Дневникът на Катеринка

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Сря Фев 03, 2016 3:02 pm

Маня ти както винаги си изчерпателна, и си много права! Но мои приятели имат същия проблем, трудно им е да започнат. Правя им менюта за два-три дни, и те бързо му хващат цаката и после дори не ползват моите менюта :lol: така съм се ошлайфала, че ги правя за час :laugh1:
Така че , не ме затруднява, ще направя и на Дебито, тя като му фане цаката ще се оправя и сама, и с малко помощ разбира се :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Зоната
 

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот debborah » Сря Фев 03, 2016 3:10 pm

Леле, какви сте професори и двете. Толкова съм объркана, че не знам какво да правя. Таблицата с продуктите и блоковете ще бъде принтирана днес и окачена на хладилника. На 55 г. съм, тежа 80 кг- и съм висока едва 155. Чувствам се като ходеща бъчва с подпухнало лице, учестено сърцебиене, започнаха и горещите вълни. Мисля да почна с 9 блока, поне една седмица. Ям всичко. Вчера например ядох на обяд 100 гр. агнешко със спанак, после ябълка с чай, за вечеря риба и краставица, а в 11 киви и 3 бадема. Освен това намерих информация за гхи-то, ще я използвам. Купила съм си овес и чия от органичния магазин. Имам нагласата. Плувам 3 пъти по седмично по 1 час. Няма да се справя, ако нямам сдъвкано и изплюто седмично меню. Не обичам тестени работи с нахутено брашно. Повече предпочитам зеленчуци, месо и плодове. Търсих във фейса Катерина Петкова, много са и не мога да се ориентирам. Аз съм Rumi Hitzova.
debborah
 
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Яну 16, 2016 10:19 pm
Канада
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Сря Фев 03, 2016 3:12 pm

Не възразявам да помогнеш на другарче в беда. Но ако се разрови из форума има сума си ти менюта по дневниците. Просто иска малко четене. Ако не друго, просто трябва да се изчете всичко от сайта и тогава става напълно ясно какво точно става с човек, който тръгва по тази пътека.
А и аз съм привърженик на поговорката: На вълка врата е дебел, защото сам си върши работата!" :)

Но много хора ги помързява да четат. А към Зоната подходът трябва да е с разум и разбиране, а не урбулишката - чул недочул, прочел недопрочел. Иначе много хора твърде бързо се отказват. В мрежата има толкова много заблуждаваща информация за Зоната. Поне тук - в сайта и форума нещата стоят по различен начин.

А сега - да почна с агнешкото със спанак. Агнешкото е оранжева мръвка и на първо време е добре да се избягва. Ако е било правилно балансирано все пак е трябвало да хапнеш на едно хранене 84 г агнешко премерено сурово (преди топлинна обработка) за 3 БП, поне 1200 задушен спанак за 1 БВ, и да допълниш да речем с 1 ябълка за още 2 БВ. И 1 ч.л. зехтин към агнешкото със спанак.
Щом обичачш месо - ориентирай се на първо време към пилешко филе без кожа (гърди и бонфиле), крехко телешко месо, риба (пъстърва, сьомга, скумрия). Не ползвай колбаси, дори и отцяло месо, поне в първите месеци.
Като не можеш да ядеш нахут, никой не те кара. Просто някои си го обичаме и ни замества хляба. А хляба ще трябва да го избягваш доста дълго. Зеленчуците трябва да са преобладаващата част в менюто ти - сурови, задушени или печени. Забрави за чията за известно време. Просто остави "суперхраните" за малко по-късен етап, когато се ориентираш как да ги определяш като протеини, мазнини и въглехидрати и какво количество да включваш от тях в менюто. А Кейт с готовност ще ти изготви меню от предпочитаните ЗЕЛЕНИ храни. Но съм почти сигурна че с тези 9 блока ще си гладничка леко (личен опит - височина, килограми, години - близки до твоите)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Сря Фев 03, 2016 3:34 pm

Щом се спираш на 9 блока, това означава, че можеш да ги разпределиш в пет хранения на ден например по следния начин

8:00 часа - Закуска - 2 блока протеин+2 блока въглехидрат+2 блока мазнина
12:00 часа - Обед - 2 блока протеин+2 блока въглехидрат+2 блока мазнина
16:00 часа -Лека подкрепяща закуска - 1 блок протеин+1блок въглехидрат+1 блок мазнина
19:00 часа - Вечеря - 3 блока протеин+3 блока въглехидрат+3 блока мазнина
22:00 часа - Подкрепяща хапка преди лягане - 1 блок протеин+1блок въглехидрат+1 блок мазнина

Часовете са примерни, нагаждаш ги по своя дневен график, като се стараеш между след голяма хранене (закуска, обед, вечеря) до следващото времето да е между 4 до 5 часа, а след следобедната подкрепяща закуска до вечерята между 2,5 до 3 часа. Подкрепящата реди сън ще е винаги поне 8-9 часа преди следващата закуска. Но тя осигурява на организма нужната енергия за нощната почивка, защото организмът ни не спи, докато ние спим и продължава да се нуждае от енергия и баланс.

А гледаш зелената част на таблицата и си комбинираш съответно продуктите по свой избор или от наличното в хладилника и шкафа (стига да е в зелената част) - в таблицата количествата са за 1 блок от съответната група. Продуктите се мерят сурови. Топлинната обработка трябва да е минимална по възможност.

Успех!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот debborah » Сря Фев 03, 2016 3:40 pm

Чета доста Маня. От 11 януари само това правя.Намерих един сайт ozonka.blogspot.bg. Мисля, че е на Кати, но не съм сигурна. Там в седмично меню, за закуска ми се предлага леща и месо. Твърде много е, ще ме заболи корема. Предпочитам извара, домат и 3 маслини. Рецептата за агнешкото е от книгата на Бари - The Mediterranean Zone. Всъщност оригиналната рецепта е агнешко с патладжан, но аз реших да го заместя със спанак. Освен това днес отивам и взимам всичко от библиотеката на Бари Сиърс. Няма начин да няма нещо.
debborah
 
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Яну 16, 2016 10:19 pm
Канада
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот debborah » Сря Фев 03, 2016 3:48 pm

Ето това беше Маня. Вълшебното разпределение на дневните порциони. С това не можех да се справя. Толкова по-лесно ми се вижда сега. Имам теглилка и всичко останало. МНОГО, МНОГО, благодаря!!!
debborah
 
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Яну 16, 2016 10:19 pm
Канада
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Сря Фев 03, 2016 3:54 pm

Радвам се, че бях полезна. Мисля че е изключително лесно да си съставиш сама менюто по този начин, като си избираш онова, което обичаш да хапваш - напомням! първите няколко месеца само ЗЕЛЕНО моля! :lol: :laugh1: И още нещо много важно - рибено масло! Ето това е супер. Почни с 3 капсули на ден с вечерното хранене. Ако си го поръчаш, ще пристигне след 10-15 дни по пощата. Една опаковка стига за 10 дни, затова е добре да си поръчаш поне 4 или 8 и след това да почнеш да си ги застъпваш като поръчки от iHerb! Не ползвай DHL или UPS като поръчка, защото отива на митница и се оскъпява.

И още нещо - Бари счита закуската за много важно хранене за деня. Така че можеш да помислиш за вариант сутрешната закуска да ти е 3 блока след дългата нощна почивка без храна!

И сега, по примерната схема се опитай да си направиш менюто за утре сама. Можеш да го публикуваш и в моя дневник, за да ти го коригирам, ако има някой пропуск.

Всички издадени на български език книги и преведени без да са издадени на Бари (без Соевата зона - тя е за вегетарианци) са публикувани в сайта ни (три са мой превод). А блога е на Катеринка. Тя у супер готвач. И ражда страхотни идеи за манджички.

Рецептите в "Средиземноморската Зона" са за зонковци, минали през т.нар. Строга Зона - т.е. само ЗЕЛЕНИ продукти.
Последна промяна Маня на Сря Фев 03, 2016 4:14 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Сря Фев 03, 2016 4:07 pm

Блога е мой :lol: редовно ям леща на закуска :laugh1:
Деби, Маня много те е насочила, подготвяй меню за утре, пиши го в дневника на Маня, и си в играта :lol:
След месец ще припкаш :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот debborah » Сря Фев 03, 2016 7:43 pm

Тук съм почнала, тука пиша. Искам и на двете ви мнението. Рапортувам какво съм приготвила за днес. Аз съм със 7 часа назад от вас, така че още не съм закусвала, защото трябваше да ми вземат кръв в 11.30.

Така схемата е 2 2 2 2 2 2 1 1 1 3 3 3 1 1 1.

закуска 2 белтъка, 1 портокал, 6 бадема

обяд 56 гр. пиле 1 кг? вярно ли е - маруля 130 гр. лук 1 сл зехтин, 1 сл apple vinegar

закуска 120 гр- кис.мляко, 1/2 ябълка, 1/2 ленено семе

вечеря 120 гр. сирене, 450 гр. брюкселско зеле, 9 маслини

закуска 56 гр. извара, 1/2 ябълка, 1 орех.

Моля правете корекции, щото съм гладна, а и внука идва, трябва да го гледам.
debborah
 
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Яну 16, 2016 10:19 pm
Канада
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Сря Фев 03, 2016 7:55 pm

debborah написа:Тук съм почнала, тука пиша. Искам и на двете ви мнението. Рапортувам какво съм приготвила за днес. Аз съм със 7 часа назад от вас, така че още не съм закусвала, защото трябваше да ми вземат кръв в 11.30.

Така схемата е 2 2 2 2 2 2 1 1 1 3 3 3 1 1 1.

Схемата по-точно представена е 2+2+1+3+1, но и както си я представила е вярна

закуска 4 белтъка, 1 портокал, 6 бадема

обяд 56 гр. пиле 500 грама (една тлъста зелена кокошка :laugh1: ) - маруля, има да я хрупаш :lol: :lol: 130 гр. лук 2/3 чаена лъжичка зехтин, 1 сл apple vinegar

закуска 120 гр- кис.мляко, 1/2 ябълка, 1/2 ленено семе - българското кисело мляко е смесен продукт (както и американското, българското е 1/2 кофичка от 0,1% - Верея или Маджаров и е 1 БП+1БВ и към него можеш да добавиш ядки вместо това ленено семе. От него дори не мога да ти кажа колко трябва да сложиш. Може би наистина 1/2 лъжичка. Ако киселото ти мляко е 2% - не добавяш мазнини. И не включваш плод или зеленчук, но можеш да си го овкусиш със свежи подправки. Не забравяй подправките, те са важен елемент от Зоната, защото са източник на полифеноли.

вечеря 84 гр. сирене (ако не е нискомаслено не се добавят маслинките), 450 гр. брюкселско зеле, 9 маслини

закуска 56 гр. извара, 1/2 ябълка, 1 орех.

Моля правете корекции, щото съм гладна, а и внука идва, трябва да го гледам.


Провери какво си намисала за име във фейса, че не те открих :)
Последна промяна Маня на Сря Фев 03, 2016 8:59 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Сря Фев 03, 2016 8:38 pm

Много ми изглежда грешно, ама не мога да му хвана цаката, ще пробвам така:
Закуска:
Белтъци 4 бр. 2 протеина
Портокал 1 бр. 2 въглехидрата
Бадеми 6 бр. 2 мазнини

Препоръчвам ти да ядеш само по един блок плод за хранене, замести половината портокал със домати 240 гр

Обед:
Печено пилешко 50 гр. 2 п
Маруля 100 гр. 1/5 в
Домати 144. 3/5 в
Лук 26 гр. 1/5 в
Портокал 1/2. 1 в
Зехтин 2/3. 2 м

Следобедна закуска:
100 гр ябълка. 1 в
Пилешко печено 25 гр. 1 п
Бадеми 3 бр. 1 м

Вечерята и късната закуска са добре

Искам да питам как си сметна киселото мляко и сиренето колко са за блок?
Киселото мляко е и протеин и въглехидрат.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Сря Фев 03, 2016 8:55 pm

Кейт, повечето мерят пилето вече печено по 28 г, че пускало много вода :lol: А и от начина на приготвяне зависи с колко ще му намалеят грамовете при топлинна обработка. Затова аз продължавам да си го меря сурово както е препоръчал Бари, пък колкото остане след обработката, толкова.

Идеята за разнообразна салата, а не само маруля също е добра, но ако няма друго и само маруля може.

И няма нищо лошо в това при дадено хранене въглехидратите да са само от плод. Въпросът е да не преобладават плодовете като източник на въглехидрати.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Сря Фев 03, 2016 11:09 pm

Аз като хапна два плода на хранене и огладнявам :lol:
А месото го карам на 25 гр. за по лесно :laugh4: , ако се пече повече ще падне до 22 гр, а три грама не ги взимам под внимание :lol: дори и бъкано с вода пак не може да е 28 гр. за блок, при печенето и варенето водата изтича, единствено ако се пече на скара за по две минути от всяка страна може да не му се засича фира. Така ми се струва :)
Манче да те питам, в таблицата айсберга е две глави , или две чаши, кое от двете е вярно ?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот debborah » Сря Фев 03, 2016 11:41 pm

Здравейте, дами
Името във фейса е Rumi Hitzova.
Рибеното масло си го пиех и преди да започна диетата по 3 таблетки на ден. Имам всичко в хладилника, така че давайте идеи за утре. Имам броколи, месо, сирене, маслини,тиквички, патладжан, чушки,краставица, карфиол, домати, спанак, яйца, сирена. Чакам меню за четвъртък 4 февруари. Благодаря. Имам и плодове.
debborah
 
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Яну 16, 2016 10:19 pm
Канада
Жена

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Маня » Чет Фев 04, 2016 8:07 am

2 глави с диаметър около 15 см, Кейт. Абе - марули, спанаци, лапади, зелефоците изобщо са някак си фрии. Слагаш по една шепа за вкус, цвят, свежест и не ги броиш. Спомням си началото, когато се борех с огромните количества зелена салата - това беше в началото докато се ориентирам. Сега такива огромни порции не ми се случват.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Катеринка

Мнениеот Katerinka » Чет Фев 04, 2016 9:17 am

Обожавам всичко зелено ;) като тревопасно съм :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта