Дневникът на Катеринка

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 7:50 am

Здравейте зонки и зонковци!!! Казвам се Катерина и живея в един малък морски град. Днес ще ми бъде четвъртия ден като зонби. Прочетох че не е желателно толкова рано да си отваряме дневник , и доста сериозно си помислих дали да го отворя. Подтикна ме нуждата от информация и помощ. Тук в сайта и форума информацията е огромна , но изисква време да се прегледа обстойно , няколко пъти ми се случва да прочета нещо важно , после да искам да прочета още по въпроса и не мога да се сетя къде съм го чела :laugh1:
И така, стремя се към зоната вече четвърти ден. За зоната чух за първи път от една позната , но въобще не й обърнах внимание , разказите й ми се сториха много смешни и неясни , била нова диета , някакви си там блокове , викам си и таз диета като другите , само дебелея от тях. А проблема с теглото ми е огромен , и не знам дали ще ми повярвате , че жял живот пазя диети и все съм гладна и дебела :laugh4: разделно хранене , Лидия Ковачева , Пол Брег и за последно Ванчето Чевенкова, всичко съм опитала. Полза никаква :laugh4: Така че на зоната и дойде времето и след като се поразходих из форума и сайта се залепих за нея като вампир :crazy1: и реших да се пробвам , в най лошия случай да понапълнея още малко :laugh1:
Първия ден вдигнах "кръвното" докато ги разбера тия блокове. Посглобих едно менюнце , и викам на майка ми и баща ми почвам нова диета , много била полезна айде с мен да ми е по-лесно. Те милите са ентусиасти големи , ама най вече заради мен се хванаха на хорото.
Първите ми впечатления са че тва е много храна за изяждане, но интересното е че въобще не ти става тежко , спокойно изкарваме 4 часа без да приритваме от глад и тримата се чустваме много добре :smdance:
На блоковете им хванах цаката , и хапваме и готвенко и салата и плодове и ядки. Просто разкош. На всичкото отгоре аз и майка ми имаме по малко свалено , на нашия скапан кантар трудно се определя , затова ще изчакам седмица и след това ще споделя. Сега работя върху намалянето на храната като грамаж , че баща ми протестира че го тъпча. На него му се полагат 11 Б а на дамите по 9 Б .
Възлагам големи надежди на зоната, нямам други опции , и смятам да се справя !
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Дневникът на Катеринка

Зоната
 

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот tanita68 » Нед Май 31, 2015 10:38 am

Добре дошла и успех в Зоната! :)
Намаляването на обемите можеш да го постигнеш с добавяне на сварен овес, нахут, леща, които са по-малко като количество и се изяждат по-лесно. Освен това ако готвиш зонови манджички от рецептите от сайта също можеш да намериш такива с по-малък обем на блоковете. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 11:36 am

Както споменах трябва да калкулирам 3 менюта - 2 по 9 блока и 1 от 11 блока. Направо се препотих няколко пъти , но мисля че намерих решение :laugh3:
Това са ми графиците:
9 Б
07.30 закуска 1 Б
220 гр. кисело мляко + 3 ядки 1БПВМ
засега 0.1 на верея като ми свършат запасите , минавам на елбито

11.30 обяд 2 Б
месо за 2 БП
пилешко или телешко , мелим си го за по лесно , а и става много вкусно с подправки
салата 1 БВ
супа или нещо готвено за 1БВ
мазнините или на зехтин или ядки
15.30 закуска от извара 2 БП
досега хапвахме на хорега 56 гр , но като попрочетох малко из форума и май ми излиза 1 бл да е 35 гр. мисля че трябва да я намаля.
плодове за 2 БВ
ядки 6 бр за 2 БМ
19.30 вечеря 3БЛ
месо за 3 БП
готвено за 1 БВ
салата за 1 БВ + плод 1 БВ или плодове за 2 БВ
ядки или зехтин за 3 БМ
23.00 закуска
кисело мляко 220 гр
ядки 3 бр


11 Б

закуска 2 Б
обяд 3 Б
закуска 2 Б
вечеря 3 Б
закуска 1 Б

Разпределението ми е такова , защото досега не съм закусвала по рано от 10.00 и то винаги и само плодове , на баща ми му е достатъчно , а и на нас с майка ми. По-нататък може и да променяме.
За да ми е по лесно с калкулацията и готвенето си изчислявам супите и манджичките за 6 БВ по един за всеки от нас два пъти на ден. Салатите съм си ги калкулирала за 1 БВ , а мазнините на момента според предпочитанията.
С киселото мляко е лесно , и с марката реших проблема ( Гого благодаря за информацията )
Извара си купих от метро , и все още се чудя по колко да ядем , купих си и нискомаслено сирене , пак от метро Грация на Филипополис , на чийто етикет единствената информация е че е 140 калории на 100 гр.
Киселото мляко 0.1% на Верея хич не ми харесва , много е мазно. Сестра ми ме светна че в БГ на тези млека им добавяли растителни мазнини за да имат вид.
Направих си блог за да си пиша калкулациите , така ми е по-лесно а и ми е приятно.
ozonka.blogspot.com :laugh1:
Днес за обяд хапнахме яхния от гъби:

ГЪБИ 720 ГР. 3 б
ЛУК 260 ГР. 2 б
ДОМАТИ 240 ГР. 1 б
ЛЮТИЧКО
СОЛ
ЧЕРЕН ПИПЕР
ДАФИНОВ ЛИСТ
КЪРИ
Дробим всичко в тенджерка, подправките , водичка и да ври на тих огън. Стана супер, нищо че няма мазнина.
Разделих я в 6 купички и за обяд хапнахме по една :yess:
Още не мога да се ориентирам как да качвам снимки.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 11:40 am

А ето как си смятам салатките :

Салата зеле с домати и краставици 1 БВ
ЗЕЛЕ 150 ГР 3/8
ДОМАТИ 90 ГР 3/8
КРАСТАВИЦИ 120 2/8

Направих си няколко рецепти и като реша какво ще ядем само сумирам грамажите по 3 или 2 ако някой не иска салата :chef1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 11:48 am

tanita68 написа:Добре дошла и успех в Зоната! :)
Намаляването на обемите можеш да го постигнеш с добавяне на сварен овес, нахут, леща, които са по-малко като количество и се изяждат по-лесно. Освен това ако готвиш зонови манджички от рецептите от сайта също можеш да намериш такива с по-малък обем на блоковете. :)


Добре Заварила :skyle5:
Благодаря за съвета , непременно ще се възползвам. Искам да те питам нещо , в таблицата овеса е на ядки , а ако е на зърна имаш ли представа какво количество е 1 блок. Прегледах рецептите, страхотни са !!! Засега обаче ще карам на по-прости ястия , за да почна да свалям , но идеята с овеса е страхотна, нещо ми беше убягнал :laugh:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот NikoLinia » Нед Май 31, 2015 12:00 pm

Успех Катеринке!
Желая ти търпение и всеотдайност! :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 12:14 pm

NikoLinia написа:Успех Катеринке!
Желая ти търпение и всеотдайност! :)


Благодаря!!! И на теб :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Нед Май 31, 2015 12:43 pm

Katerinka написа: Искам да те питам нещо , в таблицата овеса е на ядки , а ако е на зърна имаш ли представа какво количество е 1 блок.

Честито дневниче, Катеринка. И успех за цялото семейство в Зоната.
Овесът трябва да е точно на зърна, а не овесените ядки, които се продават по магазините. Цяло зърно. Или овесени трици. Пресованите овесени зърна (ядки) - груби или фини не се препоръчват, особено фините.
Овесът освен сварен става много вкусен и накиснат за минимум 12 часа и може спокойно да се добави към салата вместо слънчогледови семки например. 1 БВ е 14 г в сурово състояние. Когато се накисне става между 25-30 г за блок (една супена лъжица с връх). Вареният - не съм го мерила, защото обикновено си варя колкото блока ми трябват (най-често 1), но теглото му ще зависи просто от времето на варене и поетата вода.
Вари се като жито. Вариш блоковете, които си решила. Очеждаш. Теглиш и полученото количество делиш на вложените сурови. Така ще си определиш обема за 1 блок.
По принцип така постъпвам и с всички други продукти, които минават през топлинна обработка. Мери се сурово, после се мери сготвено (без пилешките гърди/филе, които мерим в готов вид заради доста голямото количество вода, с която е инжектирано). Дори да е манджа (т.е. всичко да е сготвено в един съд) с прилага същата процедура.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 12:58 pm

Пръчах си ечемик на зърна , рибено масло от америка :smdance: вече пия витамин е , ц , и магнезий , уточних си киселото мляко , сега се боря с изварат :laugh1: , почти съм готова за щурм на зоната . Дръж се Зонке идвам :laugh1:
Последна промяна Katerinka на Нед Май 31, 2015 1:02 pm, променена общо 1 път
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 1:00 pm

По принцип така постъпвам и с всички други продукти, които минават през топлинна обработка. Мери се сурово, после се мери сготвено (без пилешките гърди/филе, които мерим в готов вид заради доста голямото количество вода, с която е инжектирано). Дори да е манджа (т.е. всичко да е сготвено в един съд) с прилага същата процедура.[/quote]

Благодаря ти много, много ми помагаш откакто съм се регистрирала.
Маня моя метод за яхнийката правилен ли е?
Последна промяна Katerinka на Нед Май 31, 2015 1:19 pm, променена общо 1 път
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Нед Май 31, 2015 1:15 pm

Katerinka написа:Пръчах си ечемик на зърна , рибено масло от америка :smdance: вече пия витамин е , ц , и магнезий , уточних си киселото мляко , сега се боря с изварат :laugh1: , почти съм готова за щурм на зоната . Дръж се Зонке идвам :laugh1:


Не знам около теб какви магазини има и каква извара да препоръчам. Ползвала съм няколко вида, които са добри за Зоната - Домлян, Маджаров, Ведраре, Добрев, Мероне. Последно най-добре ми идва тази на Олимпус. По принцип търсиш суроватъчна извара (не млечна), може и кашкавалена. И да е безсолна. Гледаш мазнините да са до 1,3 г (някъде са в %, не в грамаж) и си избираш онази, която ти пасва на вкуса. Много са различни - едни сладнят, има кремообразни, има по-груби, повече приличащи на домашна извара. А можеш и сама да си направиш от мляко 0,1% като го пресечеш с лимонов сок или лимонтозу и после прецедиш куаголата. Но така излиза малко скъпичко.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 1:24 pm

Тези препоръки са повече от достатъчни, благодаря.
А големи вериги при нас няма, пътувам до Бургас често и от там си пазарувам. Една приятелка откри супермаркет по големичък , като уточня марките си ако може ще ми зарежда , ако не Бургас :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот tanita68 » Нед Май 31, 2015 2:19 pm

Маня ти е отговорила вече на въпроса за овеса. По същия начин можеш да използваш и ечемика след като си поръчала ечемик. На мен честно казано повече ми допада на вкус овеса. Тук при нас също няма по магазините овес и използвам като пътуваме до някой по-голям град наоколо да се запася за по-дълго време с 2-3кг.
Относно изварата - на мен най ми допада изварата на Домлян за нещо солено и изварата на Мероне за нещо сладко, защото сладни леко. Лятото като бяхме в България опитвах и изварата на Олимпус, но честно казано имах чувството, че ям пясък и не повторих. Тук нямам проблеми с изварата - купувам от лидъл една в кутии по половин кг, която е кремообразна и излиза по 58гр за 1БП, има и във всички други магазини също кремообразна и излиза по 70гр за 1БП. Изобщо тук си има доста голям избор на нискомаслени и обезмаслени продукти, сякаш проблема ми е по-скоро когато сме в България.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Нед Май 31, 2015 2:41 pm

Аз всъщност си поръчах овес , ама съм се объркала в поста.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот NikoLinia » Нед Май 31, 2015 2:46 pm

На мен вкусът на ечемика ми допада много повече, отколкото на овеса. Скоро си купих овес от "Берьозка" и го сварих по същият начин като ечемика, но не стана същото количество. При мен ечемикът става около 80 гр. в сварен вид от 14 гр. сурови зърна. Това е доста повече обем и ми е по-удобно за някои рецепти като табулето и салатата с риба тон и ечемик /не си спомням дали съм публикувала тази рецепта?/.
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Нед Май 31, 2015 2:49 pm

Но овесът е по-препоръчаното зърно от Бари :) Ечемикът е на второ място. Като и с двете не бива да се прекалява. Все пак са зърнени храни с висок гликемичен товар. Както казва Бари, без тях най-добре. :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта