг, ханш 107 см, корем 99 см, 38% мазнини

Още 1% мазнини си е отишъл, браво на мен. Имам да смъквам поне още 6% мас.
Съдейки по ей тия изчисления ми се запазва масата на мускулите, а спадът е само от мазнини. Значи съм схванала за какво става дума и не си навреждам с това отслабване.

Вижте колко е несправедливо: При едни и същи други данни, мъжът има 7-8% по-малко мазнини в тялото. Е как може жените да сме такива мазни същества!!! ;)
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Katerinka » Нед Яну 17, 2016 10:08 pm

Ако не те затруднява би ли споделила рецептата на баницата :)
Чудесни резултати !!! :yess:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Съб Яну 23, 2016 2:08 pm

И така, ето някои съображения за балансирана баница.
Много ясно, че не става дума за сирене, понеже е много мазен продукт. Вместо него се ползва, естествено, извара, която е с масленост 2-4%. Направила съм изчислението и за двата варианта.

Освен това, може да се сложат само белтъци, или цели яйца, или комбинация от тях. И двата варианта са изчислени.

Корите са пълнозърнести.

Съставки: Кори 400 г / Извара 650 г / Кисело мляко 600 г / 3 средни яйца (или 5 белтъка) / зехтин 3 г

Прот кори 42 / изв 19,8 г на 100гх6,5=129г / кис мл 3,7х6=22 г/ яйца 7 х 3=21 г (само белтъци 5х3=15г) -> 214 (208)
Въгл кори 226 / изв 3,5 г на 100х6,5=23 г/ кис мл 4,2х6=25 г/ яйца 1 х 3= 3г (само белтъци 0г) ->277
Мазн кори 3.2 / изв 2-4г на 100х6,5=13-26г/ кис мл 2х6=12 г/ яйца 5 х 3=15 г (само белтъци 0г) +зехтин 3 г ->46 (59)

Съотношение: 7 г : 9 г : 1,5 г

31 (30) БП +31 БВ + 31 (37) БМ

Съотношението на блоковете показва, че най-важно е да се минимизират мазнините. Съвсем малко отклонение в маслеността води до свръх мазнини.Така, ако вместо цели яйца се ползват белтъци, в баницата може да се добавят вместо 3 г зехтин - цели 15 грама и баницата ще е напълно балансирана, и с 50:50 растителни и животински мазнини.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Маня » Съб Яну 23, 2016 2:32 pm

Това със "свръх мазнините" нещо не го разбрах. Не виждам смисъла на това да сложиш цяло яйце или само белтък и да намаляваш или увеличаваш зехтина.
Самият факт, че си използвала кори, дори пълнозърнести, те е пратило в червената част на талицата. Защото си включила въглехидрат с висок гликемичен товар, което винаги води до различен инсулинов отговор.
Струва ми се, че си се увлякла в "изчисления". Ако всяка порция я смяташ така, много много скоро ще се откажеш от Зоната. Не се вманячавай в сметки. Освободи съзнанието си от мерене до милиграм. Създавай си рецепти, които са ти вкусни и не те натоварват с толкова смятане. И в същото време да са нискокалорични (тия кори хич не са) и да са по възможност с въглехидрати с нисък гликемичен товар.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Съб Яну 23, 2016 4:00 pm

Целта ми беше рецептата да е балансирана откъм блокове. И тя е. Изчислявала съм си я за мен, а за мен не ми е жал за времето. :)

Както писах по-горе, за модел взех пастата на д-р Сиърс от неговия сайт.
Ето състава на пастата: в 60 г (в сух вид) се съдържат 4 г мазнини и 28 г въглехидрати. Въглехидратите са около половината на пастата. Е, същото е и с тези пълнозърнести кори: въглехидратите са малко повече като %, мазнините са много по-малко, приблизително е същото.

Не би трябвало балансирана храна в точни пропорции на П:В:М да е извън Зоната.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Съб Яну 23, 2016 4:31 pm

Заинтересува ме брашното, от което е направена тази паста на д-р Сиърс - Durum semolina, и ето какво намерих за него:
Направено е от изключително твърда пшеница и доколкото разбирам, е обичайна за италианските видове паста.
Съдържа глутен (високо съдържание) и затова, ако някой има непоносимост, явно трябва да не я употребява.

Д-р Сиърс обаче, доколкото виждам, я е обогатил с протеини и така на 60 г (в сухо състояние) има 28 г въглехидрати, 20 г протеин и 4 г мазнини, тоест по около 3 блока от всичко. Затова и той я препоръчва като самостоятелна храна.

Бях намерила много интересна статия за сравнение на Durum semolina с други видове пшеничено брашно, но за жалост вече не я намирам.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Katerinka » Съб Яну 23, 2016 5:25 pm

Съставки: Кори 400 г / Извара 650 г / Кисело мляко 600 г / 3 средни яйца (или 5 белтъка) / зехтин 3 г

Прот кори 42 / изв 19,8 г на 100гх6,5=129г / кис мл 3,7х6=22 г/ яйца 7 х 3=21 г (само белтъци 5х3=15г) -> 214 (208)
Въгл кори 226 / изв 3,5 г на 100х6,5=23 г/ кис мл 4,2х6=25 г/ яйца 1 х 3= 3г (само белтъци 0г) ->277
Мазн кори 3.2 / изв 2-4г на 100х6,5=13-26г/ кис мл 2х6=12 г/ яйца 5 х 3=15 г (само белтъци 0г) +зехтин 3 г ->46 (59)

Съотношение: 7 г : 9 г : 1,5 г

31 (30) БП +31 БВ + 31 (37) БМ


Нели, май бъркаш в изчизсленията :th: ще се пробвам с изватрата, защото с нея що годе се ориентирах :laugh4:
Първо, зонковците предпочитаме по нискомаслена извара, процен и половина поне, не че ще ни станат чак толкова много мазнините, но е за предпочитане те да са от зехтин и ядки, непреработени, защото бягаме от омега 6.
Ако изварата ти е 20 гр протеин на 100 гр, то тогава тя е 35 гр за блок, ако е мазничка, просто няма да сложиш допълнително мазнини, но в тези 35 гр извара, има 7 гр протеин, и това е най важното за изварата, затова Маня ти е писала че се тормозиш излишно със сметки.
Формулата е 100/20(протеините)*7
100/въглехидратите*9
Сега се сещам и друго, протеините в рстителните храни не ги взимаме предвид, защото не се усвояват от организма.
Мазнините в тях и в яйцата също, те са си предвидени предварително, взимаме предвид само мазнините на млечните продукти и месата, ако са по мазнички просто не ядем ядки. Мазнините не оказват влияние на инсулина, за това не се вманиачваме с изчисленията им.
По би се ориентирала с рецептата ако изглежда така:
Кори - 30 гр по етикет за блок въгл. 300 гр-10 блока въгл
Белтъци 4 бр. 2 блока протеин
Сирене 400 гр. 8 блока протеин по етикет
Без допълнителни мазнини, заради сиренето
Нещо такова :)

И аз поддържам мнението, че баничка с кори човек трябва да хапва много рядко, дори и зонова :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Маня » Съб Яну 23, 2016 6:04 pm

Аз съм доста на "вие" със сметките. Опитах се да разгадая твоите и определено нищо не разбрах, признавам си.
По твоята "рецепта" не бих могла да възпроизведа баница, турско да стане.

Колкото до пастата на Бари - бъди сигурна, че е доста по-сложно съставена от това, което си прочела на етикета. Не напразно е патентована. Бари със сигурност се е постарал да я направи с нисък гликемичен товар. Освен това всички рецепти са със задължителното участие на някакъв зеленчук, плод или мръвка. Изяждането само на 3 блока сварена паста без нищо добавено към нея някак не се връзва с препоръките му (след всичко което съм изчела и превела от Бари).

Та затова твоята баница с пълнозърнести кори е нещо, което ако успея да разгадая как си я направила, бих консумирала не повече от 1 парче от 1-2 блока на повече от 2 пъти седмично.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Нед Яну 24, 2016 4:32 pm

След три часа навън при -10 градуса и аеробна тренировка, се запитах колко ли повече калории съм изразходвала в сравнение с по-обичайни градуси.
Предвкусвах с удоволствие изненадата за многото изгорени калории! Не се потвърди обаче.
Ето една интересна статия:
http://www.active.com/nutrition/article ... r-exercise

Не, при ниски температури тялото не гори повече калории от обичайното.
Разходът на калории ще се увеличи само, ако тялото започне да губи сериозно топлина и да трепери.
Разбира се, нормално хората не допускат да мръзнат, а излизат навън добре екипирани, и аз съм от тези разумни хора, следователно... никакви допълнителни калории, жалко.

Все пак обмяната на веществата се покачва 7 до 10 пъти при аеробната тренировка, независимо дали е топло, или студено.
А това само по себе си е добре.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Nelly » Пет Фев 05, 2016 9:09 am

Стана ми интересно как Зоната разглежда тиквата - като плод или като зеленчук. Не че има голяма разлика, щом влиза в групата на въглехидратите, но на мен си ми е интересно дали е десерт, или примерно продукт за супичка.
Бях изненадана да се убедя, че в Западна Европа тиквата е зеленчук, с нея не се правят сладкиши, затова пък участва в супи и гарнитури. Идеята за тиква със захар изглежда отблъскваща на някои западноевропейци, така както на нас - идеята за свинско с пудра захар.

Е, установих, че в Америка си е част от сладкишите, имат пай с тиква, който д-р Сиърс си похапва. Макар че, за разлика от традицията да бъде десерт, той си го комбинира с печена пуйка (без кожата) на Деня на Благодарността.

Предполагам, че той си го прави (или му го правят) с малко захар или по-вероятно с някакъв заместител на захарта - може би стевия.

Намирам и тази рецепта на овесени ядки с ябълки (ябълков сос) и тиква (като подправка): http://www.zonediet.com/resources/recip ... nlsignup=1

Понеже се комбинира с ябълки, явно тиквата е все пак към плодовете. За подсладител ползват стевия. Иначе в самата рецепта има продукти, които не се сещам да ги има на нашия пазар, но взимайки идеята за ябълки, тиква, орехи, овес, с добавка на протеин, ще си стане наистина супер, ако например тиквата е задушена, а ябълките - сурови и настъргани.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Маня » Пет Фев 05, 2016 9:35 am

Като гледам, в рецептата няма тиква, а подправки за тиквен пай :laugh1: (обичайно те са канела, джинджифил и карамфил, индийско орехче, бахар, куркума, някои добавят и анасон). У нас нямаме овесен булгур, каквото представляват всъщност Steel Cut Oats, Applesauce е пюре от ябълки (задължително без захар по Бари), а и пекан се продава - американски орех. Но спокойно може да се замени с български.
А колкото до това кое е плод, кое зеленчук - ботаниката ги определя доста по-различно от това как ние сме свикнали да ги класифицираме. Защото според ботаниката например домата е плод, а ние си го класираме при зеленчуците. Та за ботаниката и тиквата е плод. А когато се ползва, може да се сготви и в солен, и в сладък вариант - въпрос на вкус и национални традиции. Аз си я хапвам и в двата варианта, защото си е супер.

А иначе винаги може да направиш комбинация от задушена тиква и прясно настъргана ябълка. Става много приятно смути с протеин и ядчици за добавка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Мечта_8 » Пет Фев 05, 2016 6:49 pm

Маня написа: У нас нямаме овесен булгур,...

Аз наскоро си купих такъв от магазин за здравословни храни - Овесен булгур на фирма Вивена ООД, Пловдив, 1/2 кг опаковката. По етикет пак е 14 гр за 1 БВ
Мечта_8 = първа цифра 8 на кантара :-)
Аватар
Мечта_8
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 9:06 pm

Re: Дневникът на Nelly

Мнениеот Маня » Пет Фев 05, 2016 6:58 pm

Нормално е да е 14 г. Толкова и цялото зърно овес. Булгурът просто е леко раздробено зърно. И "грухано", т.е. леко му е отнета външната обвивка, която става на трици. Затова лично аз си предпочитам цялото зърно. Защото в него остават повече фибри.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта